Topiknyitó: ny.janos 2004. 11. 29. 22:30

Gyakorlati tapasztalatok és minden más a határidős kereskedelemről  

Sziasztok!
Ezt a fórumot azért hoztam létre, mert komolyan foglalkozom a határidõs részvénykereskedés gondolatával, s ebben szeretnék hasznos tapasztalatokat, gyakorlati infókat gyûjteni!
Bárkinek a válaszát köszönettel veszem, s ha bárkit hasonló gondolatok kérdések foglalkoztatnak (hati), akkor itt megoszthatnánk egymással gondolatokat, s talán mindannyian tanulhatnánk belõle.
Mindenkit üdvözlök ebben a fórumban, s várom a hozzászólásokat!
Üdv .
ny.janos
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Knight Tyris 2005. 11. 09. 19:59
Előzmény: #819  Knight Tyris
#820
Bár egyész jó ez a módszer, továbbviszi a gondolatokat.
Knight Tyris 2005. 11. 09. 19:56
Előzmény: #817  Törölt felhasználó
#819
Arp veled sem sakkoznék. Ha egyszer sakkot adsz, utána nem engeded az embert. :o)
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 19:56
Előzmény: #817  Törölt felhasználó
#818
Természetesen nem +20 pontnál teszem be 0-ra a stopot...
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 19:50
Előzmény: #775  Törölt felhasználó
#817
bocsi igaz - katt "előzmény"

Akkor viszont, hogyan lesz ebből napon belüli vola engedés? Vélemény?
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 19:42
Előzmény: #814  Törölt felhasználó
#816
Világért sem akarok kötekedni, de azt, hogy a 0-ás stoppal minden üzlet nyerő soha az életben nem állítottam. (azt írtam sokszor, hogy szeretem hamar 0-ba tenni a stoppot, mert akkor már nem kell monitorra tapadni és árakatszugerálni).
A 3, 4, 5-ös pontokkal egyetértek:)
Knight Tyris 2005. 11. 09. 19:32
Előzmény: #814  Törölt felhasználó
#815
És Lilo is jóóóóó volt. :o)
---------------
Pénznyelő köszi a választ.
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 19:28
Előzmény: #813  Törölt felhasználó
#814
1. ezt akartam hallani - mert penznyelo mondta
2. korrekt mert penznyelo képes javítani saját magát és elismerte, hogy a 0 -ás stop nem jelent csak nyerő üzletet
3. ezek alapján penznyelo rugalmas trader lehet, aki nem a vélt igazát hajtja, hanem képes alkalmazkodni a körülményekhez
4. penznyelo - jóóóóóóó (csirke: jóóóóóóóóóóó - 5. elem)
5. :o)
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 19:22
Előzmény: #812  Törölt felhasználó
#813
Írni, nem?:)
Amúgy mi korrekt és miért akartad ezt hallani (olvasni)?
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 19:19
Előzmény: #810  Törölt felhasználó
#812
korrekt -ezt meg mondani akartam.
Knight Tyris 2005. 11. 09. 19:18
Előzmény: #808  Törölt felhasználó
#811
Szia "főnök" :o) igen magunkra hagytál mostanában.
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 19:18
Előzmény: #809  Törölt felhasználó
#810
köszönöm - ezt akartam hallani :o)
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 19:12
Előzmény: #808  Törölt felhasználó
#809
Szerintem én írtam. Vagy legalábbis én is írtam ilyet, de ezt nyilván sokan így csinálják. Kár, hogy ettől még nem lesz minden üzlet nyerő, mert ugye mehet először bukóba is...
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 19:07
Előzmény: #807  Törölt felhasználó
#808
valaki azt írta, mihelyst 0-ban van a pozija akkor máris ráteszi a stopot - így csak nyerő üzlete van.

Vélemény?
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 18:55
Előzmény: #806  Knight Tyris
#807
Ha benyitok egy pozit, akkor valamilyen irányú trendre játszom. Ellenem mehet a piac:
a.) véletlen ingadozással (ezért nem szabad túl szűk stoppot tenni),
b.) korrekciós jelleggel (ami az időtávom alaptrendjét még nem borítja)
c.) mert rosszul gondoltam és a trend nem az, aminek láttam.
Ebből az első kettőben nem szabad, a harmadikban viszont ki kell, hogy üssön a stop. Mert a stop nem arra való, hogy ötletszerűen zárjak, ha már kellőképpen becsokiztam. Hanem arra, hogy zárjak, és csak akkor zárjak, ha tévedtem. Az a jó stop, ahol megtalálod ezek határait. Erre próbáltam leírni, én miket veszek figyelembe. Ami persze elméletben jól hangzik, csak tudd megvalósítani. Én ezeket azért írom, mert ahhoz, hogy a gyakorlatban jól dönts, legelőszöris ezeket kell tisztázd magadban.

Konkrétabb példa: tegyük fel, hogy holnap egy 0 körüli napunk lesz és én holnap BUX longot nyitok néhány napra/ 1-2 hétre mondjuk 20900 körül. Nem érdekel, hogy napon belül 20650 és 21050 között mászkálunk. És ha itt maradunk napokig, nem érdekel, hogy éppen -270, vagy + 170 pontban vagyok. 20500 alá tenném a stoppom, mert 20500 körül van egy kisebb támasz (októberben is tartotta pár napig az indexet). Ráadásul 20500 és 900 között a visszemelkedéskor maradt egy nagy gap. Tehát itt zárnék. Aztán, ha tovább esnénk, akkor lehet, hogy 20000 körül megpróbálnék egy - hangsúlyosan - kisebb longot nyitni (azért kisebbet, mert ez igazából csak lélektani határ). Ahol újra próbálkoznék, az 19600 és 20000 között az októberi mélypont felett lenne. És ekkor 19500 alatt lenne a stoppom.
Knight Tyris 2005. 11. 09. 18:19
Előzmény: #803  Törölt felhasználó
#806
"ahonnan már mindenképpen rossznak gondolom a pozim irányát"
Ezt pontosan, hogy értetted?
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 16:27
Előzmény: #803  Törölt felhasználó
#805
Jol beszelsz penznyelo,

Pontosan az idotavokkal es a turelmemmel van a legnagyobb gondom. Minden fordulast sokszor veglegesnek gondolok es hirtelen zarok. Egyebkent ez a mai ugralas nem jellemzo, nagyobb teret szoktam a poziimnak engedi, csak ma mar nagyon paraztam. Effective nem is stoppokat hasznaltam, hanem ultem a monitor elott es normal limitaras ajanlatokkal zartam.
Koszi a tanacsaitokat.
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 16:18
Előzmény: #802  Törölt felhasználó
#804
Sziasztok!

Tudna nekem valaki egy linket ajanlani ahol reszletesen kapok leirast a hatirol, es mukodeserol. Valamit sejtek mar rola de reszleteket nem tok pontosan. Jo lenne ha magyar oldalt mondanatok, de legrosszabb esetben is angolt.
Elore is koszi mindenki!
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 16:17
Előzmény: #802  Törölt felhasználó
#803
Tomibacsi, BZJ mindent leírt. Azt fontos eldöntened, hogy miért, mire nytsz pozit.
1. miért nyitottál először shortot?
a.) Mert napon belül esésre számítottál? b.) Mert párnapos távlatban esésre számítottál? c.) Mert hónapos távon esésre számítottál?
Fontos a válasz. Mert, ha a.) eset van, akkor nagyjából jogos, hogy 100 ponttal feljebb stoppoltál. (mondjuk ekkor sem teszem 70 pontnyira a stopot, 100-120-at minimum hagynék). b.) esetben totál hülyeség ilyen szűk stop. Miért? Mert sose fogsz pont csúcson eladni, pont lent venni, tehát az esetek jó részében a pozid nem lesz azonnal nyereséges, vagy legalábbis napon belül / következő nap gyakran lesz enyhe minuszban. c.) esetben meg eleve megjelölhetsz magadnak több szintet és fokozatosan építed ki a teljes pozidat.

Sokszor sokan mondták már itt, hogy stop mindig kell. És persze az is sokszor elhangzott, hogy nem mindegy, hova teszed.
Ez a legfontosabb. A stop ugyanis nem csak azt jelenti, hogy előre meghatározom, hogy ekkora bukót elviselek, többet nem, hanem annak is ki kell benne fejeződnie, hogy mit várok a piactól. Én 3 szempontot nézek a stop meghatározásánál:
1. Olyan szinteket keresek, ahonnan a piactól már nagyobb elmozdulást várok, ahonnan már mindenképpen rossznak gondolom a pozim irányát, olyan szinteket, ahol ha nem lenne pozim, belépnék. Lehetnek ezek vízszintes támaszok/ellenállások, trendcsatornák, sávozásnál sávszélek, bármi.
2. A trédelt időtáv függvényében belövöm azt a mértéket, ami teljesen véletlen ingadozásnak számít. Napon belül ritkán kereskedek, de ha ezt tenném, BUX-ban pl. 100 ponton belül teljesen véletlenül egyik pillanatról a másikra, akár egyetlen megbízással is elmozdulhat az ár. Párnapos távlatban ez a megjósolhatatlan mozgás már simán párszáz pont.
3. Az időtáv és poziméret függvényében belövöm a veszteséghatáromat, amire még azt mondom, hogy oké, ez a trade nem jött be, jön a következő.

És e 3 szempont alapján lövöm be a stoppomat. Ami éppen a fentiek miatt sosem pont ugyanannyi, legfeljebb hasonló.

A másik fontos dolog, hogy türelem és higgadtság. Gyakran kerül főleg az elején egy pozi minuszba. Nem kell beszarni. Ha van egy okos stoppod, akkor belehalni úgyse fogsz, ha meg buksz, akkor ez az üzlet nem jött be és kész, jön a következő. Itt függ össze a stop a pozimérettel. 4 misivel benyitni 2k OTP-t, meg 2k MOL-t, akármilyen szűk is a stop, kurva nagy bukót jelent (szűk stopnál ráadásul nagy eséllyel ki is ütnek), 5-szörös tőkeáttételnél csak az oda-vissza brokijutalék elérheti az egész tőke 5%!! -át. Én úgy nyitok pozit, hogy azon túl, hogy a stopnak megfelelő bukóra eleve felkészülök, egy váratlan beszakadásra sem nullázhatom le magam.
Törölt felhasználó 2005. 11. 09. 15:16
Előzmény: #794  Törölt felhasználó
#802
Ez nagyon ismerős:)
Én is így csináltam. Totál bukta..
Hagyd a francba, amíg nincs trend.
Knight Tyris 2005. 11. 09. 15:06
Előzmény: #795  Törölt felhasználó
#801
Tomcsibácsi, BZJ-nek igaza van, amit leírt fogadd meg.
Ha megfigyeled az Index változását láthatod, hogy túl szűk teret hagytál az ellenkező irányú elmozdulásnak. 21 176 nyitottál, majd 21 250-nél, pont a napi maximumon lezártad. Még fél %-ot sem engedtél a mozgáshoz neki. Mért? A következőnél ugyan ez fordítva, majd a végén, már lent, az eredeti elképzelésed szerint újabb sort.
Ez nekem rengeteg. Én úgy vagyok vele, hogy napi 1, max 2 pozi felvétele, de inkább 1. Ha nem jött össze, mert rosszul gondoltam a dolgokat, és eléri a stoppot, zárás, és újabb próbálkozás másnap, vagy később, ha alkalmasnak látom a helyzetet. Ha nem eléri el a stoppot és még mindig jónak tartom az ötletem, akkor mehet a következő napra. De ehhez HELYET KELL HAGYNI AZ ÁRFOLYAM KÜLÖNBÖZŐ IRÁNYÚ ELMOZDULÁSÁNAK. Ma pl. kifejezetten alacsony volt a volatilitás, mégis kevés volt, amennyit ráhagytál.
Ha pl. ma legalább 100 pontot ráhagysz, ami szerintem igen kevés, általában ennél nagyobb mozgások vannak, már akkor is napözben 100-150 pont haszonnal zárhattál volna.
Tegnap viszonylag nagyobbat esett, várható volt, hogy ma napközben valamennyire visszakorrigál, még ha utána folytatódik is az esés. A Stop szintednél mindenképpen bele kellett volna ezt is korrigálni, vagy erre számítva inkább ma nyitni. Illetve ugyanebből a logikából adódóan, miután 21250-ről lement 21064-re /ahol van az újabb short-od/, onnét már túl sok lefelé elmozdulást nem várhattál, tehát felesleges volt. Persze utólag könnyű, de ha egy kicsit kivársz abból baj nem lehet.
A döntésed előtt próbáld végiggondolni mindig, hogy a fontosabb befolyásoló tényezők inkább milyen irányt valószínűsítenek. Pl.:
- Külföldi piacok mozgása előző nap, aznap,
- régiós piacok, régiós trendek,
- egyéb makrogazdasági hírek,
- van e valamilyen általános trend
- ha nincs milyen mozgások voltak előző napokban, mekkora volt a volatilitás, megéri e beszállni,
- egyéb ideiglenes, vagy alkalmankénti befolyásoló tényezők pl. most a gyorsjelentések, ami miatt megnőhet a bizonytalanság stb
- hol található a különböző szintek a tech elemzés szerint stb.
És HA ALAPOSAN VÉGIGGONDOLTÁL MINDENT, LEGYÉL MAGABIZTOSABB, MERT AZ MINDENKÉPPEN SZÜKSÉGES. Próbáld ki, hogy egy ideig csak akkor kereskedsz élesben, ha nyugodtabbnak találod a helyzetet, és úgy érzed, biztosabban tudod megítélni a helyes irányt, EKKOR HAGYJ NAGYOBB MOZGÁSTERET, pl könyveld el előre, hogy 300 pontnyi lesz a veszteséged legrosszabb esetben, és várd ki, hogy tényleg jól gondoltad e előzőleg az irányt.
Amikor meg kevésbé vagy biztos, játszd le fejben, de pont ugyanúgy menedzseld, mintha a valóságban lenne, akár vezess róla egy statisztikát, ha jól csinálod, majd ez is ad egy bizonyos fokú magabiztosságot.

Topik gazda

ny.janos
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek