Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 09. 29. 14:08
Előzmény: #4178  Törölt felhasználó
#4180
Az mi volt a 2000-es évektől,pontosabban 2002-től 2010-ig,hogy míg a k.kelet európai országok gazdasága folyamatosan bővült,addig csak mi voltunk a kivétel ahol minden zsugorodott,kivéve az államadósságot,ami mindenkit lekörözve emelkedett?
Törölt felhasználó 2016. 09. 29. 14:06
Előzmény: #4177  Hegyesi2
#4179
Annyira ostoba vagy,hogy nem tudok vitatkozni veled.
Törölt felhasználó 2016. 09. 29. 13:59
Előzmény: #4177  Hegyesi2
#4178
Magánnyugdíj-pénzek, IMF hitelből meglévő pénz:
2010-ben?
2016-ban?
Azért azt ugye te is sejted, hogy ilyen kedvező nemzetközi környezetben, ennyi uniós forrással ilyen pocsék teljesítményt produkálni elég lesújtó.
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 09. 29. 13:50
Előzmény: #4175  Törölt felhasználó
#4177
Nem tudom te hol éltél,de a "köznép" sosem szidta a nyugatot csak a kommunista rezsim kábított./ma sem tértél magadhoz,ahogy látom/
Ha a te rezsimed forogna a "gramofonon" már rég beelőztük volna Görögországot,mínuszban!
Államadósság :
2001-ben?
2010-ben?
2016-ban?
Törölt felhasználó 2016. 09. 29. 13:29
Előzmény: #4175  Törölt felhasználó
#4176
A zorbán csak azt tette, amit az UNIO előírt a számára!
Amikor az UNIO ezt az elosztási rendszert létrehozta, nem az illibrális elvek szerint tette! És azt hitték pl. hogy a liberalizmus örökké fog kaszálni a tőke piacán!
Törölt felhasználó 2016. 09. 29. 13:24
Előzmény: #4172  Törölt felhasználó
#4175
Ezt az országot szó szerint szétlopták! Orbán még azt is eldöntötte,hogy kikhez áramolhat a pénz,kik azok akik itt milliárdosok lehetnek! Csúnya vége lesz ennek itt de nagyon. Csak azt tudnám,hogy ilyen Hegyesi féléknek miért nem tud kinyílni a szemük? Az, hogy itt tartunk az teljes egészében Orbán ámokfutásának köszönhető mivel ellenzékben is mindent elkövetett azért,hogy még véletlenül se lehessen kormányozni ezt a szerencsétlen országot. Emlékszem még a 70-80 as években a Kádár rendszerben mennyire szidták a nyugatot,hogy hamarosan végük és most ugyan ez történik megy a Sorosozás,Amerikázás,EU szidás! Hiába no a történelem ismétli önmagát újra.
Törölt felhasználó 2016. 09. 29. 13:18
Előzmény: #4172  Törölt felhasználó
#4174
Macika!

20 évvel ezelőtt a "rózsadombon" negyed annyi Barlanglakó volt, mint most!

A Balatonfelvidék pedig kopár volt!

Azt akarod mondani, hogy mindez a zorbán műve ami azóta történt! Hát akkor ez a zorbán jól tette a dolgát!

Ja a 4millió szegényről meg nem tehet!

Szégyen, hogy ilyen hülyeségere pazarolod a elmédet!
Törölt felhasználó 2016. 09. 29. 13:11
Előzmény: #4169  Törölt felhasználó
#4173
TE ugye tisztában vagy a monetáris politika és az infláció, meg a bankóprés elméleteivel! És együtt is vizsgálod a három kölcsönhatását is!

Nem csak kettő kormányt hasonlítottál össze egyetlen adattal!
Törölt felhasználó 2016. 09. 29. 13:07
Előzmény: #4169  Törölt felhasználó
#4172
offshore lovag!! az irodaházakat offshore cégektől vette nyereséget "alapítványoknak" "közpénz" a rokonságnak
"felesége balatoni nyaralóját is megvettette
ja és dupla fizetés emelés magának

ezt merte volna bármelyik volt bankár csinálni!! Szégyen

jógás )
Törölt felhasználó 2016. 09. 29. 13:04
Előzmény: #4170  Hegyesi2
#4171
Reménykedj,azt lehet.
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 09. 29. 13:02
Előzmény: #4169  Törölt felhasználó
#4170
És a finanszírozás hol tart?
Törölt felhasználó 2016. 09. 29. 12:59
Előzmény: #4168  Hegyesi2
#4169
Hol is vette át a kancsi 2010-ben? 265-nél? Jelenleg 308,5 !!! Tényleg zseni! Örömködhetsz.
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 09. 29. 12:49
Előzmény: #4167  Hegyesi2
#4168
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 09. 23. 15:47
Előzmény: #4166  Hegyesi2
#4167
305.10
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 09. 22. 15:41
Előzmény: #4165  Hegyesi2
#4166
Gratulálok a zseniknek akik 330-ra várták a Ft-ot ! 305.55 volt ma !
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 09. 15. 13:03
Előzmény: #4164  Törölt felhasználó
#4165
IMF helyett! :link
Törölt felhasználó 2016. 09. 13. 15:09
#4164
Tényleg zseni a fickó. Simor tudott közpénzen kurvát kitartani? Na ugye...
Törölt felhasználó 2016. 09. 13. 14:21
Előzmény: #4161  Törölt felhasználó
#4163
Az MNB után négy jegybanki alapítványból kap pénzt Matolcsy barátnője

Az MNB-től való távozása után igazgatóhelyettes lett az egyik MNB-alapítványnál Vajda Zita - írja a Népszabadság. Nem az eddig ismert két, hanem összesen négy helyről jár neki pénz, az alapítványok közvetett utalásaiból pedig úgy tűnik, hogy ezeket fel is veszi.

Az eddig is ismert volt, hogy Vajda Zita az MNB egyik alapítványánál (Pallas Athnéné Domus Innovationis) kuratóriumi tag lett, illetve az igazgatótanácsban van a helye az alapítvány által létrehozott Vízház Zrt-nél. A Népszabadság most azt is megtudta, hogy a Geopolitikai Alapítvány (Pageo) is foglalkoztatja Matolcsy György MNB-elnök barátnőjét. Ennek az alapítványnak igazgatóhelyettese, illetve kutató - ezt a két pozícióját május 3-tól birtokolja. Az MNB szakmai titkár pozíciójából május 2-án távozott.

A Népszabadság azt írja, hogy könnyen lehet, a kimagasló jegybanki fizetése után itt sem kell kevesebbel beérnie. A két új helyről ugyanis bruttó 1,2 millió forintot kap, a kuratóriumi tagságért pedig 555 ezer forint jár neki. Ez már több, mint a jegybanki 1,73 millió forintos havi fizetés. (A Vízház Zrt-nél kapott fizetését a lap nem tudta meg.)

A jegybanki alkalmazottak az alapítványi fizetéseket nem veszik fel, hanem jótékony célra ajánlják fel. A Népszabadság alapítványoktól kapott válaszai alapján úgy tűnik, hogy Vajda május 2-ig szintén így járt el, azóta azonban már felveszi a juttatásait. A napilap abból következtet erre, hogy az alapítványoktól kapott válaszok látványosan múlt időben fogalmazódtak.

Vajda Zita, amíg a Magyar Nemzeti Bank alkalmazásában állt, a tiszteletdíját felajánlotta a Piros Orr Alapítványnak

- áll az egyik levélben, a Népszabadság írása szerint pedig egy másik mondatban is múlt időben írnak arról, hogy felajánlotta juttatását, amikor a jegybank alkalmazottja volt.

A Népszabadság kutatókat is megkérdezett, akik szerint Vajda kutatói munkáját a magyar viszonyokhoz képest kiemelten megfizetik. Egy tanár a tanulmányt, amelynek Vajda a társszerzője volt úgy jellemzte:

Tudományos folyóirat nem közölné a szöveget, de azért nem Schmitt Pál szintje.
Törölt felhasználó 2016. 09. 02. 18:46
Előzmény: #4161  Törölt felhasználó
#4162
Így van ez, ha nem tudnak mit kezdeni azzal a tömérdek pénzzel, amit az előző népektől vettek el, maguknak!
Törölt felhasználó 2016. 09. 02. 14:40
#4161

Közélet
Luxus és hatalmas fizetés a Matolcsy-gárdánál

Luxuskörülmények, extra felszerelések, hatalmas jövedelmek a Matolcsy-gárdának is nevezett jegybanki biztonsági szolgálatnál - összegezte a Népszavának Harangozó Tamás, az Országgyűlés honvédelmi és a rendészeti bizottságának szocialista alelnöke miután szerdán az MNB-Biztonsági Zrt. budapesti épületében betekinthetett az iratokba.
link

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek