Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 10. 27. 12:53
Előzmény: #4259  Hegyesi2
#4260
No meg a finanszírozás!

link
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 10. 26. 11:20
Előzmény: #4258  Hegyesi2
#4259
Ezek a lényeges elemek.
link
link
link
link
link
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 10. 26. 10:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#4258
Megadhatnád az orvosod címét. :)
andare 2016. 10. 26. 09:53
Törölt hozzászólás
#4257
Törölt felhasználó 2016. 10. 26. 09:42
Előzmény: #4248  -bubu-
#4256
Az angol nyelvleckék után bő egymilliárdért utaztatják is Matolcsy munkatársait

Az MNB egyébként éppen a napokban hirdette ki a nyelvoktatásra kiírt közbeszerzés eredményét, amely szerint az oslói nagykövet, Sikó Anna vállalkozása nyerte el a megbízást.

Az Orbán-kormány tagjai korábban sokat bírálták az MNB előző vezetőit, köztük Simor András jegybankelnököt a Nemzeti Bank költekezéséért.

A Magyar Nemzeti Bank 1,2 milliárd forint keretösszeggel írt ki közbeszerzést, amelyre utazásszervezők pályázhatnak. A tendert néhány nappal azután írták ki, hogy kiderült: az oslói nagykövet cége taníthatja angolra az MNB munkatársait.

link

a jógás csávós zitussal és a családjával utazgat)) + rokonok
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 10. 26. 09:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#4255
Talán már az óvodában is tudják,hogy a jegybank gyengíti a forintot a gazdaság versenyképessége érdekében/export/
Amíg a piac erősebbre értékeli a Ft-ot nem hiszem,hogy probléma lenne,majd az akkor lesz ha a jegybanknak menteni kell,pl,IMF 20 milliárdos hitel Simor elvtárs vezényletével!
Gondolom azzal is tisztában vagy,hogy nagyon erős gazdaságokban is gyakori a devizájuk mesterséges gyengítése!
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 10. 26. 08:57
Előzmény: #4253  Bekre_Pal
#4254
Pl.Bekre Palitól! :)
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2016. 10. 26. 08:56
Előzmény: törölt hozzászólás
#4253
hát honnan tudná
Törölt felhasználó 2016. 10. 26. 08:42
Előzmény: #4251  Törölt felhasználó
#4252
08:24 | Ráijesztettek a forintra Matolcsyék
Érezhetően gyengült kedd délután a forint az euróval szemben, mivel az MNB ismét résnyire nyitotta az ajtót a további kamatvágások előtt. Így most 309 körül járunk az euróval szemben, itt indul a szerdai kereskedés is.

Alfa Trader - több mint devizakereskedés. Átlátható, közvetlen. Kérje demószámláját még ma!

Szerda reggel 309-nél állt a forint az euróval szemben, ez egy hajszállal magasabb volt a kedd esti árfolyamnál. A dollár 283,68-nál jár, míg a svájci frank 285,19 forintba kerül. A magyar deviza a keddi kereskedés második felében gyengült az euróval szemben miután a jegybank közölte, hogy az inflációs cél elérése érdekében akár további lazításra is nyitott.
Törölt felhasználó 2016. 10. 25. 16:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#4251
a cél egyértelmű volt eddig is

gyenge forint mert:

ebből lehet nyúlni ugyebár
ha felmennek az energiaárak fasza infláció
közben ahhoz képest alacsony kamatok
adósság inflálódik

a probléma szerintem:

ha a fenti folyamat elindul, nem lesz mivel megfogni
a gyenge forint ugyanis egy bizonyos határig éri meg a fijjuknak, utána már bedöntheti az egész gazdaságot

a másik lehetőség, hogy akármit csinálnak beerősödik a forint, amit szerencsére mér nem tudnak megállítani hamarosan. ebben az esetben az infláció csak akkor pörögne fel, ha hirtelen megugrana a fogyasztás, amihez viszont nagyon komoly, legalább 50 százalékos béremelés kellene mostantól.ami jól hangzik, de az összeszerelő ország az eu pénzek kifutásával nem tudja megtermelni.

következő lehetőség a járulékcsökkentés jelentős mértékben, amivel a nyugdíjnak keresztet is vethetünk, mondjuk erre készítenek fel egyébként

andare 2016. 10. 25. 16:41
Törölt hozzászólás
#4250
Törölt felhasználó 2016. 10. 21. 16:40
Előzmény: #4248  -bubu-
#4249
Nagyon nagy ez a fasz-Í! Kiérdemli a világ leghülyébb bank elnöke címet!
-bubu-
-bubu- 2016. 10. 21. 16:28
Előzmény: #4247  Törölt felhasználó
#4248
link

:o))
Törölt felhasználó 2016. 10. 21. 16:21
Előzmény: #4246  -bubu-
#4247
Na valami ilyesmire számítottam! Kiderül, hogy a kancsal valójában nem is zseni csak egy mániákus hazudozó aki szépen tud trükközni a számokkal!
-bubu-
-bubu- 2016. 10. 21. 14:26
Előzmény: #4244  -bubu-
#4246
Brüsszel nem fogadja el a magyar adósság számait

Magyari Péter EU ma 12:50 270 478
Az Eurostat szerint magasabb a magyar államadósság annál, mint amit a budapesti kormány el akar hitetni.
Az EKB továbbra is vizsgálja a jegybanki alapítványok kötvényvásárlásait, az elnök teljes szigort ígér, ha a magyar modell megbukik ezen.
Pénteken közölte az Európai Bizottság statisztikai hivatala a tagállamok GDP adatait. Az Eurostat jelentése Magyarország esetében külön megjegyzést biggyesztetett a szövegbe:
"Az Eurostat továbbra is fenntartással kezeli a Magyarország által közölt adatok minőségét."
A szervezetnek két komoly kifogása is van.
Egyrészt szerintük az Eximbank is a költségvetéshez tartozik, így a bank tartozásának meg kellene látszódnia az államháztartási hiányon. A vita már régebben elkezdődött a magyar állam és az Eurostat között erről.
Az Eximbank adósságai mintegy 2 százalékponttal növelnék meg a magyar államadósságot. Ez igen komoly különbség, és komolyan ronthatja a most egyébként jól kinéző magyar számokat.
Az Eximbanknak elvben a magyar külkereskedelmet kellene segítenie, de valójában a bank sok esetben olyan célokra ad állami pénzt, amelyek a kormányhoz kötődő üzletemberek érdekeit szolgálják. Az Eximbank adott pénzt például Andy Vajnának, hogy megvegye a TV2-t, vagy éppen Garancsi Istvánnak, hogy legyen miből felvásárolnia a Kopaszi-gátat, stb.
Az MNB is büdös
Az Eurostat pénteki jelentéséből kiderül, hogy már nem csak az Eximbankkal van baj. A jelentés szerint baj lehet azzal is, hogy az MNB esetleg megsérti az uniós szabályokat.
Itt a brüsszeli hivatal arra utal, hogy a jegybank alapítványai nagy tételben vásároltak az elmúlt években magyar állampapírokat, holott az EU-ban a jegybankok nem finanszírozhatják a költségvetést. Az eljárás Matolcsy György jegybankelnök és a magyar kormány szerint rendben van, mert a jegybank alapítványai csak a másodlagos piacról (tehát nem közvetlenül a magyar államtól) veszik a papírokat.
Hogy a magyarok értelmezését nem feltétlenül osztják mshol is, azt bizonyítja Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnökének egy szerdai levele is.
Ebben Draghi arról tájékoztatja Udo Bullmann német szociáldemokrata EP-képviselőt, hogy az EKB továbbra is vizsgálja a magyar jegybank alapítványainak ügyét. A vizsgálat már nyáron is folyt, akkor Molnár Csaba DK-s EP-képviselő érdeklődött utána.
Draghi azt írja most, hogy a folyamatban lévő vizsgálatot ugyan nem kommentálhatja, de biztosítja a képviselőt, hogy nagyon szigorúan fog fellépni az európai jegybank, ha a magyar jegybank tiltott finanszírozást követett el. Felveti, hogy a vizsgálat után kötelezettségszegési eljárás is indulhat Magyarország ellen.
FRISS: Az Eurostat bejelentése után nem sokkal az MNB alapítványai közölték, hogy megszabadultak egy csomó állampapírtól.
sanka 2016. 10. 21. 10:51
Előzmény: #4233  Törölt felhasználó
#4245
Azok agyhalottak!
-bubu-
-bubu- 2016. 10. 21. 10:25
Előzmény: #4237  Törölt felhasználó
#4244
Kötelezettségszegési eljárás indulhat Matolcsyék alapítványa
2016. október 21. 10:00
nyomtatás

Több szempontból is vizsgálja az Európai Központi Bank, hogy a Pallas Athéné alapítványok megszegik-e a monetáris finanszírozás tilalmát. Mario Draghi elnök új levelében a kötelezettségszegési eljárás lehetőségét veti fel.

A botrányos MNB-alapítványok ügyében írt leveleiben Mario Draghi eddig azt írta, hogy az Európai Központi Bank "folyamatosan figyelemmel kíséri" az alapítványi gyakorlatot, illetve "információt gyűjt" az MNB alapítványainak befektetési stratégiájáról és tevékenységéről.

Ezúttal azonban Udo Bullmann EP-képviselőnek írt válaszában Draghi határozottabban fogalmaz.

Nem kommentálhatom a folyamatban lévő vizsgálatot, de biztosíthatom, hogy az EKB az EU működéséről szóló szerződésében (EUMSZ) rá bízott felelősséget nagyon komolyan veszi. Az EKB meg fogja fontolni a megfelelő lépéseket, a kötelezettségszegési eljárás indításának lehetőségét is.

Draghi a levelében újra rögzíti, hogy az EUMSZ 123. cikke megtiltja mind az EKB, mind a nemzeti központi bankok számára államadósságot megtestesítő értékpapírok vásárlását, amennyiben az a monetáris finanszírozás tilalma céljainak megkerülését szolgálja. Ez vonatkozik azokra az intézményekre is, amelyek elkülönülve, de a központi bankok befolyása alatt működnek
Dehogynincs
Dehogynincs 2016. 10. 20. 14:32
Előzmény: #4242  Hegyesi2
#4243
Azzal nincs gond, hogy Matolcsy ne képzelné magát istennek. De vakójában nem az.
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 10. 20. 14:15
Előzmény: #4241  Dehogynincs
#4242
"Bennem viszont fölmerül az egészséges ember gondolata is"
Nemes gondolat,de a bankvilágban én még olyannal nem találkoztam és az idők múlásával egyre kisebb az esély ilyesmire!
/hallottam valamit a vatikáni bankról,mintha még ott sem mentek volna rendben a dolgok!/
Ezek után ha maga a jó Isten lenne is a jegybankelnök,abban is találna hibát,ha más nem az ellenzék biztosan!
Dehogynincs
Dehogynincs 2016. 10. 20. 13:57
Előzmény: #4240  Hegyesi2
#4241
Az összeférhetetlenség elemi fogalmával sincs tisztában. Sem ő, sem pedig Patai.
Igazából nem eddigi legjobb jegybankelnököt szeretnék, hanem jót.
A te hozzáállasoddal könnyű. Te a kolera, lepra és a himlő küzül is kapásból ki tudod választani a legjobbat. Bennem viszont fölmerül az egészséges ember gondolata is.
Szerintem ki lehetne nevezni olyan szakembert, aki tudja, mi a közpénz és mi az összeférhetetlenség. Talán még most sincs túl késő ehhez.

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek