Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2015. 08. 11. 15:26
Előzmény: #3199  Bekre_Pal
#3200
a migráns magyarok (sicc) hazaküldött pénze egyre jobban teljesít!
+ jöhet matoncsy mona lisa vásárlása ))
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2015. 08. 11. 14:19
Előzmény: #3198  signal2
#3199
amúgy úgy látom, marad a 310-320-as sáv 312.250
signal2
signal2 2015. 08. 11. 13:50
Előzmény: #3197  Törölt felhasználó
#3198
Törölt felhasználó 2015. 08. 11. 09:04
Előzmény: #3196  Törölt felhasználó
#3197
A Svábhegyen és a Várban is vettek luxusvillát Matolcsyék

offshore lovag


Újabb luxusingatlanok került a jegybank tulajdonába - derítette ki a Magyar Nemzet. A svábhegyi Mátyás király út 44. szám alatt található villát még februárban vásárolta meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által létrehozott Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány, több mint 1 milliárd forintért. A várnegyedben pedig az Úri utca 72. szám alatt vettek egy mintegy 800 milliós ingatlant.

A Magyar Nemzet által kikért tulajdoni lap szerint a villának helyet adó ingatlan területe 2165 négyzetméter, és előző tulajdonosa a Wakefield Kft. volt. Mint azt a lap az Opten cégadatbázisa alapján kiderítette, a Wakefield tulajdonosa egy Brit Virgin-szigetekre bejegyzett cég, a Hogarth Management Ltd., így az MNB alapítványa egy offshore hátterű cégtől vette a luxusingatlant.
Törölt felhasználó 2015. 08. 05. 11:35
Előzmény: #3195  exmnbs1
#3196
Kirúgta az MKB a teljes elemzői csapatát
2015.08.04
A háromszáz fős csoportos létszámleépítés keretében az MKB megvált korábbi elemzési részlegétől, amely alapvetően kritikus hangot ütött meg a kormány gazdaságpolitikájával szemben - írja a Világgazdaság.
A Világgazdaság úgy tudja, hogy a bank új elemzőcsoport élére Kuti Ákost, az Equilor Befektetési Zrt. korábbi vezető elemzőjét nevezik majd ki.
exmnbs1 2015. 08. 05. 11:29
Előzmény: #3194  pitcairn2
#3195
a felügyelet mostanában jobban működik

link
pitcairn2 2015. 08. 05. 11:27
Előzmény: #3192  Törölt felhasználó
#3194
bár ha azt vesszük, hogy az MNB-ben nincsenek ügynökök és front office munkatársak akkor inkább __átlagosnak__ tekinthető a bankszektor tekintetében a jövedelmük

pitcairn2 2015. 08. 05. 10:52
Előzmény: #3192  Törölt felhasználó
#3193
engem a vezetők javadalmazása helyett inkább az érdekelne, hogy mit kap ott egy átlagos beosztott, mivel az MNB átlaga durván 40-50%-al múlja felül a pénzügyi szektor vonatkozó átlagát...

PS.: és azért arról se feledkezzünk el, hogy itt __szuperbruttóról__ van szó, nem pedig bruttóról

az MNB különben az adatok tükrében nagyon jó munkahely lehet
Törölt felhasználó 2015. 08. 05. 10:27
Előzmény: #3191  Törölt felhasználó
#3192
Pár éve még a magas fizetésekért támadták a jegybankot, Matolcsy alatt ez már senkit nem zavar

Matolcsy György jegybankelnök, hogy az utóbbi másfél évben átlagosan 25 százalékkal nőttek a bérek a Magyar Nemzeti Banknál, így most az átlagbér bruttó 900 ezer forint körül jár.

Az MNB válasza szerint mindezzel csak a korábbi igazságtalanságokat orvosolták.
Arról, hogy mekkora fizetés racionális vagy elfogadható a jegybanknál, mondjuk a versenyszféra béreihez képest, bőven lehetne értelmes vitát is folytatni.

Ami izgalmasabb most, az a korábbi igazságtalanságokra való visszautalás.

A korábbi béreket, melyeket most az MNB vezetése korrigált, ugyanis a Járai Zsigmond vezette felügyelő-bizottság nyomta át még a Simor András vezette jegybankon. Ehhez asszisztált az Állami Számvevőszék is.

Ez volt az az időszak, amikor a Fidesz politikusai szinte naponta támadták be valamivel Simort és a jegybankot.

A 2012-es felügyelő-bizottsági jelentés így fogalmaz:

“A személyi költségek esetén az FB 2010-ben kifogásolta a bank bérpolitikáját, amely figyelmen kívül hagyta az állami takarékossági elvárásokat. Az FB kritikai észrevételei alapján a bank elnöke tájékoztatta az FB-t, hogy a bank 2011-ben új bérpolitikai stratégiát alakít ki. Az új stratégiát az FB megtárgyalta, irányát elfogadhatónak tartva a konkrét mértéket nem tartotta elegendőnek arra, hogy – különösen a vezetői béreket tekintve – mérséklődjön a túlzottan magas bérszínvonal.”
Úgy tudjuk, ebben az időszakban az MNB kétszer is arra kényszerült, hogy visszafogja a béreket, az alkalmazottaknak pedig azt a tájékoztatást adták, hogy a jegybank vállalta, hogy a pénzügyi szférából átvett referenciabérekhez viszonyítva egy alacsonyabb bérszintet céloznak meg és érnek el pár éven belül.

2013 márciusában, Simor mandátumának vége után, Matolcsy György érkezésével viszont odalett ez a korábbi, felügyelő-bizottság által kikényszerített bércsökkenés.

Sőt, nemsokára a felügyelő-bizottság is.

A parlamenti ciklus végén ugyanis megszűnt a Járai vezette testület mandátuma, 2014 nyarától idén júliusig az MNB felügyelő-bizottság nélkül működött. Tavaly decemberben kérte meg Matolcsy György Varga Mihályt, hogy szeretne lassan egy felügyelő-bizottságot, idén júliusra pedig fel is állt az új szerv, az egykori zuglói polgármester Papcsák Ferenc vezetésével. A bizottságba egyetlen ellenzékiként az egykori MSZMP-tag Nyikos László került be a Jobbik javaslatára.

Az MNB ebben az időszakban felügyelő-bizottság nélkül, teljesen szabadon működött. Az Állami Számvevőszék ugyan még vizsgálhatja az MNB gazdálkodását, de mindig csak visszamenőlegesen, évekkel később néznek át egy-egy időszakot.

A Matolcsy-féle jegybank pedig sorra húzta meg azokat a lépéseket, amiért korábban a Járai vezette felügyelő-bizottság a Simor-féle jegybankot szorongatta. Csak sokkal durvább szintre emelve a pénzköltést.

A felügyelő-bizottság például korábban kifogásolta az MNB kommunikációs kiadásait és megbízási szerződéseit, az új MNB emelt a téten.

Az elmúlt egy évben derült ki, hogy a jegybank kétszáz milliós megbízást kötött Borókai Flóra cégével rendezvényszervezésre és csapatépítésre, 1,8 milliárdért rendeltek közvélemény-kutatásokat a Századvégtől, a növekedési hitelprogram reklámozására pedig 5,7 milliárd forintot költöttek el. Ez a teljes magyar reklámköltés három százaléka.

Emellett a jegybank irdatlan ingatlan- és műkincsvásárlásba is kezdett, szinte már felsorolni is nehéz, de vettek Tiziano-festményt 4,5 milliárdért, érmegyűjteményt egymilliárdért, több tízmilliárdért pedig ingatlanokat, ami Matolcsy szerint közpénzből történő közvagyon-építés. A jegybank közben irodát nyit Bejrútban, Buenos Airesben, Párizsban, Rómában és Hamburgban is, hogy “bekapcsolódhasson a nemzetközi tudományos vérkeringésbe”.

Ezek mellé jön még Matolcsy 200 milliárdos oktatási projektje, ami a közpénzek kreatív elköltésének egy egészen új szintjét jelenti még Magyarországon is.
link
Törölt felhasználó 2015. 08. 03. 20:14
Előzmény: #3190  Bekre_Pal
#3191
Itt a válasz Matolcsyék lépésére: új bankot alapít a magyar Erste
2015. augusztus 3. 19:23


A magyar Erste közölte, hogy 100%-os tulajdoni részesedés mellett, egyedüli alapítóként egy szakosított hitelintézet, jelzálogbank alapszabályát írta alá július 31-én. A jelzálogbank megalapítására minden bizonnyal az MNB új jelzáloglevél-szabályozása miatt kerít sort a társaság.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2015. 07. 27. 12:07
Előzmény: #3188  Törölt felhasználó
#3190
azért mekkorákat röhöghetnek ezek amikor a mi pénzünkből szippantják a kokót kurvák hátáról
Törölt felhasználó 2015. 07. 27. 12:00
Törölt hozzászólás
#3189
Törölt felhasználó 2015. 07. 27. 11:28
Előzmény: #3187  pandatag
#3188
Újabb nagy vételt jelent be a Magyar Nemzeti Bank, 795 milliót fizetett Kövesi István egykori kóser hentes magyar képgyűjteményéért.
pandatag 2015. 07. 24. 12:25
Előzmény: #3186  Hegyesi2
#3187
Hegyesi2
Hegyesi2 2015. 07. 24. 12:00
Előzmény: #3181  Hegyesi2
#3186
Boros Imre: A felzárkózás tempója : link
Törölt felhasználó 2015. 07. 24. 08:37
Előzmény: #3184  Bekre_Pal
#3185
311,60

Több mint egymilliárd forintért vett érmegyűjteményt az MNB
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2015. 07. 24. 00:24
Előzmény: #3183  Törölt felhasználó
#3184
310,542
Törölt felhasználó 2015. 07. 23. 14:59
Előzmény: #3180  Törölt felhasználó
#3183
309,95
re zseni
pitcairn2 2015. 07. 23. 14:00
Előzmény: #3177  Törölt felhasználó
#3182
és korábban miért lett volna "független"? :)
Hegyesi2
Hegyesi2 2015. 07. 23. 13:43
Előzmény: #3178  Hegyesi2
#3181
Egyre jobban tetszik a Portfolio! Ð
link

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek