Klímakatasztrófa versus Ember (Homo Sapiens Sapiens)
Milyen hatása van van az Ember (Homo Sapiens Sapiens) jelenlegi gazdasági tevékenységének a Föld, mint (számunkra) Egyetlen ökoszisztéma túlélésére nézve? Milyen pusztító klimatológiai események történtek a Föld bolygó múltjában, melyek hasonló nagyságrendű veszélyekkel jártak, vagy azokat be is váltották? Mit lehet tenni? Lehet-e egyáltalán tenni valamit, vagy ez az egész téma tokkal-vonóval "túl nagy kabát" az Ember számára?
Az emberiség ki fog pusztulni, mert nem volt képes időben reagálni egy maga által okozott természeti vészhelyzetre. Ez a természetes kiválasztódás, megérdemeljük, hogy eltűnjünk a Föld színéről.
Műkaját állítanak elő a gyárak tonna szám. A gyermekek pedig érzékenyek lesznek már mindenre. Ezzel etetik a tömeget. A csillagos éttermekben pedig minőségi, helyben feldolgozott hagyományos módon előállított alapanyagokból főznek.
ha fenntarthatatlan rendszereket akarsz látni akkor a monetáris és fiskális rendszerekre vesd vigyázó tekinteted, az ökoszisztéma robusztus egészségnek örvend ezekhez képest...
érdekes, hogy eközben - inflációval kiigazítva - történelmi mélységbe zuhannak az élelmiszerárak és a béka segge alatt vannak az agrárindexek... az emberiség meg valósággal fuldoklik az olcsó kaja tengerében:)
A biológiaihoz még hozzáveheted a genetikai torzulást és az antibiotikumok alkalmazását. A Föld vízkészletének kb. 1 % ivóvíz. Annak kb. 70 %-át az mezőgazdaság és az ipar használja fel. A zöldterületek csökkenésével, beépítésével is a Föld vízmegtartó képességét romboljuk. Simán kimondhatjuk, hogy az emberiség a saját kipusztításán munkálódik.
Szantorin kitorese elintezte a kretai civilizaciot,most viszon az ember intezi el sajat magat a gdp hajszolassal. Ilyen meg nem vot,nagy a fejlodes! Nagy valoszinuseggel visszafordithatatlanok a jelenlegi folyamatok,meg ha valami csoda folytan megvaltozna a hozzaallas akkor is a klima,es biologiai katasztrofa ele nezunk....talan az ezredfordulo elott meg vissza lehetett volna forditani a jelenleg mar ongerjeszto folyamatot. * Klimakatasztrofa a sarkori biosz felengedese miatt kovetkezik be,ez adja a vegso lokest. Biologiaia katasztrofa a muanyagok,ezek mikroreszeinek sejtszintu beepulese,es a szinteteikus novekedes fokozok ellenorizhetetlen mutacioja kovetkeztebe kovetkezik be.
Kicsit bulváros---- de az írott történelemben is volt durvább: Szantorin összeomlása i.e. 1500 körül a krtétai civilizáció pusztulását okozta. Kb. 200 m magas szökőár letarolta az Égei tenger szigeteit. (innen eredeztethető az Atlantis-legenda) 73 ezer éve a Taba felrobbanása majdnem kipusztította az emberiséget.....szóval voltak élményeink. Reméljük a "szuper-vulkánok" még alszanak egy darabig...... Biztos, hogy mi is bejátszunk a környezet változásába, de az alattunk lévő gömböc erejéhez képest még mindig semmik vagyunk.........
Tegnap csapattuk a családdal egy kanyonban (wadi mujib) a holt tenger mellett, a kanyont egy gigamega lefolyás vájta amikor az utolsó jégkorszak után PÁRSZÁZ métert esett a vízszint. Na ezek az igazi klímaváltozások és hatások.
Úgy tűnik, hogy a Természet időről-időre sokkal szélsőségesebb változásokat (sőt károkat) képes okozni a Föld klímaviszonyaiban, mint amekkorára az Ember képes volna. Ez nyilván nem jelentheti azt, hogy az emberi tevékenység ezzel legitimációt nyerhet a Természet gátlástalan kirablására. Épp ellenkezőleg.
Viszont minden kedvezőtlen klímaváltozásért egyedül az Embert felelőssé tenni... nos, ez tényleg nagyon "baloldali gondolat".
Ez itt például csak egy "kisebb klímaincidens" volt a XIX. század vége felé... néhány nap leforgása alatt kábé annyi káros anyagot juttatva a földi légkörbe, mint amennyit a teljes XIX. század ipari termelése köpött ki magából.
Régebben sem volt belőlük kevesebb... csupán akkoriban nem volt ilyen "versenyszerű" a tömegtájékoztatás. Még pontosabban: a tömegtájékoztatás nem (mindig) a falusi pöcegödrök mélyéről gyűjtötte percenként az újabb és újabb morzsákat.
Egyébként egyetértek a fő gondolattal. A gyakorlati kivitelezést viszont mindenképpen egy Ember-Feletti instanciára bíznám.
Igen, a kérdés épp az volna, hogy most, földtanilag viszonylag nyugalmas periódusban az Ember mindennapi tevékenysége felér-e egy békeidőben beütő katasztrófával a Föld, mint ökoszisztéma számára?
Amikor a Yellowstone-parkban voltam néhány éve, a helyi guide azt mondta, hogy egy "komoly" vulkánkitörés esetén az Usa gazdasága néhány évtizedre kompletten "lehúzhatná a rolót"... még komolyabb kitörés esetén az egész Föld nem látná a Napot kábé 20 éven keresztül:
A cikk szerint eddig legkevesebb 5 nagy "klímakatasztrófa" történt a Föld bolygó története során, melyek mindegyike tömeges életforma-kihaláshoz vezetett a saját fejlődési szintjén. A jelenlegi főldtörténeti korszakban (elvileg) külső körülmények (meteorbecsapódás, gigaméretű vulkánkitörés..., földkéreg-megnyílás pusztító gázkitörésekkel stb.) nem indokolnák a biodiverzitás látványos hanyatlását illetve a klímaviszonyok jelentős megváltozását... mégis úgy tűnik, mintha a klímaviszonyok 1-2 emberöltő alatt érezhetően megváltoztak volna. Az Ember tebvékenysége is ludas lehet ebben?
Klímakatasztrófa versus Ember (Homo Sapiens Sapiens)