„A hit Istentől vagyon, a hitel az embertől”, s ezzel máris adott a kérdés: mi hát valójában a hitel.....?
“…a pénzkölcsönzés nem egyszerűen a pénz sajátos használata, mivel egyben felfedi annak egyik strukturális jellemvonását: az idő ‘hitelezését’, ‘kölcsönzését’ implikálja. Mivel a pénzzel történő értékteremtés sohasem azonnali, hanem időbeli változásokat feltételez – az idő során a pénz értéke meg tud és meg is változik –, ezért az arra irányuló törekvés, hogy a pénz használata során jövedelmező ‘nyereséget’ állítsunk elő, a végső feltámadás ‘még jövedelmezőbb nyereségét’ utánozza.”
„A »fiat«, amely mind a pénzt, mind a »piacot« meghatározza, nem kevésbé »szabad«, mint az a »fiat«, amely a világot megteremtette: legyen világosság, és lőn világosság. Legyen pénz – és lőn pénz. De csak akkor, ha az akarat a domináns Szuperhatalomé, amely a »tartalékvalutát« és az érték mértékét biztosítja annál fogva, hogy a Szabad Piac egész mechanizmusával és értékeivel összefonódik. Ez a »stabilitás« lényege, amely lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államok jóval nagyobb adósságot halmozzon fel, mint jó néhány európai nemzet, amely »szuverén adóssága« miatt hitelezési nehézségekkel küzd.”
(Samuel Buxi Weber)))
Az Európai Központi Bank a héten újabb nagy likviditásbővítésre készül, hogy olcsó pénzzel lássa el az euróvezeti bankokat. A pénzintézetek rekord alacsony, egy százalékos kamattal juthatnak az újabb forráshoz három évre. Ez már a második ilyen akciója az EKB-nak: tavaly decemberben történetében először hároméves lejáratra is hirdetett refinanszírozást. Akkor összesen 523 euróövezeti bank vett részt a tenderen, és 489 milliárd eurót vettek föl az EKB-tól. Az EKB a mostani likviditásbővítő tenderen is hasonló érdeklődést vár. A 489 milliárd eurós kihelyezés az EKB történetének legnagyobb egyszeri likviditásfolyósítása volt. Korábban, 2009 júniusában egy egyéves aukció keretében 442 milliárd eurót hívtak le az euróövezeti bankok.
Elemzők rámutattak: a bankok az újonnan megszerzett forrásokat kötvénypiaci vásárlásra fordíthatják, és így kisegíthetik a bajba jutott euróövezeti államokat. Az EKB arra számít, hogy az euróövezeti bankok 2012 első negyedévében jelentős likviditási gondokkal szembesülnek, mivel ekkor nagyobb összegben járnak le középtávú (átlagosan 3,5 éves lejáratú) banki kötvények. (MTI/AFP)
Alacsony forgalomban csak kis mértékben változtak az árfolyamok az elmúlt héten a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT); a globális piacokat is megtorpanás jellemezte, a január közepe óta tartó jelentős erősödés után a tőzsdék oldalazásba kezdtek, és egyelőre nem látszik a további irány.
A BÉT részvényindexe, a BUX 19.372,48 ponton zárt pénteken, egy hét alatt 225 pontot, 1,17 százalékot erősödött. A részvénypiac forgalma 45,0 milliárd forint volt, míg az előző héten 68,4 milliárd forint értékben születtek üzletek.
OTP 2,41 százalékkal erősödött, 4.040 forinton zárt pénteken. A Mol 0,08 százalékkal, 15 forinttal gyengült 19.085 forintra.
A Magyar Telekom volt ismét a hét nyertese, a papír 3,14 százalékkal 591 forintra drágult.
A Richter egy hét alatt 10 forinttal, 0,03 százalékkal gyengült, pénteken 38.000 forinton zárt. Az Egis részvények ára 1,69 százalékkal 16.300 forintra csökkent.
Ha lenne pénzed holnap mit vennél max. befektetési idő 1 hónap?