A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Közben bármikor megjelenhet nemelemző barátunk aki coinbárózik egy jót mert izgalomba jön 100 dolllárnyi pumpától. Hol vagy? Beszunnyadtál? Tudod vadnapi pumpa lesz, ahogy szoktad mondani, egészen a félelmetes 4400 ig. Ahol megakad most még.
Mitől is lenne 1 millió$, amikor maradhat 3000-4000$ is? vagy 10 ezer, vagy 20 ezer,de ott már valszeg visszanyomják újra 3000$-ra egy idő után. Ami minimalizálja az ár alját az a bányászás költsége, ami 1 éve kb 1000$ felett volt valamivel,de lehet azóta változott... így a 3000$ környéke már elég olcsónak tekinthető. Meg is indultak a vásárlások felfelé. Ilyen árnál már az érdekek ezt kívánják és valszeg ezt könnyedén meg is tudják valósítani az érintettek pld Tether, vagy más előttem ismeretlen érdekcsoportok :) Ha Jesse azt mondja felejtsük el az árat,akkor tulajdonképpen azt is mondhatná,h lehet 3000$ ,de lehet 1 millió, de semmiképp nem azt,hogy csakis 1 millió lehet. A kérdés,hogy a piac miképp juthatna el az 1 millió$ ig? Ennél az árfolyamnál 20 ezer milliárd lenne a kapitalizáció. Összehasonlításul a dolláré 1500 milliárd$. Az aranyé 8000 milliárd$ . Az összes pénz a világon 83 ezer milliárd. Tehát a BTC az összes pénz harmada lenne? Elég vad ötlet sztem. Oké,de az arany is csak egy virtuális értékű fém . "csak" 165 000 tonna van belőle (2009es adat) és mégis a tizede az összes pénznek. De az arany többnyire a széfek mélyén pihen, míg a bitcoin örök körforgásban van és osztható 1 satoshiig. Nem a befektetés, az értékmegőrzés a lényege,hanem az adás-vétel, így sosem fogják azt felvásárolni, őrízgetni "csak" használni. Sztem a bitcoin ezért nem fog soha 1 millió $ lenni,hanem a bányászás költsége és mondjuk 20 ezer$ közt "sávozni",mert túlságosan megéri ennél az árnál és egy idő után rádobják a piacra az extra nyereséget. indulhat a körforgás. Ugyanez van akkor is,ha elkezdik felvásárolni nagybefektetők, vagy a piac felhúzza az árat. Egy idő után a piacra önti a profitot lenyomva az árat és növelve a btc mennyiségét újra. Inflációvédelem. valóban csak egy adott mennyiség van belőle,nem értéktelenedik. gazdasági háttere viszont nincs, ami alapján meghatározható lenne az infláció fogalma, vagy 1 btc valós ára. nincs mögötte valós teljesítmény a bányászaton (teremtési ár) és a használatán (forgalom) kivül, nem szolgálhat befektetésre, mert extra kockázat van az árfolyammozgásban,akár a dollárhoz, akár aranyhoz mérjük, ami sokkal stabilabb. igaz inflálódik a dollár,de évszázados távlatban ez évi pár százalék, amit bőven túlszárnyal a gazdaság növekedése, ergo a jövedelmeké. A világ gazdagodik.
A cikk a Hahota-magazinban is megjelenhetett volna. Az interjúalany orbitális marhaságaira az sem mentség, hogy kétségbeejtő magasságban lehet beragadva a btc-ivel.
"Jesse Lund, az IBM blokkláncokért és digitális fizetőeszközökért
felelős osztályának vezetője szerint a bitcoin (BTC) hosszú távon eléri
az egymillió dollárt."
Egyébként, ha már a várt fejlesztések elmaradása a téma, nekem ilyen téren az Ethereum szálka a szememben. Ha jól megnézzük az eddigi hard forkokat, tulajdonképpen csak apróságokat, triviális változtatásokat hoztak be, a PoS és a sharding pedig már 24 hónapot csúszik a tervhez* képest ami több, mint amit nyugodtan lenyel az ember. A Bitcoin ez idő alatt behozta a segwitet amivel szárnyra kaphatott az LN. És mit adtak nekünk Vitalikék?? :) * ennyivel késleltették a difficulty bomb-ot az eddigi hard forkokkal
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046