Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 05. 01. 12:00

Adózás  

A kérdésem az, hogy miként is mûködik ez az árf. nyereség adózás a részvények után.



Tegyük fel, van 2 nyereséges üzletem.



Eco, Mtel, Mol: mindegyiken keresek 10 ezer forintot.

ez összesen 3o ezer forint tiszta haszon. Mindegyik 10 ezres nyereség után 2500 forint (összesen 7500 forint) adófizetési kötelezettségem lesz. (tehát a haszon 20 százaléka adó)



Viszont van egy veszteséges üzletem, ahol veszitek 5 ezer forintot.Kérdésem: a veszteség 100 SZÁZALÉKBAN adócsökkentõ tényezõ?

tehát 7500 forintból levonhatom egy az egyben az 5000 forint veszteséget és csak 2500 at kell fizetnem adóként jövõre?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kockaveto1
kockaveto1 2023. 11. 22. 21:57
Előzmény: #70  NZI
#74
levonható. De az OTP pl eleve nem számolja bele a kimutatáskor.
NZI 2023. 11. 22. 21:12
#73
?
NZI 2023. 11. 18. 00:03
Előzmény: #70  NZI
#72
                         ?
NZI 2023. 11. 14. 21:31
Előzmény: #67  tomi140
#71
NZI 2023. 11. 14. 21:28
#70
Üdv. Részvény árfolyamnyereség adózásakor levonható a kettő tranzakciós díj? Tehát először a költség levonható elszámolható, és akkor annyival kisebb összegnél kell figyelembe venni a befizetendő adót? Köszi.
tomi140
tomi140 2023. 02. 24. 14:50
Előzmény: #68  tomi140
#69
illetve tudom tudom, még korai ezen lavírozni. .... sok víz lefolyik addig még... de mégis, érdekelne hogy jól értem-e ha minden így marad mint ma.
tomi140
tomi140 2023. 02. 24. 14:49
Előzmény: #67  tomi140
#68
(különben meg Erste brókeres vagyok.... de valahol már bánom hogy nem a xetrán vettem meg eddig amit csak lehetett :P ugyanúgy elérhetők a legnagyobbak ott is, EURban. számomra nem számottevő különbség...)
tomi140
tomi140 2023. 02. 24. 14:48
#67
kérdésem lenne azesetben ha O1G-ék nem törekednek az USA kettős adóztatás meghosszabítására: úgy értelmezem, hogyha NASDAQ-on van mondjuk Tesla (mert ezt mindenk ismeri így példához jó) részvényem, akkor ha jól értem, 2024től csúnyán fogok adózni rá. Mi a helyzet ha 2023 Decemberében eladom, és helyette Xetrán veszek Teslát? Jól értem, hogy így megkerülhető és megúszható az adó, mivel EU-val nem rúgtuk össze a port (még), így Xetrán ugyanúgy lehet birtokolni ezeket, extra adózás nélkül?
pocokface 2023. 02. 07. 08:50
#66
Sziasztok!
A KATA kivezetése óta Átalány adózok. Internetes Kiskereskedelmi tevékenységet végzek, saját készítésű eszközöket értékesítek. Az internetes Kiskereskedelmi tevékenység része rendben van.
Ami viszont neccesebb, hogy a saját készítésű eszközeimhez az alkatrészek egy részét külföldről szerzem be, általában Aliexpressről. Sajnos ott nincs lehetőség adószámos számlát kérni, csak a befizetett áfáról kapok igazolást. És egyik nagy félelmem, hogy egy esetleges NAV ellenőrzésen megüthetem-e a bokám?
Elszámolni nem akarok a költséggel, csak az eredetét szeretném bizonyítani. Viszont jelen esetben én mint magánszemély veszem az eszközt, és kérdés hogy mi történik ha azt felhasználom a vállalkozásomban? Számíthatok már első körben valami hatalmas nagy büntetésre? Illetve nem tudom hogy ha vállalkozásként rendelem akkor sújtja valami extra adó/vám az eszközöket? Általában 50K alatt rendelek, és ÁFÁ-t automatikusan felszámolnak, így az fizetve van.
Stefan 2022. 03. 10. 14:35
#65
Sziasztok!
 A NAV megcsinálta az adóbevallás tervezetemet amiben nem szerepel külföldi részvény osztaléka. Amerikai részvényről van szó ahol a kifizetéskor levonaták a 15%-ot tehát itthon nem is kell már adózni belőle, csak feltünteni a bevallásban. Ezt hová, melyik sorba kellene beírnom? (hazai brókercégnél vagyok és normál értékpapírszámláról van szó).
NotChina 2022. 02. 06. 09:21
Előzmény: #61  labdaszedo
#64
Nem egészen értem mire is gondolsz pontosan. Az árfolyamnyereségből származó jövedelmet, azaz az adód alapját úgy kapod meg, hogy az értékesítésből származó bevételből levonod a megszerzésével összefüggő kiadásokat. Ezeket nyilván bizonylat alapján lehet elszámolni, de ide sorolandó a vételi összegen kívül a számlavezetési költségeid, a tanácsadói díjak, de akár a szakkönyvek is. A 15% szja meg a legkedvezőbb adózás hazánkban, ha szochót nem kell fizetned, mert az egyébb jövedelmek után már megfizetted a minimálbér kétszeresére jutót, tehát mondjuk a havi munkabéred meghaladja minimálbér kétszeresét. Mondjuk én is kétfele húzok mert ha úgy gondolná az ember jó helyre költik szivesebben adózna, de ez a szint már az ahol nincs helye adóoptimalizálásnak szerintem. A nagy exiteknél is csak olyan bonyolult módon tudják megoldani, hogy a mi szintünkön nem éri meg.
vaktyuk99
vaktyuk99 2022. 02. 05. 17:13
#63
A random Capital összegzi az egész évit mindenben.
Törölt felhasználó 2022. 02. 05. 14:59
Előzmény: #60  labdaszedo
#62
Ha vettél egy 100$-os részvényt 330-as usdhuf árfolyamnál, majd eladtad 105$-ért 300-as usdhuf árfolyamnál, akkor a beker. költséged 100x330= 33.000huf, eladáskor kapsz 105x300=31.500huf-ot, tehát a rv-en ugyan kerestél 5$-t, de az ügylet adózás szempontjából veszteséges volt, mert buktál 1.500 ft-ot. Az ebben az esetben irreleváns, hogy mikor, hogy, mennyiért váltottad a $-t.
labdaszedo 2022. 02. 05. 14:18
#61
Még egy kérdésem lenne. Létezik olyan egyéni vállalkozói forma ahol a saját tőkém kezelése a fő profil és költséget tudok elszámolni a 15% SZJA terhére? Üzletkötők vagy befektetési tanácsadók élveznek valamiyen kedvezményt?  Lehet buta kérdések de az éven nem nyitottam TBSZ-t és szeretnék adót optimalizálni.
labdaszedo 2022. 02. 05. 13:57
#60

Sziasztok!
Devizában kereskedek részvényeket és érdeklődni szeretnék hogy ha a nyereség realizálásának időpontjában az adott devizán lebegő veszteségem van akkor az szembeállítható a nyereséggel? Mondjuk 362 Ft-on váltottam eurót és a részvény eladás pillanatában az EUR/HUF árfolyam 350Ft. Ebben az esetben ez a 12Ft-os különbözetet is be kell vallani, szembeállítható a nyereséggel annak ellenére hogy az eurót nem váltom vissza forintra?
Köszi a válaszokat!
trademate 2021. 07. 21. 09:46
#59
szevasztok! látom SZJA leadása után nincs sok téma a csoportban, de azért én bedobnék egyet. Ti hogyan számítjátok ki az éves SZJA-t és hogyan vezetitek a az ügyleteket, hogy tisztábban lássátok a portfóliótok értékét HUF-ban? (leginkább ha devizában kereskedtek)
kupec 2021. 05. 20. 11:12
Előzmény: #57  Leonidas_10
#58
TBSz-ről nem tudsz kiutalni semmit, csak az 5. év végén, egyben. Amit kiutalsz az már adómentes lesz. 
Leonidas_10
Leonidas_10 2021. 05. 20. 09:14
#57
Ha TBSZ-en kereskedem, ahol van ugye kp és részvény is de mondjuk eladok több részvényt és ebből kp-t utalok át a normál számlára, bukom az adókedvezményt?
gazmber 2021. 05. 16. 17:48
Előzmény: #55  gazmber
#56
...de ennek így meg igazából semmi értelme, mert nem képez semmilyen adóelőnyt ☺ csak a #53-nak lehet adóelőnye...szvsz
gazmber 2021. 05. 16. 17:41
Előzmény: #54  gazmber
#55

ill.a #49 esetében akkor járható az 'adókiegyenlítés', ha a feltörendő TBSZ-ről a még NEM realizált de nyereséges értékpapír pozíciók kerülnek visszavezetésre a normál számlára és már ott történik meg az értékesítésük..
A TBSZ-en  már realizált nyereség/veszteség nem képez adókiegyenlítési alapot... szvsz 
gazmber 2021. 05. 16. 17:31
Előzmény: #53  hdl11
#54

összességében a TBSZ-en már realizált (göngyölt) veszteség adózási szempontból kuka, a realizált nyereség idő előtti feltörés esetén összevonandó adóalap (a '3éves' szabály felezheti az adóalapot)... a nem értékesített értékpapírok a bekerülési árukon átvezetődnek a normál számlára, ha veszteségesek lennének akkor már azt ott lehet realizálni... a nyereség meg ott - logikusan -adóalapot fog képezni.  
tehát pl.tartósan veszteséges értékpapírokkal a TBSZ számlát nem érdemes sokáig 'dédelgetni', azt realizálás nélkül fel kell törni és visszavezettetni a normál számlára, (főleg ha ott van mivel szembeállítani☺) és inkább új TBSZ-t nyitni és azt az aktuálisan olcsóbb papírokkal feltölteni...szvsz
hdl11
hdl11 2021. 05. 16. 16:46
Előzmény: #50  poreci
#53
Szia !
Én ez találtam:
https://randomcapital.hu/gyik2
TBSZ / 15. pont:
  • Amennyiben feltöröm a lekötést, úgy a TBSZ-en elér nyereség/veszteség adózásnál összevonható a normál számlán elért nyereséggel/veszteséggel?

  • A TBSZ-en és a normál számlán elért nyereség/veszteség két különböző adónem alá tartozik, azok össze nem vonhatóak. Az adókiegyenlítést mind a törvény, mind az adóhatóság egyértelműen tiltja.
    kupec 2021. 05. 16. 15:43
    Előzmény: #50  poreci
    #52
    Szerintem sajnos igen, mivel a TBSz törvényalkotó általi létrehozásának valószínű célja épp az volt, hogy 5 évig tartsd befektetésben a pénzed, amiért cserében adókedvezményt kapsz. Ezen céllal picit ellentétesnek érzem, hogy kiugrassz a konstrukcióból és még nyersz is a bulin, pl. az adókiegyenlítéssel. De nem vagyok adójogász, és lehet, hogy tévedek. 
    bitKain
    bitKain 2021. 05. 16. 13:45
    Előzmény: #50  poreci
    #51
    Ilyen problémám még nem volt, de úgy lenne logikus, hogy szembeállíthatod.
    poreci 2021. 05. 16. 12:55
    Előzmény: #49  Summer20
    #50
    sziasztok,
    Ha egy TBSZ számlán ahol még nem járt le a 3 év, de fel kellett bontanom és ott nyereségem volt, de a 2020 normál kereskedés során veszteségem volt, akkor a TBSZ által kimutatott nyereséget szembeállíthatom valamilyen módon a normál kereskedésben elért veszteséggel?
    A NAV a 166. sorba írta be a TBSZ nyereségét, míg a veszteséget a 172-es sor a oszlopába, amit nem vonnak össze...
    Beszoptam?
    Summer20 2021. 03. 16. 23:08
    Előzmény: #48  Törölt felhasználó
    #49
    Bocsánat a pontatlan fogalmazásért, természetesen ETÜ keretében. Szuper! Köszönöm szépen a választ!
    Törölt felhasználó 2021. 03. 16. 22:49
    Előzmény: #46  Summer20
    #48
    " osztalékot kaptam BÉT-en jegyzett vállalkozáson  keresztül"  hú, ennél nyakatekertebben nem tudod megfogalmazni?:) Azt jelenti, hogy a Kis Kft az OTP-n, mint tőzsdén jegyzett cégen keresztül fizetett osztalékot? Vagy csak szimplán azt, hogy vettél OTP (v akármilyen) rv-t a tőzsdén ETÜ keretében, és úgy kaptál osztalékot? Mert akkor szochó mentes.
    Summer20 2021. 03. 16. 22:46
    Előzmény: #46  Summer20
    #47
    * ha nem haladok meg
    Summer20 2021. 03. 16. 22:29
    #46
    Sziasztok! 
    Lenne egy kérdésem a hozzáértőknek: 2020-ban osztalékot kaptam BÉT-en jegyzett vállalkozáson  keresztül. A bevallásomban SZOCHO-t állapítottak meg az osztalékjövedelem után, amit eddig úgy tudtam nem kellene. Most olvastam egy olyat, hogy van az összevonás alá eső jövedelemnél egy értékhatár, amit ha meghaladok, abban az esetben az osztalék után SZOCHO fizetésére vagyok kötelezett. Tudtok valamit ezzel kapcsolatban? 
    Törölt felhasználó 2021. 03. 16. 20:33
    Előzmény: #44  tomi140
    #45
    :))
    tomi140
    tomi140 2021. 03. 16. 18:26
    Előzmény: #43  Törölt felhasználó
    #44
    közben meglett! nem írtam be az összeget a 220-as sorba, így nem igazán értette a rendszer hogy mit és honnan akarnék visszaigényelni. most már megvan. köszönöm!
    Törölt felhasználó 2021. 03. 16. 18:15
    Előzmény: #42  tomi140
    #43
    Azt az adónemet kell választani, amelyiken túlfizetés van. Ha nem átvezetni akarod (valamilyen tartozásra), akkor kiutalást kérsz és kész.
    tomi140
    tomi140 2021. 03. 16. 17:48
    Előzmény: #32  Nella_
    #42
    köszönöm szépen, úgy döntöttem én idén akarom azt a pénzt ami jár, és nem jövőre egyenlíteném ki. 
    Kitöltöttem az online felületen az adókiegyenlítéses részt , tehát megmondta neki hogy melyik évi veszteségemet állítsa szembe melyik év nyereségemmel. Kitöltöttem a bankszámlaszámom a "visszaigénylési adatok"-nál. Az "Átvezetési és kiutalási kérelem" résznél melyik adónemet kell választani? (sajnálom, nem vagyok szakértő :(  . Azt már levettem, hogy kiutalás esetén 3-ból lehet választani. SZJA, EKHO és SZOCHO adónem.
    Anyacica 2021. 03. 16. 16:57
    Előzmény: #38  herlas
    #41

    Nagyon köszönöm a válaszokat, sajnos dupla bukta!
    Az árfolyamnyereségből származó jövedelem nem csökkenthető a más ügyleten elért árfolyamveszteséggel.
    A Szocho tv. alapján az árfolyamnyereségből származó jövedelmet szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség is terheli. Ez a kötelezettség nincs a mentességek között!

    Topik gazda

    brunnerbal
    5 4 3

    aktív fórumozók


    friss hírek További hírek