Másfél évig lehetett kereskedni Norbi részvényeivel a tőzsdén, de micsoda másfél év volt ez! Felfüggesztett részvényjegyzés, részvényzárolás a brókerbotrányok miatt, kommunikációs bakik, milliós bírságok és végül rekordgyorsaságú kivonulás a tőzsdéről. A Norbi Update tőzsdei pályafutása tökéletes állatorvosi ló, jó sok tanulsággal.
Tanulságok a kisbefektetőknek
1.
A Norbi Update tőzsdére lépésének egyik nagy tanulsága, hogy bizonyos időközönként újra és újra gyakorlatilag bármit el lehet adni a rutintalan, a tőkepiacokon járatlan kisbefektetőknek. Persze a nagy sztorik első ránézésre mindig nagyon vonzónak tűnnek, a Genesis a vékonyfilmes fotovoltaikus napelemekkel akart világszinten is ismert gyártó lenni, a Business Telecom egyenesen az internetet akarta forradalmasítani, Norbiék pedig Agassival akarták nem csak Európát, de Amerikát is meghódítani. Az álmodozás nem baj, csak kérdés, kinek a pénzén.
2.
Erős fundamentumok hiányában a jó marketing sem állítja meg az árfolyam zuhanását. Ezt láttuk az Update részvényeknél is, Norbi részvényvásárlásai, optimista üzenetei sem értek semmit, mert a befektetőknek beígért növekedésből, nemzetközi terjeszkedésből nem sok valósult meg, és sorra hagyták el a hajót a nagy nevek, köztük a Norbi-álmok teljesülésének záloga, Andre Agassi.
3.
A nagybefektetők kezdettől fogva szkeptikusak voltak az Update-sztorival kapcsolatban, alapkezelők, brókercégek több alkalommal figyelmeztettek (a kétségeinket mi is összegyűjtöttük), hogy bármennyire is sikeres Magyarországon Norbi, a nemzetközi terjeszkedés kétséges, a 990 forintos kibocsátási áron egy jó nagy adag optimizmus és fantázia is bele van árazva a papírokba, ha nem jönnek össze az álmok, akkor a közel 1000 forintnak a töredékét sem érik a papírok. Érdemes tehát hallgatni a profikra, ők nem is vettek bele a drágának tartott papírokba.
Tanulságok a kibocsátóknak
4.
Mint cégvezető, egyszerűen nem érthetsz mindenhez. Norbi egy igazi self-made man, nyilván hozzászokott ahhoz, hogy kézben tartja a vállalkozásainak az irányítását, ráadásul sikeres abban, amit csinál, de utólag már egyértelműen kijelenthető, hogy a tőzsdei jelenléthez, az azzal járó kommunikációhoz vagy akár a nemzetközi terjeszkedéshez tapasztalt szakemberekre van szükség, ezeket pedig az elért eredmények alapján egyrészt nem sikerült megtalálni, másrészt az is igaz, hogy több területen Norbi egyszerűen magánál tartotta az irányítást, ez pedig a növekedés kerékkötőjévé vált.
5.
Kell egy jó kommunikációs csapat. Ennek hiánya már a részvénykibocsátáskor feltűnő volt, Norbi ugyanis egy eseményen a kibocsátási prospektusban foglaltakon túl osztott meg információkat a nyilvánossággal, emiatt pedig még a részvényjegyzést is fel kellett függeszteni. De az elmúlt másfél évben több kommunikációs bakit is elkövettek, Norbi befektetőknek írt híres levele jó példa erre, amit még el lehet adni úgy, hogy a célközönségnek, a kevésbé szofisztikált befektetőknek szóló, az ő nyelvükön megfogalmazott üzenet volt, a céggel kapcsolatos fontos eseményekről viszont rendszeresen elfelejtett kommunikálni a vállalat, amiért milliós büntetéseket osztott az MNB és a BÉT, ráadásul a részvények kereskedését több alkalommal fel is függesztették. Az meg már csak hab a tortán, hogy a havonta kötelező, szavazati jogok számáról szóló közleményt sem tudták a szabályoknak megfelelő módon közzétenni.
6.
A kibocsátóknak tudomásul kell venniük, hogy a tőzsdei jelenlét fokozott transzparenciát kíván meg, a befektetők, elemzők, versenytársak, felügyelet, de úgy általában a közvélemény érdeklődése is fokozott, a kritikus témákkal (itt a védjegyek, Agassi szerepe, nemzetközi terjeszkedés stb.) kapcsolatban minden oldalról kérdések zúdulnak a tőzsdére lépett vállalatra, ráadásul minden botlásnak nagy a visszhangja.
7.
És ha már nyilvánosság: a tőzsdei jelenlét nem egyirányú utca, nem csak hírnevet hozhat, de (mint ahogy Norbi a legutóbbi közgyűlésen elismerte) a tőzsdei botrányok miatt a brand is sérülhet, emiatt akár a tőzsdén jegyzett vállalat forgalma is csökkenhet, vagyis a rossz sajtó akár a cég működését is tönkre teheti.
Tanulságok a felügyeletnek, tőzsdének
8.
A Norbi Update úgy mehetett tőzsdére, hogy nem volt lezárt pénzügyi éve, ez alapján a befektetőknek nem volt könnyű képet alkotniuk arról, hogy hogyan is teljesíthet a cég, ráadásul a Buda Cash által összeállított kibocsátási prospektus sem volt profi dokumentum, amelyből teljes körűen megismerhető lett volna a vállalat múltja, működése, növekedési kilátásai, egyszóval azok a dolgok, amik alapján biztosan beárazható lett volna a részvény. A későbbi kibocsátásoknál a felügyeletnek körültekintőbbnek kell lennie ezekben a kérdésekben, akár jogszabályi változtatások is szükségesek lehetnek.
9.
A tőzsde részéről a körültekintés azért indokolt, mert a tervek szerint nem csak nagy állami vagy közepes magáncégeket, de nagy tömegben kkv-kat is tőzsdére csábítanának, ebbe a stratégiába pedig minden monitoringolás és szigorú szűrés ellenére gyakorlatilag kódolva van, hogy nevezzük így, problémás cégek is tőzsdére mennek, ami már csak azért is veszélyes, mert a kevés számú hazai részvény miatt nálunk a nagyobb tőzsdékkel (mindenütt vannak botrányok) ellentétben jobban feltűnik, renomét rombol a botrány.
.......én Norbi helyébe 50 forintról indítottam volna az árat, és éppen csak potyogtattam volna a "népnek" ...úgy elindult volna szépen a 200-300-400 felé... és nem lefele.
1.)Tőzsdén müködő NyRt és nincs Felügyelő Bizottsága.
2.) Közgyűlésen nem lehet kérdést feltenni , mert a közgyűlés után 8 nappal adnak választ.
3.) a jelenlévő Vezérigazgató és 85 % tulajdonos nem válaszol a kérdsekre.
4.) A könyvvizsgáló nem hagyja jóvá , de ezt betegségre fogja. A közgyűlésen kiderül nem tudja , mit írt alá és miért nem záradékolt.
Azért ezt a közgyűlést a közgyűlési jegyzőkönyv alapján a BÉT ill. MNB felügyeleti szervként hivatalból kellene eljárni és megismételtetni.
;Véleményünk szerint ezt mindenképpen érdemes megtenni, mert aki nem teszi, később egy zártkörű részvénytársaságban marad Norbiékkal, eladni szinte senkinek nem fogja tudni a papírt, hacsak a főtulajdonosnak közvetlenül fel nem ajánlja, az pedig egyedüli vevő híján bármilyen alacsony árat ajánlhat.;
Lehet butaság eladni, mert ha osztalékra kerül sor akkor idővel visszajön a veszteség. Csak ki kell várni. 😁
Norbi Update Nyrt.
link
(Vagy ez már tényleg a vég...?)