Topiknyitó: Portfolio 2015. 06. 20. 06:30

Putyin: az ország gazdaságának a helyzete nem katasztrofális  

Ugrás a cikkhez
Nem Oroszország, hanem az Egyesült Államok lépései provokálhatnak ki hidegháborút és újabb fegyverkezési versenyt - jelentette ki az orosz elnök a szentpétervári nemzetközi gazdasági fórum pénteki záró vitájában. Amerikát vádolta az orosz elnök...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=215816
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szivacs
szivacs 2015. 06. 26. 11:13
Előzmény: #98  kardkovacsi
#100
"Miért is kéne mindig nőnie a föld lakosságának? Csökkenjen csak, a legjobb lenne ha újra 1 milliárd körül lennénk."
Nem fél milliárd? link

"..lennénk." - miből gondolod, hogy rád is gondoltak a megmaradók között...?
pampa 2015. 06. 26. 09:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#99
Ez egy olyan "medvevadászat" ahol még "puskája" is van a macinak....

"Moszkva több fronton nyomást gyakorol az Európai Unióra
Szalontay–Kottász | 2015. június 26. péntek 06:32

Napi Gazdaság Online
Az Európai Unió tegnap kezdődött kétnapos csúcstalálkozójának nemcsak a görög és a menekültügyi válsággal, hanem Ukrajna közelgő pénzügyi összeomlásával és a közép-európai energiaellátásban kialakuló fekete lyukkal is meg kellene birkóznia.

Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök tegnap amerikai és európai üzleti érdekképviseletek vezetőinek bejelentette, hogy Kijev képtelen lesz az utóbbi három évben felhalmozott adósság törlesztésére. Nemzetközi pénzügyi elemzők arra számítanak, hogy az ukránok nem fizetik ki az eurókötvényeik után július 24-én esedékessé váló tartozást. Erre a lehetőségre Natalija Jareszko ukrán pénzügyminiszter is utalt. A kormányfő szerint ugyanis a bruttó hazai termék (GDP) 5 százalékát költik jelenleg a katonai egyensúly fenntartására a keleti megyékben, s ugyanennyi menne el az adósságszolgáltatásra is, amit nem bír el tovább az ukrán büdzsé. A katonai kiadások ráadásul várhatóan emelkedni fognak, mert az oroszbarát szakadárok tegnap hajnalra ismét támadásba lendültek. Ukrán források szerint a minszki megállapodásban tiltott nehéztüzérséget vetettek be Mariupol kikötővárosának térségé­ben, amelynek elfoglalását már régóta tervezik az orosz kormány támogatását élvező szakadárok.
Heteken belül csődöt jelent Ukrajna
Kijev nem fog eleget tenni a július végén esedékes kamatfizetési kötelezettségének, így technikai értelemben fizetésképtelenné válik – vélik a Goldman Sachs szakértői. Az indoklás szerint a 19 milliárd dollár adósságot felhalmozó Ukrajna nem tud megegyezni hitelezőivel tartozásai egy részének elengedéséről, így július 24-én sem fizeti majd ki a 120 millió dollárt kitevő kamatokat. Kijev azt szeretné elérni, hogy a magánhitelezők eltekintsenek az adósság 40 százalékától, ám erről a 9 milliárd dollár értékű ukrán állapapírt birtokló Franklin Templeton hallani sem akar. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ugyanakkor korábban azzal fenyegetett, hogy addig nem utalja a négy évre szóló, összesen 17 milliárd dollár értékű hitel következő, 1,7 milliárd dolláros részletét, amíg a felek között nem születik megállapodás a tartozások átütemezéséről. Ezzel becslések szerint 5,3 milliárd dollárral csökkenne az idei, 15,3 mil­liárd dollárral pedig az elkövetkező négy évben esedékes fizetési kötelezettség. A merev álláspontokat látva az IMF engedékenyebb hangot ütött meg, a hónap elején a hitelező úgy fogalmazott, hogy akkor is támogatni fogja Kijevet, ha nem törleszti tartozásait a magánbefektetőknek.
A Kreml ugyanakkor több lépéssel is demonstrálta hajthatatlanságát az ukrajnai válság megítélésében. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap bejelentette, hogy nem tudják a jövőben biztosítani azokat a gázárkedvezményeket Ukrajnának, amelyeket Kijev eddig élvezett. Ez közel 30 százalékos gázdrágulást fog jelenteni az amúgy is a csőd szélén álló ukrán költségvetésnek a második fél évben. De hogy az uniós csúcs résztvevőinek ne legyenek kétségei a moszkvai szándékok felől, ugyancsak tegnap írta alá Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök az európai élelmiszerimport tilalmának meghosszabbítását. Sőt, a kormányfő kilátásba helyezte a tilalom alá eső termékek listájának kibővítését is, természetesen attól függően, hogy miként alakulnak a kapcsolataik az uniós tagországokkal.
Az orosz kormány emellett feladta a leckét az európai vezetőknek a közép-európai energiaellátást illetően is. A Kreml ugyanis a közelmúltban egyértelművé tette, hogy meg kívánja duplázni az Északi Áramlat, a balti-tengeri mederben Oroszországtól Németországig futó gázvezeték kapacitását. Vagyis ha az Európai Unió megpróbálja megtorpedózni a török–görög határig kiépítendő, a fekete-tengeri mederbe lefektetendő Török Áramlat gázvezetéket, Moszkva akkor is lekapcsolja Ukrajnát a gáztranzitról 2019-ben, amikor lejár a Kijevvel kötött tízéves megállapodása. De ha meg is épül a Török Áramlat, akkor is csak a török–görög határig nyúlik majd. Tehát mindkét terv esetében hiányozni fog az a közép-európai térséget átszelő, észak–déli vezetékrendszer, amely az ukrajnai tranzit lezárása miatt kieső energiaforrást pótolhatná. Ennek az észak–déli energetikai folyosónak a kiépítése legalább 4-5 évet vesz igénybe, vagyis sürgősen meg kell állapodni egyrészt uniós, másrészt közép-európai szinten arról, milyen forrásokból és milyen ütemezéssel valósul meg.
Katonai fronton is nyomást kíván gyakorolni Moszkva a Nyugatra. „Oroszország nem fogja tétlenül nézni a NATO kelet-európai fegyverkezését, kénytelen lesz reagálni rá” – jelentette ki tegnap Nyikolaj Patrusev, az orosz nemzetbiztonsági tanács titkára. Vlagyimir Putyin tegnap Moszkvában, a katonai akadémiák végzős hallgatóival tartott találkozón azt mondta, Moszkva folytatja a fegyveres erők fejlesztését és szerkezeti átalakítását, s a hadsereg új harceszközökkel bővül. Az orosz elnök szerint a fegyveres erők garantálják az Oroszországi Föderáció szuverenitását és biztonságát a jelenlegi kockázatok közepette. Putyin azonban hozzátette, hogy Oroszország senkit sem fenyeget, „nincsenek agresszív terveink”.
A NATO főtitkára aggodalommal figyeli Moszkva tevékenységét. Az észak-atlanti szövetség tagországai védelmi minisztereinek tegnapi brüsszeli tanácskozásán Jens Stoltenberg NATO-főtitkár megállapította, hogy Moszkva továbbra is tevékeny, befolyásoló tényezője a kelet-ukrajnai konfliktusnak, és kiképzéssel, fegyverekkel, valamint saját katonáival is támogatja az oroszbarát szeparatistákat. A NATO-ülésen részt vevő Hende Csaba honvédelmi miniszter az MTI-nek nyilatkozva elmondta: a tanácskozáson döntés született arról, hogy duplájára növelik a NATO reagáló erőinek létszámát, megkezdték az előretolt integrációs törzselemek telepítését a keleti tagállamokba, amilyen a tervek szerint Magyarországon is lesz a NATO erők mozgását és fogadását elősegítendő és felgyorsítandó."
kardkovacsi 2015. 06. 25. 23:52
Előzmény: #90  pandatag
#98
"No, ezt változtatta meg a modern kor. Most ott nő a lakosság (éhezők száma) ahol romlottak a megélhetés feltételei. Évezredes szabályok dőlnek meg. Korábban akkor nőtt a lakosság amikor javultak az életfeltételek. Azt hallottad már, hogy a "kapitalizmus a legjobb fogamzásgátló!"? " - bocs de nem ugyanezt írtam? Akkor még egyszer: " ahogy terül a fejlődés és csökken a szegénység úgy esik vissza a szaporulat"
Miért is kéne mindig nőnie a föld lakosságának? Csökkenjen csak, a legjobb lenne ha újra 1 milliárd körül lennénk.
kardkovacsi 2015. 06. 25. 23:50
Előzmény: #89  szivacs
#97
Lusta voltam megkeresni, hogy írják pontosan :) Megértetted, nem?
Törölt felhasználó 2015. 06. 25. 12:39
Törölt hozzászólás
#96
Törölt felhasználó 2015. 06. 25. 12:33
Előzmény: #88  pampa
#95
A globális felmelegedést elmosta az esö, helyette globális lehülést tartanak.
Remélem idöben szólok, ne lepödj majd nagyon.
szivacs
szivacs 2015. 06. 25. 12:24
Előzmény: #90  pandatag
#94
"a gazdagodás csökkenti a gyermekvállalási kedvet. "A kapitalizmus a legjobb fogamzásgátlás" - mondja Wattenberg."
Más közgazdászok szerint a kapitalizmus növeli a vagyoni különbségeket: a gazdagok gazdagabbak, a szegények szegényebbek (és többen) lesznek.
Úgyhogy Wattenberget ki kell igazítani: nem a kapitalizmus, hanem a gazdagodás a legjobb fogamzásgátló.
Ezzel egyben meg is találta a túlnépesedés ellenszerét azok számára, akik a Föld népességét félmilliárdra akarják csökkenteni. Nem kell újabb és újabb népességcsökkentő megoldásokon fáradozniuk, használják fel az elképzelhetetlen méretűre duzzasztott vagyonukat arra, hogy nem szegényebbé, hanem gazdagabbá segítik válni a föld valamennyi lakóját így a szegények népességrobbanása megáll és visszafordul...
szivacs
szivacs 2015. 06. 25. 12:16
Előzmény: #92  Törölt felhasználó
#93
:-)
No igen. A férfiak elnőiesednek, a nők elférfiasodnak...
Törölt felhasználó 2015. 06. 25. 11:20
Előzmény: #89  szivacs
#92
:)
Strandélmények.
link

bocs!
pandatag 2015. 06. 25. 11:10
Előzmény: #90  pandatag
#91
lett..
pandatag 2015. 06. 25. 11:08
Előzmény: #85  kardkovacsi
#90
" Hol nő? Ahol szegények az emberek, ahogy terül fejlődés és csökken a szegénység úgy esik vissza a szaporulat. "

No, ezt változtatta meg a modern kor. Most ott nő a lakosság (éhezők száma) ahol romlottak a megélhetés feltételei. Évezredes szabályok dőlnek meg. Korábban akkor nőtt a lakosság amikor javultak az életfeltételek. Azt hallottad már, hogy a "kapitalizmus a legjobb fogamzásgátló!"?

A városban a gyerek költség (nincsenek jó megtérülési mutatói:)) Ide jutottunk.:)
"A pestisjárvány óta az elmúlt 650 évben a születési és termékenységi ráták soha nem csökkentek ilyen sok helyen, ilyen mértékben, ilyen sokáig és ilyen alacsonyra" - ( Ben Wattenberg szociológus "Kevesebben: Az elnéptelenedés új demográfiája hogyan alakítja jövőnket" című könyve.)
Wattenberg szerint sok, eddig független tendencia összekapcsolódása okozza ezt a demográfiai változást. Az emberek világszerte vidékről városokba költöznek, és ezzel a gyerek inkább költség lesz, mint tőke. 2007-re a világ népességének több mint fele városlakó lesz.
De sok más tényező is csökkenti a nők termékenységi rátáját: a későbbi házasságkötés, a tanulás, a válás és a fogamzásgátlás terjedése. Továbbá, mint Európában már régen megfigyelték, a gazdagodás csökkenti a gyermekvállalási kedvet. "A kapitalizmus a legjobb fogamzásgátlás" - mondja Wattenberg.

Azt a kérdést már fel sem merik nyilvánosan tenni, hogy a népességnek van-e minőségi kritériuma.
szivacs
szivacs 2015. 06. 25. 10:50
Előzmény: #85  kardkovacsi
#89
azért ez a "kombány" szó nem semmi! :-)
pampa 2015. 06. 25. 08:39
Előzmény: #85  kardkovacsi
#88
Minden technológia használatnak ára van, itt például az, hogy a földterület veszít a termőképességéből. (esetleg a még meglévő erdőket kivágják emiatt?)
Egy ideig nő azután rohamosan csökken. Természetesen abban az időben is éhesek az emberek....

A létszámnövekedés pedig egyértelműen kimutatható. Van ahol csökken, de más területen pedig arányaiban sokkal jobban növekszik.
Pont abban a térségben ahol az élelmiszer minőségi megoszlása jelenleg a "gyenge" felé mutat.
Hogyan kezelik azt a helyzetet, ha pl ebben a térségben a marhahús igény megduplázódik?

Annyira összetett ez a probléma is,hogy egy kézlegyintéssel elintézni, mint a globális felmelegedés kérdését....
Még időben szóltak a kutatók, hogy ezen a területen is katasztrófa helyzet állhat elő, a politikus ezt sem hallja meg....

"A "haszony' mindenekelőtt" több ember....több fogyasztó...

szvsz
HALIS
HALIS 2015. 06. 25. 06:46
Előzmény: #85  kardkovacsi
#87
"...mennyi lesz gyártani egy kombányt ami magától megy..."

Már most léteznek olyan traktorok (pl John Deer), amikbe beprogramozod az adott földterület paramétereit, beleértve az utakat, villanyoszlopokat, árkokat...stb, aztán magától megszánt, learat, permetez. Ez annyira nem fikció, már létező technológia.
Az utastér pedig full légkondícionált. Sok paraszt már jobban érzi magát a trakeszban, mint otthon... :-)
Törölt felhasználó 2015. 06. 25. 00:43
Előzmény: #85  kardkovacsi
#86
ezek miatt is írtam, h elég butának kell lenni ahhoz, hogy a jövőre nézve kijelentéseket tegyünk.(pláne távoli jövőre)
dehát:
"Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel."

és akkor néhány idézet egyébként butának egyáltalán nem mondható emberektől:
''A számítástechnika elérte fejlődésének határait". (Neumann János, 1949)
"Mindent , amit fel lehet találni, azt már feltalálták." (Charles H. Duell, z amerikai szabadalmi hivatal vezetője 1899)
"Nem látom értelmét annak, hogy miért akarna bárki is egy komputert az otthonába"
"Ennek a telefonnak túl sok hátulütője van ahhoz, hogy kommunikációs felhasználását komolyan mérlegelni lehessen.."
ma még el sem tudjuk képzelni, mi lesz akár 20-30 év múlva, nemhogy később.

mi lenne az orosz meg akármilyen olajjal, gázzal, ha sikerülne fúziós reaktort építeni?
de elég, ha a napelemek hatékonysága és ára a további 10 évben is az előző 10 év ütemében változik.(hatékonyság nő ár csökken)és elterjed az elektromos autózás.akkor is kenhetik a hajukra az összes olajat...
és még valami a kétkedőknek:
“Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja.” (Albert Einstein)
kardkovacsi 2015. 06. 24. 23:01
Előzmény: #83  _pampa
#85
"Ez a technológia meddig fokozható?" - addig amíg nem lesz valamilyen alapbér minden állampolgár számára. A mezőgazdaság gyakorlatilag néhány évtizeden belül teljesen automatizálva lesz. Egy parasztra se lesz szükség. Gondolj bele, ha a google-nek van elektromos autója ami a közúton tud közlekedni mennyi lesz gyártani egy kombányt ami magától megy (picit egyszerűbb a környezet).

Arányosan nő a Föld lakossága az élelemtermelés növekedésének köszönhetően. Hol nő? Ahol szegények az emberek, ahogy terül fejlődés és csökken a szegénység úgy esik vissza a szaporulat. Európa, Oroszország és Kína (bizony ők is) már csökkenő pályán van. Amerika is csak a bevándorlók miatt növekszik.
kardkovacsi 2015. 06. 24. 22:43
Előzmény: #82  pampa
#84
Szerinted.
Az ugye tudod, nagyon sok helyen a gáz jön az olajjal együtt és a legtöbb helyen simán elégetik. Amikor megjelent a technológia akkor kezdték el az arab országok hasznosítani/eladni a gázt. Qatar gáz tartaléka kb. a fele az oroszokénak. Tehát simán el tudnák látni akár Európát is.
Ami pedig a gáz árát illeti az oroszok mindenkinek egyedi árat adnak és én nem vagyok benne biztos, hogy az LNG áránál sokkal alacsonyabb, még az is lehet, hogy drágább főleg amikor az olaj ára magasan van (a gáz ára az olaj árához van kötve és nem az európai gázpiaci árakhoz). Sokszor volt az elmúlt években, hogy mi jóval többért kaptuk az orosz gáz mint amennyiért Nyugat-Európában meg lehet venni.
Az oroszoknak sokkal jobban kell Európa pénze mint fordítva. Ha megszorulnánk akkor elég gyorsan tudna alkalmazkodni Európa és akkor a ruszkik a hajukra kenhetnék az olajukat.
_pampa 2015. 06. 24. 11:26
Előzmény: #79  kardkovacsi
#83
Ez a technológia meddig fokozható?

"Talán annak, hogy a technológiának köszönhetően pár ember képes megművelni ezer hektárokat és az egy hektárról betakarítható termés 5x-re nőtt az elmúlt évszázadban."

Arányosan nő a Föld lakossága az élelemtermelés növekedésének köszönhetően.

Mi lesz akkor,ha már azt a megnövekedett létszámot nem tudod etetni?

Nem most kellene még lépni amikor kezelhető (talán) a helyzet?
pampa 2015. 06. 24. 08:43
Előzmény: #81  kardkovacsi
#82
Szerintem nem rendelkezik egy cég sem akkora szállítási kapacitással amivel el tudná látni az orosz "csapzárás" után jelentkező hiányt.

Ahogyan írod még megfelelő vezetékkel sem rendelkezünk.

Az árról nem beszélve, hogy az a gáz drágább lenne és ezt a lakossággal hogyan fogadtatnák el? Neki jó volt az olcsó orosz, miért kell pl. drága amerikai, szaudi,iaraki gázt idehozni hajóval?

Ezért nem értem, hogy addig amíg nincsen megfelelő alternatív megoldás nem kellene összeveszi az egyedüli szállítóval.

szvsz
kardkovacsi 2015. 06. 23. 23:47
Előzmény: #72  _pampa
#81
"És erre a két bázisra hogyan érkezik az LNG? " - hajóval.
"
Van vezeték Magyarország és a terminálok között?" - a horvátokéhoz talán van de ott a terminál még nincs kész.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek