Topiknyitó: Portfolio 2014. 03. 02. 18:14

Ez a hidegháború óta a legnagyobb fenyegetés Európára  

Ugrás a cikkhez
Szombaton rendkívül kiéleződött a helyzet Ukrajna körül. Az oroszok bekeményítettek, Vlagyimir Putyin elnök délutáni kérésére az orosz parlament engedélyezte katonai erő alkalmazását Ukrajna területén. Erre reagálva Olekszandr Turcsinov, Ukrajna...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=196016
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 03. 27. 16:07
Előzmény: #290  szivacs
#300
Egyvalamiben most egyetértünk:

"Nem tudom."

:)

A demokráciában rengeteg jogot korlátoznak, pl. nem vezethetsz vezetői engedély (gy.k.: jogosítvány) nélkül, nem vezethetsz ügyvédi irodát megfelelő "papírok" nélkül, stb. Ez utóbbit külön kiemelném, mivel eklatáns példa arra, hogy semmiféle közvetlen veszélynek nem tennél ki embereket, ha megfelelő végzettség és tapasztalat nélkül praktizálnál. (Ugyebár a jogosítvány és az orvosi praxis más tészta, de azért más szempontok miatt - bukósisak és biztonsági öv - még majd a KRESZ kérdését is boncolgatni fogom később, mivel az is idevág.)
Tömören: számtalan példa van a jogok korlátozására, nem egyszer a saját biztonsága érdekében korlátozzák az egyén szabadságát (a bukósisak és a biztonsági öv erre egy jó példa). Ha ezeket elfogadjuk, miért ne fogadnánk el, hogy fel kell állítani egy logikus keretrendszert, ami alapján a lehető legkisebb a szűrésben meglevő elsőfajú és másodfajú hiba (gy.k.: ezek statisztikai fogalmak, tessék utánanézni, ha valami nem érthető!), és ezen szűrőrendszer alapján kirostálni az alkalmatlanokat. A jogosítvány és az ügyvédi praxishoz szükséges keretrendszer is ezt hivatott megoldani, mégpedig igen gyatra hatékonysággal, amit a műveltségi és az intellektuális cenzus messze túlszárnyalna, ha jó szakembereket kérdezünk meg. (folyt. köv.)
szivacs
szivacs 2014. 03. 27. 16:01
Előzmény: #297  upgrayeddAKS
#299
Persze.
Valamiért mégis igen gyakran történik olyasmi, hogy jól megmagyarázott okból az "állam" - azaz az adófizetők veszítenek amin ugyanakkor "jólértesültek" meg nyernek.
Fordítva ez nem ugyanannyiszor fordul elő...

Érdekes lehet például, hogy a tározókhoz vezető csövek kinek hoznak hasznot...:-)
szivacs
szivacs 2014. 03. 27. 15:55
Előzmény: #296  upgrayeddAKS
#298
Megjelent??

Magyarul?!

Na végre!!
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 03. 27. 15:55
Előzmény: #292  szivacs
#297
ez hülyeség... aki azon akar nyerészkedni, hogy majd az amcsi politikusok meglépik, csak mert ő úgy akarja, az már eleve veszett fejsze nyele... nem csoda, hogy így gondolkodsz, és nem irányítasz/irányítottál soha több milliárd dolláros alapokat :)

a politika nagyobb lutri, mint a szerencsejátékok, szóval még kaszinózni is "jobb biznisz"

nyilván vannak, akiknek megfelelően magas helyeken vannak összeköttetéseik, mint pl. a Goldmanos "aranyifjaknak", de ők uaz a kategória, mint a hazai rablók, pl. pont a Goldman b..ta át az ügyfeleit, és kapott érte kb. 600 mio. USD-nyi bírságot (úgy látszik, ehhez már nem voltak elég magas helyeken azok a haverok... )
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 03. 27. 15:49
Előzmény: #291  _pampa
#296
ha ez valóban Soros ötlete, akkor finoman szólva is nem a legjobbak közül való...

rövid távon ugyan tolna valamicskét az árakon lefelé az SPR csökkentése, de hosszú távon pont növelőleg hatna, mert az SPR-t nagyon is árgus szemekkel figyelik a spekulánsok, és a csökkenésére az árak emelésével reagálnának...

azt meg nem hiszem, hogy ilyen béna, mutyis bizniszen akarna Soros nyerészkedni, ráadásul hamar kiderülne, mit tett, ha át is sikerülne verni a törvényhozáson ezt a javaslatot (sztem nem fogja)

emlékezzünk rá, hogy a Quantum Fund anno nyilvánosan működő alap volt, amin bárki "gennyesre kereshette magát", tehát nem csak Jim Rogers-et és Sorost tette gazdaggá, hanem a többi befektetőt is (lásd még Berkshire Hathaway á la W.Buffett, akinek a kedvenc könyve mostanában nem jelent meg megyarul :) )
szivacs
szivacs 2014. 03. 27. 15:34
Előzmény: #287  szivacs
#295
"Obama amerikai gázt ígért Európának

Brüsszel, 2014. március 26.

Az EU-USA partnerségi megállapodás aláírása után sokkal könnyebbé válik majd az amerikai palagáz európai exportja – jelentette ki szerdán Brüsszelben Barack Obama amerikai elnök az uniós vezetőkkel tartott több mint egyórás csúcstalálkozó után. Obama arra is felhívta európai NATO szövetségeseinek a figyelmét, hogy nekik is ki kell venniük részüket az euró-atlanti biztonság szavatolásából.
More Sharing Services0Az Egyesült Államok elnöke szerdán megerősítette, hogy országa - a folyamatban lévő átfogó transzatlanti partnerségi tárgyalások keretében – kész lesz megkönnyíteni az engedélyek kiadását az amerikai palagáz cseppfolyósított formában történő exportjára. Barack Obama ezzel pozitív jelzést küldött azoknak EU-tagállamoknak, köztük Magyarországnak, amelyek részben az amerikai palagáz Európába történő exportjával képzelik el orosz gázfüggőségük csökkentését és gázellátásuk diverzifikálását.

Az amerikai elnök ugyanakkor azt is világossá tette, hogy az európai gázellátás diverzifikálásához nyújtandó amerikai hozzájárulás nem várható rövid távon, és az európai országoknak a saját házuk táján is körül kell nézniük és saját forrásokat találniuk az egyoldalú orosz függőség mérséklése érdekében.

Obama rámutatott, hogy az Egyesült Államok már jelenleg is olyan mennyiségben exportál cseppfolyósított földgázt, ami elegendő lenne Európa mindennapos gázfogyasztásának a fedezésére, de ez a földgáz a világpiacokon talál vevőkre. Az elnök megerősítette, hogy egy hét múlva miniszteri szintű találkozó lesz a két fél között energiakérdésekről, ahol az amerikai gázexport kérdése is napirenden lesz.

„Az Egyesült Államok mint egy lehetséges energiaforrás kerül szóba” – hangsúlyozta az amerikai vendég, aki Herman Van Rompuy-jel, az Európai Tanács elnökével és José Manuel Barroso bizottsági elnökkel folytatott több mint egy órás megbeszélést.

Barroso üdvözölte és jó hírnek nevezte mindenki számára az amerikai kormányzat szándékát, hogy a nemzetközi piacokon értékesítse a palagázt. „Üdvözöljük azt, hogy a transzatlanti partnerségi megállapodással sokkal könnyebbé válik majd a kereskedés” – vélekedett a Bizottság elnöke, aki szerint az elnök a tárgyalásokon is megerősítette, hogy az USA képes növelni az exportengedélyek számát. Hozzátette, hogy az Ukrajnában történtek riadót fújtak az EU tagállamainak.

Obama és vendéglátói leszögezték, hogy az USA és Európa teljesen egységes abban, hogy Oroszországot a nemzetközi jog kirívó megsértése miatt el kell szigetelni és következményekkel kell sújtani. „Ha Moszkva folytatja (az eddigi konfrontációs politikát), az elszigeteltsége nőni fog, a szankciók pedig intenzívebbé válnak” – közölte az amerikai elnök, aki elégedett a szankciókat illető szoros európai és amerikai koordinációval.

„Most újabb intézkedéseket mérlegelünk, amelyek mélyebb szankciókat jelentenek, ha Ukrajna területére újabb behatolások történnek” – figyelmeztetett az elnök.

A NATO lehetséges szerepvállalására vonatkozó kérdésre válaszolva Obama támogatta a NATO állandó fizikai jelenlétét azokban a kelet-európai országokban, amelyek a leginkább aggódnak a határaik biztonsága miatt. Leszögezte, hogy a kollektív védelemről szóló, 5-ik cikkely betartását illetően a szövetség valamennyi tagja egyenlő, függetlenül attól, hogy kicsi-e vagy nagy.

Az amerikai elnök ugyanakkor nem rejtette véka alá, hogy bizonyos aggodalommal figyeli egyes európai NATO-szövetségesek hadi- és védelmi kiadásainak a csökkenő trendjét. Udvariasan felszólította ezeket a közelebbről nem megnevezett országokat, hogy ne csak Amerikára, vagy másokra várjanak, de ők is vegyék ki részüket az erőfeszítésekből. „Ukrajna arra figyelmeztet bennünket, hogy a szabadság nincs ingyen” – közölte.

Obama egy másik kérdésre adott válaszában hangsúlyozta, hogy tisztában van azzal, hogy az amerikai és az európai közvéleménynek vannak bizonyos aggodalmai a készülő átfogó EU-USA partnerségi megállapodással kapcsolatban. Leszögezte, hogy nem áll szándékában olyan szerződést aláírni és törvénybe iktatni, amely gyengítené az érvényes környezetvédelmi vagy fogyasztóvédelmi sztenderdeket. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy nem érti, miért van akkora gerjedelem egy szabadkereskedelmi egyezmény körül, amelynek még el sem készült a szövegtervezete."
szivacs
szivacs 2014. 03. 27. 14:29
Előzmény: #293  szivacs
#294
"27 milliárd dolláros mentőcsomagot kap Ukrajna
2014. március 27. 09:24

Megállapodott a készenléti hitelcsomagról az IMF küldöttsége az ukrán kormánnyal, így ennek keretében 14-18 milliárd dolláros keretet kap Kijev, a további nemzetközi támogatásokkal együtt pedig összesen 27 milliárd dolláros, két évre szóló mentőcsomagról van szó - derül ki a Valutaalap sajtóközleményéből.

Az IMF küldöttsége március 4-25. között tartózkodott Kijevben, amelynek során megállapodtak a pénzügyi és szakértői támogatás kereteiről, illetve a valutaalap küldöttei felmérték az ukrán gazdaság helyzetét. A megállapodásra, mint mindig az IMF igazgatótanácsának ezúttal is rá kell még bólintania.

Az IMF küldöttségének helyzetfelmérése szerint az ukrán gazdaság az elmúlt egy évben fenntarthatatlan pályára süllyedt, és bár a februárban, márciusban végrehajtott korrekciók stabilizálták valamelyest a pénzügyi helyzetet, úgy néz ki, a gazdaság visszasüllyed a recesszióba. Miközben az országnak jelenleg nincsenek igazán piaci finanszírozási forrásai, 2014-2015-ben igen nagy finanszírozási igény fog jelentkezni, azaz lejáró adósság, amit meg kellene újítani. A folyó mérleg hiánya a GDP nagyjából 9%-a, a gazdaság elvesztette versenyképességét, a piaci forrásokhoz való hozzáférés limitált, a devizatartalék kritikus szintre süllyedt. További intézkedés nélkül a költségvetés hiánya és az állami tulajdonú Naftogaz vesztesége együtt elérné a GDP 10%-át.

Az IMF és az ukrán kormány között született készenléti megállapodás mögötti program így különösen fókuszálni fog a monetáris politikára, az árfolyampolitikára, a pénzügyi szektorra, a fiskális politikára és az üzleti környezetre."

- és az 50%-os lakossági gázáremelésre.
Nagy lesz az öröm!
De hát a szvoboda nincs ingyen!
szivacs
szivacs 2014. 03. 27. 14:18
Előzmény: #287  szivacs
#293
"Ma jelenthetik be a mintegy 15 milliárd dolláros IMF hitelcsomagot Ukrajnának – közölte a Financial Times, a tárgyalásokban jártas személyekre hivatkozva. Ebből 1 milliárd dollárt szinte azonnal az ország rendelkezésére bocsáthat a Valutalap. Az ukrán pénzügyminiszter kedden jelentette be, hogy 15-20 milliárd dolláros hitelszerződésről folynak tárgyalások. Ennek része lehet az is, hogy Ukrajnában több mint 50 százalékkal megemelik a lakossági földgáz árát májustól."

Alakul már...
szivacs
szivacs 2014. 03. 27. 14:12
Előzmény: #291  _pampa
#292
Remek ötlet!
Majd amikor lecsengett az egész, akkor "biztonsági okból" újra fel kell tölteni a stratégiai tározókat, immár az újra megemelkedett árakon.
Az állam tuti veszít - úgyhogy már csak be kell állni a másik oldalra, azok közé, akik megnyerik az állami veszteséget! :-)
_pampa 2014. 03. 27. 13:55
Előzmény: #284  pampa
#291
"Soros: így lehet kikészíteni az oroszokat

Az olaj árának leszorításával lehetne nyomást gyakorolni az orosz vezetésre - hívja fel a figyelmet mások mellett Soros György milliárdos üzletember. Az USA-nak volna lehetősége a világpiaci olajkínálat növelésére, de a dolog nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik.

Soros György magyar származású üzletember úgy véli, hogy az Egyesült Államok igen hatásos fegyverrel rendelkezik az orosz vezetés megbüntetésére. Nevezetesen stratégiai olajtartalékai egy részének értékesítésével leszoríthatná a nyersolaj világpiaci árát, ami igen súlyos károkat okozna az olajexport köldökzsinórján lógó Oroszországnak. Ezzel szemben szerinte az ország oligarchái ellen hozott intézkedések szándékukkal ellentétes hatást érnének el.

Újra nő a tartós cikkek iránti kereslet
A mágnások valójában gyengítik az orosz gazdaságot azzal, hogy a helyi vállalkozásaikban megtermelt profitot nem forgatják vissza, hanem kiviszik az országból. Ha tehát lehetetlenné teszik nemzetközi tevékenységüket, akkor arra kényszerítik őket, hogy otthon tartsák a pénzüket, amivel segíthetik Vlagymir Putyin államfő próbálkozását az orosz gazdaság élénkítésére - idézi a befektető gurunak tartott üzletember kombinációját a marketplace.org.

Csapoljuk meg!

Más a helyzet az olajárral. Ha az USA napi félmillió hordót értékesítene stratégiai készletéből, azzal hordónként 12 dollárral szoríthatná le az olajárat - állítja Philip Verleger tőkepiaci szakértő, korábbi elnöki tanácsadó a Bloomberg tudósítása szerint. Ez nagyjából 40 milliárd dollárral, a GDP két százalékával faragná le Oroszország energiahordozó-exportból származó bevételeit. Az olajkínálat növelése gyors beavatkozási lehetőséget jelent, ugyanis a gáz esetén nincs meg a szükséges technológiai rendszer (a folyékonygáz-előállítási és -szállítási infrastruktúra) ehhez.

A kormány egyelőre visszautasítja az ötletet, ám a kongresszus meghallgatást tervez az ügyben. Mary Landrieu szenátor, az energiaügyi bizottság elnöke szerint az USA-nak energia-szuperhatalommá kellene válnia. Az utolsó dolog, amit Putyin és emberei akarnak, az az, hogy Oroszország energiaversenybe keveredjen az Egyesült Államokkal.

Keresztbe tehetnénk

Az USA 696 millió hordó olajat tart azokban a texasi és louisianai föld alatti tárolókban, amelyeket még 1975-ben az OPEC olajembargójára válaszul hoztak létre. Ebből utoljára 2011-ben a líbiai polgárháború okozta világpiaci kínálatcsökkenés ellensúlyozására adtak el 30 millió hordó fekete aranyat. Miközben az állam az ország 90 napi szükségletének fedezésére elegendő olaj tárolására vállalt kötelezettséget, az összes tartalék 200 napra futná.

Az Obama-adminisztráció a napokban jelezte, hogy ötmillió hordónyi olajat kiszivattyúznak a tárolókból az új szállítási rendszer - például egy a korábbival ellentétes irányú továbbításra átállított vezeték - teszteléséhez. Szakértők ezt úgy értékelik, hogy Washington jelezte Moszkvának: tudna keménykedni az olajfronton, ha akarna.

Ördög a részletekben

Az olajáraknak ez a manipulálása kicsi és átmeneti hatással járna - állítja Tom Finlon, a floridai Energy Analitics Group tanácsadó cég igazgatója. Az ár csökkenése ráadásul megütné a texasi termelőket is. Emellett csak akkor lenne értelme, ha a készletek felszabadításával egyidejűleg nem fogná vissza a termelését valamelyik nagy olajexportáló ország.

Az első felvetésre az a szakértők válasza, hogy egyrészt az amerikai kitermelés majdnem háromnegyede 75 dollár/hordós szintig gazdaságos, másrészt a nem kis részben exportra termelő amerikai finomítók nagyobb árrést érhetnének el az olcsóbb nyersanyagnak köszönhetően. A világszintű olajtermelés szinten tartásáról pedig meg lehetne egyezni Szaúd-Arábiával, azzal az arab országgal, amely a legrugalmasabban képes módosítani olajexportját. A szíriai polgárháborúban ugyanis ellentétes oldalon áll Oroszországgal, így szívesen borsot törne Moszkva orra alá."
szivacs
szivacs 2014. 03. 26. 15:38
Előzmény: #289  upgrayeddAKS
#290
"ebben igazad lehet, a demokrácia pl. akkor nagyon jó, ha műveltségi ill. intellektuális cenzussal társul :)"

Nos, egy cenzus által korlátozott demokrácia, melyből a "megfelelőnek ítélt" (kik által is??) szintet el nem érő egyének ki lennének rekesztve??
A jogbeszűkítés lenne előrevivő a jogkiterjesztés helyett?
Nem tudom. Nem tűnik túl koherens elgondolásnak...
Esetleg még kibonthatnád az elképzelésed részleteit.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 03. 26. 15:24
Előzmény: #286  szivacs
#289
ebben igazad lehet, a demokrácia pl. akkor nagyon jó, ha műveltségi ill. intellektuális cenzussal társul :)
máskülönben a tömegek manipulációjának színjátékává és színterévé alacsonyodik, amikor a szerencsétlen hülyéket ráveszik arra, hogy saját magukat sz..passák meg
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2014. 03. 26. 15:22
Előzmény: #287  szivacs
#288
...de legalább nem ígérgetnek semmi olyan időpontot, ami alapján a közeljövőben realizálni lehetne ezt az üzletet... így elméletben át is állhatna az EU min. az otthonok fűtése tekintetében a kevésbé környezetterhelő megoldásokra... amúgy sem ártana, ha nem kapnának CO-mérgezést az emberek, csak mert valami elromlott a rendszerben és/vagy b..tak leellenőrizetni a berendezést ill. a kéményt...
szivacs
szivacs 2014. 03. 26. 12:22
Előzmény: #181  Törölt felhasználó
#287
"Feltételesen jóváhagyták az USA-ban a hetedik földgáz exportálásra alkalmas terminált Oregonban. A hét projektből egyelőre egynek van meg minden engedélye (Cheniere Energy) és 2015-től kezdheti meg a cseppfolyós földgáz exportálását. A többi esetében 2017-ig várni kell az oilprice.com szerint az export tényleges megkezdéséhez."

már csak egy kiéhez(tet)ett felvevőpiacra van szükség, hogy a nem olcsón előállított és megutaztatott gázt nagy haszonnal el lehessen adni és még örüljön is a vevő a "baráti segítségnek"...

szivacs
szivacs 2014. 03. 26. 12:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#286
"Sir Winston Churchillt, aki szerint:
a demokrácia a kormányzat egyik rossz formája, de nem tudok nála jobbat."
viszont azt nem mondta, hogy nincs és ne is keressünk jobbat...

szivacs
szivacs 2014. 03. 26. 12:04
Előzmény: #284  pampa
#285
Vajon felhúzza-e újra Clooney a 'FREE JULIA!" pólóját amiben legutóbb interjút adott Návai Anikónak?
pampa 2014. 03. 25. 14:03
Előzmény: #283  pampa
#284
"Atommal hintené meg Timosenko az oroszokat
Az ukránoknak kötelező fegyvert ragadniuk és harcolniuk az oroszok elleni, hogy egy felégetett mező se maradjon Oroszországból – mondta egy most kiszivárgott telefonbeszélgetésben Julija Timosenko.
Egy hangfelvétel tanúsága szerint Julija Timosenko azt mondta Nesztor Sufricsnak, az Ukrán Nemzetbiztonsági Bizottság vezetőjének, hogy atommal mészárolná le Ukrajna nyolcmillió orosz nemzetiségű állampolgárát.

Timosenko elismerte, hogy sor került a telefonbeszélgetésre, de szerinte „belenyúltak” az atomos részbe.

Nesztor Sufrics sajtóirodája ugyanakkor ellentmondott Timosenkónak, mert azt állítják, hogy a hangfelvételre vett beszélgetésre nem is került sor.

A Timosenko által elismert telefonbeszélgetésre március 18-án került sor, néhány órával azt követően, hogy a Kreml aláírta a Krím-félsziget és Szevasztopol annektálásáról szóló törvényt."

atv.hu
pampa 2014. 03. 24. 11:02
Előzmény: #282  watson
#283
Az elköltözés nem megoldás egy gazdasági problémára.
1890-1915 között kb. 1,3 milla ember vándorolt el az országból. Akik idehaza maradtak azok építették tovább az országot. Akkor most azok a hősök akik elmenekültek? Ahogyan 56' után is sokan külföldre távoztak, a rendszerváltás után hazajöttek és "osztották" az észt az idehaza maradtaknak.
Most ugyanaz a helyzet menekülnek a "jobb" élet reményében külföldre.

Akkor ők a "hősök" vagy azok akik idehaza maradnak és próbálják megőrizni a "hazát" a jövő generációja számára?
watson
watson 2014. 03. 24. 09:31
Előzmény: #281  pampa
#282
"Nem kell nyíltan "lemészárolni" egy nemzeti kisebbséget. Elég tv.-el, szabályokkal ellehetetleníteni az életüket. Azután már csak idő kérdése, hogy mikorra törik meg az ellenállásuk.
Olyan demográfiai mutatót mint amivel a" Magyarországon élő munkaképes korú lakosság rendelkezik a külföldre távozással kapcsolatban (- fél millió) "nem sok nemzet tud felmutatni......"

szvsz ;)
pampa 2014. 03. 24. 08:37
Előzmény: #279  Törölt felhasználó
#281
Nem kell nyíltan "lemészárolni" egy nemzeti kisebbséget. Elég tv.-el, szabályokkal ellehetetleníteni az életüket. Azután már csak idő kérdése, hogy mikorra törik meg az ellenállásuk.
Olyan demográfiai mutatót mint amivel a Szlovákiában élő szlovákok rendelkeznek nem sok nemzet tud felmutatni......

szvsz

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek