Összességében átlagosan több mint 40 százalékos keresetnövekedést könyvelhetnek majd el a pedagógusok az életpályamodell bevezetése nyomán, miután teljes mértékben megkapják a kormány által ígért béremelést - mondta Galló Istvánné, a Pedagógusok...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=186123
Azért mert minden normális embernek egyértelmű, ezek szerint most már neked is, hogy így utánanéztél. Akkor elmondom konkrét példával is:
Az egyetemi tanárok nem pedagógusok. Vicc lesz, amikor a tanítónő százzal többet keres mint az egyetemi oktató. Ahol én dolgozom - szintén egyetem, közszféra - oda szakértői munkákra pedagógusokat alkalmazunk. Boldogan jöttek hozzánk, mert itt nem kell hazavinniük a munkát és még estig javítgatniuk, hanem 10-20 ezerrel több bérért elég 8 órát dolgozni. Most megemelik a pedagógusbéreket, és ha nem akarjuk hogy a dolgozóink lelépjenek nekünk is kellene. De mivel állam bácsi a főnök ezért nem rajtunk múlik.
A közalkalmazottak bére bonyolult kérdés, mert sok tényezőből tevődik össze (alapbér, pótlékok, túlóra stb...).
Ami tényszerűen egyszerűen belátható: az alapbér a közalkalmazotti bértábla szerint kerül megállapításra.
A minimálbér emeléséből következő, az alacsonyabb kategóriákat érintő, minimálbérnél kisebb bérek emelkedésén kívül
2008 óta a közalkalmazotti bértábla változatlan. Minden, a minimálbért elérő kategória 2008 óta nominálisan változatlan bért jelent.
Volt egy időszak amikor hetente "emelték" a pedagógusok fizetését... "Mindenki" utálta is őket, pedig egy forintot nem kaptak. (Most egyes Párthű pedagógusok akár kaphatnak is... ha lesz rá pénz.)
Rengeteg a kontraszelektált pedagógus.
Kiszórás valóban van, de nem minőség-elvű.
A minőség-biztosítás az oktatásban egy vicc. A papírgyártás jelenti az értéket, nem ami mögötte van.
A "ki mondja meg, h ki a jó és ki a rossz" is kontraszelekcióra épül ma.
"nem kívülről kell nézni a dolgokat..." na ez azért nem igaz, mert csakis egy kívülálló tud objektív maradni.
"aki pedagógusként a pályán maradt, az azért teszi mert szereti amit csinál..." ez olyan általánosítás, amivel rengeteg ellenpéldát lehetne szembeállítani. Sokan vannak, akik itt parkolnak, pedig semmire se jók.
Amúgy az a váleményem, hogy a jó pedagógust nagyon meg kell becsülni! CSAKIS A JÓT!
..a kiszórás ,összevonás leépítés megy most is...s aminőséget is megkövetelik hidd el...nem kívülről kell nézni a dolgokat...aki pedagógusként a páyán maradt, az azért teszi mert szereti amit csinál...nem a pénz motiválja...
...megbecsülés kellene minden téren...nem csak az állambácsitól, hanem a szülőktől is...sokan azt hiszik,hogy nem a gyerekkel van gond..hanem a tanárral...mert rösszül tanít..az ő keze meg van kötve...de eszet nem adhat senkinek....
Egészen máshogy kellene ehhez a kérdéshez is hozzányúni, nem amolyan fityisz módra. Ki kellene szórni az összes nem odavaló "pedagógust" a p....ba. Ez a mennyiség-elv a halálom, meg Mo. halála is. Minőséget kellene nyújtani és követelni végre...
..és kinek..az én párom két diplomával vezetői pótlékkal az éven kevesebbet hoz haza 600-el...+ 20 év munkaviszony...
...szerintem amit igérnek csak trükk és a fele sem fog megvalósulni...és csodálkoznak hogy senki sem akar pedagógus lenni...lassan egy diploma nélküli kisegítő a min. bér emeléssel eléri a tanéri fizetést...nevetséges...és hol van a sok stressz, amit le kell nyelni...mert csak kötelezettségek vannak,a jogokat elvették...
...meg kell nézni csak ausztriát...ott milyen tekintélye és megbecsülése van a szakmának...s mitt kell dolgozni mennyiért...
...itthon a pedagógusok rabszolgák lettek...
Szerintem tényszerűen csak olyat állítsunk, ami valóban tény.
2011-ben 3.1%-al, 2012-ben 0.7%-al, 2013-ban (április, a tavalyi áprilishoz képest) 3.8%-al nőtt a nettó átlagkeresetük. Korábbi adatokat nem találok a KSH honlapján.
A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény és a köznevelési törvény által meghatározott táblázatokból - amelyeket a PSZ elnöke bocsátott az MTI rendelkezésére - megállapítható: jelenleg egy pályakezdő, főiskolai végzettségű tanár bruttó 122 000 forintot keres, ez a pedagógus-életpályamodell bevezetésével járó béremeléssel 176 400 forintra emelkedik majd, amikor a teljes fizetésemelés megvalósul.
6 éve nominálisan nem emelték a bérüket, miközben a gazdaság reálértéken nagyjából stagnált. Közben pl. a nyugdíjak minden évben minimum reálértéken maradtak.
Nem számít, megemelik a tranzakciós illetéket E-útdíj stb.
Az adózóknak erre már a gatyája is rámegy, de a szavazó bázis a másik oldalon nagyobb tehát...
Ez veszélyes út. Most pont ugyanazt teszik Orbánék, mint 2001-2002-ben, csak a szektor fordított: akkor a rendvédelmi, köztisztviselői bért ugrasztották 50%-al és a kialakult bérfeszültség és a válsztások miatt erre válaszul jött Megyó béremelése a tanároknak, orvosoknak. Most a tanárokét ugrasztják. Legalábbis velük kezdik. Mert ebből megint bérfeszültség lesz, megint választások előtt, ami miatt nyilván kampány lesz a többi bérből is, és végül megint az lesz az egésznek a következménye, hogy rövid idő alatt a teljes közszféra bére ugrik, fedezet meg nincs rá.
Azért ha ez megvalósul akkor a pedagógusok nem szólhatnak egy szót sem:
"Egy hat éve a pályán lévő tanár például főiskolai végzettséggel jelenleg 130 800, egyetemi végzettséggel 142 500 forintot keres. Ez az összeg a pedagógus-életpályamodell teljes bevezetésével 229 320, illetve 254 800 forintra emelkedik majd.
Egy 15 éve a pályán dolgozó általános iskolai pedagógus fizetése jelenleg 144 600, egy gimnáziumi tanáré pedig 163 200. Ezek emelkednek a fentiekhez hasonló módon 255 780, illetve 284 200 forintra. Ugyancsak jelentős az emelkedés egy 30 éve tanító pedagógus esetében - végzettségüktől függően - 166 800-ról, illetve 202 000-ről nő 299 880-ra, valamint 333 200-ra. "
Most kb, ugyanannyit keres egy pedagógus mint az azonos végzettségű közalkalmazott. Ha ez megvalósul, akkor szép nagy bérfeszültség alakul majd ki a hasonlóan kvalifikált de nem pedagógus közalkalmazottakkal szemben.
40 százalékkal nőhet átlagosan a pedagógusok bére
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=186123