Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 15:39
Előzmény: #1538  bigyula
#1540
Szerintem meg Ferivel ültek egy padban.:)
Törölt felhasználó 2013. 09. 26. 15:38
Előzmény: #1534  Hegyesi2
#1539
"Kifelé kénytelen volt pozitívan nyilatkozni."

Az Európés a világot legyőző szabadságharcos kénytelen volt dícsérni Bajnait? :DDD
Mégis mitől volt kénytelen? Felébredt a lelkiismerete, megsajnálta Bajnait, vagy mi? :DD
bigyula 2013. 09. 26. 15:34
Előzmény: #1534  Hegyesi2
#1538
"Ez a szerencsétlen meg már most hazudik,nem csoda volt kitől tanulnia!"

Ha Bajnaira gondolsz, mint szerencsétlen, akkor a volt kitől talnulnia az vitya?
csendben 2013. 09. 26. 15:30
Előzmény: #1535  Hegyesi2
#1537
Aggódom érted!
Jól vagy?
csendben 2013. 09. 26. 15:30
Előzmény: #1534  Hegyesi2
#1536
"Kifelé kénytelen volt pozitívan nyilatkozni."

Nem kifelé nyilatkozta,hanem kint...

"Nevezheted ezt is hazugságnak"
Ezzel két gond is van: hazugságnak akkor nevezhetné bárki,ha az ellenkezője volna igaz!
A másik:most tulajdonképpen azt állítod,hogy vitya a kezdettől fogva hazudott a világnak???

Nem lesz ez egy "kicsit" túlzás?

:-)

Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 15:25
Előzmény: #1532  csendben
#1535
Saját magad mínuszolod? :))
Hegyesi2
Hegyesi2 2013. 09. 26. 15:23
Előzmény: #1526  Törölt felhasználó
#1534
Kifelé kénytelen volt pozitívan nyilatkozni.Nevezheted ezt is hazugságnak de a politika elbír ennyit.
Ez a szerencsétlen meg már most hazudik,nem csoda volt kitől tanulnia!
Ezt a kábítást a legbutább paraszt sem eszi meg. :link
csendben 2013. 09. 26. 15:23
Előzmény: #1531  bigyula
#1533
én pedig a maradékot
csendben 2013. 09. 26. 15:22
Előzmény: #1531  bigyula
#1532
A mínuszhoz nem kellenek érvek. :-)
bigyula 2013. 09. 26. 15:08
#1531
Elfogytak az érvek, mejöttek a mínuszok... :)

(a nagyját eltüntettem)
Törölt felhasználó 2013. 09. 26. 15:08
Előzmény: #1475  seri2
#1530
Nem is a banánköztársaság államszervezetével van a gond... ha az EU nem lenne, akkor két pillanat alatt meg is valósulna. :DDD

A gond az, hogy már a hasonszőrű országok leelőznek, sőt már lassan a fejlett országok bővüléséhez sem lehet mérni az országunkat, mert akkor is negatívak lesznek a statisztikák.
Törölt felhasználó 2013. 09. 26. 15:05
Előzmény: #1528  Törölt felhasználó
#1529
3,5 == 3,0
Törölt felhasználó 2013. 09. 26. 15:04
Előzmény: #1477  Hegyesi2
#1528
Akkor úgy látszik nem értetted meg:

propaganda:
milyen faca, gdp növekedés*, legyőzzük a világot
*abszolút értékben igaz is, csakhogy mindenki más is növekszik, csak egyre jobban

tény:
gdp a térség országaihoz képest csökkenni fog! Nem eddig csökken, most csökken és csökkenni fog az előrejelzés szerint.
Még nem vagyunk sereghajtók, majd csak leszünk.

Magyar adatok (2014-2015-re): 2,0 1,5 - 1,5 kisebb, mint 2.0
Térség adatai (2014-2015-re): 2,5 3,0 - 3,5 nagyobb, mint 2,5
És a magyar számok egyenként is kisebbek.

"2015-ben" elmúltnyócévezni, amikor már egyszer rendberakták a gazdaságot?
kukutyinbenko 2013. 09. 26. 14:57
Előzmény: #1524  signal2
#1527
Persze, ahogy eddig sem, de eddig sem izgatták magukat ezen.
Törölt felhasználó 2013. 09. 26. 14:54
Előzmény: #1514  Hegyesi2
#1526
"Talán annyit azért bizonyít,hogy Viktor gálánsan beszélt Gordonról/nem szitkozódott nem árulkodott/ Ez is azt bizonyítja,hogy abban a helyzetben is az ország érdekeit helyezte előtérbe a politikával szemben."

Ezt szimpla hazugságnak hívják, amikor külföldön dícséri Bajnait (nyilván, mert ott elismerik), itthon meg libázik a híveknek. Az itthoni nagygyűléseken mikor dícsérte Bajnait?
signal2
signal2 2013. 09. 26. 14:37
Előzmény: #1515  Hegyesi2
#1525
Igen, ez volt 2006-ig. Utána javuló ÁHT-hiányok láthatóak. MANYUP-vagyon és éves befizetés nélkül...
signal2
signal2 2013. 09. 26. 14:29
Előzmény: #1521  kukutyinbenko
#1524
Mivel az EB prognózisa mindezen módosítások elõtt készült, a két szám már nem lesz összeméhetõ.
csendben 2013. 09. 26. 14:27
Előzmény: #1521  kukutyinbenko
#1523
"Nem aggódik az idei és jövő évi hiánycélok teljesítése miatt a Magyar Nemzeti Bank"..."Kitérnek arra is, hogy a fiskális politika idén és jövőre is keresletbővítő hatású."

Istenem! Mese szép! (vagy :szép mese:)
bigyula 2013. 09. 26. 14:18
Előzmény: #1520  Hegyesi2
#1522
"A válaszomban benne volt a lényeg,inkább módosítani mint teljesen elqurni."

Na, ebben nem értünk egyet! Szerintem ugyanakkora malőr tervezni valamit, amiről a végén derül ki, hogy szar, mint tervezni valamit, majd folyamatosan módosítgatni, hogy ne derüljön ki, hogy szar.
kukutyinbenko 2013. 09. 26. 14:14
Előzmény: #1518  bigyula
#1521
Az igazán szép az lesz megint, amikor 6-7 módosítás, csomagok, statisztikai bravúrok, MFB-be rejtett adósságok és egyebek után, jövőre kiderül hogy a 2013-as hiány 2.99% (exhas), ki fognak állni, hogy bizony az Eu tévedett amikor 3% fölé taksálta a hiányt. Ha meg 3% fölé csúszunk, kuss lesz erről, viszont az amerikai szövőlepkéktől kezdve, a triász kor óta mért legnagyobb árvízig bezárólag mindenre lesz kenve, csak stadionokról és pénzszórásról nem lesz szó.

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek