Topiknyitó: Portfolio 2010. 11. 10. 12:13

Hogy lesz így nyugdíj? - Pokoli teher az állam vállán  

Ugrás a cikkhez
Már nem csak a kijelentések szintjén jelenik meg az 1 millió fős foglalkoztatottság bővítés, hiszen a legfrissebb 2011-es költségvetési javaslathoz tartozó nyugdíjrendszert érintő 50 éves előrejelzés ezzel a nagyon kockázatos előfeltevéssel élt. A...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=141172
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 21:00
Előzmény: #214  jumbo2
#220
De igen, megértettem. Csak nem hiszek az egymillió új munkahelyben. Főleg úgy nem, hogy az idióta különadókkal minden potenciális beruházót évekre elriasztanak. Ha pedig nem bővül a foglalkoztatás, akkor a dolog csak járulékemeléssel megy. De leginkább még úgy sem.
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 19:25
Előzmény: #215  jumbo2
#219
Drop:

"Ez így, évi 500 mrd spórolás, ha nem utalunk MNYP-be.

Nem kis pénz."

Viszont legalább ugyanennyi állami kötelezettség növekedés. Ezért csak látszat spórolás. Kiválóan el lehet költeni a jelenben, amit majd a jövőben kell kifizetni. Pontosan OLYAN MINT A HITELBŐL fogyasztás.
jumbo2 2010. 11. 18. 18:44
Előzmény: #217  Törölt felhasználó
#218
"Utánam eddig 8% ment a mnyp-be, 25.5% a TB-be."

Utánam is természetesen. De a 8% csak a TB plafonig megy, a 25,5%-nak pedig nincsen korlátja.

Sokáig kell magyaráznom a 10%-ot? :)
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 17:24
Előzmény: #213  jumbo2
#217
drop,

"Utánam a cég évente x ft-t fizetett eddig az MNYP-be és 9x-et az állami-ba (ez a 9x a bruttón felüli összegből ment természetesen).

Vagyis teszek az MNYP-re, a nyugdíj befizetéseim 90%-a most is az államnak megy."

Ezt még kevésbé értem... :)

Mi az, hogy X, meg 9X? Mi az, hogy eddig is, meg most is? Szerinted nem változott a rendszer?

Utánam eddig 8% ment a mnyp-be, 25.5% a TB-be. Most 33.5 megy a TB-be, és nem tudom 10%-ra kiegészíteni a mnyp tagdíjkiegészítésemet, ahogy az új tv is megengedi, mert a 08-as nyomtavány ilyenkor hibát jelez. A 2%-os tagdíjkiegészítést pedig engedi.

Te pedig azt írtad, hogy Te továbbra is 10%-ot fizetsz a mnyp-be.

Ha jól értem, akkor ez a 10% nem a bruttód 10%-a, hanem a nyugdíjadra összesen befizetett pénznek a 10%-a? És ezt fizette utánad a cég eddig is, meg most is?

Te, biztos, hogy ugyanarról a mnyp-ról beszélünk? Mert a teljes nyugdíjjárulék-tömegnek a mnyp-i rész sosem volt 10%, jobban közelített az egynegyedhez... :)
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 17:16
Előzmény: #211  jumbo2
#216
drop,

szerintem nincs komolyabb baj a mnyp-ra való átállással, ha szerinted ez nem megy, akkor nem értünk egyet. Szerintem pedig csak úgy megy, ha átállunk. Minél nagyobb arányban, annál jobb.

Csak a mnyp megtakarításokkal ne az állam költekezését finanszírozzák, hanem a gazdaságot a bankrendszeren és a tőkepiacon keresztül.

Annál biztosabb befektetés nincs, ha a piacgazdaságot erősíti egy egész ország a megtakarításaival. Csak ezt ne az állam döntse el, hogy mikor és hova menjen ez a tőke, hanem a piac. Ha az állam dönti el, pl. támogatás formájában, az megöli a piacot, így a gazdaságot is. Ez történt a szocializmusban, én nem szeretném, ha ugyanez történne a demokráciában is...
jumbo2 2010. 11. 18. 16:33
Előzmény: #189  Törölt felhasználó
#215
Ez így, évi 500 mrd spórolás, ha nem utalunk MNYP-be.

Nem kis pénz.
jumbo2 2010. 11. 18. 16:24
Előzmény: #193  Törölt felhasználó
#214
Nem értetted meg a cikket, olvasd el újra.
jumbo2 2010. 11. 18. 16:22
Előzmény: #188  Törölt felhasználó
#213
Ebben is félreértettél.

Utánam a cég évente x ft-t fizetett eddig az MNYP-be és 9x-et az állami-ba (ez a 9x a bruttón felüli összegből ment természetesen).

Vagyis teszek az MNYP-re, a nyugdíj befizetéseim 90%-a most is az államnak megy.
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 16:19
Törölt hozzászólás
#212
jumbo2 2010. 11. 18. 16:19
Előzmény: #187  Törölt felhasználó
#211
akira, félreértettél. Nem az MNYP-ről beszéltem önmagában, hanem az MNYP-re való átállás folyamatáról.
Láthatóan nem megy. A nyugati országok nagy része meg sem próbálkozik ezzel a lehetetlen vállalkozással.

Az írek mondjuk bár éve próbálkoznak, ha nem is MNYP-vel, de egy állami alappal.
De ők nem jó példa manapság, vagy igen?
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 16:15
Előzmény: #208  Törölt felhasználó
#210
"A rendvédelmi szerveknél dolgozó fegyveres közalkalmazottak kedvezményes szabályokkal mehetnek nyugdíjba. Ennek fejében a foglalkoztatóik eddig többletjárulékot fizettek a nyugdíjalapba, csak idén 77,2 milliárd forintot"

Ez elég nevetséges, hiszen a rendvédelmi szervezetek költségvetési intézmények, így a költségeik - beleértve a cikkben említett "többletjárulékot" is - mind a reálgazdaság által megtermelt adóbefizetésekből származik.

Erre mondom azt, hogy tévedés, hogy a nyugdíjakat kizárólag járulékból fizetik, mert az állami szféra bérei után levont járulék forrása valójában adó. A piaci szféra adója. És ennek semmi köze ahhoz, hogy a közvetlenül járulékként beszedett pénz elég- e nyugdíjak kifizetésére...

Senki másnak nincs itt pénze kéremszépen, csak a piacgazdaság szereplőinek. Mindenki más eltartott, és nekem baromira nem tetszik, hogy a kurmány lenyúlja a megtakarításomat csak azért, hogy a fegyveres erők, akik szarnak az adófizetők fejére nagyívben, kedvezményes nyugdíjba mehessenek...!
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 15:49
Előzmény: #208  Törölt felhasználó
#209
Vagy lehet, hogy nem az államnak kellene felügyelnie, hanem független szervezetnek, csak sajnos független szervezet nem létezik.
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 15:48
Előzmény: #207  Törölt felhasználó
#208
Igen, igazad van.

Én sem az államot tartom ideális nyugdíjgazdának. Az állam csak felügyeljen a PSZÁF-en keresztül.

Fegyvereseké lesz a magánpénztári pénz

link

A rendvédelmi szerveknél dolgozó fegyveres közalkalmazottak kedvezményes szabályokkal mehetnek nyugdíjba. Ennek fejében a foglalkoztatóik eddig többletjárulékot fizettek a nyugdíjalapba, csak idén 77,2 milliárd forintot. Jövőre nem számolnak ilyen kiadással, a pénzt az állami nyugdíjrendszerbe átlépő magánkassza-tagok vagyonából költenék erre.

Jövőre az állam egyetlen fillért sem fizet rendvédelmi dolgozók szolgálati nyugdíja után. Azt egy az egyben a magánpénztárból visszaáramló vagyonból fedeznék – írja a jövő évi költségvetés tervezete alapján a Napi Gazdaság [1].
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 14:55
Előzmény: #203  Törölt felhasználó
#207
ardenk,

Amit írsz, az a tőkefedezeti rendszer. Amit pedig az állam tart fenn, az egy célzott adóbevételekből (járulékokból) fenntartott felosztó-kirovó rendszer.

Tőkefedezti rendszert az állam ne tartson fenn, mert az olyan, mintha nem lenne piaci bankrendszer, csupán az államnak lenne egy bankja, amely gyűjtené mindenki betétjét és hitelezne belőle...
gazmber 2010. 11. 18. 14:53
Előzmény: #205  Törölt felhasználó
#206
"Ez is a rablás vagy csalás egyik formája ugyanúgy, mint ahogy a privatizáció során olyan vagyon került olcsón valakikhez, amely vagyonhoz semmi közük nem volt."
Sikkasztás sztem...más pénzével sajátjaként rendelkezik a kormány...ilyen értékben, nem minősített esetben is 2-5 év börtön járhat érte... "kivéve a gyevi bírót"...-:)
ha az ellenzék kerülhetne 2/3 al hatalomra ov -ék után, és olyan pitiánerek lennének mint ezek, akkor feltehetően le is ültetnék a felelősöket érte! elqró, ha ilyet csinált volna akkor már rég hűvösön lenne jelenleg...szvsz

Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 14:31
Előzmény: #202  szivacs
#205
A kormány most meg akarja kaparintani azt a pénzt amihez semmi közük nincs. Azt a pénzt amit mások félretettek öregségük idejére.
A kormány mások pénzét akarja felhasználni, úgy, hogy cserébe nyugdíjat akar számukra biztosítani.
Ez is a rablás vagy csalás egyik formája ugyanúgy, mint ahogy a privatizáció során olyan vagyon került olcsón valakikhez, amely vagyonhoz semmi közük nem volt.

Ezért nem akartak reprivatizációt.

Mert, ha reprivatizáció lett volna itt is, akkor nem az állam adta volna el, hanem a régi tulajdonosokhoz került volna az a vagyon amelyet jogosan örököltek.
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 14:27
Előzmény: #201  Törölt felhasználó
#204
Igen erre gondoltam én is. A lényeg a fix kamat. Aztán, hogy mire használja a tőkét azt a PSZÁF szabályozhatja, hogy ne lehessen elbukni, csődbe menni stb.
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 14:25
Előzmény: #199  Törölt felhasználó
#203
Nem az állam felé kellene fizetni a nyugdíjjárulékot, hanem az egy számlán kellene gyűljön. Azzal el kellene tudni számolni a befizetők felé, azt örökölni lehessen és mindenki ez alapján kapjon cserébe majd nyugdíjat.

Ez egy biztosítás. Nem adó.
szivacs
szivacs 2010. 11. 18. 13:22
Előzmény: #176  Törölt felhasználó
#202
Szemléletes és jó a példa. Kiválóan bemutatja a demokrácia működését.
"A gond épp abból adódik, hogy politikai, választási kérdést csinálnak a nyugdíjügyekből, holott ez kőkemény szakmai kérdés." - ez úgy is lefordítható, hogy mivel a demokratikus működés jelenleg a politikán és a pártokon keresztül jut érvényre, lehet-e szakmai kérdéseket demokratikusan és ugyanakkor szakmailag helyesen eldönteni?
Ezzel pedig a demokrácia eredményes működése határainak feltérképezéséhez érkeztünk el.
Törölt felhasználó 2010. 11. 18. 13:16
Előzmény: #199  Törölt felhasználó
#201
ardenk,

Egyébként a "bankbetétszerű" elképzeléseddel egyetértenék, ha azt gondolnád mögé, hogy a bank fizessen fix kamatot a nyugdíjmegtakarításokra, de kihelyezni nem helyezheti ki állampapírba (vagy csupán egy pici részét likviditásként), azzal a forrással, amit a nyugdíjmegtakarításokból kapott, finanszírozzon vállalkozásokat, esetleg (jelzáloglevél mintájára) finanszírozzon hosszú távú fix kamattal jelzálogkölcsönöket.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek