Topiknyitó: zolifiazoli 2021. 02. 18. 21:14

Backtest és ami mögötte van  

Kulcsszavakban: backtest, indikátorok, adatok, algoritmusok, programozás, matematika és persze a kapott eredmények…, valamint minden más, ami érdekli az erre járókat.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 21. 20:35
Előzmény: #96  casual
#101
Az ördög ügyvédének az ördög ügyvéde az kicsoda? :)
"Szóval az ilyen szabályokra gondolok, hogy ha elér ennyit vagy annyit az értéke, akkor az azt jelenti hogy... pedig önmagában nem jelent semmit. A körülbelüli értéken meg azt értettem, hogy semmi nem változik attól, ha pl. mondjuk 79 vagy 81 az RSI."
Ha a belépési/kilépési pont az RSI-nél 80, akkor bizony számít, hogy 79, vagy 81. :)
De értem egyébként, hogy mit akarsz mondani. Persze, önmagában az indikátor nem jelent semmit. Viszont rendszerbe téve (mm-el együtt), már sokat jelenthet.
Ha a szabályrendszer azt mondja, hogy "LONG", akkor az nem azt jelenti nálam, hogy biztosan árfolyamemelkedés lesz, hanem azt, hogy nagyobb az esélye az emelkedésnek, mint az esésnek.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 21. 20:42
Előzmény: #97  casual
#102
A véletlen számot az áfolyammal nem tudom összekapcsolni. A záróárak nem véletlenszámok sorozata.
Viszont próbálkoztam az árfolyamgörbe "deriválásával", vagyis az iránytangens értékének indikátorba való foglalásával. Elsőre nem hozott jó eredményt, ezért sok energiát nem tettem bele utána. 
casual 2021. 02. 21. 20:57
Előzmény: #101  zolifiazoli
#103
Ez könnyű kérdés, hisz az csak te lehetsz. A fő (topik alapító) bróker. :D
casual 2021. 02. 21. 21:50
Előzmény: #102  zolifiazoli
#104
No de folytatom egy kicsit komolyabban is.
 
Mi is a véletlen definíciója, mit is értünk véletlen sorozaton? Számos matematikailag pontos definíció létezik, bizonyára több is, mint amivel én találkoztam, de azért ezek nagyjából egyenlő értékűek. Egy régebbit és talán kevésbé precízet, de a témánk szempontjából "elég" jót idéznék ide: a véletlen sorozat egy olyan sorozat, amelynek későbbi elemeit nem tudjuk kikövetkeztetni és amelyek kiállnak néhány "szokásos" statisztikai próbát. Hogy melyeket, az nyilván függ attól, hogy mi is a célom a sorozattal. Kissé pongyola megfogalmazásnak tűnik, de meglepően kevés pontosítással meglehetősen egzakttá tehető, de gondolom felsőbb matematika annyira nem érdekes itt. Ezen definíció alapján pedig de, igenis tekinthető mondjuk a záróárakból álló sorozat véletlennek. Mert ugye nyilvánvaló, hogy nem tudom kikövetkeztetni a mai záróárból a holnapit. Sőt, ha a sorozat bármilyen hosszú darabját ismered, akkor sem fogod tudni megjósolni a következő elemet.
casual 2021. 02. 21. 21:55
Előzmény: #101  zolifiazoli
#105
Ha a szabályrendszer azt mondja, hogy "LONG", akkor csupán annyit tudunk, hogy "valahonnan" kezdve az adott pillanatig előforduló hasonló esetekben adott százalékkal többször jött long, mint short. És hol van ez a valahonnan? Valahonnan -1 hónap is ezt az eredményt adná?
harlem
harlem 2021. 02. 21. 22:51
Előzmény: #105  casual
#106
Bocs, H beleokvetetlenkedek a dologba, de a matematikai múltból való matematikai jövő kiszámolása tőzsdei vetületben szvsz nem lesz alkalmas olyan magas mértékben, mint amit elvárunk tőle.
Még egy minden hájjal megkent lottószám generátor sem fog tudni tuti telitalálatot prezentálni, pedig ott csak a számok tengere az értelmezési tartomány. Nincs köze a lottó számoknak, az időhöz, a politikához, a helyhez, ki mit twittel v lesz-e osztalék.
Szóval sztem a tőzsdei mozgásokat lehet bizonyos fokig előre megmondani, de ppreciz eredményhez abban legalább olyan mértékű szerepet kellene kapjon jövőbeli információk vmilyen szintű ismeretének beépítése, mint a matematikai múlt alapján matek jövőt előre vetíteni.
Nem tudom ki mennyire ért ezzel egyet illetve kedvet sem szeretnék szegni, csak úgy gondolom ha kész a profi matek modell, akkor még csak az érem egyik oldala van meg.
A kérdés az, H lehet-e olyan további peremfeltételeket megadni, ami univerzális, termék független vagy erre nem "költünk", hanem rábizzuk a modellt az ismert profit védelmi technikára.
Törölt felhasználó 2021. 02. 21. 23:30
Előzmény: #100  casual
#107
Egyenlőre jönnek az eredmények. Itt látható pl. egy másik rendszer havi felbontású hozama 2021.februárig: http://keptarhely.eu/view.php?file=20210221v02vkgcm5.jpeg Itt is látszik, milyen szépen kiugrott részvényből tavaly márciusban(2020.03-ban 10-ből 9 rszer. volt kötvényben), így az esés nagy részéből kimaradt.A SPY 2020.03-ban 12%-ot esett, miközben az EDV 8%-ot emelkedett. Néhány mondat a kockázatkezelésről, hogy miért nem No.1 szempont, felismerni, h egy-egy rszer rosszabbul teljesít:
A backtestek alapján az általam használt rendszerek nem hajlamosak a hirtelen összeomlásra, de rossz éveik lehetnek. Ezért használok diverzifikált ETF-eket: VTI teljes USA piacot lefedő, QLD 2x lev.Nasdaq. Itt már az alapkezelők megoldják helyettem a kockázatkezelés egy részét: a gyenge cégeket alul súlyozzák, kidobják, a jókat beteszik az ETF-be. A másik, hogy egyszerre 10 hasonló hozam/DD profilú, de kissé más időzítésű rendszert használok.Így 1-1 rszer DD-je 20%-nál nagyobb is lehet, de a teljes portfólióé nem megy fájó tartományba. Általában részvény emelkedéskor 80-100% részvényarányt tartanak.Ha gyengül a momentum, akkor hol gyorsabban, hol lassabban átmennek kötvénybe.Pl. jan.100%rv, feb 80rv/20kv, márc 20rv/80kv stb.Így, ha változik a piac, gyakorlatilag egy sima konzervatív részvény/kötvény portfólióban ülök, aminek sokkal kisebb a kockázata, mint egy full rv portfóliónak, de jobb a hozama, mintha részvényből kp-ba menekülnék, mellesleg nem égetem feleslegesen a pénzt rosszul elhelyezett, átugrott. levadászott stop-loss-szal. Ami még fontos,azért részvény és hosszú kötvény közt váltogatok, mert ezek között legnagyobb a negatív korreláció. A végére hagytam a legfontosabbat: (ez csak megfigyelés, de eddig működött teszten és élesben is) Jelenleg 18 rendszerem van, de adott évben csak 10-et kereskedek, mégpedig azt a 10-et, aminek a megelőző évben legalacsonyabb volt az Excess kurtosis és skewness értéke.A legjobb, ha mind a lapultság, mind a ferdeség negatív, így a legkisebb az esélye az extrém kilengésnek. mint látjátok, nálam a no.1 prioritás a kockázatkezelés. Igen, a hozam csak másodlagos.(mert vannak öreg, és vannak bátor pilóták. De öreg bátor pilóták nincsenek!!:))
Idea 2021. 02. 22. 03:50
Előzmény: #104  casual
#108
Erre nekem van egy megközelítésem:
1. a részvényár teljes mértékben előrejelezhető/megjósolható az általunk korábban ismert tények, hatóerők alapján
2. vannak olyan tények és erők amiket nem ismerünk de hatnak, így lerontják az előrejelzést, változó mértékben; ezek hatása lehet fokozatos vagy lehet kiugró így az előrejelzés pontosságát fokozatosan vagy hirtelen rontják el
3. bármikor bejöhet egy új tény/erő amit korábban nem ismertünk és hatása lehet fokozatos vagy kiugró
4. az új tény/erő idővel az általunk ismert (1.) vagy az általunk nem ismert (2.) csoportba fog tartozni.
.
Ebből az jön ki, hogy az ár előrejelezhető de nem pontosan csak valamekkora valószínűséggel, ez a valószínűség folyamatosan ingadozik a nem ismert tények/hatóerők miatt.
Amikor bejön egy új dolog ami fokozatosan hat, elkezdhet romlani az előrejelzés pontossága, egyre gyengébb lehet.
És - teljesen random mértékben és időközönként - van egy törés az előrejelzés pontosságában: érvényesül egy ismeretlen kiugró hatású vagy bejött egy új kiugró hatással bíró tény/erő.
.
Azaz komoly valószínűséggel megjósolható részvényárak egy véletlen időintervallumon/szakaszon belül. De az egyik szakaszból nincs előrelátható átmenet a következő szakaszba.
.
A stratégia pedig az, hogy amíg az előrejelzések pontossága még nem megy túl az elfogadható hibán addig örülünk és foglalkozunk az adott instrumentummal - ez a teljes időből egy aránylag kisebb rész -, amikor romlani kezd vagy durván leesik akkor viszontlátás és csak akkor térünk vissza, ha újból elfogadható pontosságú előrejelzéseket tudunk tenni. 
.
A gyakorlatban ez egyszerűbb: kb a trendkövetés majd kiszálló ha a trend elromlik ill kezdettől stoploss. Az ismeretlen vagy új ill. fokozatos vagy kiugró hatású tények/erők jó része támogat bennünket, azaz ezekkel nincs teendőnk, csak a "rosszak"-kal. (Azoknak is csak egy részével).
Vagy lehet játszani a kiugró hatások csillapulására idővel de ez sokszor meredek pálya, nem látni a végét. Egy-egy papír, deviza, áru vagy akár egy ország is simán nullára futott az utóbbi 100-200 évben.
.
Néha be lehet azonosítani új kiugró hatású tényt/erőt és egy ideig ki lehet használni, mert minden más eltörpül mellette - néhány perc, 1-2 óra, néhány nap, pár hét amíg az új dolog mindent visz.
casual 2021. 02. 22. 06:13
Előzmény: #108  Idea
#109
Nem pont a TA-t írtad most nekünk körül? :)
casual 2021. 02. 22. 06:15
Előzmény: #106  harlem
#110
Okvetlenkedj csak. Egyrészt nincs kész a profi matematikai modell, sőt én azt hiszem, hogy ez nem is lehetséges, de én most maradnék ebben az álnaív szerepben. :)
casual 2021. 02. 22. 06:19
Előzmény: #107  Törölt felhasználó
#111
Alapkezelőkre bízni a kockázatkezelés egy részét? Na erről majd írok bővebben is.
 
Különben nagyon szimpatikus amiket írsz, a legjobban az tetszik, hogy nem bonyolítod túl. Lehet nem látod még, de egészen közel jársz egy már-már passzívabb, indexkövető stratégiához. :)
kitsune
kitsune 2021. 02. 22. 06:41
Előzmény: #104  casual
#112
Jó reggelt! Itt jönnek képbe az indikátorok. A mozgóátlagok görbéjére vagy pl. a Bollinger szalagra fel lehet vetíteni előrejelzést, amiből hozzávetőlegesen meg tudjuk becsülni a várható árat, persze közel sem pontosan mint egy kiszámítható számsorozat esetében. Illetve bármikor felrúghatja a számítást egy trendforduló.
casual 2021. 02. 22. 07:09
Előzmény: #112  kitsune
#113
A Bollinger is alapvetően egy mozgóátlag, mellétéve a szórást, azaz az áringadozást. Célja, hogy valahogy "megfogjuk" azt, hogy mikor magas (viszonylagosan) és mikor alacsony az ár, trendek, fordulók jelzésére meg nem igazán használható. (önmagában)
kitsune
kitsune 2021. 02. 22. 07:13
Előzmény: #113  casual
#114
Igen, ponz ezért írtam, hogy egy trendforduló felrúghatja a számítást.
casual 2021. 02. 22. 07:14
Előzmény: #111  casual
#115
Az alapok témájára még visszatérnék, de ahhoz egy kicsit több idő kell, most eszembe jut David Swensentől valami: 
 
"Ahelyett, hogy a befektetők az ésszerű hosszú távú eszközallokációs célok meghatározásának fajsúlyos problémájára összpontosítanak, figyelmüket túl gyakran terelik el az értékpapír kiválasztás és piaci időzítés meddő kérdései."
 
Tetszik, hogy a te módszered tulajdonképpen ezt szeretné elérni: az "elég" jó eszközallokációt.
casual 2021. 02. 22. 07:16
#116
Na de mi lesz ma? A futik alapján vegyes a kép, de nem látom a hét eleji kirobbanó optimizmust. ( még :D )
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 08:01
Előzmény: #105  casual
#117
Jó reggelt!
Mivel az összes instrumentumot az összes időtávon az összes felbontásban nem tudom/lehet vizsgálni, ezért korlátok közé kell ezt is szorítani.
Én az OTP/MOL/Richter/BUX/DAX adatokkal dolgozok a 2004-2020-as időtávon, napos felbontásban. A jövőre ez persze nem garancia, de mégis úgy gondolom, hogy ha ezen az időtávon működött, akkor nagyobb valószínűséggel lesz jó a jövőben, mint sem.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 08:10
Előzmény: #113  casual
#118
"fordulók jelzésére meg nem igazán használható"
Szerintem az indikátorok egyáltalán nem a fordulópontok előrejelzésére szolgálnak. 
Az indikátor meghatározott változása jelzi előre a várt elmozdulást valamekkora valószínűséggel.
casual 2021. 02. 22. 08:14
Előzmény: #117  zolifiazoli
#119
Miért, mi alapján gondolod, hogy nagyobb valószínűséggel lesz jobb? Főleg, ha egyre többször hallani olyan hangokat, hogy minden változik, sőt minden megváltozott? Szerintem csak reménykedhetünk a szerencsében, hogy a jövőben is hasonló eredményeket ér el az, ami a múltban akár tökéletesen működött.
 
Másként kérdezem: ha megalkotod azt a stratégiát, ami az általad említett időtávon és eszközökkel számodra kielégítő eredményt ér volna el, akkor mondhatod, hogy célba értél?
 
A koráltok pedig valósak: szinte rögtön azzal a felvetéssel indítottam, hogy a szűk keresztmetszet a számítási kapacitás.
 
A végén még megfogalmazódik bennem is, hogy nem az egyes stratégiák hiányosságait keresem, hanem az egésznek a létjogosultságát az eredményes kereskedés eléréséhez vezető úton. Nekem folyamatosan az volt az érzésem az évek alatt, hogy előbb-utóbb minden "kilyukadt" vagy olyan túlbiztosítást, túldiverzifikálást igényelt, hogy végül egy egyszerű 2 elemből álló portfolió egy egyszerű folyamatos utánvásárlással hasonló eredményt produkál.
casual 2021. 02. 22. 08:16
Előzmény: #118  zolifiazoli
#120
Ok, elfogadom, hogy valamekkora valószínűséggel jelez előre, de akkor én azt mondom, hogy ez a valószínűség nagyon alacsony. Kb. olyan, mint a szerencsejátékos tévedése, aki tíz fekete után azt mondja, hogy nagyobb az esélye a pirosnak.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 08:25
Előzmény: #119  casual
#121
"Miért, mi alapján gondolod, hogy nagyobb valószínűséggel lesz jobb?"
Azért lett ez az időtáv kiválasztva, hogy legyen benne legalább két olyan nagyobb szakasz is, amikor medvepiac volt.
A bt külön számolja a long és a short irányú hozamot és ha egy ilyen időszak (domináns bikapiac) után a short irányú hozam is értékelhető mértékű, akkor jónak tekintem a bt-ét.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 08:26
Előzmény: #120  casual
#122
"Ok, elfogadom, hogy valamekkora valószínűséggel jelez előre, de akkor én azt mondom, hogy ez a valószínűség nagyon alacsony."
Erre kérek bizonyítást, bemondásra nem hiszem el. :DDD
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 08:29
Előzmény: #120  casual
#123
Egyébként némileg áll a hasonlat.
Ha sorozatosan nem jön be a vár irány (tíz fekete), akkor az SL lép akcióba, legyen mondjuk esetenként 5%, akkor összesen 50%.
De ha bejön az az egy és a TP 100%, akkor már minden OK.
Ezért írtam tegnap este, hogy az indikátorok mellet a MM a másik fontos része a BT-nek.
casual 2021. 02. 22. 08:32
Előzmény: #121  zolifiazoli
#124
Ez logikusan hangzik. De nem ez volt a kérdés. :)
 
Megfogalmazom másként: miért gondolod azt, hogy egy rendszer, ami a múltbéli adatokon jól teljesített volna,  a jövőben nagyobb valószínűséggel fog jól teljesíteni  egy olyan rendszernél, ami ugyanezeken az adatokon egyáltalán nem teljesített jól?
casual 2021. 02. 22. 08:34
Előzmény: #122  zolifiazoli
#125
Érdekes, hogy az én állításomban tökéletesen kiszúrod, hogy semmi alapja sincs, csak egy blöff, a saját "úgy gondolom"-odat meg elfogadod evidenciaként. Már nem felém, hanem egy rendszer alapjaként.
casual 2021. 02. 22. 08:36
Előzmény: #123  zolifiazoli
#126
Nagyon szuper rendszer lenne (ha létezne) ami olyan belépőket generál amik átlagosan 5% kockázattal 100% várható hozamat tud. :D
stolz
stolz 2021. 02. 22. 08:38
#127
Jó reggelt!
casual 2021. 02. 22. 08:41
Előzmény: #128  stolz
#129
Zárcsökkentés van, most is akciós a Tescoban a pomelo, olcsóbb, mint a nagybani piacon. :D
stolz
stolz 2021. 02. 22. 08:43
Előzmény: #129  casual
#130
Kár, hogy ki nem állhatom. :D
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 08:46
Előzmény: #124  casual
#131
"Megfogalmazom másként: miért gondolod azt, hogy egy rendszer, ami a múltbéli adatokon jól teljesített volna,  a jövőben nagyobb valószínűséggel fog jól teljesíteni  egy olyan rendszernél, ami ugyanezeken az adatokon egyáltalán nem teljesített jól?"
Azért, mert a múltbéli adatokon jól teljesített, míg a másik nem. :D
De komolyra fordítva a szót. Mivel 100%-os előrejelzést nem tudok csinálni, ezért ez valahol hitbeli kérdéssé válik. Bízok benne, hogy olyan ez, mint a tömeg, van tehetetlensége. :)
Ha egyszer megtanulok programozni és nem csak az excelben bohóckodok, akkor csinálok egy gördülő bt-ét, ami időszakonként a jobbik stratégiát választja ki. Akkor majd kiderült, hogy az jobb-e.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 08:47
Előzmény: #126  casual
#132
A lényeget fogtad meg. :DDD
casual 2021. 02. 22. 08:54
Előzmény: #130  stolz
#133
Akkor meg is van. Milyen infláció? Egyszerűen csak rossz a vásárlói kosarad. :D
casual 2021. 02. 22. 08:57
Előzmény: #131  zolifiazoli
#134
Kösz, hogy kimondtad, hitbéli kérdés. ;) De hát valamire kell támaszkodni.
 
A tehetetlenségben viszont én nem "hiszek", hisz akkor mondjuk pl. egy ath után csak újabb és újabb ath-k jönnének. Ezt meg ugye a ricsi pozícióim most éppen cáfolják, bár már csak a 2/3-a van meg. ;)
casual 2021. 02. 22. 09:00
Előzmény: #126  casual
#135
Azt is mondhatnám, hogy ha pénzfeldobással döntenél az irány mellett, mondjuk 5% sl és 15% tp szintek mellett, akkor nem biztos, hogy hátrébb lennél ilyen időtávon, mint egy bonyolultabb stratégiával. Próbáld ki, teszteld ezt le.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 09:01
Előzmény: #134  casual
#136
Tehetetlenség alatt nem ezt értettem, de szerintem ezt te is tudod. :)
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 09:02
Előzmény: #135  casual
#137
Már megcsináltam. :D
Sőt, volt olyan is, hogy "megalapozott véletlen". :DDD
Nem hoztak megfelelő eredményt.
casual 2021. 02. 22. 09:04
Előzmény: #137  zolifiazoli
#138
Sl, tp szintek variálásával sem?
casual 2021. 02. 22. 09:08
Előzmény: #136  zolifiazoli
#139
Ok, majd komolykodok megint, a piaci időzítés, meg alap-, sőt egyedi részvénykiválasztás, meg piac felülteljesítése kérdésekről nagyon sokat lehet/tudok írni és majd fogok is. :D
 
Abban viszont nem viccelek, hogy egy dologban igazán jónak gondolom a bt-t: ad egy támpontot és ha elég stabil hitté válik, akkor megkímél egy csomó felesleges (és ezáltal költségnövelő) döntéstől, kapkodástól.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 09:13
Előzmény: #138  casual
#140
Tavaly, vagy tavalyelőtt volt, már nem emlékszem pontosan.
Este majd kipróbálom megint.
harlem
harlem 2021. 02. 22. 09:18
Előzmény: #137  zolifiazoli
#141
Gondolom a rendszer célja egy minél pontosabb jósló mechanizmus kiépitése.
A BT alkalmaz-e Fibo és Elliot szabáyokat?
Lehet volt szó róla, csak elsikkadtam.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 10:00
Előzmény: #141  harlem
#142
Egyelőre nincsen sem Fibo szint, sem Elliott a bt-émben.
casual 2021. 02. 22. 11:23
#143
Ki kit gondol arról, hogy amíg nem lesz meg az elég jó módszer, hogyan védekezzünk az infláció ellen? 
kukacponthu 2021. 02. 22. 11:39
Előzmény: #143  casual
#144
Udvozlet!
Amig nem lesz intenziv hozamemelkedes a hosszu vegen, addig a kutyat nem fogja erdekelni.
Szereny velemenyem pedig az, hogy van inflacio mindenhol, de tudomasul vettuk...
harlem
harlem 2021. 02. 22. 11:51
Előzmény: #143  casual
#145
Érdekli a ker rendszert az infla, v csak a gazdit?
Ha ma 2200 a Mol, holnap meg 2244, akkor termelt 2% profitot "éves infla/napok száma" kvázi infla költség mellett, ami mondjuk engem kevésbé izgat, mert sokkal kevesebb, mint pl a broki dij.
casual 2021. 02. 22. 11:53
Előzmény: #144  kukacponthu
#146
Én nem vettem tudomásul. :) Nekem nem növekszik olyan mértékben a jövedelmem, mint ahogy az általam érzékelt infláció.
casual 2021. 02. 22. 11:56
Előzmény: #145  harlem
#147
Ha napi 2 %-ot termelek, akkor engem sem izgat. De én nem...
stolz
stolz 2021. 02. 22. 12:25
#148
https://www.portfolio.hu/uzlet/20210222/goldman-sachs-a-korabban-vartnal-is-durvabb-es-gyorsabb-lehet-az-olajar-emelkedese-470918
Jó öreg olajárrobbanás...ha jól emlékszm tavaly április körül már pedzegettem/tük, hogy év végére olajárrobbanás lehet. Egy kicsit késik, de sebaj...
kukacponthu 2021. 02. 22. 12:30
Előzmény: #148  stolz
#149
Ugye, hogy ugye, beszeltunk rola!
kukacponthu 2021. 02. 22. 12:31
Előzmény: #146  casual
#150
Akkor ne vedd:)
Van itt annyi baj, hogy az elelmiszerekben talalhato 15–20% emelkedes mar fel sem izgat...
casual 2021. 02. 22. 12:42
Előzmény: #148  stolz
#151
Ez olyan egyértelműnek látszik. Aztán valaki holnap rosszat álmodik és reggel mégis megnyitja azokat a csapokat, tud abból nagyobb sugárban is ömleni a nafta...
 
Vagy mi van, ha "oltakozás" ide vagy oda, az új mutánsok kapcsán az előbbieknél komolyabb hullám jön, valóban összeomló egészségüggyel (közel vagyunk sztem, több helyen már látjuk a jeleit) aztán a nagy nyitási tervezgetés végül egy "igazi" lezárással zárul? Mellé minden csemegével, mozgás, vele a fogyasztás drasztikus visszaesésével, aztán akkor máris nem olyan biztos az az infla sem. Én abszolút nem vagyok összeesküvéselmélet párti, vagy hívő, de ez a lezárom, megnyitom kezd elég jó módszernek tűnni a lufifújás gyeplőn tartásához.
 
Közben  meg nehéz ügy a kamatokkal lavírozás is, egyszerűen tényleg nem látom, hogy mitől enged majd le a lufi, mert nagyon remélem nem pukkan.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 13:13
Előzmény: #21  zolifiazoli
#152
Akkor folytatom. :)
Az 1.-ben ezeket az alap paramétereket lehet változtatni az indikátorokon kívül.
Instrumentum: OTP/MOL/Richter/BUX/DAX
TF: 1D/4h/2h/1h
Típus: Gyertya/Heiken Ashi
Long/Short induló tőke beállítása
Maximális L/S ügyleti tőke
Tőkeáttétel (becsült): az elemzések során négyszeres tőkeáttételt használok.
TP/SL arány: daytrade esetén
Trendmegerősítő gyertyák száma: 0-5 között
Nyitás az aktiváló gyertyában? [Igen/Nem]: az alkalmazott vételi/eladási árfolyamot befolyásolja. Ha igen, akkor a záró árral kell számolni!
Zárás az aktiváló gyertyában? [Igen/Nem]
TP után újranyitás? [Igen/Nem]
SL után újranyitás? [Igen/Nem]
Diszkont vétel? [Igen/Nem]: igen esetén csak akkor történik nyitás, ha a bázis alatt/felett volt az árfolyam.
Diszkont bázisa: Nyitó/Előző záró
Vételi/Eladási árfolyam: Nyitó/Max/Min/Záró/HL2/Vél
Eladási/Visszavételi árfolyam: Nyitó/Max/Min/Záró/HL2/Vél
TP utáni ÚNY eltolása egy nappal? [Igen/Nem]
SL utáni ÚNY eltolása egy nappal? [Igen/Nem]
TP beállítás: L/S esetén
ÚNY-hez tartozó TP-ék beállítása az első TP-hez viszonyítva: a változás lehet szorzat, vagy különbség [Szorzó/Delta]. Valamint be lehet állítani egy küszöbértéket, amely alá nem megy a TP.
SL beállítás: L/S esetén
Maximális ügyleti tőke szorzó L/S: az induló tőkéhez képest mekkora a max tőke, amit visszaforgatunk.
Maximális ügyleti tőke [Igen/Nem]: ha igen, akkor a beállított korláttal számol, ha nem, akkor bármekkora lehet.
Főtrend indikátor használata? [Igen/Nem]
Főtrend MM? [Igen/Nem]: a főtrend alapján más TP/SL értékeket használ.
Csak induló indikátor főtrendnél? [Igen/Nem]: Nem esetén menet közben nem indul ügylet.
Kipótlás? [Igen/Nem]: ha Igen és az induló tőke alá megy a göngyölített tőke, akkor kipótolja és a végén kijelzi, hogy mennyi friss pénzt kellett volna bevonni. Nem esetén nincs friss pénzbevonás.
Göngyölítés? [Igen/Nem]: hozam göngyölítése mindkét irányba.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 13:14
Előzmény: #152  zolifiazoli
#153
Este töltök majd fel egy képernyőképet róla.
Alex_001 2021. 02. 22. 13:36
Előzmény: #83  zolifiazoli
#154
A két terméket nem is gondoltam, hogy tudja egyidőben vizsgálni, inkább csak érdekességnek tettem be, hogy a MOL és az OTP az elmúlt hetekben/hónapokban nagyon hasonló mozgást írtak le (de akár feltehető egy kérdés is: lehet-e törvényszerűen nagyon hasonló a mozgásuk, miközben két különböző szektorról van szó).
Rosszul fogalmaztam vagy mégsem :)... a "kellene" egy valószínűséget feltételez (amely nincs definiálva), amelyet ha hosszabb időtávon nézünk rendszert vagy másképp nevezve szabályt alkot. Viszont a szabály az szabály. Fehér vagy fekete, 1 vagy 0. Ha attól eltérünk, akkor már megszegtük a szabályt. Én nem értek a backtesthez, de ha jól látom ez is egy bizonyos valószínűséggel bekövetkező szabályt/patternt keres. Vagyis x%-os valószínűséggel "kellene", hogy így működjön. A rendszer, akkor képes pénzt termelni, ha pusztán múltbéli adatokból projektálja a jövőt, amelyben a találati arány nagyobb, mint a nem találati és/vagy kiegészíti a rendszert stopokkal, várható nyereséggel, max. kockázatvállalással stb. Itt talán a "finomhangolás" fontosabb, mint a találati arány, hiszen ha 9-szer elbukok 1 Ft-ot, de 1-szer tudok nyerni 11-et és ezt biztosra tudom hozni, akkor tuti a rendszer.
De itt már csak és kizárólag matematikára, káosz elméletre és véletlenszerűségre hagyatkozol (lehet, hogy én gondolom túl), ahol már nem feltétlenül a rendszer lesz rossz, hanem az időtáv rövid. Vagyis, lehet, hogy működik a fent leírt módszer, csak 1.000.000-szor kell ismételni, amiben lehet, hogy az első 200.000 után kezd el mintát rajzolni. Kérdés, hogy ehhez van-e elég tőke és idő, hogy végigfuttasd.
Egy/több fontos tényező torzíthatja a csak múlton alapuló rendszert szerintem: a rendszer így funda-, hír-, pszichémentesen stb. vagyis nem és itt jön az anomália - mert azok ugyan így formálták a múltbeli eseményeket, adatokat, de jövőben nem számolunk ezek hatásával (vagy mégis)? :)
Bocs,  a hosszúra nyúlt írásért...
És most már jó lenne, ha azt is kitalálnák, hogy a héten merre lesz az irány, hogy ne csak a karaktereket, hanem a számlát is szaporítsuk :)! Good luck! :D
stolz
stolz 2021. 02. 22. 17:32
Előzmény: #149  kukacponthu
#155
Arany szépen feltámadt. Egyébként kezdem elhinni azt a konteot, hogy a Bitcoin szívja el onnan a tőkét, mert érdekes módon, amikor BTC lefele megy akkor az arany meg fel...
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 22. 17:45
Előzmény: #156  stolz
#157
Épp ezt akartam én is belinkelni.
Eléggé elkeserítő számok.
kukacponthu 2021. 02. 22. 18:11
Előzmény: #158  zolifiazoli
#159
Gyuri keszul 2022-re es nem hisz az ujabb gyozelemben?
Mi ez a palfordulat???
Eddig mindenkinek tolunk kellett tanulni...
kukacponthu 2021. 02. 22. 18:13
Előzmény: #155  stolz
#160
Erdekes osszefugges, megnezem en is, bar gondolom nem a levegobe beszelsz:)
Lassan a MOL vetel gyanus nalam, 2.100 aljan mar szivesen belenyulnek.
Labjegyzet:
Erdemes ranezni a Londonban kereskedheto magyar legitarsasagra...
stolz
stolz 2021. 02. 22. 18:26
Előzmény: #160  kukacponthu
#162
USA-ban már szépen megindult a rotáció a tech felől az energia felé. A következő jó fél év nyertesei továbbra is az energia lesz szerintem, a tech meg folytathatja a hosszabb korrekciót...
stolz
stolz 2021. 02. 22. 18:31
Előzmény: #157  zolifiazoli
#163
Nagyon nagy különbségek alakultak ki országos szinten. Van kb három Magyarország. Egy, ami már egy gyengébb nyugati színvonalon van, ez Budapest és a nyugati határszél, egy másik, ami az átlagos kelet-közép-európai szinten van és vannak olyan részek az országban, ami kb Albánia szintjén van és az a durva, hogy ilyen hármas tagolódás még egy megyén belül is simán előfordul...
casual 2021. 02. 22. 18:46
Előzmény: #15  casual
#164
Szépen összejöttek, szóltam. :) De a nagyjáról így is lemaradtam, hétvégére nem maradtam benne.
stolz
stolz 2021. 02. 22. 19:11
Előzmény: #158  zolifiazoli
#165
„Erős jövőkép kell, jó stratégia, teljes digitális átmenet, magas beruházási ráta, tartósan dinamikus termelékenység-növekedés, bérfelzárkózás, a külföldön dolgozók hazahívása, alacsony államadósság, erős technológiai szektor, sok innováció és világszínvonalú egyetemek. Mi lenne, ha tényleg belevágnánk?” – zárja írását.
Ezeket a csekélységeket leszámítva minden rendelkezésre áll már. :DD
casual 2021. 02. 22. 20:08
Előzmény: #165  stolz
#166
Nem annyira régen (2-3 év) még arról szólt a kánon, hogy ezt már mind megcsináltuk. Még sem?
stolz
stolz 2021. 02. 22. 20:23
Előzmény: #166  casual
#167
Ja, hát tudod hogy van a Hofi viccben. A kapitalizmus a szakadék szélén áll, de mi mindig egy lépéssel előtte...
drugics14 2021. 02. 22. 20:33
Előzmény: #162  stolz
#168
A Tesla-ról mit gondolsz? 
drugics14 2021. 02. 22. 20:35
Előzmény: #155  stolz
#169
Egy amerikai alapkezelő(nő) 400000 dolláros BTC-árfolyamot prognosztizált pár hónapja. Beteg. 
stolz
stolz 2021. 02. 22. 22:18
Előzmény: #168  drugics14
#170
Jelenleg nagyon túlszaladt a fundamentumain, de ez szinte már elcsépelt közhely. Nem gondolnám, hogy innen még további jelentős emelkedés jönne. Szóval lehet, hogy még benne van akár pár 10% emelkedés, de az esésnek nagyobb az esélye, így a hozam kockázat aránya szerintem nem kedvező...
stolz
stolz 2021. 02. 22. 22:20
Előzmény: #169  drugics14
#171
Beteg, de Teslával ellentétben BTC-ben még lehet további potenciál. Persze nem bíztatok senkit vételre, mert egyelőre inkább szerencsejáték...
takbal 2021. 02. 23. 01:12
Előzmény: #67  casual
#172
Backtest előtt nem árt tisztában lenni az overfitting fogalmával ...
casual 2021. 02. 23. 08:14
Előzmény: #172  takbal
#173
Szia!
 
Köszi a segítségét. :)
De ugye nem baj, ha maradok továbbra is a megbeszélt szerepemben? ;) Kérdezek tovább, felvetéseket teszek, akár furcsákat, akár értelmetleneket, akár nagyon amatőrnek tűnőket, akár olyanokat amiket tudok, akár olyanokat amiket nem...
 
Mi az az overfitting? :) Ha már úgyis tisztában kell lennem vele, akkor röviden elmondanád? ;)
casual 2021. 02. 23. 08:21
#174
Jó reggelt!
 
Futik alapján elmúlt minden aggodalom a világban. Jöhet a világbéke. Szlovákok meg majd dobálják a pénzérmét, nem kell mindenkit megmenteni, nálunk is "folytatódik" a veszélyhelyzet. Várom már a pillanatot, amikor mi tőzsdei kisbefektetők is kapunk kamatmentes hitelt. :D
 Ázsia is feltámadt, jó az ha drágul az alapanyag, az áru. 
totoro
totoro 2021. 02. 23. 08:26
Előzmény: #170  stolz
#175
Már 10 dollárnál is túlszaladt a "fundamentumain".
kukacponthu 2021. 02. 23. 08:39
Előzmény: #175  totoro
#176
Jo reggelt!
Ezt kifejtened?
Komolyan erdekel, hogy miert er 10 dollarnal kevesebbet...
casual 2021. 02. 23. 09:04
Előzmény: #176  kukacponthu
#177
casual 2021. 02. 23. 09:06
Előzmény: #152  zolifiazoli
#178
Ez igen, látom dolgoztál rendesen. Egy komplett (félig) bt rendszert csináltál és mindezt Excelben? Jó nagy táblák lehetnek. Honnan vannak az adatok?
stolz
stolz 2021. 02. 23. 09:43
#179
Jó reggelt!
stolz
stolz 2021. 02. 23. 09:44
Előzmény: #174  casual
#180
Olaj nem sz@rral gurít ma sem. Ez a texasi tél egyelőre magyon kedvező neki...
stolz
stolz 2021. 02. 23. 09:46
Előzmény: #176  kukacponthu
#181
Arra leszek kíváncsi, hogy OTP-vel mi lesz, mert csak-csak hosszabbítják azt a vészhelyzetet és vele a moratóriumot is...simán eltudom képzelni, hogy akár a választásokig is...
casual 2021. 02. 23. 09:59
Előzmény: #180  stolz
#182
Akkor most long vagy short rövidtávon? Ma vagy holnap tankoljak? :D
HARDCORETERROR
HARDCORETERROR 2021. 02. 23. 10:01
#183
Szevasztok srácok,
Csak a véletlen műve, vagy vihar a paradicsomban, hogy új topic került megnyitásra ugyanazokkal a kollegákkal? :D
Ügyesen Zoli+Co, még visszanézek, első körben betettem a kedvencekbe ;)
kukacponthu 2021. 02. 23. 10:11
Előzmény: #181  stolz
#184
Mindig a bank nyer:)
kukacponthu 2021. 02. 23. 10:12
Előzmény: #177  casual
#185
A Tesla nagyon komoly fogalomma notte ki magat, olyan az amerikaiaknak, mint az Apple, egy igazi usanikum!
Nem tudom rovid tavon ki tudna akar csak egy picit is megszoritani...
casual 2021. 02. 23. 11:15
Előzmény: #185  kukacponthu
#186
Igen, ebben igazad van, a brand mindig nagy érték. Elon meg különösen jól nyomja brandinget. De sztem borotvaélen táncol, az ilyen csodáktól pillanatok alatt tud elfordulni a nép...
casual 2021. 02. 23. 11:16
Előzmény: #183  HARDCORETERROR
#187
Véletlen csak. Mint a bux kanosszajárása a shortosok felé most. ;)
casual 2021. 02. 23. 11:45
Előzmény: #130  stolz
#188
Jobb, ha megszereted, mielőtt az is megdrágul, vagy fényevő leszel. :D
 
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20210223/europai-dobogon-a-magyar-inflacio-471108
stolz
stolz 2021. 02. 23. 12:41
#189
A kutyafáját! :D
stolz
stolz 2021. 02. 23. 13:11
Előzmény: #190  casual
#191
Nemhiába, a parlament mindig is a szürkeállomány gyűjtőhelye volt. Érthető a gazdagodásuk is.
casual 2021. 02. 23. 13:17
Előzmény: #191  stolz
#192
Örülj már te is, hisz benne van a címben is: "közös siker". Mindenkire szükség volt, hogy ez sikerülhessen nekik. :)
casual 2021. 02. 23. 13:23
Előzmény: #192  casual
#193
Siker, siker hátán, egy újabb csúcsterület:
 
https://www.portfolio.hu/uzlet/20210223/van-egy-szektor-itthon-ahol-rekordbevetelt-es-csucsprofitot-hozott-a-koronavirus-valsag-470974
 
Ez is közös siker, ebben is benne vagyunk vastagon. :D
stolz
stolz 2021. 02. 23. 13:23
Előzmény: #193  casual
#194
Ja, főleg, hogy ugye brókere vagyunk. Ezt valóban mi hoztuk össze. :DD
takbal 2021. 02. 23. 15:35
Előzmény: #173  casual
#195
Az az, amikor a lottóötös nyertesét megkéred, hogy töltsön ki neked is egy szelvényt, mert ő már bizonyított.
Vagy amikor ezer majom elé leraksz egy írógépet, és azt az egyet, aki azt gépelte le, hogy "alma", a válladra veszed és leszerződsz a könyvére. Aztán amikor újra elérakod, azt írja le, hogy "ftnsdrrt". És nem érted miért romlott el, pedig a backtestben olyan szépen működött.
Itt a majmok a rendszered paraméterezései, amiben benne van pl. az is, hogy melyik indikátort vagy algoritmust választottad.
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 23. 17:49
#196
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 23. 17:52
Előzmény: #173  casual
#197
Zsimo
Zsimo 2021. 02. 23. 17:53
Előzmény: #196  zolifiazoli
#198
Köszönöm Mtelt tartom bízok venne jót jelent
zolifiazoli
zolifiazoli 2021. 02. 23. 17:59
Előzmény: #178  casual
#199
Most kb. 110 MB körül van az excel fáj (az 1-es típusú), ami a 2004-2020 adatokat elemzi (kb. 4000-párszáz tőzsdei nap).
A napos adatok a bét honlapjáról, az 1 órás pedig a KBC rendszeréből, a 2-4 óráasakat már én konvertáltam át az órásból, mivel azt nem lehet letölteni a KBC-nél sem. (Az órás adatok csak 2017 elejétől vannak meg az OTP, MOL, BUX esetében.)
A beírt paraméterek mellé jönek még az indikátorok paraméterei, azokból viszont annyi van, mint égen a csillag. :D
stolz
stolz 2021. 02. 23. 19:49
Előzmény: #185  kukacponthu
#200
na, most vettem egy kis SNDL-t sose halunk meg jeligére...

Topik gazda

zolifiazoli
zolifiazoli
2 4 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek