Topiknyitó: Törölt felhasználó 2022. 01. 25. 09:28

OROSZ-UKRÁN háború  

Kíváncsi vagyok kinek mi a véleménye erről .
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
vigkrisz 2024. 07. 28. 13:09
Előzmény: #61317  Phylaxa
#61319
A 2022. márciusi és áprilisi Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalások az elmúlt 2 évben olyan misztikus eseménnyé alakultak, amelyről mindenki csak beszél, de valójában senki nem látta a valóságot. Miután sem a tárgyalások jegyzőkönyvei, sem a konkrét megszövegezés és a konkrét dokumentumok eddig NEM kerültek nyilvánosságra, mindez lehetőséget adott a feleknek, hogy olyat állítsanak, ami soha nem történt meg.Emlékszünk például arra, amikor Vlagyimir Putyin több nyilvános interjúban és beszédében is azt állította, hogy minden készen állt Isztambulban a béke aláírásához, csak Ukrajna hátrált ki belőle? Vagy arra, a folyamatosan épített és terjesztett narratívára, miszerint a felek közel voltak a megegyezéshez, de aztán Kijevbe látogatott a csúnya Boris Johnson, Nagy-Britannia akkori konzervatív miniszterelnöke, és meggyőzte Zelenszkijt, hogy ne írja alá a megállapodást, mert nyugati segítséggel meg is nyerhetik ezt a háborút?A misztikumnak most vége, tegnapi nappal a The New York Times nyilvánosságra hozta a márciusi és április béketárgyalások MINDEN végső dokumentumát, ameddig azok a tárgyalások eljutottak. Nyilván nem maguktól olyan ügyesek, hanem valaki - vagy a Fehér Ház, vagy az ukrán elnöki adminisztráció - kiszivárogtatta nekik. Az időzítés érthető: tegnap kezdődött Svájcban a végül több mint 90 ország részvételével zajló békecsúcs Ukrajnáról.A most nyilvánosságra hozott dokumentumok között 3 iratot találhatunk:2022. március 17-ei tárgyalások végső tervezete2022. március 29-ei isztambuli konzultációk végső kommünikéje2022. április 15-ei isztambuli tárgyalások tervezete. A tárgyalások ezután szakadtak megAmi először is jól látható és kijelenthető, hogy a felek teljesen elbeszéltek egymás mellett, és NINCS olyan tervezet, amelyben Moszkva és Kijev egyetértett volna. Mindegyik dokumentum mindkét fél részéről megfogalmazott álláspontokat és követeléseket tartalmazott, amelyekben végül NEM született egyetértő megállapodás.A március 17-ei béketárgyalások dokumentuma lényegében csak egy ultimátum Kreml részéről, amely arról szólt, hogy Ukrajna el kellett, hogy ismerje az Oroszország által már megszállt ukrán területeket, alkotmányba kellett iktatnia a semleges státuszt, feloldani az orosz nyelvvel kapcsolatos minden korlátozást ÉS LESZERELNI az ukrán haderő nagy részét.Március 17-ei tárgyalások után azonban sok minden történt a csatamezőn: Oroszország nem tudott további sikereket elérni és teljesen megállt, szétaprózódva öt különböző frontszakaszon, az ukrán haderő pedig ellenállt, és komoly sikereket ért el a fronton.Ezért az eredeti ultimátumhoz képest a március 29-ei konzultációs kommüniké már sokkal rugalmasabb Moszkva részéről: Krím-félsziget helyzetét lényegében a tárgyalásokon kívül helyezték a következő 15 évre, a többi területről pedig külön-külön tárgyalások során döntöttek volna a fegyverszünet aláírása után.Az utóbb megfogalmazott bekezdés él élénken a nemzetközi nyilvánosság egy részében, hogy micsoda lehetőséget szalasztott el Ukrajna, hisz március végén micsoda kedvező feltételeket kaphattak volna. Ez így összefoglalva valóban jó lett volna, de egy dologról ne feledkezzünk meg: ha valaki ránéz arra a dokumentumra, láthatja, hogy ez egy mindössze 1,5 oldalból álló irat. Egy általános megfogalmazásokat tartalmazó dokumentum, amelyben a delegáció tagjai megfogalmazták, hogy mi lenne jó. Ez semmilyen konkrétumokat nem tartalmazott, tehát semmilyen ereje nem is volt. A tényleges tárgyalások csak azután kezdődtek.A tényleg tárgyalások eredményét pedig az április 15-ei dokumentumban láthatjuk. Ezekben összefoglalva mik szerepeltek (az érdekesebb pontok):- Ukrajna állandó státuszú semleges országgá válik- Ukrajna semmilyen katonai szövetségnek nem lehet a tagja a jövőben- Ukrajna területén nem lehet semmiféle külföldi katonai bázis, sem katonai infrastruktúra, és ilyen célból az ukrán fegyveres erők sem használhatják a külföldön lévő katonai infrastruktúrát- nukleáris fegyverek és azok infrastruktúrájának a bárminemű kizárása Ukrajna területéről- Ukrajnának adott biztonsági garanciákról szóló pont és azok vétójoga - erről bővebben alább- a biztonsági garanciákat USA, Nagy-Britannia, Kína, Franciaország és Oroszország biztosították volna- minden egymással szemben meghozott szankció eltörlése- minden nemzetközi bíróság előtt 2014 óta lévő peres eljárást lezárnak- Ukrajna kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból- Ukrajna elismeri AZ OROSZ NYELV HIVATALOS STÁTUSZÁT, és lényegében ÁLLAMNYELVI SZINTRE emeli azt a törvényhozásban, végrehajtásban és bírósági intézményekben- a szerződés hatálya nem terjedt ki Krímre és Szevasztopolra, illetve bizonyos, a szerződésben nem részletezett más területekre (az orosz megszállás alatt lévő területekről van szó, amelyekről későbbi tárgyalások során döntöttek volna).- az ukrán haderő leszerelése: az ukrán fegyveres erők létszámát 85 ezer főben akarta limitálni Oroszország, az ukrán nemzeti gárda létszámát maximum 15 ezer főben. A harckocsik számát a harmadára (342), az aknavetők számát hetedére, stb. Vagyis: a jelenlegi harcoló erők negyede / ötöde lett volna a maximum- Ukrajnának továbbá vállalnia kellett volna, hogy semmilyen kis- és középhatótávolságú, 280 km-es hatótávolságot meghaladó rakétát nem tart és nem is fejleszt a területén.És akkor itt jutunk el a legfontosabb ponthoz: MI AKADÁLYOZTA MEG a béke megkötését?A közhiedelemmel ellentétben, amit leginkább Moszkva állításaiból tudjuk, valójában nem Boris Johnson Kijevbe érkezése, és nem bucsai gyilkosságoknak a felfedése. Hanem a szerződéstervezet egyik pontja, amelyhez a Kreml konzekvensen ragaszkodotott, a tárgyalások minden egyes újabb körében:Nevezetesen az, hogy a nemzetközi garanciák ide vagy oda, de Ukrajna biztonságát a garantorok EGYÜTTES döntése kellett, hogy biztosítsa. Ukrajna biztonsági garanciáit a tervek szerint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína és Oroszország biztosította volna. Lefordítom: vagyis amennyiben a megnevezett garantorok közül bárki (de leginkább maga Oroszország) (ismét) megtámadta volna Ukrajnát, akkor a támadó vétója automatikusan meg is akadályozta volna, hogy onnantól bárki Ukrajna segítségére siessen.Vagyis az ukrán tárgyalók és döntéshozók jöggal gondolhatták ez alapján, hogy ennek a résznek a konzekvens beemelésével Oroszország valójában 1) csak előkészíti a támadás következő körét2) miközben a szerződés alapján Ukrajna le kellett, hogy építse a hadseregét3) az úgy nevezett garanciák pedig a vétójog mellett valójában csak komolytalan fikcióA nyilvánosságra hozott szerződéstervezet alapján jól látható, hogy a tárgyalások még azután is folytatódnak, hogy az oroszok kénytelenek lettek kivonulni Észak-Ukrajnából és fény derült Bucsára. Azonban miután a garanciákról és a vétóról szóló pont kapcsán a tárgyalások során nem tudtak továbblépni, az isztambuli tárgyalások megszakadtak.Ha a jövőben a 2022. tavaszi tárgyalásokról szóló vitákban valaki az orosz narratívát mondja fel ezek után is, mutassuk meg neki a tényeket és a konkrét dokumentumokat.
vigkrisz 2024. 07. 28. 13:07
Előzmény: #61317  Phylaxa
#61318
ne játszd a hülyét, azt is beraktam már, még az eredeti dokumentumokat is
Phylaxa 2024. 07. 28. 13:06
Előzmény: #61315  vigkrisz
#61317
Törökországban mit történt?
Phylaxa 2024. 07. 28. 13:05
Előzmény: #61313  vigkrisz
#61316
Ugyan már. Inkább azt írd le, hogy szerinted Ukrajna nyerni fog a tárgyalás feladásával. Mert amit írsz, abból én ezt értem meg. A bélyegek a diktatórikus rendszerek nélkülözhetetlen elemei.
vigkrisz 2024. 07. 28. 13:00
Előzmény: #61314  Phylaxa
#61315
ezerszer le lett már írva és bizonyítékokkal alá lett támasztva, hogy a háború kitörése előtt egymásnak adták a kilincset moszkvában a nyugati vezetők de senki nem akart velük tárgyalni
Phylaxa 2024. 07. 28. 12:56
Előzmény: #61312  vigkrisz
#61314
Nézd, én senkit sem bélyegzek semmilyen irányba és tiszteletben tartom a pápa véleményét is. A való életemben egyébként sokszor mondom, hogy amit most mondok ezt mondanám neki is. Ez erre is igaz, amit itt írok.
       
Amire felhívom a figyelmet, hogy igen, természetes, hogy joga van mindenkinek a védekezéshez. Ezt becsülöm is az ukránokban, leírtam. Csakhogy a "leszarok mindent, mert majd a külföldi fegyverekkel lövöm a belső orosz területeket és még el is hiszem, hogy ezzel össze fog roppanni "elmélet" "szerintem hibás és rövidlátó.
    
A véleményem nem változott, amíg nincs tárgyalás, addig pusztítás van és semmi megoldás.
vigkrisz 2024. 07. 28. 12:44
Előzmény: #61311  Phylaxa
#61313
inkább egy álhumánus áldozathibáztatóra emlékeztet az itt kifejtett tevékenységed
vigkrisz 2024. 07. 28. 12:40
Előzmény: #61311  Phylaxa
#61312
inkább a pápára hallgatok ez ügyben, mint egy "hasznos idiótára":
"Egy riporter arról kérdezte, hogy szerinte morálisan elfogadható-e, ha valaki fegyvert küld Ukrajnának. A pápa azt mondta, hogy szerinte morálisan elfogadható a lépés, hiszen Ukrajna csak védi magát a katonai agresszióval szemben. Az önvédelem nem csupán engedélyezett, de a haza iránti szeretet kifejezése is. Ha valaki nem védi meg magát, nem véd meg valamit, nem szereti. Aki megvéd (valamit), szereti azt– mondta Ferenc pápa, majd az katolikus egyház „igazságos háborúiról” beszélt."
Ferenc pápa: morális és helyes dolog fegyvereket küldeni Ukrajnának - Portfolio.hu
Phylaxa 2024. 07. 28. 12:34
Előzmény: #61310  vigkrisz
#61311
Nyíltan vagyok emberbarát és még csak idézőjelbe sem kell tennem.
vigkrisz 2024. 07. 28. 12:20
Előzmény: #61309  Phylaxa
#61310
"Ügyesen vagy oroszbarát"
Phylaxa 2024. 07. 28. 11:58
Előzmény: #61308  vigkrisz
#61309
Elfogult? Én racionálisnak hívnám. Amit mondasz azt próbálja elhitetni az ukránokkal, hogy a két ország azonos súlycsoportban van. A propagandát pedig hagyjuk, mert tele vannak vele a linkek. Ez az én véleményem tudod mennyit hiszek el a linkelt "nem propaganda" forrásokból? Ugyanannyit, mint a propaganda forrásokból. Semmit.
vigkrisz 2024. 07. 28. 11:41
Előzmény: #61307  Phylaxa
#61308
kicsit vagy elfogult a ruszkik irányában, de az aggresszor melletti kiállásod elárulja, hogy az orosz propanda terjesztésén kívül nem sokat tudsz hozzáadni a témához, helyesen így hangzik, amit mondani szerettél volna:
"Ha Oroszország szabadon lövöldözheti az ukrán területeket a nagy hatótávolságú rakétáival, akkor Ukrajna valszeg egy másik sebességi fokozatba fog kapcsolni és szarrá lövi az egész országot."
Phylaxa 2024. 07. 28. 11:34
Előzmény: #61306  vigkrisz
#61307
Az ukránok álltak fel utoljára az asztaltól, ha jól tudom.
    
Nem jó a sorrended. Ukrajnának először is meg kell védenie magát, majd ha így véget tud vetni a háborúnak, akkor tárgyalhat az EU-ról és a NATO-ról. Itt látok problémát a Pompeo nyilatkozatban. Ha Ukrajna szabadon lövöldözheti az orosz területeket a nagy hatótávolságú rakétáival, akkor Oroszország valszeg egy másik sebességi fokozatba fog kapcsolni és szarrá lövi az egész országot. Ha így lesz, akkor nagyon sok ukrán fog menekülni.
vigkrisz 2024. 07. 28. 11:25
Előzmény: #61305  Phylaxa
#61306
ezért kellett volna putyinnak tárgyalnia és nem háborút indítania, az ukrán érdekszféráját most már biztosan bukta, soha nem fognak azzá válni, épp ellenkezőleg, az eu mellett igyekezni fognak a nato-ba is, de ha egyelőre nem is veszik fel őket, akkor is fel fogják fegyverezni őket úgy, hogy erősebbek lesznek, mint a háború előtt
Az ukrán fegyveres erők Európa 5 legerősebb hadserege közé tartoznak - Karpat.in.ua
Phylaxa 2024. 07. 28. 11:20
Előzmény: #61304  vigkrisz
#61305
Pontosan tudtam, hogy ezt fogja valaki írni. :)
   
Sajnos nem. Pedig évekkel ezelőtt azt vártam volna. Le is írtam.
vigkrisz 2024. 07. 28. 11:11
Előzmény: #61303  Phylaxa
#61304
ha pompeo valósat mondott, akkor minden ukrán meg fog érkezni az európai unióba
Phylaxa 2024. 07. 28. 10:54
Előzmény: #61296  mcbull
#61303
Háát igazából én úgy gondoltam, hogy meg fognak egyezni. De ha Pompeo valósat mondott, akkor nagyon sok ukrán fog érkezni a választások után az UNIO-ba.
vigkrisz 2024. 07. 28. 08:46
#61302
"A tuareg bosszúja" - egy adag wagner-orkot elimináltak Mali-ban:
"Július 27-én a tuareg törzsek milícia különítménye Azawad népének védelme Tin-Zawatin város területén több mint 50 orosz zsoldost semmisített meg, 5 orosz megadta magát. A páncélozott autókból és Wagner pickupokból álló konvoj megsemmisült, a milícia pedig lelőtt egy Mi-24-es helikoptert orosz személyzettel."
Phylaxa 2024. 07. 28. 08:33
Előzmény: #61300  Dehogynincs
#61301
Tulajdon nélkül nincs biztonságérzet.
"-Anya! A szomszédkisfiú elvette a játékomat!
-Nem baj kisfiam, majd visszaadja. De az az enyém és én szerettem volna játszani vele!"
    
Később:
"-Fibrik elvtárs, ki kellene találni erre az eszközre valami fejlesztést! 
-Minek?"

Topik gazda

sotime
4 2 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek