Eléggé konzervatív vagyok, az évvégi tbsz lázban hasonlót keresve ide lőttem, nem bántam meg:
https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=LU1681044720
https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=LU1681044720
- Az egyik legősibb és legerősebb befektetési szabály, hogy a hozam és a kockázat kéz-a-kézben járnak. Ez alapján nem racionális eur-ba menni a forintból, hiszen a forint tartásának, mint - vásárlóerejét, értékét tekintve - nagyobb kockázatú devizának hosszútávon nagyobb hozamot (kamatot) kell eredményeznie (nem, nem ft-ot eur-val hasonlítva, hanem mindkettőt eur alapon számolva).
- Teljesen racionális persze a forintból menekülés, ha azt nézem, hogy akinek van pénze, az lehetőleg nem akar soha többé olyat látni, hogy egy év alatt 10-20%-ot csökken a pénzének az értéke (10 ha eur-hoz árfolyamot nézek, 20 ha inflációt), még akkor sem, ha egyébként nagy krach híján hosszútávon így nagyobb a hozama.
- Most azt érezzük, hogy 6,5%-7% forintkamat a (mondjuk) 2,8% eur kamathoz képest - ez a 3-4% nagyon kevés különbség, mert bármikor eshet 3-4%-ot a forint árfolyama amivel ugyanott vagyunk (a jövő év végi tippek alapján a fórum medián inkább (hasra, emlékeim szerint) 6-8% gyöngülés/év! A kamatkülönbség (jegybankit nézve) egyébként 2014-2021-ig kevesebb, 1-2% volt. (most csak 10 éves chart-ot találtam, érdekes lenne megnézni 1990-től (eleinte mondjuk bundesbank alapkamathoz nézve))
-- Summa summárum, most vagy a forintgyengülés kockázatát érzékeljük túlságosan magasra, vagy a Ft hozamok nincsenek a helyükön, vagy idén éppen kilendül az inga az átlagos ősi befektetési szabályhoz képest.
Kíváncsian várom, egy max. két éven belül kiderül hogy melyik(ek) volt(ak) az igaz(ak). ((Note: Addig is újra átfektettem némi PMÁP-ot Euróba))