Topiknyitó: Törölt felhasználó 2011. 07. 27. 18:33

Lenhardt Balázs: Mikor dől el a dominó?   

barikad.hu 2011, július 26 - 15:34



Európai vezető hatalmai büszkén húzzák ki magukat, hogy sikerült jó megoldást találjanak a gyakorlatilag már finanszírozhatatlan görög adósságválságra. Látszólag a piacok is elégedetten nyugtázták a döntést, javult az euró és a forint árfolyama is, mindenki boldog. De vajon tényleg sikerült rendezni a saját GDP-jük 150%-át meghaladó görög államadósság legalább középtávú finanszírozhatóságát, ahogyan azt Angela Merkel és Nicholas Sarkozy hangoztatja? Álláspontom szerint egyáltalán nem, a gyors tűzoltás csak a katasztrófa elodázására volt elegendő, a világméretű gazdasági-pénzügyi összeomlás már feltartóztathatatlan.



A probléma gyökere az egész globális pénzügyi rendszerben gyökerezik, amely a spekuláció általánossá válásával teljességgel elszakadt a reálgazdaságtól, és felfoghatatlan mennyiségű virtuális pénz áramlik benne. Csak az ún. derívatív (származtatott) értékpapírok piacán mintegy 7.000 milliárd USD-nek megfelelő deviza forog, amelynek eredőjét már nem lehet kibogozni. A 2008-as ún. pénzügyi válság is az ilyen származtatott termékekből indult el, ugyanis a bankok, befektetési társaságok az amerikai ingatlanpiacon szerzett, valójában fedezet nélküli papírjaikat egymás között adták-vették, bedöntve vele többszáz éves, patináns bankházak tucatjait. Ez a krízis fél év alatt végigsöpört a világon, hiába hangoztatták az európai vagy ázsiai kormányok, hogy őket nem fogja érinteni, hiszen a liberalizált multiglobalizációban a bizonyos lepkeszárny lebbenése is cunamiszerű visszhangot válhat ki a többi kontinensen. A 2008-as események csak szerény prelude-öt (előhang) jelentenek abban a pokoli szimfóniában, amelyet a féktelen emberi kapzsiság olajozta pénzügyi rendszer összeroppanása fog okozni. Ez a rendszer mára egy olyan hatalmas méretű buborékká vált, amelybe még folyamatosan pumpálják a levegőt, mert látszólag bármennyit elbír, miközben egy elszabadult léghajóra emlékeztet, ahol a kosárban mi mindnyájan, a földi lakosok himbálóznak az irányítás visszaszerzésének legkisebb esélye nélkül. Rossz hírem van. Nem is fogjuk tudni kézbe venni a dolgokat, amíg a lufi az ősrobbanást idézve szét nem pukkan felettünk, elindítva egy olyan láncreakciót, amelynek végkifejlete a legsötétebb utópiákat valósíthatja meg. Oswald Spengler már száz évvel ezelőtt a Nyugat alkonyáról írt, de most eljöhet az egész ipari civilizáció alkonya is.



Miért vagyok ennyire pesszimista? Hiszen látjuk, bajban ismerszik meg a barát: az EU, az IMF és a nagyobb bankok majdnem 150 milliárd euróval segítik ki az államcsődben vergődő Görögországot, aki cserébe egy komoly konvergencia (magyarul megszorító) csomagot vállal, amivel stabilizálja a tarthatatlan költségvetését, és tovább tudja fizetni az állami alkalmazottakat és intézményeket. Zárójelben tegyük hozzá, a görögöket nem is kell annyira sajnáljunk, mert míg a magyar orvos, tanár vagy vasutas megalázó éhbére közismert, addig a jól élni szerető mediterránok olyan elképesztő pluszjuttatásokat zsebelhettek be a béreken felül, ami világszinten is példátlan. Csak néhány példa: volt aki a kézmosásra, más aktacipelésre vehetett fel pótlékot, de a pontos munkakezdésért vagy a munkaruha viseléséért is járt. Arra azonban már nem látszik garancia, hogy 2014 után mi fog történni az akkor is irdatlan mennyiségű lejáró görög államadóssággal.



A német-francia tengely mindenesetre rendkívül eltökélt, még a nyáron új javaslatokat nyújtanak be az euróövezeti pénzügyi stabilitás növelésére és a tagországok közötti együttműködés fokozására. Létrejöhet egy új, az IMF-hez hasonló Európai Valutalap, amely a intézményesítetten lenne hivatott a bajban levő országok támogatására. Ne legyen kétségünk, bajba jutott ország lesz bőven a közeljövőben, miközben nem sikerült Írország, Portugália, Spanyolország vagy Olaszország adósságproblémáira sem megfelelő megoldást találni. Ezekben az országokban bármelyik pillanatban elkezdődhet ugyanúgy a görög játszma, és a nemzetközi spekuláció célkeresztjébe kerülhet szinte bármelyik ország. Az államadósságot ugyanis semelyik állam nem képes magától visszafizetni, csupán befektetői hangulat és nagyrészt spekuláció, hogy melyikről hiszik ezt el, és melyikre mutat rá a végzet csontos ujja, hitelminősítői értékelésbe csomagolva a felszámolói parancsot. Magyarország is csak látszólagosan lélegezhet kicsit szabadabban, mert hiába a hazug kormányzati propaganda, a gazdasági szuverenitásunkat nem sikerült visszaszerezni, az EU és az IMF csak meglazította a nyakunkon a fojtóhurkot, de bármikor meghúzhatják. Ezért kellenek a strukturális reformok, a Széll Kálmán tervnek nevezett megszorító csomag, mert folyamatosan pénzt kell kipumpálni a már amúgy is végzetesen meggyöngült magyar társadalomból, hogy a nemzetközi tőke megkaphassa állandó jussát, mindnyájunk egy font húsát.



A probléma lényege a kamatos kamat rendszere, amit a zsidó pénzváltók találtak ki az ókorban, majd a középkorban a Rotschildok, Fuggerek és más vérszívók olyan tökéletesre fejlesztettek, hogy birodalmak sorsa az ő kezükben volt, mert a pénzüktől függtek és szabadon dönthettek háború vagy béke kérdésében. Volt akinek szúrták már akkor is a szemét, Aragóniai Ferdinánd és Kasztíliai Izabella a XV. század végén nem csupán a móroktól szabadította fel Hispániát, de a velük szoros szimbiózisban élő zsidó kereskedőknek is tudomásukra hozták, hogy kívül tágasabb. Persze ettől és számtalan a hitelezési anomáliákra felhívó figyelmeztetés ellenére a rendszer működött tovább, és ott tartunk most, a XXI. század elején, hogy a világ nagy része el van adósodva. Az adósságot és az érte fizetendő kamatot pedig a gazdaság bővüléséből kellene kigazdálkodniuk. Ezért vált varázsszóvá a GDP (bruttó hazai termék), amelynek évről-évre növekednie kellene, hogy sikerüljön kifizetni a folytonosan emelkedő terheket, de ez már a gazdaság ciklikusságából következően is lehetetlen feladat. Mégis a neoliberális gazdaságpolitika jelszava az állandó növekedés, ami józan paraszti ésszel is megvalósíthatatlan. Ehhez minden évben többet kell termelni és fogyasztani, tekintet nélkül a fennálló természetes korlátokra. Ezért hiába dübörgött a csúcsra a fogyasztói hajsza, amibe sikerült a nyugati világ mellett egyre nagyobb ázsiai tömegeket bevonni, a rendszerben automatikusan kódolva van a fenntarthatatlanság. Miközben az emberi kapcsolatok teljesen elsekélyesednek, a mammon mohó istene egyre többet és többet követel. Az egész világ, az államok és a lakosság is az adósságrabszolgaság jármában húzza az igát. A haszonélvező pedig a spekuláns, aki arc nélkül húzódik meg a luxuslimuzinok sötétített golyóálló üvege, és hatalmas felhőkarcolók hosszú, fekete asztalai mögött, ahová évente egyszer-kétszer összegyűlnek dönteni élet és halál fölött.



Tusnádfürdőn már Orbán is arról beszélt, hogy korszakváltás határán állunk, amelyben a régi rendszer össze fog dőlni, ugyanis a nyugati világban az államadósság olyan mértékűvé válik, hogy a tartozásokat már nem lehet visszafizetni. Eddig rendben, ezt mondja a Jobbik évek óta. De erre mondta eddig következetesen "vezénylő tábornok úr" a parlamentben, sőt önellentmondását fokozva a tusványosi táborban is, hogy Magyarországnak vissza kell fizetnie az adósságát. Amit persze már sokszorosan visszafizetett és mégis folyamatosan nő! Mert egyszerűen nem lehet visszafizetni, sőt soha nem is próbálja senki visszafizetni, mert a lejáró kötvényeket mindig újak kibocsátásával váltják ki, görgetve maguk előtt a gigászi adóssághegyet. Egyetlen számadatot mondok: 2011-ben hazánk 2850 milliárd forintot kell kifizessen csupán az adósság kamataira! Többet, mint amit egészségügyre és oktatásra tudunk fordítani összesen, a húszéves verkli mégis forog tovább: az adósságot vissza kell fizetni akkor is, ha beledöglünk! Miközben már Orbán is kimondja a nyilvánosság előtt, hogy nem lehet visszafizetni, és mégis sorra lesöprik a jobbikos javaslatokat, amelyek az országot tönkretevő hitelezési feltételek, kondíciók újratárgyalására vonatkoznak. Vona Gábor pontosan fogalmazott, amikor arról beszélt a héten, hogy történelmi lehetőséget szalasztott el a Fidesz kormányra kerülése után az államadósság újratárgyalására. 1990-ben el lehetett engedni Lengyelország és Bulgária tartozásának felét, öt évvel ezelőtt a nem EU tag Szerbia kapott jelentős könnyítést, és most a görög államkötvények jelentős részéről mondanak le ingyen és mosolyogva a nagy bankházak. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke ki is mondta, hogy a Görögország számára kidolgozott program egyszeri és kivételes, nem vonatkozik más országokra és jövőbeni problémákra. Mi pedig bátran kimondhatjuk: hagyják már abba a hülyítésünket, a megalázásunkat és kizsákmányolásunkat! Ahelyett, hogy minket is felkérjenek a görög (és a majd sorban következő többi) mentőcsomagban való részvételre, adják meg nekünk is a többieknek jóváhagyott engedményeket! Európa senki által meg nem becsült védőbástyái már többször voltunk, most hagy legyünk végre egyenlő felek, és nem harmadosztályú tagállam.



A rendszer, a szisztéma fenntarthatatlan, mégis lapátoljuk a szenet a süllyedő Titanic kazánjába. A pénzügyi rendszer eresztékei recsegnek-ropognak, sorban mondják ki a korábban neoliberális profétáknak számító közgazdász guruk, mint Soros, Stiglitz vagy Nouriel Roubini, hogy nem sikerült kilábalni a gazdasági krízisből, az igazi válság csak most következik. A magyar kormány mégis reálpolitikaként értelmezett kényszerből teljesíti a hitelezői elvárásokat, rendületlenül fizetve a számlákat, még akkor is, ha újabb családok tízezrei süllyednek le a mélyszegénység visszautat lehetetlenné tevő szintjére. Meg kellene állítani ezt az örültséget: miközben a húst vágjuk le magunkról a pénzuralom feneketlen bendőjű szörnyetege ellenállás nélkül nyeli el a környező világot, és senki nem húzza meg a vészféket! A globális kapitalizmus már megbukott, de nincs aki kellő határozottsággal kimondja ezt, a rendszer pedig saját súlyánál és tehetetlenségénél fogva görög tovább maga alá temetve népeket, nemzeteket. A közeledő pénzügyi és gazdasági összeomlás olyan lesz mint a dominó, szép sorban bedől a most stabilnak hitt rendszer összes eleme, ahogy az előző elem rázuhan. Vegyük már észre, egy pokolgépen ülünk, csak az emberek többsége bedugja a fülét, hogy ne hallja a robbanószerkezet egyre hangosabb ketyegését!



Lenhardt Balázs

barikad.hu

A szerző közgazdász, a Jobbik országgyűlési képviselője
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 07. 28. 16:03
Előzmény: #58  stock33
#60
:)
És a egészséges egyensúlyi kamatszintet hol határoznád meg? Amikor tudjuk, hogy inflációs adatok messze nem helytállóak vagy a gdp adatok! Ez alapján, hogy sakkoznád ki?
Sarpacot lehúztátok, pedig a FED pontosan azt csinálja amit leírt, csak kvázi szarul, elcseszve a pénznyomtatással mesterségesen gerjeszt inflációt, ami mögött nincs reálgazdasági növekedés, így hát ez mint újabb pénzügyi buborék jelentkezik!
stock33
stock33 2011. 07. 28. 16:00
Előzmény: #57  myrath
#59
a jobbikos csávót meg hagyjuk, nehéz eldönteni, hogy hülye, vagy csak zsidózni akart egy jót. végül is tök mindegy, a mondanivalójával ki lehet törölni a.. azt.
stock33
stock33 2011. 07. 28. 15:57
Előzmény: #57  myrath
#58
1. igen, így van. egyensúlyi kamatszint mellett (nem mesterségesen alacsony vagy magas) közel egészséges gazdaság üzemelhet. pl. a görögöknél az volt a gond, hogy az euróval járó alacsony kamatot élvezhették. ha nem eurójuk lett volna, akkor jó eséllyel már jóval korábban vissza kellett volna fogják a költekezésüket, mert az a növekvő kamatokkal járt volna.és itt jutottunk el oda, hogy miért rossz a jelenlegi euróközösség. az alacsony kamatokat élvezhették úgy, hogy a gazdasági folyamatok amúgy nem tették volna lehetővé. ez a rendszer csak úgy fenntartható, ha az euróközösség központilag beleszólhat a tagország költségvetésébe (pl. meghatározva a fő számokat, ki mennyit költhet, és kb. mire, a részletek maradnak a tagország hatáskörében). de ez már elkanyarodott az eredeti témától.
2) írtam én erről is :)
3) "a pénz önmagában nem képest pénzt(nevezhetjük akár kamatnak is) termelni" és nem is erről van szó. amúgy képes, infláción keresztül az államnak :)
a pénzt én nem azért adom kölcsön, hogy közvetlenül pénzt termeljen. a pénztermelés ott zajlik, amire kölcsön adtam. input pénz, output pénz, de közben folyik a reálgazdaság.
myrath 2011. 07. 28. 15:48
Előzmény: #48  stock33
#57
"A gond jelenleg pont az, hogy alacsonyak voltak a kamatok, és ész nélkül vették fel a hiteleket. Ez az átka az alacsony kamatnak olyan országokban, ahol hirtelen jön az alacsony kamat korszaka. Ész nélkül veszik fel a hiteleket (lásd orbán által kezdeményezett támogatott lakáshitelezés). Ha magas a kamat, akkor 1000x meggondolják, hogy kell-e a hitel."

1. Bocs, de az előbb azt mondtad, h a hitelek mozgatják a világot!
2. Amit fent írtál az pedig totál fordítva van. A FED pont azért nem emel kamatot, hogy a hitelezést beindítsa.
3. A pénzpiac elvállt a reálgazdaságtól. Hidd el a pénz önmagában nem képest pénzt(nevezhetjük akár kamatnak is) termelni! Ez a gáz, és ezt szerintem jól leírta a jobbikos csávó.

stock33
stock33 2011. 07. 28. 15:47
Előzmény: #54  stock33
#56
ami kimaradt: a nem normál esetek. példa rá: pl. ha valaki kitalálja, hogy államilag támogatott kamatokkal, szja kedvezményeket is bevetve akarja az embereket hitelfelvételbe hajszolni. na ez a nem normális módszer, ami buborékba hajlik.
Törölt felhasználó 2011. 07. 28. 15:47
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#55
:D
Hát a jelenlegi rendszer se egy ász, pedig pénzügyi szakemberek ezerei dolgoztak rajta! :DDD
stock33
stock33 2011. 07. 28. 15:46
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#54
leegyszerűsítve a kamat normál esetben (ez az esetek 99,9%-a) kereslet-kínálat alapnál alakul.
ha sok igény van a pénzre, akkor növekszik a kamat. pl. erre figyel a jegybank is, mivel a gazdaság nagyobb pénzigénye a növekvő kibocsájtáson keresztül, a gazdaság növekedésével inflációt is gerjeszt. ezt ellensúlyozandó, kerülendő a buborékokat ilyenkor kamatot kell emelni, megdrágítani a hiteleket, ezzel visszafogni a költekezést.
ha csökken a pénz felé az igény (lásd mostani válság 2. fele, leálló beruházások, stb.) a kamatot lehet csökkenteni, az olcsó forrással beindítani újra a költekezést.

mindent az igények alakítanak :)

"Ez a banki tartalékráta bevezetésével nem réges rég nem él! :)"

már hogyne élne. max a pénznyomdászok esetében beszélhetünk arról, hogy a pénz csak úgy születik a semmiből. alap folyamatokban csak az infláció által generált pénz talált pénz. a többi a betétesek általi visszaforgatásból származik.
Törölt felhasználó 2011. 07. 28. 15:40
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#53
"Ő nem azt írja, hogy kamat nélkül boldog boldogtalan kapjon hitelt, hanem, hogy arányaiban a fogyasztókra kevesebb kamat teher kerüljön!"

És szerinted miért nem valósult ez meg, ha annyira jó?

Elárulom neked: mert 0-1%-os kamat esetében bizony nem csak elfogyasztaná a fogyasztó a hitelt, hanem mivel ez a kamat kisebb mint mondjuk a betéti kamat, fogná és visszatenné a bankba és lenyelné a kamatkülönbözetet szinte 0 kockázattal. És akkor nesze neked palaxcsintasütés közben kitalált spanyolviasz elmélet, a pénz be se kerül a gazdaságba, a bank meg csak bukik rajta...

Hát ezért nincs ilyen. Mert nincsen ingyenpénz.

De ennek belátásához legalább valamilyen alapszintű pénzügyi ismeret, műveltség kellene, szarpakkból ez hiányzik.

A pénz olyan mint a foci, mindenki ismeri, éppen ezért mindenki "ért" hozzá. Vagy legalábbis ezt gondolják baromi sokan.

Sarpac kb. olyan szinten írt a pénzről, mintha a váltókezelőt kérdeznél a vesetranszplantációról...
stock33
stock33 2011. 07. 28. 15:34
Előzmény: #33  Sarpac
#52
egyébként is, senki se mondta, hogy a hitelfelevő a hitel nélkül nem tudná megvenni az ingatlant.
van ám olyan is, nem is kis számban, amikor valaki úgy vesz fel mondjuk 5 millió hitelt, hogy amúgy lenne neki bőven pénze a hitel nélkül is vásárolni.

de azt hiszem neked ez már túl sok, egy misztikus valami, mert hát miért is tenne valaki ilyet :)
Törölt felhasználó 2011. 07. 28. 15:34
Előzmény: #48  stock33
#51
Pedig igaza van bármilyen merész is az elgondolás. :)

Viszont amit írsz, hogy magasabb kamatra
badarság. A pénz értéke nem a kamattól függ hanem a pénz forgalmától!
Ha a magas kamattal beszűkíted, beszűkíted a hitelezést is, és csökkented az esélyét annak, hogy ki tudd fizetni a betéteseidet!
Visszaolvasva, Ő nem azt írja, hogy kamat nélkül boldog boldogtalan kapjon hitelt, hanem, hogy arányaiban a fogyasztókra kevesebb kamat teher kerüljön!

"A pénzt a többi embertől veszed fel, akik a pénzüket a bankra bízták."

Ez a banki tartalékráta bevezetésével nem réges rég nem él! :)
Törölt felhasználó 2011. 07. 28. 15:33
Előzmény: #48  stock33
#50
Stock, jogos amit Sarpacról írtál:

"Kegyetlen, hogy pénzügyileg milyen műveletlen vagy. De még észre se veszed magad."

De feltűnhetett volna ezekben a topicokban már, hogy a nagy vehemencia és a hozzáértés bizonyos szint alatt fordítottan arányos...

Amióta a Jobbikos ultrasereg ellepte ezt a gazdasági fórumot is, azóta tovább zuhant a színvonal.
stock33
stock33 2011. 07. 28. 15:28
Előzmény: #33  Sarpac
#49
"Viccelsz a lakásra ha felveszel hitelt? Ki a tulaj míg ki nem fizeted?"

A lakás a tulajdonosé, ami jelzáloggal van megterhelve, mivel kölcsönt vett fel a banktól. A kölcsön kamata a szabad felhasználásúhoz képest kedvezőbb volt, mivel az ingatlan nyújt rá fedezetet, és nem a hitelfelvevő szavában kell bíznia a banknak.

ezt most komolyan magyarázni kellett?
stock33
stock33 2011. 07. 28. 15:26
Előzmény: #36  Sarpac
#48
Kegyetlen, hogy pénzügyileg milyen műveletlen vagy. De még észre se veszed magad.

A pénz értékét a kamat mutatja. Ha 0% a kamat, akkor értéktelen a pénz, lévén bármennyi rendelkezésre állna (kell még egy kis pénz? semmi gond, veszünk még fel valamennyit 0%-os kamatra... vissza kell fizetni az előző kölcsönt? semmi gond, veszek fel újat, úgy se kerül semmibe).
A gond jelenleg pont az, hogy alacsonyak voltak a kamatok, és ész nélkül vették fel a hiteleket. Ez az átka az alacsony kamatnak olyan országokban, ahol hirtelen jön az alacsony kamat korszaka. Ész nélkül veszik fel a hiteleket (lásd orbán által kezdeményezett támogatott lakáshitelezés). Ha magas a kamat, akkor 1000x meggondolják, hogy kell-e a hitel.

ilyenkor a pénz is egy áru, egy termék. Te a hitelkor "veszel" valamit, amit azonnali készpénznek hívnak. Te ezért fizetsz, ellenértéke a kamattal növel összeg.

"Így van 0-1% közöttire! A többit feladom házi feladatra holnapig, hogy miért is érné meg neki! :)"
Mond, miért? Tudná belőle fedezni az infláció egy részét?
A bank csak közvetíti a pénzt. A pénzt a többi embertől veszed fel, akik a pénzüket a bankra bízták.
Törölt felhasználó 2011. 07. 28. 15:25
Előzmény: #43  Sarpac
#47
Ja és az alapkérdésem továbbra is: adsz nekem kölcsön 0%-ra (tudod mit, 1% kezelési ktg-et fizetek) kölcsönt nekem?
Törölt felhasználó 2011. 07. 28. 15:22
Előzmény: #43  Sarpac
#46
Ez olyan spanyolviasz szerű:

"Lényeg az, hogy a termelőnek adott kölcsön kamatra megy míg a fogyasztóé maximum kezelési költség szintjén terhelődne kamattal!"

Most miért nem így van, ha ez ilyen egyszerű lenne?

Gondolom, valakik mocskos módon direkt nem akarják se neked, se maguknak a jót, igaz? A leírt gondolatmenet egy naiv gimistől elmenne, egy gazdasági fórumon...hát, inkább nem kommentálom.

Sejtettem, hogy valami ilyesmi őrült nagyszerű és hajmeresztően új ötlet lesz a válaszod.

Szerintem süss még néhány palacsintát. Jó étvágyat.
Sigorszky 2011. 07. 28. 15:22
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#45
Tömegével? :)
Jó kérdés.
Törölt felhasználó 2011. 07. 28. 15:19
Előzmény: #43  Sarpac
#44
Ez nem válasz a kérdésemre: szóval hogyan lenne lehetséges 0%-os lakáshitel?

És miért nincs tömegével ilyen a piacon, ha annyira jó?
Sarpac
Sarpac 2011. 07. 28. 15:08
Előzmény: #41  Sarpac
#43
Lényeg az, hogy a termelőnek adott kölcsön kamatra megy míg a fogyasztóé maximum kezelési költség szintjén terhelődne kamattal!
Ezzel biztosítható, hogy a termelő mondjuk építőipari vállalkozásnak folyamatosan legyen fogyasztója, amiért megéri termelni ezért folyamatosan kölcsönt felvenni az újabb és újabb megrendelésekre! Így kvázi a betétes is jól jár hisz valamennyire ő maga is részesül a bank nyereségéből, jól jár a fogyasztó is hisz tud fogyasztani a termelő meg folyamatos megrendelései révén gazdagodhat és tudja fizetni a kölcsönöket kamatostul, mely kamat a már megtermelt érték mellé párosul!
Törölt felhasználó 2011. 07. 28. 15:06
Előzmény: #41  Sarpac
#42
1. Egyes arab országokban ma is van kamat nélküli hitel, csak ott a bank egyben befektető is, mert tulajdonrésze lesz a projektben. Ez azonban nyilván nem minden hitelre vonatkozik és ez a "hitelt" valójában nem is hitel, hanem olyan, mint egy részvénykibocsátás, ahol szintén kamat nélkül adsz pénzt egy cégnek, cserébe viszont részesedsz az eredményéből. Tehát ez sem új és mégcsak nem is igaz, hogy nem létezik nálunk valamilyen máshogy nevezett formában.
2. 0% kamat bizonyos esetekben ma is van szinte mindenhol, de ott nem a hitelező ad kamat nélkül pénzt, hanem termékvásárlást ösztönöznek cégek kamatmentes áruhitellel (aminek a finanszirozását vagy átvállalják az ügyfél helyett, vagy maguk adnak kamatmentes kölcsönt).

Na de ez nem az, amiről te beszéltél. Te ugyanis ÁLTALÁNOS jelleggel beszéltél erről.

A 0%-os lakáshitel megoldásodat meg érdeklődve várom (várjuk).
Sarpac
Sarpac 2011. 07. 28. 14:54
Előzmény: #40  Törölt felhasználó
#41
Várj még van kb. palacsinta amit ki kell sütnöm aztán megírom! Egyébként 0% hitel létezik vagy létezett azt hiszem cetelem volt az egyik ami ilyet nyújtott! :)

Topik gazda

koborvillam
1 1 1

aktív fórumozók