Topiknyitó: ny.janos 2004. 11. 29. 22:30

Gyakorlati tapasztalatok és minden más a határidős kereskedelemről  

Sziasztok!
Ezt a fórumot azért hoztam létre, mert komolyan foglalkozom a határidõs részvénykereskedés gondolatával, s ebben szeretnék hasznos tapasztalatokat, gyakorlati infókat gyûjteni!
Bárkinek a válaszát köszönettel veszem, s ha bárkit hasonló gondolatok kérdések foglalkoztatnak (hati), akkor itt megoszthatnánk egymással gondolatokat, s talán mindannyian tanulhatnánk belõle.
Mindenkit üdvözlök ebben a fórumban, s várom a hozzászólásokat!
Üdv .
ny.janos
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2004. 12. 11. 17:29
Előzmény: #53  matteo
#60
kedves matteo
legjobb tudomásom szerint az IEB-nél bux határidöra nincs minimum díj. viszont a letétnek egyelöre csak max 50%-át helyezheted el állampapírban, ami elég szopó. én már küldtem faxot valami fejesnek a befektetési osztályon hogy ne már, de egyelöre nem válaszoltak (kb másfél hete volt)...
Törölt felhasználó 2004. 12. 09. 22:42
#59
Takarék 500/500/0!!!, telefonon. Keler 2x alapletét
minden6ó 2004. 12. 09. 09:32
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#58
Köszönöm a választ!
Törölt felhasználó 2004. 12. 08. 17:05
Előzmény: #56  minden6ó
#57
Szia Minden6ó!
A promton történő át-, és önkötések oka többféle lehet; az is előfordulhat pl., de lehet, hogy az osztalék miatt tartani akarja, s inkább átköti a köv. terminusra. Olyan is előfordulhat, hogy csak a könyvelést rendezik vele.
Mindenesetre egyértelműen sosem lehet tudni a konkrét okát azonnal, néha még később sem tudjuk meg.
Üdv:
minden6ó 2004. 12. 08. 10:36
Előzmény: #55  matteo
#56
Sziaszok.
Ha egy részvénynél a prompt piacon nagy mennyiségű átkötések vannak,abból lehet arra következtetni hogy nem akarnak megszabadulni az addott határidős részvénytől,mert még jobb lesz?
matteo 2004. 12. 07. 13:39
Előzmény: #54  ny.janos
#55
Ny. Janos!
egyetértek, én sem szeretnék rögtön 3 kontraktusnál többet nyitni, de ki-be ugrálni sem fogok, amíg csak telefonon lehet, - aktívabban csak akkor, ha az equitasnál végre engedik (ott akár DT-znék is)
ny.janos 2004. 12. 07. 13:13
Előzmény: #53  matteo
#54
Szia Matteo!
Haszna tényleg volt, mert én már igen sok segítséget kaptam ebben a fórumban. Csak azért nem írom le, hogy kiktől, mert senkit nem szeretnék kihagyni!
Ez az ami engem egy picit zavar az IEB-nél! Mármint a telefon egyrészről (ez zavar kevésbé), ennél jobban zavar a minimum 7.000! Ugyanis én valószínű össz 6-8 kontraktussal játszanék, persze több lépcsőben nyitva. S ez már többletet jelent 1-2 kontraktusnál.
Amit én a netről eddig összeszedtem infókat:
nyitás/zárá s/minimum/ker. mód
CIB: 500/500/2500/tel
Hát igen! IEB honlapján még 1.000 szerepel!
Concorde: 1000/1000/5000/telef on
Quaestor: 2.000/?/?/internet
E zek a neten megtalálható adatok! Ha valaki tudja, hogy ezek az adatok már változtak, vagy pontosan tudja, amit én nem tudtam kivenni, akkor köszönettel veszem a kiegészítést!
A Quaestor minimumdíjat, ill. hogy a 2.000 nyitás is és zárás is, avagy a zárás ingyenes leírhatná aki pontsan tudja!
Üdv.
matteo 2004. 12. 07. 11:48
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#53
hogy lássátok milyen gyakorlati haszna volt ennek a fórumnak, megkötöttem a határidős (és opciós) szerződést az IEB-el ;o)
(Keler 2-szeres fedezet, 1500/kont, min. 7000)
sajnos csak telefonon megy
Törölt felhasználó 2004. 12. 06. 21:09
Előzmény: #51  ny.janos
#52
Szia János!
A tízéves csatornavonal nem kerítés, mégsem akarják a nagyok aláborítani, sőt!, úgy látom, hogy még komolyabb profitrealizálásnak sincs nyoma, legfeljebb tesztelgetik a piacot időnként, így én lehetőséget látok egy további emelkedéshez.
Ezen a piacon a pénzem már nem forgatom, inkább az agytekervényeimet.
A z a gyanúm, hogy sunyi módon fellopódzkodunk akár 14880-ig is , s ha ekkor jönne friss pénz, az végképp egy eszement rallye lenne a shortosok vérfürdőjével.
A sikeres kezdő véleménye mértékadóbb lehet, mint egy régi, de sikeres vesztőé.
Üdv:
ny.janos 2004. 12. 06. 19:37
Előzmény: #50  Törölt felhasználó
#51
Szia Tancs!
Köszönöm a választ!
Úgy tünik egyelőre még nem késtem le semmiről azzal, hogy még nem nyitottam sehol számlát, ill. még nem sikerült körbejárnom a bankokat/brókercégek et.
Longba már nem mernék én sem beszállni, a short meg még nem aktuális. (Szerintem)
Mit gondolsz arról, hogy a 10 éves emelkedő trend felett vagyunk már három hete? Osztod azt a véleményt, hogy amennyiben további jelentős tőke érkezik, akkor még messze a bull vége?
Talán már a 14.880 Ft elérése is ezt jelentené!? Véleményed?
Szerinte m ha lesz az index értéke 14.880, akkor lesz jóval több is. Vagy pedig nem tudunk 14.500 fölé menni. Persze ez is csak egy vélemény! (Ráadásul egy kezdőé.)
Üdv.
Törölt felhasználó 2004. 12. 05. 21:48
Előzmény: #49  ny.janos
#50
Szia János!
Nos a doji star figura igazából mindössze egy kereszt, tehát a nyitó/záró árfolyam (közel) azonos, s a kanócok is rövidek, (+- irányban közel azonosak), viszont a figura elhelyezkedése az előző napihoz képest fontos; vagy felette, vagy alatta kell legyen. Az emelkedő trend fordulásan (legalábbis a korr. kezdete is lehet pl. az esthajnalcsillag doji, ami egy hármas alakzat: egy szép fehér gyertya,felette doji star, majd egy egészséges fekete gyertya.
A fibo fun jelentését nem tudom /nem tudok angolul/, a szövegkörnyezetben megkeres(gél)tem, szvsz itt a szint (level) felelne meg, de én is megkérem ezennel játékostársainkat, hogy árulják el nekünk a helyes választ.
Üdv:
ny.janos 2004. 12. 03. 20:27
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#49
Sziasztok!
Két technikai elemzésnek nem találtam leírását, amit főként Babics Egon használ előszeretettel az elemzéseiben, de már máshol is találkoztam velük! Tudja valaki mit jelentenek?
- doji star
- fibo fun
Biztos ismeritek ezeket, csak én nem találtam róla sehol leírást!
Ha röviden le tudja valaki írni, hogy tulajdonképpen mire használhatók ezek a technikai elemek, ill. hogyan értelmezzük/képezzük őket, akkor köszönettel venném!
Üdv.
Törölt felhasználó 2004. 12. 03. 17:34
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#48
A lényeg, hogy vételnél: a te ügyködésed nettó pozija hati vétel (prompt vétel, majd prompt eladás-hati vétel), a finanszírozó nettó pozija meg 0 (prompt vétel-hati eladás). Tulajdonképpen helyetted megveszi a papírt, te pedig ezért a kamattartalommal fizetsz, mint kölcsön pénz utáni kamatot.
(ha közben osztalék volt, azt a pozizáráskor jóváírják)
Eladásnál pedig minden fordítva. Tehát ott tiéd a kamat, mert az eladásból befolyó pénz nem nálad keletkezik, viszont nem pénzt, hanem részvényt kapsz kölcsön, így azután kell fizetned.
Törölt felhasználó 2004. 12. 03. 13:58
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#47
Na, sikerült jó hosszan leírnom, azért ennyire nem bonyolult:) kérdezz, ha van kérdésed, vagy ha nem értesz valamit.
Törölt felhasználó 2004. 12. 03. 13:44
Előzmény: #25  minden6ó
#46
Kedves minden6ó, mire gondolsz, mi érdekel, maga a hati részvény, vagy az átkötősdi, amiről írtam?
A hati részvény ugyanúgy működik normál esetben, mint a prompt BUX-hoz képest a hati BUX: önálló piaca van, saját könyvvel, de nyilvánvalóan követi bizonyos kamattartalommal az azonnali árat. Alaphelyzetben ez van, csak az a gond, hogy nálunk a részvény hati olyan illikvid, hogy önmagában használhatatlan (régen likvidebb volt, 2000 környékén sokszor kötögettem is a blue-k hatijába). Ezért alakult ki az átkötős technika. Hogy miért jó határidősan részvényezni? Mert tőkeáttételt hozhatsz létre.
Írok egy példát. Van 2.000.000 tőkéd. Mondjuk 5000 az OTP, 400 db-ot tudsz venni. Határidőn 1 konti OTP-hez, ami 1000db-ot jelent, kb. 600.000 Ft letét kell (brokicége válogatja). Hogy hogyan működik?
Megveszed a prompton az 1000db OTP-t mondjuk 5005 Ft-on. Szólsz a brokidnak, hogy kössék át hatira, mondjuk addigra a prompt ár 5030, itt csinálnak egy önkötést, te vagy az eladó, eladtad az előbb vett OTP-ket, aztán csinálnak mondjuk a januári hatin kb. 5120-on (nekem kb. 16% kamattartalommal kötik, nem tudom pontosan mennyi, nyilván brokicég, meg ügyfélfüggő is a cucc) egy másik önkötést, ennek te voltál a vevője. És így van 1 konti januári OTP 5120-on. Aztán innentől rendes határidős poziként működik, mint pl. egy BUX konti. Ha felmegy, nyereséget, ha lemegy, veszteséget számolnak el nap végén. De a határidős árral nem is kell foglalkozz, mert úgyis prompt-ot követi és lezárni is ott fogod. Mondjuk 1 hét múlva 5295 az OTP, úgy döntesz, lezárod a pozit. Eladsz a prompton 1000 db OTP 5295-ön. Brokiék mondjuk ugyanitt csinálnak egy önkötést (korábbi fordítottja) és kb. 5370-en lezárják a hatidat. Az mindegy, hogy ők a prompton hol csinálják az önkötést, mert ahhoz képest kötnek a hatin.
Összegzés: ha nem kötteted át akkor 5295-5005=290Ft-ot nyersz részvényenként.
hati n: 5370-5120=250Ft a hatin + 5030-5005=25Ft a prompton. Összesen 275Ft. A hiányzó 15 a kamattartalomból 1 hét alatt leketyegett rész. Ennyivel tehát rosszabbul jársz. Ezért hatira akkor éri meg átköttetni, ha tőkeáttételt szeretnél. Vagy mert 1 papírból akarsz többet, mint amennyid lehetne, vagy kell a lé másra is. A hati letétje viszont lehet állampapírban, így az kamatozik, tehát csak a kamatkülönbözetet bukod el effektíve.
Jutalékba n meg ugyanott vagy. Mert itt ugyan kétszer adtál-vettél, de az DT, annak pont fele a jutaléka. A hati jutalékkal több, ami ennél az 1 kontinál összesen talán 1000 Ft, vagy valami ilyesmi:)
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 23:09
Előzmény: #44  ny.janos
#45
Nekem is jólesett a beszélgetés.
Szia,jó ccakát!
ny.janos 2004. 12. 02. 23:04
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#44
Mindamellett, hogy sok hasznos infőt szerzek (talán mondhatom, hogy tanulok tőled), még jól is szórakozom a beírásaidon. Örülök, hogy ilyen jó humorú beszélgetést folytattunk ma este!
Még biztosan lesz alkalmunk beszélgetni, ill. ki fogom kérni a véleményedet!
Jó éjt!
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 22:52
Előzmény: #42  ny.janos
#43
Persze-persze, tiszta ügy, az igen gyakran azonos forgatókönyv szerint történik, mondhatni rendben van...
A második bek.-re: Bizony-bizony, de soxor elbaltázzuk a hasznot, mert nem tudunk nyugton ülni egy jól hízó poziban, s a bróker is jelzi, hogy a többiekét már adogatja, mi is adjuk oda inkább.Ez az FHB, v:4850 körül, eladás:5150 (ennyi).
Én bevallom, hogy szeretek játszani, de szégyellnék homokozó kislapáttal, szitával megjelenni mások előtt, ezért inkább tőzsdézem, mégha vesztek is :-(((
ny.janos 2004. 12. 02. 22:41
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#42
Tancs!
Tudod te is, hogy nem arra gondoltam, hogy mindenki veszít, aki nem rendelkezik kellő tapasztalattal, de tényleg sokan vannak ilyenek is. Valakinek (sokszor ismerősnek) a tanácsára vesznek valamilyen részvényt (legtöbbször kimondott speki papírt mert abban lát a "tanácsadó" is lehetőséget, aztán persze stoppot nem ismerve 5-10, sőt még 20%-os bukóban is reménykedik, majd 50-60%-os veszteséggel kiszál, s mindenkit elmond mindennek! Pedig egyedül ő felelős mindenért! Erre gondoltam.
De nagyon érdekes az elmúlt időszak is. Ha semmit nem csinálok az elmúlt 1 évben, csak részvényalapban tartom a pénzem, akkor legalább kétszeresét nyertem volna, mint így, s ráadásul nem is kellett volna morfondíroznom, hogy mi lesz. S akkor az FHB jegyzés utáni történetéről nem is beszéltünk.
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 22:25
Előzmény: #40  ny.janos
#41
Az utolsó bekezdésedhez: abszolút kezdő voltam, amikor kedvezményesen Matávot jegyeztem, majd - ha jól emlékszem - 3 év múlva eladtam 13x-os(!!!) haszonnal...Aztán később sok mindent megtanultam, pl, hogy veszteni is lehet.
Ezen idő tájt senki sem mondott nekem sem jót, sem rosszat, de nyertem.
ny.janos 2004. 12. 02. 22:09
Előzmény: #38  Törölt felhasználó
#40
Így már kezd világosodni a kép! Köszi a szemláletes leírást!
Elolvastam Vakmajom oldalát is közben. Gondolom a gyógyszergyártós cikkre gondoltál. Tény, hogy nagyon sok megfogadandó tanácsot fogalmaz meg benne Vakmajom, amiket főleg egy magam fajta kezdőnek érdemes megfogadnom.
Persze sok nálam kezdőb van, aki semmiféle tanácsot nem fogad meg! (Bár ez sem igaz, mert a rosszakat meg tuti megfogadja) Ez viszont már legyen az ő bajuk! Megpróbálok emlékezni erre a cikkre, mint arra, hogy bármi megtörténhet!
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 22:00
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#39
Kedves Öreg!
Úgy gondolom, hogy Neked egyszer elég leírnom, hogy becsületszavamra. Nos pontosan ma délután ismét elgondolkodtam, hogy hová lettél?
Légyszíves írjál pár sort!(Akár priv. is:tancs2@freemail.h u)
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 21:56
Előzmény: #35  ny.janos
#38
Nyitószint elv:
Képzelj el egy gyönyörű, hatalmas fehér gyertyát tegnapra, ma még ráadásként a tegnapi záró környékén nyitottunk, majd a piac megőrül, hatalmas forg. mellett +180, vagy +250 emelkedés, majd zárásra szépen lejövünk -100, 150,200 pontra= egy szép, nagy fekete gyertya, amely LEHET a fordulónap is akár, de holnap megtudjuk, mert nyakvonallal(nem szükségszerűen) indulva újabb esés lesz.Ezzel teljes a formáció
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 21:52
#37
Épp átlapoztam erre az oldalra és meglepödve olvastam,hogy ez a rally nem a te teljes meggazdagodásodról szól Grat az őszinte beírásért.öreg
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 21:44
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#36
Legelőször is: Légyszíves olvasd el MOST:www.vakmajom.hu !
-Körte mostanában nagyon elfoglalt,ezért is nem írogat, de ha eljő az idő, tudjuk, hogy az elsők között meglépi a shortjait.
- Én a BC-nél vagyok.
- Amikat most nem nézzük, mi több, ők nézzenek minket (Lásd: Vakmajom).
- Szvsz rendes bukó, megszakításokkal, hogy újra bele lehessen adni,- persze ennek a mondatnak ne tulajdoníts jelentőséget.. csak szvsz..
A sfinx-beni elemzés is egy a sok között, de ki nem zárható . Részemről már az is szép, hogy 14880-ig "látok"
ny.janos 2004. 12. 02. 21:40
Előzmény: #32  Törölt felhasználó
#35
A nyitószint elvet egyszer már leírtad ha jól emlékszem a Tippsarokban, s el is mentettem, de nem igazán sikerült megértenem a lényegét! Vagy csak én vagyok reménytelen eset? :-) Most vissza is olvatam.
(A nyitószint elv lényege az ún "fordulónap" jegyeivel azonos, melyek szerint, ha egy árfolyamtető közelében a napi kereskedés folyamán a zárószint a nyitó alá esik - mindez jelentős volatilitás (és forg) mellett, akkor az trendfordulós jelzés.)
Mikor vagyunk árfolyamtető közelében? Tulajdonképpen ez a disztribúsió napon belüli megjelenése? Vagy rosszul értelmezem? :-(
Ami Sfinx oldalát illeti szerintem a zászló kész lenne, de kellene a nagy forgalmú kitörés felfelé! Ez talán nem pénteken lesz de soha sem tudni. (A történelmi csúcsforgalomnak épp holnap lesz 3 hete. Az is péntek volt, de akkor esett a tőzsde!)
ny.janos 2004. 12. 02. 21:21
Előzmény: #33  Törölt felhasználó
#34
Hülye vagyok!
Már többször jártam így! Megnéztem a grafikonokat, s közben a fizetős felhasználónevemmel jelent meg a beírásom itt is!
ING01 = ny.janos
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 21:18
Előzmény: #31  Törölt felhasználó
#33
Igen, ismerem Vakmajom oldalát, de nem olvastam igazából eddig. Jó, hogy felhívtad a figyelmemet, érdekes a "a shortosok kivégzése...." kezdetű cikk, szó mi szó!
Kecskeméti István cikkét én is olvastam. De gyelőre még számlát sem nyitottam, tehát ha emelkedés lesz is, mindenképpen kimaradok belőle. (Inkább szeretnék most shorttal nyerni, s olvasgatni Körte beírásait is.)
3 kérdés:
- Te mely szolgáltatónál határidőzől?
- Mit gondolsz, milye hatással lehet az amerikai emelkedés a BÉT további irányára?
- Ha elkezdődik egy korrekció, akkor rövid távú lesz, vagy komolyabb bukó? (gondolok itt: 12.500 környéke /középtávú trend/; 9.000 /elsődleges trend/; 10.000 /pszihológia/
Engem viszont ami meglepett, mit elemzés, az Sfinx oldalán a BUX grafikonja /elemzése/
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 21:10
Előzmény: #30  ny.janos
#32
Eléggé "begyorsulunk" így,de nem baj, sőt! a válasz megelőzi a kérdést:-))
TA eszközök: az általad felsoroltak készen szállítva a chartcenterben + nyitószint elv, as fordulónap (Lauf László).Ehhez hozzáteszem Novák Zoli nem felejthető szavait: 3 nyitott poziból 2 rossz, stop loss alkalmazással a veszteség minimalizálva (1-2%), az egy jól eltalált irányban a nyereség 10-15%!!
(Zoli 'bocs a pontatlan idézésért!)
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 20:58
Előzmény: #29  ny.janos
#31
Az alapvetően higgadt stílusod is segíteni fog az eredményességben,biz tos vagyok benne.
Jóllehet 54. évesen én sem vagyok kapkodó, de az utóbbi időkben rossz irányokat vettem fel, kistopoltam, majd az árfolyamok egy-két nap, vagy épp egy hét múlva szépen elindultak az általam gondolt irányba.Jut eszembe! Ismered Vakmajom honlapját?
Igen, a "vita" az emelkedésről/szintek ről...Nos a ma esti elemzésében Kecskeméti István is lehetségesnek tartja a további rallyet.
(A fibo-szintekről eltérő a véleménye, de az nem zárja ki, hogy még ő is ránézzen néha a táblázatomra)
Mindez ek ellenére nem játszom meg, de nem jelenti azt, hogy nem hiszek benne.
ny.janos 2004. 12. 02. 20:47
Előzmény: #29  ny.janos
#30
Trendtörés kimutatására te mit tartasz igazából jó elemzésnek?
Én ezekre gondolok: trendvonal törése, 50 napos mozgóátlag, fibo szintek, alacsonyabb/magasabb csúcs - mélypont, disztribúció, trendfordulós /trendmegerősítő/ alkzatok.
Mi a véleményed, ezek alapján meg lehet nagy biztonsábbal tippelni az irányt? (Persze ezekben az esetekben meg sem fordul a fejemben, hogy eltaláljam a tetejét/alját. Ha ezt akarnám, akkor szerintem hamarosan nem lenne miért tanácsokat kérnem pénz hiányában, pláne ha nem alkalmaznám a hizlalásos módszert.
ny.janos 2004. 12. 02. 20:38
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#29
Itt voltam igazából, csak most olvastam bele a fórumba, s láttam a beírásodat!
Ahogy én itt megismertelek téged, szerintem maradjunk a "rajta"-nál. Vagyis csak a technikán változtass, mert a többi szerintem megfelel. Én is nagyon jónak találom, amit Kaygee írt, ezért valószínű ezt fogom majd alkalmazni.
Eddig csak áttételesen (mintegy befektetési alap szerúen egy unit-link biztosításban) tőzsdéztem, de erről korábban már írtam.
Mivel eddig még direktben nem tőzsdéztem, ill nem határidőztem konkrét kialakult kereskedési technikám sincs, de alapvetően technikai elemzéseket használtam eddig. Hogy a portfolio-t is reklámozzam, az ő grafikonrajzolójuk segítségével! Ill. nézegettem a tőzsdei alakzatokat is, bár ezeket eddig nem nagyon használtam elemzéseimben. Mellette elolvasgatom a chartcentert. (Amióta a tippsarokban felkeltettétek az érdeklődésemet iránta)
S természetesen nézegetem a te általad készített táblázatot is. Bár ez talán a rövidebb távú kereskedéshez nyújt kiemelkedő segítséget!
(Kíváncs ian várom, hogy neked lesz-e igazad a BUX további alakulását illetően! Viszont amit írtál, azok alapján te sem vagy benne annyira biztos, hogy megjátszad longra! Vagy legfeljebb majd 14.500 felett rövid távra?
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 20:19
Előzmény: #27  ny.janos
#28
Jó is , hogy csak most jöttél, mert meg kellett javítanom a TV-hez használt fejhallgatómat közben (félfülú volt).
Nos az utóbbi időben már én is csak a buxszal játszottam, de jelenleg nincs nyitott pozim,- én is inkább várok a fordulóra.
János! Te milyen "segédeszközöket" használsz a kereskedési technikád kialakításához? Kaygee technikája szvsz nagyon jó egy nem vehemens szemléletű játékosnak. Én a magamét nem tudnám ajánlani, mert veszteséget termelt az utóbbi hónapokban, így még formálni kell rajta(m).
ny.janos 2004. 12. 02. 20:05
Előzmény: #26  Törölt felhasználó
#27
Szia Tancs!
Köszönöm az ismertetést! Ezek szerint a különböző internetes oldalakon leírt tájékoztatók tévesztettek meg. Ennek oka valószínűleg abban keresendő, hogy amelyik cégnél nincs lehetőség minden relációban shortra. (Ill. az is megtévesztett, hogy a tőzsde korábbi időszakában még csak határidős részvénnyel lehetett napon túl shortolni - ezt is mostanában olvastam)
Csak már néha annyi dolog forog a fejemben, hogy nem tudok mit hova tenni, ill. egyik cikk ellentmond a másiknak. Így már érthető, hogy miért!
A TDT-t egyébként sem akarom erőltetni, ill. ha olvastad korábbi beírásaimat, akkor tudod, hogy határidős BUX érdekel. Itt viszont nagyon jó tanácsot kaptam Kaygee-től, hogy először kevesebbet, aztán pedig hizlalhatom a pozíciómat! Itt sem rövid távon kívánok kereskedni, hanem mindenképpen középtávú trendeket szeretnék megcsípni.
A DT sem erőltetem e folytán, ill. már csak azért sem, mert ma a Tőzsdemágusban kísérleteztem OTP-vel, napon belül. (Itt szerettem volna megadni tőkeáttétes megbízást, de a rendszer nem teljesen egyezik a valósággal ugyebár) Délelőtt vége felé, egy növekvő éket próbáltam kihasználni, s picit korán 11:40-kor (persze türelmetlen voltam) adtam eladási megbízást 5.440-en, majd nem zártam időben, s végül 16 óra után nem sokkal 5.455-ön vettem vissza. De játéknak jó volt! :-)
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 18:54
Előzmény: #21  ny.janos
#26
Szia János!
Úgy látom maradt még nyitott kérdés, erre igyekszem választ adni a következőkben.
A day trade=napi kereskedés,de nem zárja ki a short lehetőségét, mivel a DT lényege, hogy legyen 1 vételi, s 1 eladási tranzakció, de az időbeli sorrendet nem határozza meg.Egy a lényeg: az árfolyamkülönbségek (-brókerdíj) pozitív eredményt adjanak, legalábbis, ha sikerül, akkor ne mínuszos legyen.
Hozzáteszem, hogy nem minden cégnél, s nem minden instrumentummal lehet shortot nyitni.A fedezeted értékéig lévő ügylet "sima" DT, de lehetőséged van tőkeáttéttel TDT-zni is (ezt ne erőltesd!!)
Részvény t shortolhatsz tehát napon belül, de napon túlra is; az utóbbi esetben kölcsönkérsz részvényt, melyet eladva/visszavéve, persze más díjtételekkel, néhány napos, hetes, netalán hónapos időtávban is kereskedhetsz , de erről asszem Pénznyelő már írt Neked.
Üdv:
minden6ó 2004. 12. 02. 17:55
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#25
Szia Pénznyelő!
A kérdésem:
Leírnád nekem 1 valós példában,hogy hogy történik 1 határidős kötés,és utána mit tudok vele kezdeni?
(Nem BUX hanem részvény esetében.)
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 16:44
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#24
Viszont a daytrader 911-et kivéve minden összeomlásból kimaradt tudtommal. Akkor is volt egy fél órája kb. kiszállni elviselhető veszteséggel.
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 15:46
Előzmény: #22  Törölt felhasználó
#23
Dec 17.
Amúgy mindig az adott hónap 3. pénteke.
A BÉT honlapján részletes naptárat is találsz: http://www.bet.hu/fi le/naptarsablon_2004 .xls
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 13:01
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#22
kedves pénznyelő
nem tudod véletlenül mikor fut ki a decemberi hati?
köszi előre is
ny.janos 2004. 12. 02. 12:51
Előzmény: #20  ny.janos
#21
Sziasztok!
Most egy nagyon hülye kérdést teszek, fel! Eddig szerintem totál félreértettem a DT lényegét.
Ha jól értem, csak annyi a különbség a napon túli részvényvásárláshoz képest, hogy alacsonyabb a jutalék, ill. nyugodtan alhatok. Shortot pedig csak akkor tudok nyitni, ha valóban volt is részvényem.
Részvény t úgy shortolni, hogy nem volt a tulajdonomban az adott részvény, csak TDT-val lehet, s ebben az esetben tőkeáttétel is lehetséges. Viszont 16:25-ig zárnom kell a pozíciómat, vagy kényszerzárásra kerül sor!
Erősítsetek, meg, hogy most jól értem-e a dolgokat! Vagy ha nem, akkor világosítsatok fel!
Köszi!
Üdv.
ny.janos 2004. 12. 02. 10:20
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#20
Az igazság az, hogy eddig sem foglalkoztam konkrét részvényekkel, s ezután sem áll szándékoban. (Kivételt képez ez alól a Tőzsdemágus, ahol ki fogom próbálni magamat, s elsősorban daytradedel. De ez csak játék, s én is azt várom tulajdonképpen, amit kaygee is írt, hogy semmivel sem járok jobban, mint ha napon túl kereskednék. Bár most range-ben nem igazán lehet mással keresni, mint daytraddel. De nem akarok elkanyarodni a témától! A lényeg, hogy ezt csak a játék kedvéért próbálom ki.)
Ami tulajdonképp enengem érdekel, az a határidős BUX, egyenlőre semmi más. Ill. ha érdekelne konkrét részvény kereskedelem, azt minden bizonnyal a prompt piacon venném-adnám.
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 10:00
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#19
Határidős részvény. Gondolom, nem a hati könyvből akarod ezt űzni, mert az olyan illikvid, hogy jobb, ha nem is tudsz kötni, rosszabb ha sikerül, mert akkor zárni nem fogod tudni... Az átkötős módszert van, ahol nem csinálják, van, ahol ahogy írtad x összeg alatt szóba se állnak veled. A Cashline-nál pl. átkötnek bármennyit. Technikailag úgy zajlik, hogy: veszel a prompton, szólsz, hogy kössék át, ekkor csinálnak egy önkötést a prompton, ahol te voltál az eladó a finanszírozó a vevő, és csinálnak egy önkötést a hatin (megfelelő kamattartalommal, ami kb. éves 12-15%), ahol te vagy a vevő. Ha aznap kötteted át, akkor a te promptügyletet DT-nek számít, így jutalékban nem jársz rosszabbul, mintha csak a prompton veszel és nem kötteted át. Ami drága ebben, az a kamattartalom. Ezért ez hosszú távra nem jó, inkább rövid (1-2 napos), vagy középtávra használd.
Törölt felhasználó 2004. 12. 02. 09:40
Előzmény: #17  ny.janos
#18
ny.janos:
Valamit azért még hozzáfűznék ahhoz, amit írtál. Nehogy azt gondold, hogy a daytrade ügyletekkel mindenképpen többet lehet keresni, mint a tendenciák meglovagolásával. Sőt, gyakran az ellenkezője bizonyul igaznak. A daytrade és a hosszabb távú kereskedés elsősorban felfogásbeli különbség, a daytrader nem hajtja úgy álomra a fejét úgy, hogy poziban lenne. Ennyi. Viszont olyanról nem tudok, hogy valaki egyértelmű anyagi előnyöket vagy hátrányokat tudott volna felhozni amellett, hogy daytrade ügyletekkel több pénzt lehet keresni, mint tendenciákkal. Főleg akkor nem, ha hosszabb időszakot veszünk figyelembe, amikor is a daytrader már túl van a nyolcvanadik ügyletén, te pedig még mindig abban az egyben ülsz.
Szerintem sose bánd azt, hogy a daytrade "még túl magas neked", mert szerintem oda eljutni egyetlen tőzsdésnek sem célja, akkor csinálja, ha a felfogása az egészről más. A tőzsdén természetesen mindkét véleményből sok van jelen. A határidős kereskedés sok szempontból rövid távú (hiszen az adott időpontban kifut, és aztán vége), de természetesen a pár órás vagy napos ügyleteknél jóval többre is fel lehet használni.
ny.janos 2004. 12. 01. 20:34
Előzmény: #16  Törölt felhasználó
#17
pénznyelő!
Köszi a tanácsokat, őszintén nagyon jól esik, hogy ennyien próbálnak meg nekem tanácsokat adni, s minden hasznos dologgal felvértezni. Mindenkinek köszönöm a segítséget, s a továbbiakban is biztosan több dologban szorulok majd a tanácsaitokra. Megpróbálok majd nem túl hülye kérdéseket feltenni!
Sajnos ma nem volt időm végigjárni a bankokat, így egyedül annyit tudtam meg, hogy a Raiffeisennél semmilyen módon nem lehet lakossági ügyfélként határidős részvénymegbízást adni. (Itt 20 misi környékén már hajlandóak lettek volna velem szóba állni, s esetleg egyéni megállapodást kötni. Ez megnyugtatott! (Ha esetleg van olyan köztetek, aki tudna kölcsönözni nekem úgy 18 misit, az szóljon!) :) Hol élnek ezek? Ha lenne 20 misim...
Én mindenképpen középtávú trendeket szeretnék meglovagolni, a daytrade számomra még túl nagy falat lenne, s ez a felkészültségem alapján azt gondolom reális is. Persze én is szeretnék hamar sokat nyerni - mint mindenki - de nem akarok lógó órral innen távozni, s azt mondani, hogy ezt - meg azt miért nem mondtátok, s így elvesztettem mindenem. Ezért is kérdezősködök előre (néha túl alapvető dolgokat is), mert inkább szeretném tudni a dolgokat, s tanulni a ti esetleges korábbi hibáitokból! Hogy ez mennyire fog sikerülni az majd kiderül.
Ami a veszteséget illeti, azzal tisztában vagyok, hogy ez tényleges, s jóváírják a számlámon. Ezt az első beírásomban rosszul fogalmaztam meg, de a 11.30-ai első beírásomból kivehető, hogy ezt már sikerült megértenem. Minemellett jobb valamit többször is hallani, mint egy valamit rosszul tudni, amiből aztán károm származhat.
Üdv.
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 10:31
Előzmény: #15  Törölt felhasználó
#16
Kedves János, engedd meg, hogy pár dolgot én is írjak. A legfontosabb, amit kaygee írt: nem szabad azt hinni, hogy a veszteség látszólagos, a hatin minden nap le is vonják, tehát nagyonis valóságos és ezt üzenem minden részvényezőnek is, önbecsapás azt hinni, hogy a nem realizált veszteség nem veszteség.
Még egy-két gyakorlati tanács. Kaygeehez hasonlóan én is mindig pontértékben határozom meg az elviselhető veszteség szintjét, meg azt a szintet is, ahol kedvező esetben realizálok. Viszont, amit számítgattál pozícióméretet, ott szigorúbb vagyok. Ne azt nézd, mekkora bukóra van fedezeted, stb. Inkább azt, mekkora tőkeáttételt vállalsz be. Mekkora az a %-os rossz irányú elmozdulás, amivel bukod a pénzed 10, 20, 30, 50, 100%-át. Ezekkel jó ha tisztában vagy pozinyitáskor. '97 óta tőzsdézem, az akkori válságok, illetve 911 megtanított arra, hogy bármikor jöhet valami. És ha másnap minden a 15%-os alsó limiten nyit és te longban vagy, 6,6-szoros tőkeáttételnél az összes pénzed bukod. Ezért számomra BUX-ban max 5, részvénynél (4 bluenál) max 3, középpapírnál max 1.5-2, kisebbnél semmilyen tőkeáttétel a határ. (ezek hosszabb távra vonatkoznak, napon belül, 1-2 napra akár túlléphető, de akkor se sokkal). Ebből a szempontból short irányban lehetsz bátrabb is, ritkán történik olyan, ami másnap limit up-ot okoz. Bár aki a gázeladás előtt megshortolta 5-szörös tőkeátétellel a MOL-t (és elég sokan shortolták 10e felett), az másnap elbukta a pénze 20-30%-át! Ne felelejtsd: 20-30% bukót 25-42% nyerővel tudsz visszahozni.
Amit szintén fontosnak tartok: a stop. Mindig legyen bent stop-od. Nagyobb áttételnél szűkebb stopot, kisebbnél távolabbit alkalmazz, ugyanígy attól függően, hogy DT-zel, 1-2 napra, 1 hírre játszol szűkebbet, hosszabb távon tágabbat használj.
A te példádnál maradva. Van 1.700.000 tőkéd. Abból a max 5-szörös tőkeáttétel szabályom alapján max. 6 konti BUX jön ki (nyilván napon belül 10-et is megjátszhatsz, de akkor sziorú stoppal, mert 170 pont, ami 14000-es BUX-nál gyakran megvan napon belül, már a tőkéd 10%-át jelenti!). 6 kontinál 100 pont az 60 rugó, 283 pont már a tőkéd 10%-át jelenti, tehát szerintem hosszabb távon ez az a szint, ahol mindenképpen stop-old ki a pozit (rövidebb távon én már 100-150 pontnál kinyomom).
Kérdezz, ha van még kérdésed...
Törölt felhasználó 2004. 12. 01. 07:32
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#15
Interneten határidőzni pl. a Quaestornál lehet. A fióklista megtalálható a Quaestor honlapján a bal oldali menüsorban az "Irodáink"-ra kattintva. (moderálva a Szerk. által)
ny.janos 2004. 11. 30. 23:34
Előzmény: #10  matteo
#14
matteo!
Részemről hajlandó vagyok támogatni egy felszólalást internetes rendszerbe történő felvételhez!
Üdv.
ny.janos 2004. 11. 30. 23:31
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#13
Nem vagyok benne biztos, hogy lesz időm összegyűjteni a kondíciókat, de majd meglátjuk. Amikor sikerül, akkor írok egy rövid összefoglalót! Egyébként én Szekszárd viszonylatban fogom érdeklődni, tehát lehet, hogy sok fontos szolgáltató kimarad! Nekik üzenem, hogy nyissanak fiókot Szekszárdon, vagy esetleg a lakóhelyemen is lehet! (Ennek viszont kicsi az esélye.)
Üdv.
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 23:31
Előzmény: #11  Törölt felhasználó
#12
kedves fórumosok!
tudtommal sehol nem lehet interneten határidözni. a kondíciók nagyjából ugyanazok mindenütt, 1000/kontraktus körül vannak, határidös pozinál már nem érdemes néhány száz forinton szörözni.ieb: 1000/kont., buxra nincs minimum, egyedi részvényre asszem 7000. concordenál 1000 alatt van/kont. (de nem tudom pontosan mennyi, viszont ott asszem mindenre van minimum méghozzá 5000 ha jól emlékszem). ezeken a helyeken a tr. díjat csak egyszer kell kifizetned, azaz a pozíciózárás ingyen van.
ha most kezdesz semmiképpen nem ajánlanék nagyon rövid távú befektetést, az olyan mint a rulett, nagyon jó érzék kell hozzá amit csak hosszú tapasztalat árán lehet megszerezni. viszont ajánlanám a különbözeti pozit, sokkal biztonságosabb mint a sima, persze emiatt kevesebbet is lehet nyerni vele. pl nyitsz egy otp longot és egy ugyanakkora bux shortot. ezzel akkor nyersz ha otp jobb mint bux. arra azonban figyelni kell hogy az egyedi részvény határidök nagyon illikvidek, tehát olyat nyiss hogy ha kell tudd hagyni kifutni akár. (ebböl a szempontból rossz a példa, mert ha fordul a trend, az otp longod amit nem biztos hogy jó áron tudsz zárni elég komoly bukóba fordulhat) csekkold a nyitott kötésállományt ez kb a piac likviditásának méröszáma.
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 23:15
Előzmény: #9  ny.janos
#11
ny.janos:
Apropó kondíciós lista. Az ERSTE-nél:
- kétszeres BUX fedezet (1 a KELER-nek, egy a banknak)
- megbízási díj: 750 Ft/kontraktus, minimum 3000 Ft (ez a nyitásra és a zárásra egyaránt vonatkozik).
Amennyi ben elolvastad az írásaimat a tippsarokba, akkor tudod, hogy sosem kereskedek napon belül. Legutóbb erre akkor volt példa, mikor kényszerből zártam le egy pozit, mert a nap végére rájöttem, hogy hülyeséget csináltam. A daytrade nem az én műfajom, nem is nagyon szoktam 20-30 pontokon szőrözni. Igen gyakori, hogyha be akarok szállni, egyszerűen veszek az eladótól vagy eladok a vevőnek. nem azon a pár ponton fog múlni, viszont baromi bosszantó tud lenni, ha pont azért nem teljesül egy jó üzlet, mert öt ponttal odébb rakok valamit a kelleténél. Úgyhogy maradok a tendenciák megfogásánál.
A fibo szintekről jókat szoktunk itt vitázni tancs-csal. Neki is sokszor elmondtam, hogy nekem nagyon fontos az index éven belüli alakulása történelmi viszonylatokban (én csak dinamikának hívom magamban). Gyakran megfigyelhető, hogy május végén csökkenés jön a nyár előtti profitrealizálások miatt vagy éppen szeptember végén-október elején csökken a piac és azután év végén emelkedik. De van még egy-két ilyen megfigyelésem. Ezeket a megfigyeléseket szeretem technikai jellegű dolgokkal is kiegészíteni, szeretek kettős csúcsokat és aljakat keresni, különösen olyan időszakokban, ahol a fentiek alapján fordulópontot várok. Nagyon fontos természetesen az is, hogy az ember fundamentális alapon is értékeljen, mert ezek a tényezők éven belül is hathatnak. Esetleg éppen az ember orra előtt történik egy döntő változás, amely hosszú időre meghatározza a piac mozgását, és ekkor a túl rövid távú szemlélet akár rossz irányba is elviheti az embert, vagy éppen nem fogja látni a fától az erdő. Nagyon kellemetlen tud lenni, ha az ember szeme előtt csúszik el egy csomó elmaradt profit. És természetesen a piac mindenkori mozgása. ennek a magyar piacon úgy látom egyre nagyobb figyelmet kell szentelni, hiszen az utóbbi időben nem a nemzetközi tendenciák szerint mozgott, hanem önálló utakat járt.
Én is kíváncsi lennék, hogy milyen adatokat gyűjtesz a kondíciókról, mert mostanában nem nagyon tájékozódtam.
matteo 2004. 11. 30. 22:48
Előzmény: #9  ny.janos
#10
Sziasztok!

Az Equitas rendszerében (Peti) minden készen áll a hatira, ugyanúgy nyomon lehet követni, mint akármelyik részvényt, mégsem vették meg idáig a kereskedési jogot :(( pedig már sokan kértük (és megígérték mindig, legutóbb októberre...).
Közös en kéne fellépni, hogy lássák, milyen sokunkat érdekel. Itt, vagy az ő fórumukon kéne mindenkinek nyomatékosítani a kérést.
ny.janos 2004. 11. 30. 21:31
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#9
Kaygee!
Engem nem nyugtatott meg, hogy nem lehet interneten határidőzni, de sebaj. Ezen nem fog múlni, hogy elkezdjem.
Most egyenlőre nem tudom összeszedni a gondolataimat, de majd igyekszem.
Talán lesz egy kis időm holnap, hogy körbejárjak egy két bankot, s egy-két kondíciós lista segít eligazodni, hogy melyek közül lenne érdemes választanom. (Interneten nem lehet mindent megtalálni, sajnos.)
Egy kérdés jut momentán eszembe, ill kettő:
- Te milyen módszerrel határozod el magad pozíciónyitás mellett? (megérzés, technikai elemzés, támaszszintek, fibo szontek, stb.)
- Te is inkább középtávú trendeket próbálsz elcsípni, vagy napon belül is többször próbálkozol? (A múltkor olvastam a beírásaidat a tippsarokba.)
Üdv.
ny.janos 2004. 11. 30. 21:23
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#8
Gombóc!
Köszi a tájékoztatást!
Várom további hozzászólásaidat is amennyiben van egy kis időd ide is ellátogatni néha!
Tudod, több szem többet lát, több fül többet hall alapon!
Üdv.
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 20:43
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#7
Akkor lehet, hogy nincs is olyan brókercég, ahol lehetne interneten határidőzni? Kezdek megnyugodni. Már az hittem, hogy el vagyok maradva a telefonos megbízásaimmal.
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 17:20
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#6
eBrokeren nem lehet határidös megbízást adni. A keler alapletét kétszeres az általános letéti követelmény. a fedezetet általában elhelyezheted az adott bank alapjában, de akár államkötvényben is. egyes helyeken (cib, ieb) nem engedik hogy a teljes letétet állampapírban helyezd el, másutt (concorde, erste, cashline, hamilton ,raiffeisen, mkb) ez is megengedett. ha ép-ben akarod elhelyezni a letétet arra figyelj hogy valamennyi pénz azért legyen zároltatva letétnek, mert különben veszteség esetén el kell adni az adott ép-ból.
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 16:12
Előzmény: #4  ny.janos
#5
ny.janos:
Nem kell engem fényezni. :-) Persze, hogy nem kell kedves jelző. :-)
A határidős fedezetszámításoddal egyet értek. Ezek szerint hasonló összeggel próbálsz beszállni, mint amennyivel én csinálom. Az utóbbi időben én sem nagyon mentem 6 kontraktus fölé, sőt, még addig sem. Persze más volt a helyzet, mikor a BUX fedezet 40000 Ft volt, de akkor nyilván az index is alacsonyabban állt, tehát a pontszám szerinti változások kevesebbet jelentettek százalékosan.
Az ERSTE-vel meg vagyok elégedve, nem nagyon szembesülök olyan helyzettel, hogy nem veszik fel a telefont, vagy hogy bármi gond lenne a teljesítéssel. Ezt persze lekopogom. Sajnos az internetes kereskedésben nem tudok komoly segítséget nyújtani, mert én sosem csináltam. Azt, hogy vidéken melyik brókercég kínálja ezt a szolgáltatást, azt megtippelni sem merném. Egy dolog biztos, hogy az IEB-nek elég komoly rendszere van, az ebroker, de nem igazán tudom, hogy milyen, csak mások elmondásából. Itt a fórumokon elég sok szó esik róla, esetleg kérdezz itt meg egy-két embert, mert többen is vannak itt, akik így kereskednek. Legfőképpen a tippsarokba szoktak írni. Ők tudnának gyakorlati tanácsokat is adni.
Mint már írtam neked, az ERSTE-t azért szeretem, mert csak egyszeres fedezetet kér a KELER letét mellé, továbbá a pénzpiaci alapban el lehet helyezni még annak az összegnek is a nagyrészét, amelyet az árfolyamváltozásokra hagy az ember a számlán. Ez nagy előny még kis összegnél is.
Várom a további kérdéseidet. Szívesen válaszolok.
ny.janos 2004. 11. 30. 14:55
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Kaygee!
Egyáltalán nem fárasztottál sőt.. Igazából nem vagyok járatos a hatin, csak most olvastam igazán utána a dolgoknak. Tulajdonképpen eddig egy unit-link biztosítás keretein belül részvényalappal próbáltam meg az emelkedést a pozícióm értékének növelésére használni. Mindennek azonban korlátai, hogy tulajdonképpen csak longgal lehetek nyerőben, ill. nincs tőkeáttét. Ebből következően engem is a BUX határidő érdekel.
A 4%-os ráhagyást a teljes pozíció értékére gondoltam. (Ha egyáltalán jól értelmezem ezt a fogalmat. Inkább leírom, s bocs, hogy ilyen alapokkal fárasztalak, de talán más kezdő is tanul belőle, ha ide téved.) Teljes pozícióra én a következőt értem: pl: tegyük fel a tőkém 1.700.000 Ft. A KELER alapletét kétszerese: 85.000 Ft*2=170.000 Ft Ugye ebből nyithatnék 10 kontraktust. Ebben az esetben, ha nem találom el az irányt, akkor a veszteséget ki kell egyenlítenem a számlámon, s feltéve, hogy nincs több pénzem, automatikusan zárják a pozíciómat veszteségben. Itt gondoltam (14.000 Ft-os BUX értéket feltételezve) a 4%-ra. Vagyis, ha 10 kontraktus (14.000.000 Ft) a nyitott pozícióm, akkor a 4%-os veszteség értéke pénzben kifejezve 560.000 Ft. Ezért a nyitható kontraktusok száma az én feltételezésemmel 1.700.000 Ft - 560.000 Ft = 1.140.000 Ft / 170.000 Ft = 6,7 ~6 kontraktus.
Ebből ki is derül, hogy természetesen hosszabb időben gondolkodom, nem daytrade ügyletben.
Ami engem illet, szeretnék elsősorban internetes kereskedelemre gondoltam, de nem zárkózom el a telefon elől sem, hosszabb távon gondolkodva nincs akkora jelentősége a megbízás módjának. Mellesleg vidéken lakom egy nagyközségben, tehát valami viszonylag könnyen elérhető brókercég lenne hasznos. Az Erstével meg vagy elégedve, ill. milyen vidéken is elérhető internetes kereskedési rendszerrel bíró brókercéget érdemes figyelembe vennem a választás során?
A kérdéseimet próbálom összeszedni, s jelentkezem! A kimerítő választ köszönöm!
Ui.: a Kedves jelzőt remélem nem baj, hogy kihagytam a megszólításból! Nekem így közvetlenebb a beszélgetés.
Üdv.
Törölt felhasználó 2004. 11. 30. 11:14
Előzmény: #2  ny.janos
#3
Kedves ny.janos!
Egyáltalán nem írtál baromságot, csak szerintem egy kicsit pontatlan volt. Mivel nem tudom, hogy mennyire vagy amúgy járatos a határidős kereskedésben, ezért ne haragudj, ha esetleg olyan alapdolgokkal untatlak most, amit már kívülről fújsz. De kezdetnek azért írok pár dolgot, azután majd tedd fel a kérdéseidet nyugodtan.
A két kérdésre adott válaszomat megfordítanám, mert az utóbbiból következik az első.
Egy dolog, ahhoz, amit írtál: a tőzsdén a veszteség sosem elméleti, főleg a határidős kereskédésnél rossz dolog ilyet gondolni. A nyereség sokkal inkább látszólagos.
A határidős kereskedés általában tőkeáttáteles. Ezért nem tudom, hogy a 4%-os ráhagyást mire értetted, saját tőkére vagy a pozíció teljes értékére. A szükséges arány persze attól is függ, hogy milyen hosszan akarod tartani a pozit, ha például napon belül akarod, akkor ennél még kevesebb is elég, hosszabb időre már több is kellhet, mert akár tartósan bukóba is átmehet, mire bejön az általad várt árfolyamhatás. És mindig érdemes a teljes árfolyamértékre számolni. És a %-os meghatározás nem is mindig az igazi.
Én például BUX-szal határidőzök. Ott 100 db egy kontraktus, azaz minden 100 pontnyi indexváltozás 10000 Ft elmozdulást okoz egy kontraktus esetén. Könnyebb tehát pontszámban meghatároznom azt, hogy mit bírok, mint százalékban. A 100 pont 5000-es indexnél 2%-os változás, 10000-es indexnél már csak 1%, de pénzben ugyanolyan változást jelent. Ezt érdemes átgondolni előre. Úgyhogy nem szoktam százalékolni a határidő esetében, az abszolút változások fontosabbak. Ha érzed, hogy a piac fordul, úgyis zársz függetlenül attól, hogy az elért nyereséged vagy veszteséged éppen 15 vagy 30%-os.
Ami a brókercégeket illeti, kivétel nélkül kiegészítő fedezetet is kérnek a szükséges KELER letéten felül. A legtöbb brókercég még kétszer annyit elkér, mint a KELER. Én az ERSTE-nél vagyok, ott csak még egyszer annyi letétet kérnek el, mint a KELER. Nem hanyagolandó, hogy a kiegészítő fedezet lehet például az adott cég pénzpiaci befektetési jegye, ami azt jelenti, hogy az aközben is kamatozik, amíg te pozíciót tartasz. Akár azt a tőkét is tarthatod pénzpiaci jegyben, amelyet a pozíció mozgása miatt tartasz a számlán. Így elvileg nem veszít a tőkéd "reálértékben", miközben olyan pozícióban fekszik, amelyhez nincs szükség a teljes összeg felhasználására, viszont a számlán kell lennie, hiszen anélkül pozíció sem lenne. Olyan brókercéget válassz, amely nem kéri el a KELER letét többszörösét, mert az a te lehetőségeidet nagyon lecsökkenti. Attól is függhet, hogy hogyan akarsz kereskedni, interneten vagy telefonon. Én az ERSTE-nél telefonon szoktam, nem tudok róla, hogy interneten lehetne.
Ja, és egy gyakorlati tanács. Főleg az elején (azután pedig magadtól fogsz rájönni, hogy később is így a jó) ne kösd meg egyszerre egy adott áron a teljes kíván mennyiséget. Először szállj be a tétel egy részével (harmadával, esetleg a felével) és ha megvan a jó irány, akkor "hízlald" a pozíciót. A határidő esetén az irányt kell eltalálni, azt nagyon ritkán lehet tudni, hogy az majd ténylegesen meddig tart. Ha gyorsan átmegy egy nagy pozi a rossz irányba, akkor vége is a dolognak. Kisebb mínusz esetén bőven marad erőd ahhoz, hogy később egy jó ügylettel mindent visszanyerj. Ha pedig a jó irányban növeled, akkor is tud nagyon sokat hozni. Mindezt azért írom, mert itt nyilván nem lehet várakozó álláspontra helyezkedni, mint a részvénynél, "hogy most olcsó, aztán majd felmegy egy-két év múlva".
Ha van még kérdésed, nyugodtan tedd fel.
ny.janos 2004. 11. 29. 22:42
#2
Kedves kaygee!
Akkor először pár kérdés ami eszembe jut, persze biztos majd a beszélgetés során derülnek ki a dolgok!
1.) Melyik brókercéget ajánlod?
2.) A teljes tőke hány százalékát érdemes úgy letétként figyelembe venni, hogy annak megfelelő számú kontraktust nyitva ne kelljen attól rettegnem, hogy ha ellenkező irányba mozdul a piac, mint azt várnám, akkor a letétként fel nem használt összeg fedezze az "elméleti veszteségemet" Remélem jól értem a hati lényegét, s nem írok nagy baromságot. Én személy szerint azt feltételezem, hogy kb. 4%-os elméleti veszteségnek megfelelő pénzösszeget fenn kellene tartanom a letéti összegen felül. (Remélem sikerült érthetően megfogalmazni a kérdésemet, ha mégsem, akkor sorry!)
Természetese n mástól is várok tanácsokat a feltett kérdésekkel kapcsolatban, nem csak kaygee-től!
Holnap keveset leszek gép előtt (délelőtt szinte biztosan alig), így valószínűleg csak később tudok reagálni a válaszokra!
Üdv.

Topik gazda

ny.janos
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek