Topiknyitó: Portfolio 2010. 10. 13. 18:18

Megdöbbent a pénztárszövetség Orbán javaslatán  

Ugrás a cikkhez
Megdöbbenéssel fogadta a Stabilitás Pénztárszövetség Orbán Viktor miniszterelnök mai bejelentését, amely szerint novembertől 2011. december 31-ig felfüggesztik a magánnyugdíjpénztári kifizetéseket, majd pedig kidolgozzák a törvényi feltételeit annak...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=139853
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
opposition2002 2010. 10. 14. 10:37
Előzmény: #94  tokos.
#100
Ahogy látom, sok szó esett itt a fórumon az egyéni szabadságról, meg az öngondoskodásról, stb.

Csak nekem az a gondom, hogy annak idején pl. a pályakzdőknek kötelezően be kellett lépni a rendszerbe, ez a kötelezőség (csak hogy legyen elég garantált ügyfél a pénztáraknak) hogyan egyeztethető össze az egyéni szabadsággal? Ez olyan, mint amikor a régi kommunisták bekényszerítették a parasztokat a tszbe (nyilván azt is méretgazdaságossági szempontból).

Arról is sok szó esett, hogy az mnyp-s megtakarítások dinamizálják a gazdaságot (már ha nem állampapírt vesznek a pénztárak, de sajnos többségében azt vettek, a részvény és kötvénykínálat nem is biztos, hogy elegendő diverzifikációs lehetőséget biztosít Magyarországon, nem az USA-ban vagyunk, ahol 8 ezer részvény van bent a tőzsdén)

Ez a pótlólagos megtakarítás sztori csak akkor lenne igaz, ha nem a 8%-ot utalná át az állam, hanem ezen a 8%-on felül kellett volna betenni pénzt az mnyp-be, mert akkor a jelenlegi jövedelmeket ténylegesen jövőbeli megtakarítássá transzformálátk volna át. DE ezt annak idején népszerűtlen lett volna eladni.

És akkor még az mnyp szektor baromira rossz hozamairól nem is beszéltünk még, ha megnézzük 98-tól a kumulált hozamokat, az összes létező benchmarkot (MAX, RMAX, BUX) alúlról szagolja a hozamgörbe a magas működési költségek, meg a rosseb tudja mi miatt, holott valahol a különböző görbék között kellene mozogni az mnyp hozamoknak, mint kombinált portfolionak.

Úgyhogy szerintem, ha már a rendszert átalakítják, érdemes lenne az mnyp rendszer egyetlen előnyét (az egyéni számlán való jóváírást) kiterjeszteni az állami rendszerrre, és a kettőt összevonva mindenkinek egyéni állami számlát vezetni, pontosan nyomon követve a befizetéseket, és a jövőbeni nyugdíjjáradékot 100%-ban a befizetésektől függővé tenni.

Én csak ennek létném a hosszú távú előnyét, a jelenlegi rendszernek, ahol a jövő nyugdíjasai is továbbra az államtól kapnák a nyugdíjuk nagy részét )munkáltatói jnyugdíjárulék a jövőben is lesz, ez a nagyobb hányad, nem az mnyp), valamint az mynp-ből származó hozamok adózása is bizonytalan (évi adótörtvényektől függ, nem igazán.

Az öngöndoskodásra pedig ott vannak az önkéntes magánynugdíj pénztárak (vagy akár az egészségpénztárak, stb.), valamint a nyesz típusú egyéni számlás konstrukciók, amelyek önkéntesen választhatók (viva la egyéni szabadság).
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 10:34
Törölt hozzászólás
#99
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 10:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#98
Miért kellene bárkit (is) mentegetnem? Főleg nekem...
Elismerem, hogy lopás; mondtam az ellenkezőjét?
Nincs mit?
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 10:26
Törölt hozzászólás
#97
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 10:23
Előzmény: törölt hozzászólás
#96
Majdnem mindegy ki lopja el, a mnyp, vagy az éppen regnáló hatalom.
Nem hogy 30-35 év múlva, de néhány esztendő múlva sem lesz semmilyen nyugdíj.
Senkinek sem.
Ilyen pillér, olyan pillér, vicc...
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 10:14
Törölt hozzászólás
#95
tokos. 2010. 10. 14. 10:10
Előzmény: #89  Törölt felhasználó
#94
ez az mnyps-s dolog azelott sem viselt meg rettenetesen, mielott lattam volna a jovo evi torvenyeket.

Ugyanakkor ebben az esetben latom, hogy a lepesnek, annak negativ hatasai mellett, milyen hozomanyai lehetnek a gazdasagra nezve.

A szocik eseteben ilyet nem nagyon lattam sohasem, ott szinte kizarolag politikai hozadekok voltak. Bajnait kiveve.
tokos. 2010. 10. 14. 10:05
Előzmény: #92  willywin1
#93
szerintem nem diszkriminalnak miatta, csak nagyobb reszt kapsz az allamibol, es kisebbet az mnyp-bol. A befizetesek aranyaban.

Legalabbis feltetelezem, hogy igy lesz.
willywin1 2010. 10. 14. 09:51
Előzmény: #90  tokos.
#92
tokos,
én jobboldali szavazó vagyok, de ez leverte nálam a biztosítékot. lehet beszélni arról, hogy kinek mennyi a keresete milyen befektetés a jó és milyen a nem jó, de azért diszkriminálni a nyugdíjam terhére mert myp tag vagyok törvényellenes és erkölcstelen is.
Aki ilyet tervez az egy kretén és nem különb a tolvaj gecó fletónál (és komcsi bandájánál)aki az általa elkúrt pénzeket a rám kirótt különadójával tervezte pótolni.
exley 2010. 10. 14. 09:42
Előzmény: #90  tokos.
#91
A magánnyugdíjpénztár nem szüntethető meg 10 év után sem. Az Orbán persze elveheti. Na menjenek a Q. anyjukba. Amikor nyugdijba vonulok ezek a macskajancsik szépen padlóra fekteteik az országot. államcsőd aztán nézhet mindenki, mint süket disznó a búzában.
tokos. 2010. 10. 14. 09:31
Előzmény: #86  Törölt felhasználó
#90
"Igenám, de ezt hadd döntse már el a polgár, ne az állam döntsön már arról, helyette, hogy mire költi a pénzét... "

Akirám, az adókedvezmény, amit ennek fejében kapsz, ottmarad az emberek jelentős részénél, nyugodtan befizethetik önkéntes nyugdíjpénztárba, akinek van kedve hozzá.
A dolog érdekessége, hogy a lineáris adó elvileg a magasabb jövedelműeknek kedvez, míg az állami nyugdíjpénztárba fizetés pedig épp az alacsonyabb jövedelműeknek, akik az adókedvezményből kevésbé részesülnek.

A gazdagabb meg esetleg dönthet arról, hogy a kisebb adó miatti megtakarításait befekteti, nem részvénybe, vagy állampapírba, vagy 2%-os nyugdíjpénztárba, hanem termelő beruházásba, ami, mint korábban is említetted, sokkal többet számít, mint szaros mnyp, önyp, vagy ányp, hiszen te is alapvetően arra számítasz öregségedben...
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 09:31
Előzmény: #84  tokos.
#89
Tokos, szándékosan voltak demagógok a példáim, azért, hogy érzékletesebb legyen.

Meglep, hogy te ezt az mnyp-s dolgot így benyeled. A 16%, meg a havi 99e után már mindent megtehetnek?
jumbo2 2010. 10. 14. 09:29
Előzmény: #72  togyozo
#88
Miért?
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 09:29
Előzmény: #83  tokos.
#87
tokos,

"Ha valakinek fontos, mondjuk pénznyelőnek, vagy togyozonak, hogy álljon a pénze 2-3%-os kamaton egy számlán évtizedekig, nyugodtan tolja oda, én egyelőre feltöltöm azt a sok űrt, ami a számláimon van, aztán majd öngondoskodok."

A nyugdíjpénztáraknak az évtizedekre rájuk bízott pénzeket nagyjából ugyanúgy illene befektetniük, mint a CIG-nek a hosszú tartamú életbiztosítások tartalékát, hasonló hozamaiknak is kellene lenniük, érdekes, mégis jóval nagyobb az érdeklődés a CIG-ért, mint a mnyp-ért. Holott a cig sokkal nagyobb költséghányaddal dolgozik, mint a nyugdíjpénztárak.

Elméletileg és gyakorlatilag is jóval nagyobb esélye volna a nyugdíjpénztáraknak a magasabb nettó hozamra, mint pl. a cig-nek, mégsem azzal foglalkozik a piac és az állam, hogy kihozzák belőle a lehető legjobbat, hanem helyből kiöntik a fördővízzel a gyereket is...
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 09:24
Előzmény: #83  tokos.
#86
tokos,

"Én másként látom egy picit, az öngondoskodás baromi fontos, de másik oldalról, meg az is fontos kérdés, hogy mennyibe kerül, illetve azt a pénzt, amit öngondoskodásba fektetünk, nem tudjuk-e máshol jobban hasznosítani. "

Igenám, de ezt hadd döntse már el a polgár, ne az állam döntsön már arról, helyette, hogy mire költi a pénzét...

"Amúgy csak egy megjegyzés, tényleg gondolkodásképpen, otthagyank egy embernél mondjuk 300 eFt-ot azzal, hogy ennyivel kevesebb adót hajtanak be.

A pógár ez alapján eldöntheti, hogy öngondoskodik-e, és mondjuk betolja önkéntes pénztárba, vagy elkölti valami másra. "

Egyébként ez a gondolat persze árnyalja a szabadságvágy kérdését, ugyanis, ha nem ösztönözzük a jónépet a megtakarításra, akkor mire idős lesz, csak akkor fog rádöbbenni, hogy jobb lett volna a cigire/piára/stb-re költött pénzeket szépen félretenni öreg napjaira... Ezt a kommunizmus kiölte a társadalmból, err (is) jó lett volna a mnyp és egyéb, öngondoskodási rendszerek nem szétbombázása.

A tőkefedezeti nyugdíjelem kötelező megteremtése egyrészt hajthatja a gazdaságot (már, ha nem állampapírba fektetik), másrészt könnyítheti az állam kötelezettségeit az idősekkel, a nyugdíjasokkal szemben.

Pl. ezért óbégatom, hogy én nem számítok az állam juttatásaira, ha sokan lennénk így, máris kisebb lenne a költségvetési nyomás, máris kisebb lenne az állam, versenyképesebb a gazdaság.

Csak sajnos a fidesz, mint újkommunista társaság egészen más világnézettel rendelkezik, a kádári paternalizmust hirdeti, miközben a zsírosbödön hízlalására gyúr.
willywin1 2010. 10. 14. 09:21
Előzmény: #83  tokos.
#85
Tokos,
nem látod a lényeget.
Itt negatívan diszkriminálják a mnyp tagokat!
Ez mindenképpen alkotmányellenes és nincs összhangban semmilyen nemzetközi normával.
Ebben az esetben a 3millió tagnak perre kell mennie (vagy legalább a tökösebb felének)
Tutira nyert ügy!

Az, hogy örökölhető is lenne ez a rész, nálam még a lopás kategóriájába is beleesik ez az intézkedés (bár ebben már nem vagyok biztos, hogy jogilag érvényesíthető lenne-e)

Hangsúlyozom, itt a lényeg a negatív diszkrimináció, mert míg másnál majd a nyugdíjalapot a bruttó bér 33%-a után számítják nálam majd csak 25% után?! mire fel? ez tényleg neokommunista elképzelés, és ráadásul jogellenes is!
tokos. 2010. 10. 14. 08:53
Előzmény: #82  Törölt felhasználó
#84
"4. Az mnyp-k esetében a dolgozók befizetését effektív ELVESZI az állam és ha demagók akarok lenni, akkor elmegy segélyre, gáztámogatásra, meg arra, hogy a lineáris adó miatt a milliós állami fizukból sokkal kevesebb jön vissza a költségvetésbe. Azaz elköltik a te nyugdíjbefizetésed. "

Sikerült, télleg demagóg voltál :-).
tokos. 2010. 10. 14. 08:52
Előzmény: #80  Törölt felhasználó
#83
Én másként látom egy picit, az öngondoskodás baromi fontos, de másik oldalról, meg az is fontos kérdés, hogy mennyibe kerül, illetve azt a pénzt, amit öngondoskodásba fektetünk, nem tudjuk-e máshol jobban hasznosítani.

A jelenlegi felállás erről szól, lehet, hogy tévednek, lehet, hogy bejön, amit akarnak.

Amúgy csak egy megjegyzés, tényleg gondolkodásképpen, otthagyank egy embernél mondjuk 300 eFt-ot azzal, hogy ennyivel kevesebb adót hajtanak be.

A pógár ez alapján eldöntheti, hogy öngondoskodik-e, és mondjuk betolja önkéntes pénztárba, vagy elkölti valami másra.

Ha valakinek fontos, mondjuk pénznyelőnek, vagy togyozonak, hogy álljon a pénze 2-3%-os kamaton egy számlán évtizedekig, nyugodtan tolja oda, én egyelőre feltöltöm azt a sok űrt, ami a számláimon van, aztán majd öngondoskodok.
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 08:47
Előzmény: #73  BBCS
#82
BBCS:

"Akkor pedig a saját pénztárcánkból kiizzadt összegek felvételét tiltották le.

Úgy gondolom, a ny.pénztári számlákon összegyűlt megtakarítás nem ebbe a kategóriába tartozik."

Nagyon rossz a példa.
1. Akkor egy pénzpiaci válság volt, pánik helyzet. Ennek általános pánikká válását akadályozták meg azzal, hogy a bankbetétekre korlátlan állami garanciát adtak (elkerülendő egy betétesi pánik), befagyasztották időlegesen az ingatlanalapokat.
2. Az kb. annak felel meg, mint egy tőzsdei felfüggesztés.
3. Ezt a megoldást persze lehet vitatni. De itt az állam ezen nem nyert semmit, nem vett el tőled semmit.
4. Az mnyp-k esetében a dolgozók befizetését effektív ELVESZI az állam és ha demagók akarok lenni, akkor elmegy segélyre, gáztámogatásra, meg arra, hogy a lineáris adó miatt a milliós állami fizukból sokkal kevesebb jön vissza a költségvetésbe. Azaz elköltik a te nyugdíjbefizetésed.

Szólj, ha szerinted a 2 még mindig ugyanaz.
parkinson 2010. 10. 14. 08:36
Előzmény: #78  Törölt felhasználó
#81
parasztvakítás, hogy már most alapozd meg a nyugdíjadat.
eddig minden évben "új" dolgokat találtak ki a kiszámítás módjához.
Csak felhívom mindenki figyelmét, hogy 2013-tól adóköteles lesz (az adó mindig annyi amennyit éppen rávernek)
továbbra is lesz valorizáció és degresszálás, aminek a mértékét megint csak évente "mellékletekben" a kedvük szerint határoznak meg.
Pl. nekem a nyugdíjamból csak a degresszálással 30%-ot vettek le!

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek