Szia! Sry a késői válaszért, most láttam csak, hogy írtál! Köszi a levezetést, én is hasonló logikát követtem eurós papírok kapcsán! Egy kérdés még: a román, német stb. papír esetében ha TBSZ-re veszed hogyan történik a forrásadó levonása? Csak azért kérdezem mert vannak német és osztrák vállalati kötvényeim / osztalékfizető részvényeim, ott kapásból vonja a Finanzamt a helyi forrásadót (kb. 28% mindkét országban) és külföldiként szinte lehetetlen (de legalábbis baromi macerás) visszatéríteni az ott beszedett adót. Romániában ha jól tudom talán 16% lehet a forrásadó, de ott nem tudom hogy működik a gyakorlatban. Tudom, hogy mindkét ország esetében valid a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény, de a gyakorlatban kamat / osztalék vonatkozásában úgy látom ez nem igazán működik. Állampapír kapcsán nincs gyakorlati tapasztalatom, esetleg Neked van olyan német vagy román állampapírod ami már fizetett? Ha TBSZ-re vetted őket hogyan működött a forrásadó levonás ezeknél?
Köszi a választ, pont ezért kérdezem én is! A lakossági EMAP (és a korábbi PEMAP) esetében tiszta sor, hogy a 2019 után kibocsátottak adómentesek, viszont ezek a másodpiaci eurós papírok (mint amelyiket linkeltem korábban) nem vagyok benn biztos, hogy lakossági papírnak számítanak. Ha van esetleg olyan aki ezt saját tapasztaltból meg tudja erősíteni vagy cáfolni azt nagyon megköszönném!
Sziasztok! Másodpiacon vásárolt EUR alapú magyar állampapírok esetében magánszemélyként kell fizetni SZJA-t, illetve SZOCHÓT? Vagy ez is adómentes, mint a lakossági állampapírok? Pl. erre gondolok: https://akk.hu/security/id=B290725K24
Köszi szépen a válaszokat! Közben én is kutakodtam a témában. Egy olyan infót találtam, hogy a forrásadó (ami az osztalékra is fizetendő) Ausztriában 27,5%. Ezt meg tudja valaki erősíteni? Mivel TBSZ-re érkezik majd az osztalék jól gondolom, hogy Magyarországon már nem fognak ezután levonni semmit? (csak ha idő előtt feltöröm a TBSZ-t, de ez nincs tervben egyelőre) Mivel az osztrák adóvisszatérítés témát elengedném, jól gondolom, hogy ez esetben annyi a matek, hogy a 27,5%-ot amit az osztrák osztalék után levonnának összehasonlítom az újravásárlás (eladás / vétel) várható költségével és amelyikkel jobban járok azt a megoldást célszerű választanom?
Sziasztok! IBKR TBSZ-en van német és osztrák részvényem amelyek várhatóan nyár környékén fizetik az osztalékot. A részvényeket elsősorban az osztalék miatt vettem, szerintetek magyar adórezidensként (nincs lakcímem sem Ausztriában és N.o-ban) mivel járok jobban: ha eladom a részvényeket még az osztalékfizetés előtt vagy ha tartom őket és manuálisan intézem majd az adóvisszatérítést? Korábban csak magyar osztalékos részvényeim voltak, itt ugye a bank és a NAV intézett mindent, de ez ha jól értem a külföldi részvények esetében nincs és elég macerásnak is tűnik a folyamat. Csinált már valaki hasonlót, mennyire érdemes ezzel szivatnom magam? (online tudok intézni mindent ehhez?) Vagy inkább adjam el osztifizetés előtt és utána vegyem vissza ha tartanám tovább? A BUX-on jellemzően osztifizetés után az oszti mértékével esik is az árfolyam, ez mennyire tipikus DAX ATX részvény osztalékfizetése esetében? Kinek milyen stratégia vált be Magyarországról? Értelemszerűen az adóminimalizálás miatt nyitottam a TBSZ-t, tehát az adómentesség megőrzése lenne az elsődleges célom. Nagyon köszönöm előre is!
sziasztok! új vagyok IBKR és TBSZ témában. Decemberben nyitottam egy TBSZ számlát az IBKR-nél, akinek esetleg van már benn tapasztalata tudna plz segtíteni az alábbiakban? A TBSZ havidíját havonta vagy éves szinten fogják majd levonni (a gyakorlatban)? A TBSZ számláról vagy a "normál" IBKR egyenlegemről vonják majd le? A kérdés azért lenne fontos, mert normál esetben csak a TBSZ-en tartanék pénzt, viszont ha szükséges akkor hagyok valamennyit "normál" IBKR számlámon is. Előre is köszi a segítséget!
Ezt én is meg tudom erősíteni és - mindenféle értékítélet nélkül - értem is a problémát, viszont nem érzem kirívóan rossznak a "melós" helyzetet más Nyugat-Mo. településekhez képest (merthogy gondolom erre akarunk kilyukadni). Persze évi pár napnyi látogatásból messzemenő következtetéseket nem lehet levonni. Győr más kategória, de pl. ott is nagyon "felhígult" a lakosság az elmúlt években, vagy akár mennyetek el egy hétköznap reggelen a Naphegy lábánál lévő mészáros utcai Aldihoz (vagy bárhova ami közel van az ingázó melós útvonalakhoz) ugyanezt fogjátok tapasztalni. Az emberek oda áramlanak ahol a munka van, így úgy gondolom ez elkerülhetetlen - én se költöznék oda ahol a napi megélhetési gondok és a munkanélküliség vár rám. Budaörsi vagyok és ez a jelenség itt is tetten érhető elég lemenni a Auchan-ba vagy felszállni reggel a településen áthaladó buszokra, viszont semmilyen negatív hatását nem éreztem eddig a mindennapok szempontjából. Persze az is kérdés, hogy arányaiban nézve mennyien vannak és hogy pl. ott élnek-e a szomszédodban... Épp ezért nehezen tudom megítélni, hogy mennyire zavaró pont Sopron esetében a napi életvitel szempontjából, jó lenne ha lenne itt olyan aki életvitelszerűen él ott és van esetleg viszonyítási alapja más Nyugat-Mo. városokkal kapcsolatban (vagy az, hogy tendenciózusan milyen folyamatok zajlanak most Sopronban, hogy ne csak kiragadott életképek alapján alkossunk véleményt)
Én pont Sopront nézegetem már egy ideje vásárlási célból. Mi a pro és kontra, miért esett el a szombathelyiek szerint? Rendszeresen járok arra, úgy gondolom tisztában is vagyok az előnyökkel, hátrányokkal (tapasztalataim szerint lényegében Ausztria közelsége adja mindkét pólust annak minden járulékos hatásával), de hátha van valami plusz infó morzsa :) Ingatlanpiaci oldalról amit tapasztalatok, hogy hiába nőtt nagyot a kínálat a korszerű lakás ritka, ami meg jó odattságú is (lokáció, fekvés, elrendezés) az kb. nem is létezik kínálati oldalon (de ez lényegében az összes többi általam figyelt piacról elmondható). Ami korszerű és nem kifejezetten rosszak az adottságai ott kb. külső pesti árakon mennek most a lakások (kb 1 M Ft / nm). Ami még szembetűnő, hogy a parkolási helyzet katasztrófa + a reggeli-esti ingázó forgalom is a határ felé. Szombathely miben különbözik, miért jobb / rosszabb? Köszi!
Szia! KH-s vagyok nagyon megörültem annak amit írtál, miszerint simán netbankon keresztül is van, hogy elérhetők régi állampapírok. Megnéztem, de sajnos nálam a netbankban a "megtakarítások"-nál csak a "bankbetét", "megtakarítás tervező" és a "megtakarítási számla nyitása" opciók láthatók. Állampapírra még csak utalás sincs. Jó helyen nézem? Itt kellene megjelennie? Vagy csak akkor látható az "Állampapír" mező ha van aktív elérhető értékpapír? Tegnap is néztem, illetve ma reggel is de a helyzet ugyanez. KBC előfizetésem nincs ha ez esetleg befolyásoló. Köszi előre is!
Áruljátok már el hol lehet másodpiacion állampapírt venni a gyakorlatban vagy hogyan működik ez? Többször is láttam már, hogy erre hivatkoztok de hol és hogyan lehet vásárolni? Erste Netbroker-en pl. rendszeresen nézegetem az állampapíroknál de még soha nem láttam a legújabbtól eltérőt. Előre is köszi!
Sziasztok! EKB (EUR) 1-5-10 éves kötvényhozamok követésére van valamilyen rendszeresen frissülő felület? Mint a Fred au USA-ban. Az EKB honlapja nem sok sz*rt ér...Valami hasonlóra lenne szükségem: https://fred.stlouisfed.org/series/DGS1 Köszi előre is!
Saját használatra ingatlant vásárlók topicja2021. 03. 10. 13:35
Nem működik a relációs jel... Amúgy a városok között a rangsor sztm Pécs-Nk-Zeg-Szh, viszont mind a 4 település egyértelműen jobb mint egy kelet magyarországi vagy pl. Komló szal ha nincs helyhez kötött munkád akkor akár működhetnek is.
Saját használatra ingatlant vásárlók topicja2021. 03. 10. 13:34
Szia! Jópár évig éltem Pécsen. Élhetőség szempontjából a 6-os úttól északra Bálics, Rókus a város legjobb zöldövezeti részei - árban is ezek a legdrágább környékek. Ezt követik a nyugati egyetemi karok (ÁOK-BTK-Pollack) vonzáskörzetében található lakások (Szigeti út és környéke) - a belváros és az egyetemek gyors elérhetősége miatt, viszont olcsónak ezeket se mondanám. Uránváros (lakótelep) egy arany középút lehet: jó ellátottsággal és viszonylag normális lakókkal innen azonban már buszozni kell mindenhova. Ennél egy fokkal rosszabb (hírű?) lakótelep Kertváros (itt van a pláza is) én annyira nem éreztem vészesnek, de ez is "utazgatós" és akkor már talán inkább Uránváros. A történelmi belvárosról nem tudok nyilatkozni, hangulatos utcák, szép épületek - élhetőség szempontjából kb. hasonló mint bármelyik nagyobb magyar település esetében. NO-GO: buszállomás környéke (mondjuk ez a legtöbb település esetén így van), illetve a búza tér vonalától kifelé szinte minden (az AJK-KTK közvetlen környékét kivéve). A helyi lakosok a Budai Vám-nál lévő Tesco-t csak Fekete Tesco-nak hívják... a helyzet pedig tovább romlik a komlói úton kifelé haladva (Meszes és környéke). Fehérhegy azt hiszem pont erre fele van, ami megmagyarázná az árakat is. Ha Pécs és panel én csak a nyugati részen az egyetemek környékét, illetve Uránvárost esetleg Kertvárost nézegetném, A költözés kapcsán javaslom a munkalehetőségeket is fokozottan mérlegeld, mert sajnos szakképzett munkalehetőségek terén (felsőfokú végzettséggel) siralmasak a lehetőségek, az árakat inkább az egyetemek hajtják fel. Ha ez utóbbiban nem vagy érdekelt, jobban járhatsz más, olcsóbb településekkel Sokáig éltem Nagykanizsán így ott még nagyobb helyismeretem van. Sajnos a város szinte összes nagyobb munkaadója megszűnt a rendszerváltás után, szinte csak és kizárólag összeszeről munka folyik. A városban pörögnek az EU-s fejlesztések, de az emberek jelentős része havi 180-200k alatt keres (=rengeteg kiadó üzlet, normális munkahely "urambátyám" módon) szóval nem érdemes bedőlni a városmarketingnek. Hiába az M7, Budapest 1,5 óra... az egyedüli előnye, hogy közel van a határ és ki lehet járni melózni (de annyira viszont nincs közel, hogy ezt naponta megtegyed). Zalaegerszeg dettó ugyanez, kicsivel több szolgáltatással és munkával nagy csodát viszont ettől se érdemes várni. Szombathely esetén talán a határ közelsége lehet plusz pozitívum, de tapasztalataim alapján ez a város is ebben a ligában focizik. Amúgy a városok között a rangsor sztm Pécs
Elváltunk / kissebbe költöztünk / elbuktuk a lakást, de gyakori lehet az albérletben lakok és nincs fix tárolóm felállás is. További probléma, hogy sok újépítésű lakóparkban nem építenek tárolókat (vagy ha igen csak kis méretűeket), ahol pedig van ott nem adják el / ki lakók. A régi társasházakra ez halmozottan igaz: nem ritka, hogy egy több száz kis-lakásos paneltömbre csak pár darab tároló került az alagsorba, a 4 emeletesek esetén pedig sokszor közös (babakocsi) tároló került kiépítésre, ami ugye kicsi és közös használatú annak minden hátrányával. Funkcionálisan ezt az igényt tudja kielégíteni egy különálló garázs (nem kocsibeálló).
Pár hónapja nézegettem egy árveréses lakást a házunkban (átlag feletti lokáció, 2000es évek végén épült tégla). Amit tudtam: 1/1 tulajdon volt, a lakásban a tulaj iismerősei laktak, viszont több milliós közös költség és közmű tartozás volt rajta. Érkeztek sorba a licitek, a házban más lakók is próbálták behúzni a lakást, aztán pár nappal a lejárat előtt hirtelen törölték az aukciót. Az ismerősök maradtak a lakásban, sztm a tulaj is ugyanaz (több lakása is van a házban szóval az is lehet h megegyzett a végrehajtóval) - bár ezt majd csak a következő költség elszámolásból fogjuk látni. A házban kihalásos alapon lehet csak lakáshoz jutni szóval sztm ha végig is megy a licit akkor is piaci ár közelében / fölött ment volna el. Tapasztalat: 1/1, jó helyen lévő, korszerű ingatlan árverésen se lesz olcsóbb, ráadásul ha nincs “helyismereted” a házban minden szempontból hátrányból indulsz. Amúgy lakások kapcsán amit én látok: a környékünkön (nyugis, természetközeli, 5 perc gyalog a buszmegálló, BAH csomópont reggel 20-25 perc BKV, bevásárlás, iskolák, sportolás max. 10 perc gyalog, etnikum nincs) szinte 3 éve NINCS eladó lakás. Én pont ezért egy időre letettem a költözésről: konkrétan ha vannak elvárásaid (a környekkel és a lakással kapcsolatban is) most nincs mit venni. Persze a prior mindenkinél más, ha jó a föld út mellett a világ végén, esetleg a pesti Harlem akkor azért vannak lehetőségek - kérdés az hogy ez kinek mit ér meg :)
Sziasztok, Kicsit OFF, de azért valamennyire kapcsolódik az ingatlan topichoz, bízok benne, hogy tudtok benne segíteni (@Melós?). A jelenlegi szakmám mellett szeretnék valami újat kitanulni (üzleti területen dolgozok, tehát nincs kapcsolódás a jelenlegi munkámmal) az alábbiak merültek fel mint lehetőség még a régi OKJ-s rendszeren belül: - Burkoló - Villanyszerelő - Hűtő és légtechnikai rendszer szerelő (itt a jövőben a hőszivattyús vonal érdekelne majd ami plusz továbbképzés) - Víz- csatorna- és közműrendszer szerelő Elsősorban saját célra (személyes érdeklődés, a legtöbb dolgot most is saját kezűleg csinálom a lakásomban) fognék bele, de ha esetleg úgy alakul szívesen foglalkoznék vele akár főállásban is a jövőben - ezért is érdekelne mekkora potenciál lehet ezekben jelenleg és az elkövetkező években (BP, NYM és Ausztria vonalon). Ha van személyes tapasztalatotok (akár megbízói akár kivitelezői oldalon) ezekről a területekről szívesen fogadom a véleményeteket, meglátásotokat (mind a saját célra való hasznosítás tekintetében, mind pedig biznisz oldalról). Ti mibe vágnátok bele? Előre is köszi!