A pártok részéről ALAP, hogy azt kommunikálják, hogy senki ne pártszimpátia alapján szavazzon, hanem a várhatóan legesélyesebb jelöltre. Az durva lenne, ha valahol a dk visszalép a jobbik javára, ott a dk-sok 1/1 átszavazanak a jobbikra, miközben lehet, hogy egy 3. jelölt a legesélyesebb.
Azt látom, hogy ez most felkapott téma lett, de igazán meggyőző érveket se pro se kontra nem hallottam. (Igaz nem is fordítottam rá sok időt). Egyelőre a szokásos értelmiségi, és potenciális vesztes, előre savanyú a szőlő okoskodásnak tűnik nekem, de ez nem mérvadó, egy kicsit majd elmélyedek benne. . Konkrétan a hsz-edre: nem biztos, hogy a 2.+3., dk+jobbik ki tudja golyózni a legfajsúlyosabb elsőt. Konkrét számok nélkül nem is lehet erről igazán beszélni, és minden körzet más. És remélem a pártok ezek ismeretében döntöttek. Az, hogy valaki a legfajsúlyosabb egy körzetben (és itt azért inkább személyre kellene gondolni mint pártra), az azt jelenti, hogy népszerűbb mint a másik két jelölt egyenként. Akik közül az egyik csak akkor fog győzni ha a másik szavazótábor fegyelmezetten átszavaz. Itt az egyéni ismertség, bizalom a jelölt iránt többet jelenthet mint a pártfegyelemből történő átszavazás. Nincs nálunk olyan sok elkötelezett párttag, max. szimpatizánsok, akik elég ingatagok, és ez még csak afféle előválasztási játszadozás, majd '22-ben - gondolja az átlagember. Másrészt egy elég bizonytalan helyzetbe lavírozhatja magát mindkét párt, mert ha az a harmadik ügyesen kampányol, akár mindkettő hoppon maradhat. (Azért remélem nyíltan és a mostaninál durvábban nem mennek egymásnak a pártok már az előválasztáskor, mert akkor annyi a rendszerváltásnak is. Azon túl, hogy most hulljon ki a férgese). . Hadházy szerintem egyelőre az egyéni, zuglói sérelmét vetítette ki a rendszerre, majd feldolgozza. Itt egy kicsit már mindenki el van szokva attól, hogy meg kell küzdeni a lehetőségért, pedig erről szól az előválasztás. (Ezt nem Hadházyra értettem, ő biztos befutó, akárhol indul. Ezért ágál Zuglóban Tóth és az mszp. ).
Az összellenzéki helyek számát nem befolyásolja érdemben. Bármely olyan körzetben ahol a Dk és a Jobbik együtt több szavazot képvisel mint egy harmadik párt, ott elviszik a körzetet. Mivel ők a két legnagyobb párt a versenyben, így kvázi felosztották a "piacot" maguk között. Képzeld el azt, hogy adott egy körzet ahol a harmadik párt a legfajsúlyosabb és a Dk-Jobbik külön-külön kieső lenne, de együtt kigolyózzák a harmadikat. Mit fog szólni ehhez a harmadik párt szavazótábora? Mi van ha egy részük távol marad a szavazástól? Nem olvastam Hadházy reagálását, de gondolom hogy ő sem tartja ezt win-win megoldásnak.
A visszalépésektől nem hiszem, hogy több parlamenti helye lenne egy-egy pártnak, az összellenzéknek meg pláne nem. Inkább arról van szó, hogy már előre szeretnének biztosak lenni a parlamenti helyeikben (a pártok). A civilek kiszorítása viszont benne lehet a céljaikban. . Ha abból indulunk ki, hogy felmérték körzetenként, hogy ki a legesélyesebb ellenzéki jelölt, akkor gondolom és logikus, hogy az ő javára történnek a visszalépések. Márpedig így, (átszavazástól függetlenül) nem fog megváltozni, hogy ki lesz a tényleges választáson az induló. Ott viszont már tényleg elvárás az átszavazás, ha azt akarjuk, hogy győzzön a fidesszel szemben. (Nem tudom mennyire reális veszély, de '22-ben lehet akár olyan most megsértett jelölt, aki nem lép vissza és szavazatokat vesz el az egységes jelölttől). Hiányolom, hogy a pártok nem kommunikálják le az átlépéseket, egyszerűen csak bejelentik. Lehet, hogy abba kellene hagyni, mert csak árt, de ezt se tudom megítélni.
Szedd már össze magad! Ez a tévészékház ostroma, amit a rendőröknek kellett volna megvédeniük. Az ostromlók között nem mellesleg volt rendőr is. Ehelyett a két héttel későbbi, engedélyezett, békés nagygyűlés után rendeztek brutális utcai harcászatot. Vedd észre azt is, hogy ez az utcai harcászat egyedi eset volt, pedig mindig mindenhol akadhat csőcselék, focihuligán és mindenféle utcai rendbontó. A belinkelt videó kapcsán neked kellene elmagyaráznod, hogy miért nem védte meg Gyurcsány a tévészékházat. Ezt Baló is megkérdezte tőle némi ingerültséggel és emlékeim szerint Gyurcsány egészen picire húzta össze magát az interjú alatt. Én azt raktam össze a mozaikokból, hogy Gyurcsány szándékosan nem védte meg a tévészékházat és szándékosan rendezett utcai harcászatot a forradalom évfordulóján. Azt is vedd észre, hogy az előzményben színtiszta nyelvtani okfejtés van. (#1310)
Lesz is előválasztás meg nem is. Az én olvasatomban a szavazatmaximalizálás érdekében előre lepacsizott a két legnagyobb párt, kiszoritandó a kicsiket. Bizonyára felmérték önmaguk között az erőviszonyokat, de átszavaznak-e majd a szavazóik a tőlük távol álló retorikájú pártra? Ha nem, akkor a jelenség csak egy önzetlen visszalépés és az előválasztás betölti szerepét. Ha igen, akkor a farok csóválja a kutyát a szavazók pedig le vannak szarva.
Azt még könnyebb megérteni, ha eltekintünk a két pártról a fejünkben élő sztereotípiáktól, és elhisszük, hogy az idő sokat alakított mindkettőn. Én inkább a szocikkal való mutyizást kerülném (zugló, kispest), ami még Hadházyt is gondolkodóba ejtette (remélem csak átmeneti az apátiája): "Sajnos egyébként a sorozatos visszalépések miatt az előválasztás kezd ugyanúgy színjáték jelleget ölteni, mint ahogy színjáték a fideszes parlament, és ez nagyon rossz irány. Ebben a helyzetben komolyan át kell gondolni, hogy ebben szomorújátékban érdemes-e szerepet vállalni. Nekem szerencsére nem a pártok elnökségeit kell meggyőznöm, hanem a választókat. A témához tartozik még a tegnapi posztom.https://www.facebook.com/hadhazyakos/posts/3752830471494435 https://www.facebook.com/hadhazyakos/posts/3755411044569711
Ez az előválasztás célja. Ott nem lesz holtverseny, aki a legtöbb szavazatot kapja, az lesz a közös ellenzéki jelölt abban a körzetben. Ilyen mindenképpen lesz, a kérdés az, hogy van-e értelme már az előválasztás előtt a visszalépéseknek egymás javára, szűkítve ezáltal a választási lehetőségünket. Ami nem is biztos, hogy gond, mert a visszalépések előtt nyilván felmérték az esélyeket, és nem futnak fölösleges köröket, pláne egymás ellen, amikor az egység mutatása nagyon is fontos. Persze valóságosabb oka ennek az lehet, hogy így már biztosabbak lehetnek a parlamenti erőviszonyokban. Ezzel talán várhatnának az előválasztás végéig, mert remélem nem pártprogramokkal fognak kampányolni hanem egy egységes ellenzéki minimálprogrammal, és egy árnyékkormánnyal. Amibe jó lenne ha sok civil is bejutna, viszont ezzel a pártok közötti visszalépésekkel gondolom a civilek esélyét is csökkentik.
És miért ne kampányolt volna neki? Talán valami erkölcsi aggályt várnál azoktól a balliberális "demokratáktól", akik nemrég még minden mondatukban nácizták a Jobbikot? :D :D
Karácsonyt Miniszterelnöknek!