Topikgazda: concorde1 2005. 04. 07. 09:00

1.6%-os ipari növekedés - gyenge évkezdet  

Ugrás a cikkhez
Előzetes adatok alapján az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2005 februárjában 1.6%-kal nőtt (munkanaphatástól megtisztítva). A termelés volumene az év első két hónapjában 2%-kal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=52725
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2005. 04. 08. 18:56
Előzmény: #4  concorde1
#5
OK, ertem, mi a problemad. En csak annyit mondtam, hogy az abran a 'trend', illetve 'szezonalisan igazitott' idosorok ugyanabban a mertekegysegben vannak, igy ebben az ertelemben osszehasonlithatok, azaz azonos fuggoleges tengelyhez merhetok.
De abban igazad van, hogy egy szezonalis igazitas utan jobb olyan abrat kesziteni, amin mindharom idosor - eredeti, trend, igazitott - rajta van. Ha jol emlekszem, a KSH es az MNB pl igy publikalja az ilyen jellegu statisztikait.
concorde1 2005. 04. 08. 14:05
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#4
Korrektebb lenne az ábra, ha egyértelműen oda lenne írva, hogy az előző időszakhoz viszonyított indexeket látjuk. A szezonális kiigazításnak egyik outputja a trend, másik outputja a szezonálisan kiigazított adatsor. (Ezen kívül még számos outputja lehet, attól függően, hogy mire van szükség) A trendadatok alapvetően nem növekedési ütemet jelentenek, hanem a hosszú távú tendenciát mutatják.
Az viszont igaz, hogy ezen az ábrán a trendadatokból számított növekedési ütem látható a belföldi és az exportértékesítés esetében. Egy adatsorra vonatkozóan általában a szezonálisan kiigazított adatokat
és a trendet együttesen érdemes vizsgálni.
Az ábrán számomra az a zavaró, hogy az egyik adatsor (termelés) esetén a
szezonálisan kiigazított adatok változását, míg a másik két adatsor
esetén (belföldi értékesítés és export értékesítés) a trendadatok
változás át közli, ami alapvetően mást jelent, hiszen abból már a véletlen hatás is ki van szűrve. Ráadásul ezekre decemberi az utolsó
adat. Szerencsésebb lenne az összehasonlítás, ha minden adatsorra vagy a trend vagy a szezonálisan kiigazított adatsor változását közölnék.
Á.
Törölt felhasználó 2005. 04. 07. 11:46
Előzmény: #2  concorde1
#3
A trend itt, ha jol emlekszem a szezonalis igazitas egy outputja (tehat novekedesi utem, nem szint). Nugodtan ossze lehet hasonlitani a szezonalisan igazitott novekedesi adatokkal.
Az IFO egy konjunktura index, magasabb ertek erosebb nemet konjunkturat jelent, ezert osszehasonlithato a termeles szintjenek a novekedesevel. A tengelyeket pedig ugy erdemes eltolni, hogy minel jobban latszodjon az illeszkedes (illetve elcsuszas, ha epp ez tortenik).
concorde1 2005. 04. 07. 10:48
Előzmény: #1  portfolio
#2
A cikk ábrája statisztikailag, módszertani szempontból kissé
problémás. Akár mintapéldája lehetne annak, hogy mit ne közöljünk egy
ábrában. Szezonálsan kiigazított adatokat hasonlít össze trendekkel. Pontosabban ezek változását, bár ez nem derül ki sehonnan csak a bal oldali
skálából. A 4. adatsor (IFO) teljesen más skálán mozog (jobb oldali
skála): más a beosztása, ami az egyik oldalon 2% az a másikj oldalon 5%.
A kiemelt tengely a bal skálán a 0-nál van, a jobb skálánál a 98-nál.
Miért pont ott? Ráadásul a februári termelési adat megjelenésekor
értel metlen a januárig tartó adatsorokat elemezgetni. Érdemes megvárni azt a 10 napot, amire már a töbire is lesz februári adat.
Á.

Topik gazda

concorde1
5 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek