Topikgazda: Törölt felhasználó 2005. 04. 22. 13:22

Visszaáll a kivetéses módszer az importáfa-befizetése knél  

Ugrás a cikkhez
Az indokoltnál kevesebb importhoz kapcsolódó áfabevétel miatt az unión kívüli (harmadik országból származó) import esetében visszaáll a tavaly május elseje előtti rendszer, azaz az önbevallás helyett a vámhatóság veti ki az általános forgalmi adót - erősítette meg a portfolio.hu értesülését Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=53327
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemes
elemes 2005. 04. 25. 08:44
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#4
ilinyi,
.
az EU-tagság óta a szóhasználat megváltozott: az "import" kifejezés csak az unión kívüli országokból származó árubeléptetést jelenti.
.
a cikkben is szerepel, hogy az (unión kívülről származó) import esetén eleve NEM KELLETT VOLNA áttérni a bevallásos rendszerre.
.
Biztos vannak nagy importőr cégek, amelyek megtehetik, hogy egy másik tagállamban léptetik be az árut, ahol mondjuk csak 15% ÁFÁ-t kell megfizetniük (akár azonnal a beléptetéskor), majd reexportálják Magyarországra, és innentől a visszaigénylés / bevallás procedúrával csökkentették a likviditás-elvonást. Ennek azonban költségei vannak, ki kell számolni, megéri-e.
.
Van azonban olyan cég, amely nagy volumenben importál (több száz mrd forint évente), és nem tudja az importját "áthelyezni" más tagállamba, mert az importárut szállító csővezetéknek Magyarországon van a vége. Vajon mennyi a földgáz illetve a nyersolaj -- bevallással vagy kivetéssel megfizetendő -- ÁFÁ-ja...?
jancsika 2005. 04. 24. 11:06
Előzmény: #2  Törölt felhasználó
#3
Ez szerintem teljesen jogos, nem az imortálókat, hanem az exportálokat kell segíteni. Mondjuk egy unios ország közbeiktatásával máris feloldodott a probléma. De , ha a hullám végigsöpör az Eu-ban ( márpedig minig tőlünk indul) akkor már ez a kiskapu is becsukódik. Egyébként Kovács Pacinak, mint adóügyi biztosnak kellene ezt szorgalmaznia.
És ha már most vold a Föld napja - az összes olyan országra amely nem tagja a kiótói egyezménynek környezetszennyezési díjat kellene bevezetni. Ekkor már pl sz USA és Kína is elgondolkodhatna azon , hogy mi is a gazdasági érdekük.
Én az Uniós árubeszerzéseket vizsgáltattam volna meg és nem az uniós értékesítéseket.
Hog y miért?
Azt mindenkinek a fantáziájára biznám....
Törölt felhasználó 2005. 04. 23. 07:36
Előzmény: #1  portfolio
#2
Az EU-ba történő belépés legfontosabb hatása az importáló cégekre az volt, hogy végre megszűnt az ÁFA államnak történő előfinanszírozása - mert az EU-ban ez így szokásos, s nálunk is így volt, amig valamilyen zseniális APEH-es ki nem találta, hogy ezzel is meg lehet sarcolni azokat a barmokat, akik dolgoznak. Mivel az ÁFA szinte minden importcikkre 25%, ez jelentős forgóeszköz finanszírozási könnyebbség volt.
.
Az importőr cégek forgóeszközének jelentős részét kötötte le az import időpontjában azonnal befizetendő ÁFA. Ennek megszüntetése mint tudjuk, kb. 150 milliárd Ft egyszeri erőforrás visszahelyezést jelentett a gazdaságba - 1 hónapos átlagos forgási sebességet feltételezve. Ez volt az SZDSZ-MSZP kormány elmúlt években tett sok-sok adóemelése (és néhány adócsökkentése) közül a legjelentősebb csökkentés. Érdekes módon fű alatt történt, talán a politikusok nem is fogták föl, hogy ez mekkora horderejű dolog: az EU belépés árának tudták be.
.
Na most ezt akarják visszavenni. Felemás módon: csak a közvetlen EU-n kívüli importra vonatkozna. Nem nehéz megjósolni: a közepes és nagy cégek ezentúl nem Magyarországon léptetik majd be az árut és máris elkerülték ezt a csapdát. Aiket igazán sújtani fog: a kisvállalkozások. Már megint a kisvállalkozások földbe döngölése a cél???!!!!!

Topik gazda

linyi
4 3 3

aktív fórumozók


friss hírek További hírek