Tudomásul venni kifejezést használom, amikor a bíróság kvótaügyben hozott döntésére reagálok. Ezt Fico miniszterelnök úrtól veszem át - vélekedett a Kossuth Rádió reggeli mûsorában Orbán Viktor. Az ítéletre adott reakció
...és a nagy cégek pozíciójuknál fogva képesek eredményesen befolyásolni a politikai döntéseket -- tehát akár a monopóliumot, oligopóliumot korlátozó döntéseket.
A monopólium valóban nehéz, de nem lehetetlen. Mi van akkor ha egy szereplő olyan kitüntetett helyzetben van, és annyi erőforrással rendelkezik, hogy felvásárolja a versenytársait? Ezt mondjuk jogszabályokkal lehet korlátozni. De lehet technológiai oka is, pl. egy vállalat olyan technológiai előnyök, sajátosságok, titkok stb. birtokában van, melyekkel a potenciális versenytársak nem rendelkeznek. De olyan is lehet, hogy a monopolhelyzet méretgazdaságosságon alapul, vagyis pontosan akkora a piaci kereslet nagysága, mint amekkora az optimális üzemméret. Ezek inkább elméleti lehetőségek, valóban nem jellemzőek.
Az olgipóliummal már annyira nem értek egyet, gondoljunk csak a too big to fail bankokra és vállalatokra, vagy a német autógyártók összejátszási botrányára, amelyek megtehetik hogy kartelleznek és a többi potenciális versenytárssal szemben jelentős előnyben vannak, akár ármeghatározó szerepet is betölthetnek. Amit belinkeltem ábrákat pont arra mutatnak rá, hogy kezdünk oligopolizálódni már világszinten is.
Szöveget értelmezni azért megtanulhatnál ha már fórumozol. Akárhogy csűröd csavarod, a német bérek akkor is magasabbak, a német termékek ismertebbek, színvonalasabbak, a német oktatás magasabb színvonalú, ebből kifolyólag pedig összességében azt lehet mondani, hogy a német átlagember képzettebb, mint a magyar és ez a gazdasági teljesítményben is megjelenik. De azt hiszel, amit akarsz.
Azt biztosra veszem, hogy ti többet sorosgyuriztok, mint én orbánozok. Sehol nem írtam, hogy orbán az oka, de azt már igen, hogy az ő emberei mondták, hogy 50.000 Ft-ból is meg lehet élni. Azt a videót miért nem tetted ki az EP képviselők aljasságait leleplező videód alá, hmm?
"a nyugati liberális demokráciák pl. Németország" kapcsán pedig továbbra is fenntartom, hogy mai jólét gyökereit minimum az 1950-es és az 1960-as években kell keresni...
az a követendő példa nem pedig a mostani kollektivista tévelygéseik...
a "tökéletes verseny" című izé kapcsán az alábbi szócikket ajánlom...
Nirvána-érvlink
a piaci rendszert nem vmi irreális, idealizált alternatívával kell összevetni, hanem az állami szektorral...
dominánsan piaci rendszerben rendkívül nehéz monopóliumokat, oligopóliumokat és kartelleket csinálni...
az effélék felé az állami beavatkozás
minél nagyobb az állami beavatkozás annál inkább ilyenek uralják a táját
extrém példaként gondolj mondjuk a sztálini SZU-ra vagy a mai Észak-Koreára...
ott aztán mindent lezsíroznak a VIP elvtársak vmi sötét dolgozószoba mélyén...
Gondoltam, hogy fel fog jönni ez a kartellezés téma. Ennél sokkal de sokkal rosszabb a helyzet, elég megnézni az alábbi két ábrát, amelyen látszik, hogy valójában a sok termék mögött néhány nagy szereplő mozgatja a piacot, az autóiparban pedig elég komoly összefonódások vannak:
linklink
Néhány közgazdasági alapvetés:
1, A kapitalista rendszerben piaci anomáliák (kartell, oligopólium, monopólium kialakulása) voltak, vannak és lesznek. Ha nem állna fenn ilyen veszély nem lenne szükség a világon felügyelő szervekre, amelyek a tisztességtelen piaci magatartást vizsgálják és büntetik.
2, Egy piacgazdaságban a gazdasági szereplők fő motivációja a profit maximalizálása, illetve központi jelentőséget tulajdonítanak a tervezhetőségnek, kiszámíthatóságnak. Ennek elérése érdekében hajlamosak olyan gazdasági viselkedést követni (pl. kartellezések, összefonódások, szürke- és feketegazdasági ügyletek), amelyek sértik piaci verseny szabályait, ezzel egyidejűleg törvényt is sértenek. Ez mindenhol így van, ahol piacgazdasági körülmények között hozzák meg a gazdasági döntéseket. Pl. ha kartellezek, összefogok a versenytársaimmal és felosztom a piacot, akkor akár ármeghatározó szerepet is betölthetek, profitom tervezhető hiszen ismerem versenytársaim döntéseit. USA, Németország, Nagy-Britannia stb. egyik sem kivétel, ott is vannak ilyen botrányok folyamatosan. Az emberi természet már csak ilyen, és a vállalatokat is emberek irányítják.
3, A közgazdaságtan definiálja a tökéletes verseny fogalmát, amelynek megvannak a felételei (pl. végtelen sok eladó és vevő van a piacon, a piaci szereplők árelfogadóak stb.) viszont ez csak egy ideáltípus, azaz tökéletes verseny soha nem létezett és valószínűleg nem is fog, a XIX. századi Anglia állt legközelebb a tökéletes verseny megvalósításához.
Mégis azt lehet mondani, hogy a nyugati liberális demokráciákban, így Németországban is a gazdasági döntések olyan versenykörnyezetben születnek meg, amely közelebb áll a tökéletes verseny koncepciójához, mint pl. Magyarország esetében. A piacgazdaság mechanizmusai azokban az országokban működnek a leghatékonyabban, ahol liberális demokratikus berendezkedés valósul meg. Az is igaz, hogy a liberális demokráciákban is számos olyan korlátozás van, amely tisztességtelen piaci magatartásra ösztönöz.
Ezek olyan törvényszerűségek, mint a fizikában a gravitáció, azaz hiába nem értünk vele egyet, hiába tagadjuk a létezését, vagy nekünk nem felel meg, ettől még létezik.
De ha akarod lerendezhetjük egyszerűbben is a kérdést bunkó rezsiszilárd módra: Soros, Soros és Soros, miatta keresnek kevesebbet a magyarok.
"Aldi, Lidl, SAP, Otto "
az Aldi és a Lidl az 1920-as és az 1930-as években gyütt létre...
linklink
az Otto-t 1949-ben alapították...
link
egyedül az 1975-ben alapított SAP kötődik az 1960-as évek utáni időszakhoz...
link
szóval ezek a vállalkozások vhogy nem túlzottan jók a "recens pezsgés" illusztrálására...
"az általad idézett hír pont azt támasztja alá, amit peter_s írt alább. hogy németországban ez rendkívüli esemény és ha kiderül, hogy valaki ezt csinálta, az botrány."
Nem.
Arról volt a szöveg, hogy a német társadalom mekkora ász és erkölcs meg tisztességes piaci működés meg blablabla..
Nem kell a rizsa.
Ott jobban megy a takargatása a dolgoknak meg az olyan piárhuszárok, mint itt is vannak, nyomatják a "nyugati demokrácia meg társadalom" dumát, nem kell, már régóta bukta van, csak van, akinek nehéz ezt belátni, jobb azzal takarózni, hogy "orbán".
Orbán Viktor: egy német munkás 5-ször annyit keres, mint egy magyar
Ugrás a cikkhez