Topikgazda: Törölt felhasználó 2003. 05. 21. 08:37

Lakáshitelezés: változások hamarosan - a bankok lesznek a vesztesek?  

Ugrás a cikkhez
Hamarosan változik a lakáshitelezés rendszere, akik az új kormányrendelet hatályba lépéséig aláírják hitelszerződésüket még a régi feltételek mellett juthatnak támogatott hitelhez. A kormány mai ülésén várhatóan elfogadja a lakáshitelezésről szóló rendeletét- A változások a várakozásoknál kevésbé kedvezőtlenebbek, sem visszamenőleges hatály, sem a kamatkötelezettségek jelentős megugrása nem várható, főleg a hitel összege kerül erőteljes korlátok közé, s a bankok kerülnek a korábbinál lényegesen kedvezőtlenebb pozícióba, bár a kormányfő ma még egyeztet a pénzintézetek képviselőivel. A új rendelet hatályba lépésének ideje nem egyértelmű, egyes napilapok július mások június elsejét valószínűsítenek, miközben a harmadik elképzelés a kettő közötti dátumot tart elképzelhetőnek.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=14&i=30216
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 12. 11:17
Törölt hozzászólás
#12
jancsika 2003. 05. 21. 18:07
Előzmény: #9  matgab
#11
Egy kicsit félreértettél. Nemcsak a 15 évenél régebben vett ingatlanokra van vagyonszerzési illeték, hanem mindegyiik ingatlanra.De ekkor örökösödési illeték helyett csak ez van.
Ha az 1996-ban vásárolt ingatlant ugyannanyiért adod el, mint amennyiért vetted, akkor az ez után fizetendő SZJA 0 Forint, függetlenül attól, hogy mire költöd. Egyébként téves az az elmélet miszerint ingatlanba kell fektetni, helyesen csak a növekvényt kell ingatlanba fektetni, hogy elkerüljük azt a csúnya SZJA-t. Itt az öröklésnél arra gondoltam, hogy a szülő eladja monjuk 15M-ért ingatlanját gyermekének- neki szintén 0 FT szja a 15 éves szabály miatt- ,illeték ugyan van, de ha a gyermek eladja ezt az ingatlant, akkor ,a következő vásárlásakor -azt hiszem 3 éven belül- 15Mft-ig mentesül az illeték befizetése alól. Egyébként itt a gyermek nyugodtan mondhatja, hogy az eredeti 15M Ft-jat a szulőtől kapta kölcsön, tehát meg van az összeg eredete. Egyébként a fizetett illeték csökkenti lakás eladás árrése utáni fizetendő SZJA alapot.
Cégek. Szerintem rengeteg olyan cég aki lakást vett "iroda" jellegell komoly bírságokra számíthat, hiszen az APEH által közzétett ellenőrzési irányelvek pontosan ezta célcsoportot rendelik kiemelt ellenőrzés alé. Ha egy ingatlanról bebizonyosodik, hogy laknak is benne és a cég vételkor levonta az ÁFÁT igen combos ÁFA és 50%-os bírság vár reá. Mert nem elég irodaként megvenni, hanem a fölhivatalnál is irodaként kell bejegyeztetni- 5 éves átminősítési tilalommal- és ha az illető cég belefut egy átfogó vagy egy preventív ellenőrzésbe akkor bukta.
matgab 2003. 05. 21. 17:32
Előzmény: #9  matgab
#10
Néhol elcsúszik a fogalmazásom...
Kedv es Portfolió, nem lehetne egy kicsit emberbarátibb (user friendly) szövegbox-ba szerkeszteni a válaszainkat?
Vagy legalább megnézni, hogy hogy fog kinézni?
matgab 2003. 05. 21. 17:30
Előzmény: #8  jancsika
#9
Persze, de melyik cég nem tol be egy számítógépet, és nem minősítetti irodának?
Ha vagyonszerzés miatt jogosnak tartod az illetéket, akkor a részvényvásárlás után is jogosnak tartanád azt, ha illetéket kellene fizetni?
Ha csak ingatlan örökölsz, de ha nem ingatlant örökölsz akkor mégiscsak be kell fizetni az összes arra vonatkozó illetéket...Ráadásul , azt mondod, hogy csak a 15 évnél régebben szerzett ingatlannál van vagyonszerzési illeték letét, akkor mondjuk ez azt jelenti, hogy az ember 15 évente cserélheti le a lakását, úgy hogy ne kelljen kifizetnie egy egész vagyont. És itt még nem is említettük az ingatlan értékesítés után járó SZJA-t, amit ha nem ingatlanba fektetsz vissza akkor kőkeményen kell fizetned, még akkor is, ha ugyanazon az árszínvonalon vedted mondjuk 1996-ban, mint ahogy eladod 2002-ben. Az inflációt adóztatják meg gyakorlatilag...
jancsika 2003. 05. 21. 16:27
Előzmény: #7  matgab
#8
Kedves matgab!
Ha a cég lakást vesz - nincs irodának minősítve a földhivatalnál- akkor az nem költség, hanem tárgyi eszköz beszerzés, méghozzá üzemkörön kívüli és mint ilyen annak értékcsökkenése adóalap növelő tétel. Persze ha bérbeadja akkor az écs rendesen adóalap csökkentő. ha nincs bérbeadva, akkor az azon végzett bármilyen felújítás, beruházás ÁFA vonzata nem levonható kategória és nem költség, hanem megy a tárgyi eszközre. Másrészről azért sem szerencsés összehasonlítani egy magánszemélyt egy vállalkozással, hiszen a vállalkozás üzletszerüen haszonszerzés céljából végzi tevékenységét, s mint ilyen beszerzései ÁFA tartalmát - ha üzletviteléhez kapcsolódik- levonásba helyezheti, míg a magánszemély végfelhasználó, akire adózás szempontjából csak az SZJA törvény vonatkozik.
Illeték. Abban abszolut igazad van, hogy nem kapsz semmit a pénzedért- nem naprakész a Földhivatal- de azt a vagyonszerzésed miatt fizeted. Öröklésnél a hagyatéki illeték lép fel, de ha csak ingatlant örökölsz nincs SZJA alapot érintő jövedelem. Ha a szülő "eladja" a 15 évnél régebben szerzett ingatlanját, akkor csak vagyonszerzési illeték van, amit letétként viszel magaddal, hiszen ha ezt az ingatlant eladod és árából veszel egy másikat akkor a 2. szerzésekor nem kell illetéket fizetned.
matgab 2003. 05. 21. 15:56
Előzmény: #6  jancsika
#7
Ha már az illetékről van szó, akkor az a legigazságtalanabb adó, mert tegyük fel, hogy örökölsz, amit már az illető egy leadózott pénzből spórolt meg. Ezek után fizetsz egy kis örökösödési illetéket, ami után a maradékból fizetsz átírási illetéket, pedig az állam aztán tényleg semmilyen szolgáltatást nem végzett (Na jó nyomtak egy entert a földhivatal adatbázisában)!!
Hog y gondolod reálisnak, azt, hogy nem lenne továbbvihető az illeték? Ezek szerint minden lakáscsere során a lakásod értékének nagy részét kapott ellenérték nélkül az állam kezébe adnád?
Azt is írtad, hogy az nem költség, ha én lakást veszek. Ugyanakkor az ART szelleme szerint a társaságokat és a magánszemélyeket egyenlő módon kell adóztatni (jó nem pontos a megfogalmazás, de tudod, hogy mit értek alatta). Namármost, ha egy társaság vesz, vagy bérel 1 ingatlant, akkor azt simán elszámolja költségként és nem adózik utána, míg én aki lakást veszek/felújítok, még az ÁFA-t sem igényelhetem vissza...
Valóban nem kifejezetten költség a lakásvásárlás de az előző hozzászólásom alapján mégiscsak szolgáltatást végzel az állam felé, ami alapján jogosan csökkentik az adódat. Plusz az ilyen illeték költségeket is elismertetném adóalap csökkentőnek legalább, hiszen ez már megint egy adózott jövedelem állami elvonása, ami egy normális gazdaságban nem ésszerű. (1 jövedelmet csak egyszer adóztatunk)
jancsika 2003. 05. 21. 14:21
Előzmény: #5  jancsika
#6
Egyébként, az igazi szigorhoz az illetéktörvény megszigorítása is hozzájárulna. A jelenlegi szerint ugyanis amit az ember már egyszer megfizetett, azt letétként viszi magával.
jancsika 2003. 05. 21. 14:13
Előzmény: #4  matgab
#5
kedves matgab!
A fizetett kamatra vonatkozó kedvezménnel én is egyetértek, de a tőkére miért lenne ilyen. Gondold meg, hitelt kapsz valakítől )ez szja szempontból nem bevétel), majd miközben visszafizeted, az állam támogat,pedig neked a költséged csak a kamat és egyéb bankköltségek a tőke nem.
matgab 2003. 05. 21. 13:31
Előzmény: #3  jancsika
#4
Hát mindenkinek az álláspontja határozza meg az üléspontját...
Miért ne adhatna a kormány adókedvezményt a törlesztőrészletekre is, hiszen neki is érdeke, hogy
1) a szociális problémák valamilyen módon megoldódjanak, és ez az ő részükről még mindig optimálisabb, mintha bizonyos kivételezetteknek fizetnék a lakását (teljes egészben).
2) rendbe rakott házak több turistát vonzanak, ami pörgetheti a gazdaságot,
3) rendes környéken a bűnözés is visszaszorul elvileg.
Abból nem indulhat ki a törvény, hogy aki tud 100.000 eFtot törleszteni az adót csal (bár a valóságban minden bizonnyal erős korrelációt lehetne felfedezni), és ha nem csal, akkor viszont rengeteg adót fizetett, miközben "állami feladatokat" végez el.
Tehát teljesen jogos, hogy a fizetett adóját lecsökkenthesse, hisz adója amúgy is csak annak van aki bevallja...
Én még az adó kedvezmény limitet is eltörölném, bár a hitelt valóban maximálnám.
jancsika 2003. 05. 21. 11:30
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
Az SZJA kedvezmények eddig nem voltak korrektek, hiszen a visszafizetett tőkére - nemcsak a kamatra - járt az adókedvezmény. Gondoljunk csak bele pénz kapok valakitől és visszafizetem és ezért még adókedvezményt is kapok. Nonszensz. És ha megvizsgálnák a másik oldalt, hogy miből telik pl. 100.000 Ft havi törlesztésre akkor lennének csak problémák....
Törölt felhasználó 2003. 05. 21. 09:04
Előzmény: #1  portfolio
#2
"Bár ezt a kérdéskört az adótörvény szabályozza, nem tartjuk elképzelhetetlennek, hogy a személyi jövedelemadó kedvezmény jövő évtől már nem lesz igénybevehető a törlesztések után."
Tudtok valamit, vagy ez csak úgy jött ex-has?

Topik gazda

Jockey
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek