CsLaci

Regisztráció: 2021-11-18 09:46:16

Hozzászólások száma: 21

Utolsó hozzászólás: 2024-02-05 11:37


Tapasztalat: 3
Aktivitás: 1
Népszerűség: 5


utolsó 20 hozzászólás

NEW OPUS GLOBAL 2024. 02. 05. 11:37
Nem volt semmilyen könyvön kívüli lenyomás.
Valaki eladott 30k-t piacin 09:35:52-kor, ennyi történt.
Azért, mert az Erste nem mutatja, még teljesen normáls tőzsdei kötés volt; ezt akár az ingyenes portfóliós napi kötéslistában is meg lehet nézni, nem nagy effort..
NEW OPUS GLOBAL 2023. 10. 13. 21:47
Ezt egy kicsit tegyük tisztába, mielőtt elkezdenénk a lovon fordítva ülve spekulálni..
A Tigáz Zrt. 7éve nem végez gázértékesítési tevékenységet, amikor is az akkori olasz tulajdonos eladta (szabadpiac), illetve visszaadta (lakosság) az erre vonatkozó engedélyét. A lakosság esetében az "örökös" a Főgáz lett, amit először átneveztek NKM-nek, majd megvetették az MVM-mel. Ma Magyarországon minden egyetemes szolgáltatásban gázt vételező lakos az MVM-től kapja a gázszámláját, amely tartalmaz rendszerhasználati díjat is. Ennek a díjnak a nagyobb része kerül az elosztóhoz, vagyis a Tigázhoz. Jogszabály állapítja meg, hogy mi egy elosztó (pl. TIGÁZ) elismert költsége, ezt az MVM direktben fizeti a Tigáznak.
Ha ez az elismert költség nagyobb, mint amit rendszerhasználati díjként az MVM "eladhat" a lakosság felé, akkor az állam kompenzálhatja az MVM-et.
Ugyanez a helyzet a gázmolekulával kapcsolatban: ha magasabb a gáz beszerzési ára, mint amennyiért az MVM eladhatja a lakossági rögzített árakon, akkor a rezsivédelmi alapból kompenzálhatja az állam az MVM-et. De sosem az Opus Tigázt direktben!
Tehát "papíron" nincs ok-okozati kapcsolat az MVM-re vonatkozó hírek, és az Opus àrfolyama között; de ezt nyilván a politikai összefonódások és háttéralkuk jelentősen torzítják, megfejelve a közhiedelemben meglévő Opus Energetika = MVM téveszmével, és az erre a logikàra rájátszó spekákkal..
NAP Nyrt. 2023. 01. 31. 09:25
Szia,én csak 5-ig látok:
Legjobb 5 vételi ajánlat
MennyiségÁr
5001.174
1001.162
5001.160
1901.154
1251.152

Legjobb 5 eladási ajánlat
MennyiségÁr
6371.218
5.6881.220
461.226
6001.228
601.230

NAP Nyrt. 2022. 09. 09. 12:09
Ahhoz itt ma csoda kellene; vagy legalábbis az, hogy az összes eladó kiálljon 1400-ig..
Ugyan én csak 5-ös könyvet látok, de csak az 1370 eléréséhez kb. az eddigi teljes mai forgalom szükséges..
NEW OPUS GLOBAL 2022. 07. 14. 19:52
Sajnos csak az első számot olvastad el..
Az 5 rendszerhasznalati díjelemből egynek emelkedett így a díja, ráadasul nem a legjelentősebbnek.
Teny, hogy emelkedtek az RHD-k a nem lakossági fogyasztók számára, de a mérteke a közelében sincs a 252%-nak..
NEW OPUS GLOBAL 2022. 07. 14. 15:25
Ebből semmit nem kaszál a Titász és a Tigáz; mivel ők csak elosztótársaságok. (Nyilván ha az elosztási díjakon is emelne az Energiahivatal, akkor igen; de itt most csak a fogyasztásfüggő díjakról van szó.) Minden lakossági fogyasztó az MVM-től veszi a gázt és az áramot!
NEW OPUS GLOBAL 2022. 04. 12. 21:57
Szívesen, örülök, hogy új infóim kíváncsi, értő fülekre találtak :)
NEW OPUS GLOBAL 2022. 04. 12. 17:39
Ha jól emlékszem, 2011-ben indult a rezsicsökkentés, miután közel 1év alatt felmérte  a kormány a helyzetet és hogy ezt miként lehet szavazatokra váltani hosszabb távon, megfelelő propagandával. Jellemző, hogy még a 2010-es Orbán-kormány volt energiaügyi helyettes államtitkára is szembeszállt a rezsiharccal, mondván az teljességgel fenntarthatatlan.
Menekült ott mindenki, olaszok, franciák, németek.. Az akkori szolgáltatók ugyanabban a helyzetben voltak, mint a maiak: 80-85%-ban csak keletről jöhetett gáz, hiszen ott volt készlet és bekötött infrastruktúra (csővezeték), így, mivel korábban (baloldali időkben) az ellátásbiztonság volt az elsődleges elvárás, hosszú távú gázszerződéseket csak az oroszokkal lehetett kötni (tehát ez még nem állami, hanem kvázi piaci alapú Oroszországra való ráutaltság volt a jogszabályi környezet miatt). 
Ezt ma némi diverzifikációval (több gáz Ausztria felől, egy kevés Szerbia felől) sikerült kb. 10%-kal leszorítani, de ugye az alapfelállás és az adottságok nem változtak..  Nemhiába nyilatkozta Gulyás márciusban, hogy ha az oroszok leállítják a gázszállítást válaszul az uniós szankciókra, akkor már ősz végén fázni fogunk..
Nyilván a szolgáltatók éves jelentéseit elemezve lehetne egy eredményt mondani, mennyire volt pénzügyileg sikeres a szerepvállalásuk, de azt persze sosem tudjuk meg, mennyiért vették meg a társaságokat a privatizációkor (illetve az olaszok esetében a korábbi olasz tulaj felvásárlásakor hogyan értékelték a Tigázt), illetve mennyiért tudták eladni azt, amikor kivonultak (hiszen pl. a lakossági üzletágat nem eladták az államnak, hanem visszaadták, ingyen; csak hogy ne kelljen további veszteséget elszenvedni).
NEW OPUS GLOBAL 2022. 04. 12. 16:00
Egy kicsit árnyaltabb volt a kép. Az Eni pl. kvázi átvette a Tigázt 2003-ban, amikor az addigi olasz tulajt (Italgas) felvásárolta. Tehát "kézbe kapta" az akkori jogszabályi környezetet, a maga piackövető árképzésével és az ehhez megkövetelt hosszútávú, túlnyomórészt orosz gázszerződésekkel.
A Fidesz 2010-es győzelme után bevezetésre került kvázi egyoldalúan a piaci áraktól teljesen elszakadó árképzés (voltak ugyan előzetes egyeztetések, de a szolgáltatói érveket a rezsiharc szelleme felülírta), a szolgáltatók pedig ott ültek a régi árképzésnek megfelelő hosszútávú szerződésekkel, amelyekből nemhogy kilépni nem lehetett, de még mennyiséget/árat csökkentetni sem (az oroszokkal szemben, ugye..); miközben a jogszabályalkotó az árképletben 170 ft/USD árfolyamot ismert el, a piacon pedig 220 ft-ért lehetett USD-t lehetett vásárolni (a gázszerződéseket EUR vagy USD-ben kellett fizetni), hogy csak egy releváns paramétert emeljek ki.
Ezt a szolgáltatók egy ideig tűrték, de mivel szembesültek azzal, hogy sem a beszerzési oldaluk nem javítható érdemben, sem a jogszabály nem változik az előnyükre, így visszaadták a lakossági gázkereskedelmi engedélyüket; és került minden lakossági fogyasztó idővel az állami szolgáltatóhoz.  Persze ehhez tartoztak nyilván titkos háttéralkuk, valamint voltak nagyon is nyereséges üzletágaik; így összességében lehetetlen megmondani, mit hozott össze egy-egy szolgáltató a gázpiacunkon eltöltött tizenx év alatt.   
NEW OPUS GLOBAL 2022. 04. 12. 13:25
Kevered az üzletágakat, és így a hasonló nevű cégeket. 
Az elosztó cég (régi nevén Tigáz-DSO Kft) sosem került a Főgázhoz, az maradt először az olaszoknál, majd egy MET-lépcsővel lett belőle Opus-tag.
Amikor az Eni úgy döntött (dönthetett), hogy visszaadja a lakossági gázértékesítést az állambácsinak, ott a kijelölt ún. végső menedékes szolgáltató a Főgáz lett (közös fővárosi és állami tulajdonban), azaz egy ideig ők végezték a gázértékesítést a lakosság felé. Aztán jött az ötlet, hogy ebből csináljanak 100%-ban állami holdingot, ez lett először az ENKSZ (Első Nemzeti Közműszolgáltató), majd az ENKSZ beolvadt az MVM-be, így lett a mai lakossági gázértékesítő az MVM Next. 
NEW OPUS GLOBAL 2022. 04. 12. 13:17
Az Eni, és az összes többi gázkereskedő addig járt jól, amíg a rezsicsökkentés kezdetét nem vette; hiszen a régi ármodell teljesen lekövette a világpiaci árak mozgását, így nem termelt veszteséget a lakossági gázértékesítési üzletág sem, a többi (gázelosztás és üzleti fogyasztók felé való gázértékesítés) pedig nagyjából mindig nyereséges volt, persze ezt gázszolgáltatója válogatja.
Ami most az Opusé, tehát a gázelosztó, az ha nem is aranytojást tojó tyúk, de egy stabil, kiszámítható, pozitív eredményt megtermelni képes cég, és ugyanez igaz a Titászra is. Persze, hogy utána az eredményt mire költik, az már más kérdés..
NEW OPUS GLOBAL 2022. 04. 12. 12:18
Amit ma Opus Tigázként ismersz, vagyis a gázelosztó társaság, már az olaszok idejében is nyereséges volt (igaz, akkor még kisebb mértékben; azóta, hogy-hogynem, megemelték a hatósági árat az elosztási díjak tekintetében..), pont ezért kellett lemondania róla az Eninek, hogy a másik, a rezsiharc miatt brutál veszteséges üzletágat, a lakossági gázkereskedelmet odaadhassa állambácsinak (ezt az állami céget először Főgáznak hívták, ma már MVM Next-nek, ez van a gázszámlán is feltüntetve, mint szolgáltató). Persze mielőtt az Opushoz került, a MET-tel elvégeztették a piszkos munkát szervezetfejlesztés (valójában kb. 20-25%-os elbocsátás) címen. 
NEW OPUS GLOBAL 2022. 04. 12. 11:12
Lassan haladnak, mármint az építtető szempontjából, ez tény. Ugyanakkor az elosztó (vagyis jelen esetben engedélyező és telekhatárig kiviteleztető) szempontjából ez folyamatos bevétel (hiszen ők nem állnak le, csak minden csúszik), mint ahogyan az elosztói hatósági áras alap-és forgalmi díjak is azok. 
A másik részt röviden már megválaszta Goncharow: a lényeg, hogy pl. a Tigázt már évekkel ezelőtt több részletben megvásárolták az olasz tulajdonostól (Eni), a lakossági gázkereskedelem ment az MVM-hez, az elosztás (a mai "maradék" Opus Tigáz) pedig először a kormányközeli MET-hez, hogy onnan továbbkerüljön a még kormányközelibb Opushoz. 
És igen, mindennek ára van/volt: ahhoz hogy az olasz tulaj szabadulhasson a rendkívül veszteséges lakossági gázkereskedelmi üzletágtól, szabadulnia kellett a jövedelmező elosztói üzletágtól is.. 
NEW OPUS GLOBAL 2022. 04. 12. 10:11
Pontosan!
NEW OPUS GLOBAL 2022. 04. 12. 10:04
Igen, alapvetően a hatósági áras ún. elosztási díjakból (ez Tigáz területen több, mint 1,3 millió lakossági és üzleti fogyasztót jelent), valamint az új bekötések engedélyeztetési, kivitelezési díjaiból. 
NEW OPUS GLOBAL 2022. 04. 12. 08:12
Szia! Lehet, hogy az energiaszektorban dolgozol, ahogy állítod, viszont akkor sajnos az alapokkal sem vagy tisztában..
A Tigáz és Titász nem végez gáz- illetve áram értékesítési tevékenységet, "csak" az elosztásért, üzemzavar-elhárításért, új fogyasztási hely esetében a bekötésért, stb. felel, innentől kezdve őket nem érinti a hatósági rezsiár vs. világpiaci ár probléma. 
A gázszámlakat senki sem a Tigáztól kapja, hanem az MVM Next-től, ami ugyebár állami tulajdon. Vagyis egy állami cég bukik a rezsiharcon, de persze csak képletesen, hiszen állambácsi ezért kárpótolja, nyilván kitalálod honnan: a költségvetésből, vagyis az adófizetők pénzéből. Ezért parasztvakítás az egész, hiszen gyakorlatilag nem a jobb, hanem a bal zsebünkből húzza ki állambácsi a rezsiharchoz szükséges összeget (persze csak annak, aki adót fizet);  a sok, hívjuk finoman szólva laikus pedig tapsol..
NEW OPUS GLOBAL 2021. 12. 22. 13:18
Érdemes megnézned, van-e korábbi számlád, amit nem fizettél be. 
Az egyetemes szolgáltató/kereskedő (tehát akitől a gázt és a számlát kapod) lakossági felhasználó esetén 60 napon túli, nem lakossági felhasználó esetén 30 napon túli lejárt tartozás után kezdeményezi a kikapcsolást az elosztónál (aki a gázhálózatot üzemelteti, jelen esetben Opus-Tigáz). A kikapcsolási értesítőt már az elosztó küldi, de ők csak végrehajtják a gázszolgáltatói megbízást.
 Tehát hacsak nem volt valamilyen nyilvántartási hiba a gázszolgáltatódnál, akkor egy elfelejtett régebbi számla lehet a bűnös nálad.
 Egyébként ha lakossági fogyasztási helyről van szó, a kikapcsolási moratórium március 31-ig tart, így addig nem fognak kikapcsolni.
4IG Nyrt reszvenyesek. 2021. 12. 01. 09:13
Lehet azért, mert OTP-s..
Az első 10percben nem ment a DirektBróker, jelenleg 6perc csúszásban van a real adata..
Persze ez csak az árra mentség, a mennyiségre nem..
4IG Nyrt reszvenyesek. 2021. 12. 01. 09:06

Persze az OTP rendszere megint nem megy..
Nyitó ár:

945

Napi átlagár:944,94


Napi minimum:940
Napi maximum:947
4IG Nyrt reszvenyesek. 2021. 11. 18. 10:51
Semmi gond, csak a tisztánlátás végett írtam :)

friss hírek További hírek