Ahogy olvasom, a különböző alapkezelőknél egyre nagyobb az érdeklődés, a kiáramló állampapírok miatt, mivel ők bőven 10% feletti hozamokat tudnak még így is ajánlani, nem beszélve az eurós papírokról, ahol elnézve a forint illetve a gazdaság állapotát, kb bármi lehet, hallottuk a cárunk "itt nem lesz euró" dumáját... Ezért az én jóslatom a használt ingatlanoknál jövőre egy stagnáló esetleg nagyon kissé emelkedő tranzakciószám és ez mellé egy max idei reálérték - azaz kb az inflációval emelkedő. Mindenképp megvárnám vételi oldalon a 2026-os választást.
50 milliós lakást ki tudsz adni évi nettó 3-4 millió forintért? Ha ehhez veszed a hitel és a karbantartás költségei, szinte biztos, hogy nem. Majd meghirdetik februárban, de külföldi papírok is elérhetők már. Az intézményi befektetők is a lakosság pénzéből vásárolnak.
Szinte biztos, hogy a refinanszírozás miatt lesznek 7-8%-os állampapírok, amik vonzóbbak. A befektetési alapoknál pedig ennél több is összejön. Ezt a hozamot ingatlannal nem lehet összehozni. Akinek pedig hitel is kell a vásárláshoz, annak pláne rosszabb bolt.
Max az idei év, de inkább gyengébb, a hitelkamatok emelkedése, és azért, mert már látszik, hogy a "pmáp" pénzeknek csak a töredéke fog az ingatlanpiacon realizálódni. Talán a választások után lesz valami.
Kezd kicsit olyan lenni a topik, mint a delta szektás, akik már megint ki tudja mióta várják a "bummot"... Nem
biztos, hogy megéri drágán ingatlant venni egy olyan országban, ami
inkább kezs kb Venezuelához hasonlítani, mint egy nyugati államhoz.
Persze, de nem a nagyszámú "kisbefektetőé", hanem a viszonylag kis számú, nem hitelből, vagy kevés hitelből, és nem a 50-60 millás ingatlanok közt vadászóké. Az új, modern, "A++" kategóriás lakásoknál, házaknál biztos lesz jelentős emelkedés.
Lesz itt meglepetés, ha jövőre a kincstári pénzek nem az ingatlanpiacon fognak realizálódni... A forint elértéktelenedésére valamit lépni kell, és meglepődnék ha ezt nem az alapkamat emeléssel kezelnék - mivel mással nem tudják. Az meg közvetlenül kihat pl a hitelkamatokra, de ezzel párhuzamosan az új állampapírok kamataira is. Ez mellé már csak a hab a tortán a növekvő munkanélküliség, vagy a gazdaság csökkenése.
Ezért az én jóslatom a használt ingatlanoknál jövőre egy stagnáló esetleg nagyon kissé emelkedő tranzakciószám és ez mellé egy max idei reálérték - azaz kb az inflációval emelkedő.
Mindenképp megvárnám vételi oldalon a 2026-os választást.