Holnap lehet még folytatása a mai napnak. A péntekek mostanában minuszosak. De hátha most kivételesen szépen zár születésnapomra, hogy szebb legyen a hétvégém. 🙂 Egyébként mintha az akko kezdene mozgolódni!
április 25-én Olaszországban a náci-fasizmus alól történt 1945-ös felszabadulást ünneplik. Ne lepődjetek meg, ha a boltok bezárt ajtajairól pattantok le, és ha mindenholnemzeti zászló lobog. A német és fasiszta elnyomás persze nem egy nap alatt ért véget, azonban 1945-ben ezen a napon kezdték meg a náci Németország, és a fasiszta Salói Köztársaság csapatai a visszavonulást Torinóból és Milánóból. A visszavonulás előzménye, hogy a lakosok fellázadtak, és a partizánok jól kidolgozott terv alapján szerezték vissza a városokat. Így van az, hogy a II. világháború végét az olaszok április 25-én ünneplik ugyan, de az ezután is tartott még egy darabig, igaz már csak május elejéig.Több tízezer olasz partizán harcolt 1945. elejétő a náci német és a fasiszta olasz elnyomás ellen Észak-Olaszországban,és kifejezetten jól szervezett katonai szervezetet alkottak.Az elnyomó seregek katonáinak nagy része 1945. márciusában a Pó-síkságtól délre állomásozott és próbáltak ellenállni az angol-amerikai csapatok végső, a kezdetektől fogva meglehetősen sikeres offenzívájának.Április 10-én a komunista párt kiadta a parancsot a helyi szervezeteinek, hogy indítsák be a végső támadást, majd április 16-án CLNAI ( partizánmozgalmakat, antifasiszta szervezeteket és ellenállókat tömörítá Felszabadítási Bizottság) hasonló instrukciókat adott ki egy általános felkelésre. Ennek következtében a partizánok megkezdték a támadásokat a városokban. Bolognát például április 19-én kezdték el bevenni a partizánok, majd a szövetségesek segítségével április 21-én felszabadították.Áprils 24-én a szövetségesek átlépték a Pó folyót, és április 25-én a német és fasiszta katonák elkezdtek visszahúzódni Milánóból és Torinóból. Milánóban általános sztrájkot hirdettek, a rádióban Sandro Pertini partizán, későbbi köztársasági elnök kihirdette, hogy Milánó immár szabad. Az olasz városok május 1-jével bezárólag gyakorlatilag mind felszabadultakBenito Mussolini április 25-én este szökésnek eredt, elhagyta Milánót, hogy Como felé vegye az irányt, de két nappal később elfogták a partizánok és április 28-án kivégezték, majd Milánóba szállították és a Piazza Loretón napokig fejjel lefelé lógatták, hogy mindenkinek legyen elég ideje megbizonyosodni arról, hogy tényleg vég
Istenéltese a toka club Márk nevű olvasóit : Márk névnap április 25-én van a hagyományos naptárakban.A Márk név a Márkus név rövidüléséből eredhet, de lehet a német Mark átvétele is, ez pedig a Marquard és a Markus német utónevek közös rövidülése. A Marquard (Márk) jelentése: a határerdőnek, a határvidéknek és a természetnek a védője. Márk névnapon, azaz Április 25-én rendezik a híres rózsabimbó fesztivált Velencében. A fesztivál a város védőszentjéhez, Szent Márkhoz kötődik, akinek ezen a napon van az ünnepnapja.. A férfiak hagyományosan egy rózsabimbót adnak kedvesüknek, mely azon a történeten alapul mely a 8. században keletkezett legenda szerint egy szegény családból származó férfi beleszeretett egy velencei nemes származású hölgybe, mikor megnyerte a hölgy apjának jóváhagyását, el kellett mennie a háborúba. A csatában halálosan megsebesült, de még sikerült tépnie egy rózsabimbót a közeli rózsabokorról és megkérnie a társát, hogy vigye el szerelmének a véres rózsabimbót.
A tiamo kicsit máskép https://youtu.be/K3xtWk9VJ5s?si=0SbofpquC-9oy3QO a jelenet a nagy pénzrablás című netflix 5évados sorozatból való Az első két évad a madridi Spanyol Királyi Pénzverde elleni hosszan előkészített, többnapos támadásról szól. Egy rablócsoport túszokat szed, hogy 2,4 milliárd eurót nyomtassanak. Nyolc rablóról szól, akik városok után kapták a kódnevüket, és a Professzor (Álvaro Morte) vezeti őket egy külső helyszínről történet főleg az egyik rablóra, Tokióra (Úrsula Corberó) koncentrál, miközben bent a túszokkal, kint a rendőrséggel küzdenek. A harmadik évadban a túlélő rablók bujkálnak, és új tagok segítségével megtámadják a spanyol jegybankot , Spanyolország központi bankját sorozatot Madridban forgatták. A harmadik évad jelentős epizódjait panamavárosban és Firenzében vették fel. A narratíva valós idejű, és visszaemlékezéseken, időugrásokon, rejtett karakter motivációkon és megbízhatatlan narrátoron alapszik. Kiforgatja a rablóműfajt azzal, hogy egy nő (Tokió) szemszögéből mesél, és erős a spanyol identitása, azzal, hogy az érzelmek dinamikáját ellensúlyozza a tökéletes bűntény.
Toka Club