Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.
Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.
Számolgatva:
Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.
Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.
Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.
Magyarország tragédiája, hogy:
- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,
- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,
- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.
Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.
Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.
Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Ez a rally jobban sikerült, mint ahogy vártam.
Ezen a szinten (záró 5302Ft) én sem vennék most. Furcsa érzés amikor a meggyőződéses optimista longos, (aki 2011 őszén 3000Ft alatti árfolyamon teljes pénzzel longban ált és bebizonyitandó, hogy mennyire hisz abban, hogy arról a szintről már csak felfelé mehet, belevett még 4400db-ot hitelből,) azt veszi észre, hogy sokan eufórikusan vesznek még ezen a szinten is. Tartom az előző hozzászólásomban leirt 5db rally elméleti lehetőségét, de hogy az első már 5300 fölé löki az árfolyamot, azt korainak tartom én is.
1) A japan index eles korrekcioja folytatodik. Nem arrol van szo, hogy NIKKEI visszaesik a 23 eve tarto nagy BEAR allapotaba, hanem sokkal inkabb arrol, hogy a decemberben megindult rally 5 honap alatt fenntarthatatlan meredekseguve valt. A korrekcioban az elsonapi 7% eses utan ma ujabb 4% eses van, es arra lehet szamitani, hogy a 16000-es csucsrol visssza fog korrigalni Fibo 50-63%-ot (3300-4000 pontot), es egyenlore valahol 12000-13000 koze varhatjuk a korrekcio veget. Ez a szint megint jo vetel lehet, megint a penzugyi-broker cegeket lesz erdemesebb begyujteni.
Barmilyen menetkozbeni rally nagyszeru eladasi alkalom lesz azoknak, akik meg bennragadtak. En mar csak FANUC fele poziciojat tartom.
Ha meglepetesre a felfele iranyulo korrekcio nagy lenne es ujra eleri a 15000 szintet, onnan egy short-al erdemes lehet probalkozni.
2) Shanghai nem szakadt be, ahogy vartam is. A bull ott egyenlore nem serult, az egy hetes korrekcio nem nagyobb a szokosos menetkozbeni kis melyedesnel. Mivel Kina kepes a tobbi Azsia piactol fuggetlenul mozogni, tehat ha a kovetkezo heten sem szakad be, akkor FXI nagyon jo vetel lehet mostanaban. Erre az evre felfele legalabb 40% mozgaster van.
3) Korea sokkal gyengebbnek latszik, mint ami eleg lehet arra, hogy erdemben kitorjon felfele a 2 eves oldalazo-szukulo haromszogbol. Sot, ha a japan korrekcio ereje nem csokken hamarosan, akar lefele is kitorhet.
Egyenlore KOSPI-t is erdemesebb a polcra tenni es kivarni, mi tortenik.Hasonlonak latszik Taiwan, Singapore, es HangSeng index is.
4) India Nifty indexe a sotet lo. Korabban kezdett konszolodalni mint a NIKKEI beszakadasa, es attol kapott nemi lenduletet lefele. Van esely arra, hogy hamarosan megall, oldalazni kezd, es inkabb Shanghai-t koveti, de arra is, hogy meg 10%-ot esik, es ujra teszteni fogja az aprilis eleji melypontot, mielott hatarozottan folytatja a bull iranyt.
Egyenlore ott is kivarok ujabb pozicio vetelevel.
Az OTP szempontjából az lehet fontos, hogy a kormány megpróbál-e mesterségesen gazdaságot élénkíteni, vagy osztogatással szavazatokat szerezni, így választás előtt. Erre írtam, hogy semmi szüksége rá. Nem azért mert ilyen, vagy olyan a politikai meggyőződésem, hanem mert a tények, a mérhető adatok ezt mutatják.
Amibe viszont te egyre mélyebben belemész az tiszta politikai hitvita. Nem erre a fórumra tartozik, nincs köze az OTP árfolyamához.
Az a tapasztalatom hogy még ha a lehető legtényszerűbben és objektívebben próbálok is bármilyen témában írni, aminek valamilyen politikai olvasata lehet, akkor azonnal ugrik néhány ember és (általában igen agresszívan, sokszor minősíthetetlen stílusban)beskatulyáz. Már szórja is a csőlátásos, másik oldal zsigerből való gyűlöletén alapuló, lehengerlő szándékú hozzászólásait.
Ezzel nem azt feltételezem, hogy te ilyen szándékkal írnál, de inkább nem dobom fel a labdát azoknak, akiket jobb elkerülni. Maradjunk az OTP értékénél!
Ha jól látom abban nincs nagy vita köztünk, hogy a következő 1 évben olyan gazdaságpolitikai intézkedés, ami önmagában meglódítaná az OTP értékét nincs kilátásban.
DE kolléga úr, javaslom, hogy a kérdéskört a maga komplexitásában vizsgáljuk. Nem tartom szerencsésnek, hogy csak egy elvonást emelsz ki, én ezt csak példaképpen mondtam. Tegyük akkor hozzá megint csak példálózva az ÁFA emelést, vagy az egy kulcsos SZJA-t, vagy a segélyezési rendszer brutális átalakítását, vagy a munkanélküli ellátások drasztikus csökkentését. Vagy pl. a központi közigazgatásban a felmentési idő 6 hónapról 30 napra csökkentését, a végkielégítések brutális megnyirbálását. Folytathatnám a sort, ezek a megszorítások a Bajnai kormány brutális intézkedései után következtek be. Kormánytisztviselőként a köztisztviselői illetményalapomat 6 éve nem emelték, jutalmat már csak egy szűk kiváltságos kör kap célzottan. Ha egyéb jövedelemforrásaim nem lennének magam is szívnám a fogam otthon a tévé előtt...
Abban egyetértünk, hogy nem lehet tudni, hogy hány százezer ember lehet földönfutóvá tenni, hogy a magyar végre megmozduljon, választásokig elérhetik a kritikus tömeget...
Én nem értek a fundához.
Csak volt/van egy megfigyelésem : amikor tömkelegével jönnek az amcsi "csúcsfilmek" (pl: 2000-2005 közt),akkor a gazdaság jól teljesít. Amikor a "csúcsfilm" max rajzfilmet/vígjátékot takar,akkor recesszió van (2006-2012).
Rá lehet keresni a 2013-as bemutatókra.
Amikor már egy VanDamme is scifi-t készít, az már mond valamit.....
A tranzakciós illeték még 100 %-os áthárítás és 100 %-os készpénz felvételi arány arány és esetén is csak a nettó jövedelem 0,3 %-a. A rezsicsökkentés első 10 %-os üteme még 2 keresős átlagjövedelmű családban is a rezsi 15-20 %-os súlya miatt a nettó jövedelem 1,5-2 %-a. Egy kereső és minimálbér esetén ennek akár a 2,5-3-szorosa is lehet. Ez a két tétel nincs egy kategóriában. Az egyéb adónemek átterhelésével együtt is a bányász béka hátsó része alá esett az infláció a rezsicsökkentés első körétől. Ne kövesd el ugyanazt a hibát, amit a Fidesz elkövetett a 2006-os kampányban, amikor megpróbálta eladni, hogy "rosszabbul élünk mint 4 éve". A rezsi csodafegyver azért működik, mert valóban csökken a széles néptömegek megélhetési költsége. Egy dolog, hogy nem tetszik a módszer, de ettől még ne tagad le az eredményét.
Amíg ez működik, nincs szükség nagyobb osztogatásra.
Abszolút mértékben persze annak jelent többet a rezsicsökkentés, akinek nagyobb a rezsije, de a jövedelmükhöz viszonyítva a szegényebbeknek kedvez jobban.
Biztos, hogy kapnak a kampány keretében még valamit a devizahitelesek, de szerintem ha nem kapnának, akkor sem lenne forradalmi a hangulat. Nem olyan sokkal több végrehajtással fenyegetett ingatlan van, mint mondjuk 2 évvel ezelőtt és közben megtanultunk ezzel a helyzettel együtt élni.
Foglalkoztatás ügyileg megkövetlek.
Az előbb a fundamentális túlértékeltség ecsetelésénél kihagytam a GDP arányos értéket. A sima S&P 500 10-szerese / GDP mutató most 104 %. Alig valamivel kevesebb, mint a 2007-es csúcsidején volt. A 10 éves átlag 90 %, a 20 éves 96 %, a nagyon hosszú meg 82 %. A kapitalizáció/GDP esetén az 500 cég kevés. A Wilshire 5000 Total Market Indexbe tartozó cégek kapitalizációját osztják a GDP-vel. Ez az érték most 104, a 2007-es csúcs idején 110 % volt és ugyanúgy 80 % körül van a nagyon hosszútávú átlaga.
Úgyhogy a P/E alapon 25-40, P/BV alapon 50-100 %-os túlértékeltség mellett GDP-hez viszonyítva is van egy 30 %-os túlértékeltség.
A rezsicsökkentés a nagyobb, több ingatlannal rendelkezőknek jó elsősorban. A garzonban, vagy bérlakásokban tengődő proletároknak minimális megtakarítást eredményez. (Amit a tranzakciós és egyéb adóemelések átterhelése vastagon el is visz.) Azokon különösen nem segít akiknek a hátralékuk miatt már ki van kapcsolva, vagy le van korlátozva a szolgáltatáshoz való hozzájutásuk (több Százezer háztartást érint a probléma).
A FIDESZ kétharmadot akar szerezni, ehhez a devizahiteleseknek valami koncot oda kell vágni, mert jövőre már forradalmi lesz a hangulat (most mintegy 115 ezer kényszerértékesítés van folyamatban, ami a választásokra megduplázódhat).
Statisztikai trükköktől nem fog nőni a belső fogyasztás, az okfejtésem a foglakoztatás említésével erre irányult!
Sajnos ettől nem biztos, hogy nőni fog a vásárlóerő. Ugyanis ezeket az un. tőke elleni lépéseket a piac meg fogja torolni. Ami a csődkockázatunk növekedésében, ami a forint gyengülésében (és ezáltal az inflációs folyamatok felpörgetésében fog érződni) a tőke kimenekülését fogja előidézni. Csányi is ezt jól előrevetíti, hogy a bankok száma erősen lefog csökkenni, ami nyilván nem a versenyt fogja növelni.
Az a tévhit kolléga úr, hogy a multiknak magyar beszállítóik vannak, ez ami elenyésző. A beszállítók is döntő többségében külföldiek!
Ahogy a választások közelednek, egyre idegesebb lesz a kockázati tőke. Viktort ugyanis nem szereti a nagytőke, valószínűsítem, hogy ki fognak várni. Pár nap mozgásából nem vonnék le végletes következtetéseket!
A Fidesz csodafegyvere, a rezsicsökkentés most is az alsó 50 %-nak kedvez inkább, hiszen náluk nagyobb a kiadásokon belül a rezsi aránya. A felsőbb rétegeknek ott az egykulcsos SZJA. A legalsó rétegnek meg lehet minimálbért emelni, amivel megint nem nem a saját zsebükből (állam zsebéből) osztogatnak, hanem az állami bevételek még emelkednek is.
Semmi szükségük nagyobb arányú költekezésre. 6 közvélemény kutató mérésének átlaga alapján a Fidesz népszerűsége 47 % fölötti, az MSZP-Együtt-PM összesített népszerűsége szűk 31 %. Ilyen arányok mellett az új választási rendszerben még a 2/3-ad is meglehet, baloldali összefogás ellenére is. A FIDESZ népszerűsége ráadásul emelkedik, ami nem csoda, hiszen majdnem mindegyik korábbi ciklusban a választást megelőző 1 évben a kormánypárt(ok) népszerűsége nőtt. Még az MSZP népszerűsége is emelkedett 2009 tavasza és 2010 tavasza között, pedig Bajnai nem osztogatott, a válság pedig tombolt.
Ennek megfelelően fogyasztási alapon nem érdemes várni a növekedés beindulását. Viszont a költségvetési fegyelem fellazulására sem kell olyan mértékben számítani, hogy az önmagában nagyban befolyásolná az országkockázatot.
A foglalkoztatottság növelése így választások előtt statisztikai kérdés. Megnyomják kicsit a közmunkát, rálépnek a fekete munkásokat alkalmazók érzékeny szervére és kimutatnak némi foglalkoztatás növekedést. Ettől persze még az OTP növekedési lehetőségei és portfólió minősége nem lesz számottevően jobb.
"" A magyar tőkepiaci folyamatok pedig hosszútávon nem fognak tudni eltérni az európai és regionális trendektől."
Ha az esésben eltértek a hazai tőkefolyamatok a nyugateurópaitól (nagyobb eséssel,) akkor igenis van esély , hogy az OTP diszkontja csökkenjen a jelenlegi 30-50%-ról."
Az esés mindig sokkal gyorsabb, mint az emelkedés. Esésben a diszkont részleges kiárazódása nem azt jelentené hogy az OTP tartja az árát, csak annyit, hogy valamivel kevesebbet esik.
Az összeomláskor azért estünk nagyobbat, mint Nyugat-Európa, vagy Amerika, mert a miénk emerging market. Forró pénzek vannak itt, amik gáz esetén a biztonságos(nak hitt) menedékekbe húzódnak vissza. Előtte 2007-ig az emelkedésben is leköröztük a nyugatot. Ez a hatás nem változott. Nagyobbat kellett volna emelkednünk az alacsonyabb mélypontról mint nyugaton. Hogy mégsem ezt tettük az gyenge gazdasági teljesítményünkkel, a politikai és deviza kockázattal magyarázható. Mivel a gazdaságunk továbbra is gyengélkedik, ha kint beüt a recesszió akkor valószínűleg még nagyobb visszaesés lesz, 2009-hez hasonlóan. A politikai kockázat, országkockázat javában árazódik ki. De ha megint berezelnek odakint, akkor a CDS-ünk újra az egekben lesz. A nyugatiak szemében sérülékenységünk jórészt megmaradt (bár a valóság az, hogy számottevően csökkent), így esélyes, hogy ha jön az esés, akkor megint lefelé fogunk túlteljesíteni.
pomperj véleményével abszolút egyetértek. Semmi sem számít csak a pénznyomda. A makro folyamatok is csak annyiban, amennyiben a pénznyomdát befolyásolhatják.
Mennyit ér az OTP?
Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.
Számolgatva:
Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.
Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.
Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.
Magyarország tragédiája, hogy:
- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,
- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,
- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.
Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.
Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.
Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.