Topikgazda: bpmcwap 2007. 01. 11. 09:20

Bátrak a magyar vállalkozók - 1,6 millió minimálbéres Magyarországon  

Ugrás a cikkhez
Gyakorlatilag megbukott a kormányzat dupla járulékteherről szóló szabálya. Úgy tűnik, ebből nem számíthat sok bevételre a kormányzat - írja a Magyar Nemzet.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=78270
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tokos. 2007. 01. 11. 14:53
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#22
"A fenti adatokból és a meghökkentően magas adó és járulék elkerülő magatartásból az a következtetés adódik, hogy a munkáltatók legfeljebb a teljes bérköltség 40-45%-áról hajlandók lemondani, ilyen nagyságrendű állami elvonást tudnak kigazdálkodni. "

Én nem teljesen ezt látom, szerintem sokkal inkább megpróbálják minimalizálni a bérköltségeiket (is). Azt pedig így tehetik meg leginkább.

Annyit fognak befizetni (általában) amennyit minimum kell, az meg a minimálbér...
Törölt felhasználó 2007. 01. 11. 14:16
Előzmény: #13  guildenstern
#21
"néha nem árt a rögeszméinket adatokkal is alátámasztani…."

Guildenstern, teljesen igazad van, érdemes számszerűsíteni.
A különféle statisztikák szerint, most úgy tűnik, közel 2 millió foglalkoztatott munkáltatója „csal”. Ilyen nagyságrendű „bűnelkövetőnél” érdemes elgondolkodni az okokon, ezért (is) néztem utána.
Nem vagyok könyvelő, a figyelő bérszámfejtős szolgáltatását használtam. Arra voltam kíváncsi, hogy egy adott összegű „valódi” nettó bér, hány forintjába kerül a foglalkoztatónak.
„Valódi” nettón azt az összeget értem, ami kézbe vehető, ami után semmilyen további befizetés már nincsen. A jelenlegi elvonási szisztéma (hogy minél átláthatatlanabb legyen?) többféle bruttót/nettót emleget, természetesen engem nem az érdekelt, hogy papíron (ha nem kellene még ezt-azt fizetni) a bér mennyi lehetne, kizárólag a megmaradt, végső összeg érdekelt.

-Ha a valódi nettó ~ 65 ezer, akkor a teljes bérköltség ~117 ezer. Az állami elvonás a teljes bérköltség ~44,5%-a.
-Ha a valódi nettó ~130 ezer, akkor a teljes bérköltség ~300 ezer. Az állami elvonás a teljes bérköltség ~56,7%-a.
-Ha a valódi nettó ~200 ezer, akkor a teljes bérköltség ~499 ezer. Az állami elvonás a teljes bérköltség ~59,9%-a.
-Ha a valódi nettó ~300 ezer, akkor a teljes bérköltség ~780 ezer. Az állami elvonás a teljes bérköltség ~61,5%-a.

A fenti adatokból és a meghökkentően magas adó és járulék elkerülő magatartásból az a következtetés adódik, hogy a munkáltatók legfeljebb a teljes bérköltség 40-45%-áról hajlandók lemondani, ilyen nagyságrendű állami elvonást tudnak kigazdálkodni.
Lehet ugyan az ellenőrzéseket szigorítani, adókat, járulékokat tovább emelni, de a vágyott állami bevétel növekedés, nemigen fog bekövetkezni, vélhetően, a feketemunka és/vagy az elbocsátások száma, megsokszorozódik.
tokos. 2007. 01. 11. 13:58
Előzmény: #18  csuloktata
#20
Jancsikának igaza van, jó volt az, csak nem az államnak...
tokos. 2007. 01. 11. 13:56
Előzmény: #17  Törölt felhasználó
#19
És mi van akkor, mikor a tuljadonos alkalmazott a cégében minimálbéren?
csuloktata 2007. 01. 11. 13:54
Előzmény: #16  tokos.
#18
A házastársak tulajdonát adójogilag össze kell vonni (egy személynek számítanak) a jelenlegi szabályok szerint is.

Az EVA egy közgazdasági nonszensz. A bevezetésekor főleg az volt ( 25 %- ÁFA kulcs és 15 % EVA kulcs), nettó ÁFA visszaigénylést jelentett teljes adómenteséggel, Csak járulékot kellett fizetni. Aki ezt kitalálta az idióta vagy elvetemült...
Törölt felhasználó 2007. 01. 11. 13:33
#17
Úraim a minimálbér a vállalkozonak nem adómentes!!!!!! Csak az alkalmazotti rétegnek!!!
Az adómentes minimálbér nem létezik!!!
Csak a Megyessi féle propagandában!
tokos. 2007. 01. 11. 13:31
Előzmény: #15  jancsika
#16
Az EVA valóban nagyon jó dolog annak, aki gyakorlatilag költségmentes vállalkozóként EVÁ-zik. Ez egyben azt is jelenti, hogy nem jó a költségvetésnek, hiszen ami megmarad a vállalkozónál, az kimarad az állam zsebéből. A képlet elég egyszerű.

Most, hogy 25%-ra emelték, már majdnem kezd elfogadhatóvá vállni, de még mindig sok a kiskapu, és az érthetetlen ajándék nekik. Mondjuk a járulékok terén.

Egyébként hótt olyan, mint a parasztok adózása, (illetve annál annyival jobb, hogy lineáris), és érdekes módon, míg a parasztok adózása ellen mindenki ágáll, az EVÁ-t nagyon tudják szeretni. Főképp persze azok, akiktől távol áll a kapálás. A parasztok meg kb így vannak, csak fordítva, szerintük is nagyon jó, az ahogy adóznak (vagyis ahogy nem adóznak). Mert gyakorlatilag alig folyik be tőlük valami.

Mind a kettőt be kellene vágni a kukába, vagy legalábbis alaposan átalakítani.

Ja, az is szép, hogy tulajdonképpen egyik se számít jövedelemnek, a gázár szempontjából.
jancsika 2007. 01. 11. 12:57
Előzmény: #13  guildenstern
#15
Kedves Gildenstein!

Ma egy minimálbéres után 31-32 eft folyik BE a költségvetésbe. ( az SZJA alkalmazotti kedvezény benne van)

Egy állami alkalmazott után 0.

A közgazdasági helyzet ennyire egyszerű.

Ui. Közgazdaságilag a munkanélküliség, aktívak, járulékfizetők önmagukban értelmetlen kategóriák. ( Pl állambácsi mindenki felvesz akkor 0 a munkanélküliség, az aktívak száma is az egekben és mindenki elmondhatja magáról, hogy járulékfizető)

Az EVA-ról csak annyit, már leírtamn más forumban is az EVA nagyon jó dolog, d evissza lehet vele élni. Ezt inkább úgy kellene tekinteni mint a KKV-k tao kedvezményét (lásd audi). Ha valaki a mutyit szerette volna és szeretné még most is kivenni az alábbiakat kellne tennie:

1 ember csak 1 db EVAs cég tulaja lehet. Ezzel párhuzamosan a kapcsolt vállakozások törvényi feltételeit felül kellene vizsgálni. ( az egyik cég 100 Férj a másik 100% feleség akkor az nem kapcsolt vállalkozás)

2 Be kellene vezetni a természetbeni cégek közötti juttatéás fogalmát, és alkalmazni arra az esetre, amikor 10% alati adóterhű országból érkezik a számla ( offshore, IRAK, Afganisztán).

De ezt nem merik inkább mossák a pénzt a külföldi hazautalkásokkal kapcsolatban.
tokos. 2007. 01. 11. 11:52
Előzmény: #1  portfolio
#14
Ezen egy szemet sem csodálkozok. Kicsit az a helyzet, mint az EVÁ-val, az elvtársak csináltak magukbnak egy kiskaput (mondjuk talán inkább ólajtó, de jó nagy), aztán csodálkoznak, hogy mindenki bemegy rajta.

Továbbra is azt mondom, nem szégyen az okosabbtól tanulni, meg kell emelni a minimálbért, meg kell szüntetni az alkalmazotti kedvezményt, és akkor majd jönni fog a pénz. Persze az ezeknek is nagyon fájna, így maradunk mi, akik nem tudják eltitkolni a jövedelmüket.
guildenstern
guildenstern 2007. 01. 11. 11:44
Előzmény: #12  jancsika
#13
A hsz-od második felével abszolút egyetértek.

a minimálbér szja-adóterhelése mennyi is? 1,27%? ;)

na de jó, én is befejezem, mert nem akartam nagyon megmondani a tutkót, csak a munkanélküliség duplájára emelkedésének "hírén" bosszankodtam kicsit. :)
jancsika 2007. 01. 11. 11:14
Előzmény: #9  guildenstern
#12
Guidenstein!

Mielőtt ennyire magabisztos kijelentéseket tennél néhány tény.

A minimálbér 2007-ben nem adómentes, és sohasem volt az, de 2007-től még SZJA-t is kell fizetni utána.

Az aki havonta nem a göngyölítésése mósdszert válsztva sok-sok SZJA-t utal, majd év végén adókedvezmények for,ájában visszakapja az nem fizet adót. Ha ezt , mint állami alkalmazott teszi, akkor ez a pénz még netto kiadás is.

Ergo mindenki rossz következtetésekre jut aki az általad leírtakat alaptézisnek tekinti.

Aki húzza az országot az az aki a versenypiacon dolgouik és tényleg be van jelentve, ls a cége nem kap támogatást semmilyen jogcímen állambácsitzól.

Ennek alapján az AUDI Hungária nem tekinthető adófizetőnek. Sajnos.....
guildenstern
guildenstern 2007. 01. 11. 11:12
Előzmény: #10  bpmcwap
#11
(én sem politikai szempontokból írom, amit írok. az a véleményem, hogy mostaninál gyengébb teljesítményű kormányt (2002-től értve) még nem kaptunk a nyakunkra. de a tények ettől még makacs dolgok)

:-)
bpmcwap
bpmcwap 2007. 01. 11. 10:59
Előzmény: #9  guildenstern
#10
Nem értek veled egyet, sőt, de sorri, én itt hagyom abba... tavaj megfogattam hogy kevesebb politika több tőzsde...
guildenstern
guildenstern 2007. 01. 11. 10:48
#9
1. a munkanélküliséget nem a regisztrált munkanélküliek alapján számolják, nézz utána, mielõtt ilyen magabiztosan nyilatkozol. (ld. ILO)

2. a rejtett munkanélkülség magas, de õket a statisztika inaktívként tartja számon.

3. nem a mértékükkel, hanem a változásukról volt szó, az meg ugyebár -ellentétben az állítással - nem emelkedik, fõleg nem a duplájára.

Tényleg nagyon magas a bért terhelõ elvonás, de nem a minimálbért fizetõ (ld adómentesség) és zsebbe perkáló vállalkozóknak. Aki õket védi, az saját magát szívatja. Persze fröcsögni is lehet, de azért néha nem árt a rögeszméinket adatokkal is alátámasztani, nehogy összeomoljon a légvár :)
Törölt felhasználó 2007. 01. 11. 10:46
Előzmény: #1  portfolio
#8
Megbukott. Egy eleve rossz gazdaságpolitikai irány csődjének elhárítására tett kérdéses jogosságú törvényt rosszul, hozzá nem értően megalkotni - ez a jelen koalíció formája.
bpmcwap
bpmcwap 2007. 01. 11. 10:42
Előzmény: #4  guildenstern
#7
Igen csak meglepődnél ha egyszer szembesülnél a valós munkanélküliséggel!!!!
matgab 2007. 01. 11. 10:32
Előzmény: #4  guildenstern
#6
Persze, hogy a munkanélküliség nem nő, ha 3 vagy 6 hónap után törlik a munkanélkülit a regisztrált munkanélküliek közül...
A legegyszerűbb az lenne, ha 1 nap után nem minősülne az ember munkanélkülinek, mert drasztikusan csökkenne a munkanélküliség papíron...
Törölt felhasználó 2007. 01. 11. 10:22
#5
Igy is van.A vállalkozók ne fizessenek semmit ennek a rablóbandának.
Márciusban meg forradalom!
guildenstern
guildenstern 2007. 01. 11. 10:20
Előzmény: #2  bpmcwap
#4
Mielőtt ilyen okosakat mondasz, nézd már meg a számokat! A munkanélküliség alig nő (szted a duplájára kellett volna emelkednie), a foglalkoztatottság (nagyon lassan) emelkedik, az inaktivitás csökken. Nem kellene ezeket a rögeszméket kicsit újragondolni, mielőtt erre húzod fel az egész világképedet? ;)
jancsika 2007. 01. 11. 10:20
Előzmény: #2  bpmcwap
#3
Egy minimálbéres vállakozó, még mindig nagyobb adófizető, mint egy állami alkalmazott, mert ő legalább netto befizető. A kérdés minek fizetne több járulékot? Nem kap semmivel sem többet a többletteherért!!!
bpmcwap
bpmcwap 2007. 01. 11. 10:12
Előzmény: #1  portfolio
#2
annak a 400000nek jó része munkanélküli lett... az 1,6millio jó része meg valoban annyit keres... Ezekből az adatokat azért máshogy is lehetne olvasni, bár az hideg vizként hathat egyesekre, s talán azért nem merik ugy olvasni... Na ná hogy mindenki lop csal hazudik, csak mivel a fejeseink ezt joval nagyobb kategoriákban és jóval sikeresebben csinálták, ma már a vállalkozásoknak nem nagyon van mit lopni, csalni... max maguktol...

Topik gazda

bpmcwap
bpmcwap
5 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek