Topiknyitó: Portfolio 2015. 02. 24. 08:07

Nagy bajban a Buda-Cash - Mi lesz az ügyfelek pénzével?  

Ugrás a cikkhez
A Buda-Cash Brókerháznál a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozati cselekményt hajtott végre - írja az Index. Lépett a felügyelet A tudomására jutott visszaélés-gyanús esetek miatt az MNB ma közzétett végzésében azonnali hatállyal...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=210546
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
detto71
detto71 2015. 08. 24. 12:52
Előzmény: #9478  filter
#9480
én kb ilyenre tettem, hogy visszakapjuk a felszámolótól a cuccost, de nemjött be.
detto71
detto71 2015. 08. 24. 12:51
Előzmény: #9476  tchongee
#9479
" 712 ügyfél ( Norbi Update, ANY, Graphisoft, Zwack és áramszolgáltatók osztalékát adják vissza)"

ilyet te hol olvastál? Egyik osztalékos papír osztalékát adják a másikét nem? (pl.: MOL)
filter 2015. 08. 24. 12:42
Előzmény: #9477  tchongee
#9478
azért a félévet nem gondoltam volna komolyan, eddig el lehet húzni semmi infóval.
tchongee
tchongee 2015. 08. 24. 12:29
Előzmény: #9476  tchongee
#9477


az eleje lemaradt:

2015. augusztus 24.
A Buda-Cash brókerház felszámolója a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 100%-os tulajdonában lévő Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. a Buda-Cash Brókerház 2015 február 24.-i felfüggesztése óta eltelt immár 6 (hat) hónap elteltével sem tudta:

- kiderítenie a károsultak pontos számát,

- közzétenni a károsultak pontos számát,

- kideríteni/közzétenni mennyi a pontos kárérték,

- közölni a tulajdonosokkal mi az a vagyonelem amit visszaad,

- megküldeni az egyenlegközlőket(valós/meglévő/kiadható eszközökről) a károsultaknak,

- feldolgozni a hitelezői igényeket,

- visszaadni a fellelt ügyfélvagyont,

- adatokat adni a BEVA részére ahhoz, hogy az meg tudja indítani a kártalanítási eljárást

- beazonosítani az ügyfeleket

- összehívni a törvényi határidőn belül a hitelezői választmányt

- betekintést nyújtani a károsultak részére az ügymenetbe, hogy azok esetleg hatékonyan tudják védeni érdekeiket/értékeiket
tchongee
tchongee 2015. 08. 24. 12:28
Előzmény: #9475  cintanyer
#9476
A Buda-Cash brókerház felszámolását eredményező különösen nagy összegű csalássorozat ügye / 2015

2015. augusztus 03. Buda-Cash Zrt. "f.a." közlemény:

"A Buda-Cash Zrt. "f.a." folyamatosan gondoskodik a hiánytalanul meglévő pénzügyi eszközök kiadásáról, melynek során a felszámolási eljárásban befolyt osztalékok is kiutalásra kerülnek az érintett ügyfeleknek. 712 ügyfél juthat így osztalékához - írja a PSFN legújabb közleményében."

Továbbra sem adja/adta ki a fellelt és a károsultak elidegeníthetetlen tulajdonát képező értékpapírokat a PSFN. A fenti közlemény csupán porhintés, mivel a 712 ügyfél ( Norbi Update, ANY, Graphisoft, Zwack és áramszolgáltatók osztalékát adják vissza), csepp a tengerben a közel 16.000 károsult tükrében (pontos ügyfélszámot a mai napig nem tett közzé a felszámoló). A nagy cégek,( blue chipek) osztalékát mint pl: mol, richter, otp, mtelekom esetében ahol több ezer érintett befektető osztalékáról van szó a közleményben szó sincs.

2015. július 31. Beva közemény: Buda-Cash kártalanítása korábban kezdődött mint a Questor károsultjaié, de a Beva arról adott tájékoztatást, hogy az érdemi elbírálást csak akkor tudják megkezdeni, ha a felszámolótól megkapja a kártalanítás megállapításához szükséges adatokat. (A Beva kártalanítási kötelezettségének összege a kiadható vagyontól függ, de erről még nincs információ. A meglévő vagyon kiadása után még mindig megmaradó hiány lesz a Beva által nyújtandó kártalanítás alapja. Konkrét határidőt azonban senki sem tudott mondani. A Buda-Cash brókerház felszámolója a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 100%-os tulajdonában lévő Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-nak az MNB, BC felfüggesztése óta eltelt közel 160 nap alatt:

- nem sikerült kiderítenie a károsultak pontos számát,

- nem közölte a tulajdonosokkal mi az a vagyonelem amit visszaad a jogos tulajdonosuknak,

- nem küldött egyenlegközlőket(valós/meglévő/kiadható eszközökről) a károsultaknak,

- nem sikerült 5 hónap elteltével feldolgozni a hitelezői igényeket,

- nem adta vissza a fellelt ügyfélvagyont jogos tulajdonosainak,

- nem adott adatokat a BEVA részére ahhoz, hogy az meg tudja indítani a kártalanítási eljárást

- 160 nap alatt nem tudta beazonosítani az ügyfeleket

- nem hívta össze a törvényi határidőn belül a hitelezői választmányt

- nem enged betekintést a károsultak részére az ügymenetbe, hogy azok esetleg hatékonyan tudják védeni érdekeiket/értékeiket

mindeközben:

(Questor csődeljárás másnapján tudott volt a károsultak pontos száma, károsultak összeg szerinti hiánya, 8 nap alatt megtörtént az ügyfélkapukon keresztül a károsultak beazonosítása/hitelezői igények benyújtása, károsultak részére a 30+30 napos beküldési majd elbírálási határidő után a BEVA megkezdte a kifizetéseket))

2015. július 15. A Buda-Cash brókerház felszámolója a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 100%-os tulajdonában lévő Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. következő nyilatkozatot adta arra a kérdésre miért nem adják közzé az egyenlegközlőket és miért nem adják vissza a fellelt ügyfélvagyont:

" Válasz: július 7-én lépett hatályba az elszámolásra vonatkozó törvénymódosítás, az elszámolás csak később készül el, időpontot még megközelítőleg se tudnak mondani.

- Ez azt jelenti, hogy nem készült forgatókönyv az elmúlt lassan öt hónap alatt az ügyfélvagyon kiadására. Mi történt az elmúlt öt hónapban? Az ügyfélazonosítást miért nem kezdték el azonnal? Se a bűnügyi zár, se semmi más nem akadályozta a PFSN-t abban, hogy ezt megtegyék. Ha megközelítőleg se tudnak időpontot mondani ( a PSFN használta ezeket a szavakat a válaszukban), az azt jelenti, hogy akár ebben az évben se lesz előrelépés. Azt is válaszolhatták volna, hogy egy-két hónap múlva, de nem tették, tehát a helyzet rosszabb, mint eddig gondoltuk.
Felháborító, hogy így lehet packázni több tízezer emberrel, fittyet hányni a törvényekre, még arra is, amit szélsebesen éppen a jelenlegi kormány hozott a Q károsultak kártalanítására, majd nem tartják be. Ha a kormány nem tanúsít jogkövető magatartást, mit vár az állampolgároktól?
Az időhúzás egyik oka az lehet, hogy üres a kassza. A Q törvény be nem tartása is ezért lehet. Normális körülmények között ezt kommunikálni kellene azzal, hogy az MNB a BEVA-t azonnal feltölti, a károsultak ügyét rendezik, majd az MNB lejátssza a meccset a bankokkal, a kormánnyal, saját magával, akivel akarja. És bizony perek ezreit kell majd indítani azoknak, akik nem kapnak teljes kártalanítást, mivel ennek a több száz milliárdnak az ellopása állami felügyelet mellett történt.
Szánalmas, hogy a fidesz még most is azzal foglalkozik, hogy a szocialisták nyakába varrja a brókerbotrányokat (Q 220 milliárdja az elmúlt háromnegyed évben tűnt el például), ahelyett, hogy ezerrel az ügyek azonnali megoldását szorgalmaznák. Akármelyik oldal bűnös a brókerbotrányokban, a károsultakat attól teljesen függetlenül a vonatkozó törvények szerint kell kártalanítani.* "

2015. július 8. A Buda-Cash brókerház felszámolója közel öt hónap elteltével a fellelhető értékpapírok kb. 1% -át adta ki jogos tulajdonosainak.

2015. július 2. A Buda-Cash brókerház felszámolója közzétette a magyarországi kibocsátokhoz köthető hiányzó értékpapírok listáját, valamint a brókerház két külföldi partnerénél a brókerház számláin fellelhető értékpapírok és egyéb pénzügyi instrumentumok neveit. Továbbá tájékoztatást adott arról is, hogy a brókerház saját termékeként árult "Trend portfólió" esetében sincs meg az ügyfelek teljes mértékű kielégítéséhez szükséges vagyon. Ezen kívül a - várakozások szomorú beigazolódásaként - a számlán tartott pénzkövetelésekkel kapcsolatban arról is tájékoztatta a felszámoló a nyilvánosságot, hogy szabad pénzből is kevesebb van a cég számláin, mint a teljes ügyfélkövetelés.

A közlemény tartalmazza, hogy mivel az ügyfélkövetelések teljes mértékű kielégítés nem várható, ezért "az értékpapíroknál kidolgozás alatt áll a jogi környezetbe illeszkedő kiadási menetrend". A felszámoló a kiadási rend egyértelműsége tárgykörében hivatkozik a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló törvény (továbbiakban: Bszt.) 136. §.-ának 2015. július 7-től hatályos rendelkezéseire, melyek már tartalmazni fogják az ilyen esetekben alkalmazandó felosztási mechanizmust.

A magyar értékpapírok esetében - két kivételtől eltekintve - visszaigazolódtak azon szakmai várakozások, miszerint a nagyforgalmú, likvid értékpapírok tűnhettek el a cégnél. A felszámoló ugyanakkor az általa lefolytatott "fellelhető vagyon vizsgálata" során megállapított hiányzó mennyiségeket nem tette közzé.
A közleményben felsorolt, hiányzó magyar értékpapírok listája a következő:

RICHTER GEDEON NYRT.
A231124A07 számú állampapír
A181220A13 számú állampapír
FOTEX NYRT. (EUR)
OTP BANK 16/09/19
OPUS SEC 16/10/31
D151223 számú diszkont kincstárjegy
D150916 számú diszkont kincstárjegy
D150722 számú diszkont kincstárjegy
D150527 számú diszkont kincstárjegy
M.TELEKOM NYRT.
MOL NYRT. törzsrészvény
D150401 számú diszkont kincstárjegy
A190624A08 számú állampapír
OTP BANK NYRT. törzsrészvény
A201112A04 számú állampapír
A felszámoló a Saxo Bankban és a Pershing LLC-nél a Buda-Cash számláin meglévő külföldi értékpapírok, vagy pénzeszközök kapcsán arról adott tájékoztatást, hogy azok fölött a külföldi számlák negatív végegyenlegei miatt nem tud rendelkezni. Így ezeket saját hatáskörén kívülálló okok miatt, egyelőre nem tudja kiadni.

Ugyanakkor a TEBÉSZ álláspontja szerint jogilag vitatható a felszámoló közleményének azon része, miszerint a felszámolás elrendelésekor még értékpapírban lévő, a kiadot hiánylistán nem szereplő, mostanra már lejárt D150415 kincstárjegyekből befolyt készpénz kiadása "a törvény szerinti felosztással, arányosan kerül majd kiadásra, ahogy azt a Bszt. módosítása is tartalmazza". Amennyiben ugyanis a készletből a felszámolás elrendelésekor nem volt hiány, úgy azt - a TEBÉSZ álláspontja szerint - kiadás szempontjából értékpapírként kell kezelni akkor is, ha időközben készpénz lett belőle. Vagyis nem vonható össze a felszámolás elrendelésekor meglévő készpénz állománnyal.

A közlemény szerint a közel 12 ezer brókerházi ügyfélből csak 3-4 ezer ügyfél juthat hozzá teljes mértékben értékpapírjaihoz.

A felszámoló teljes közleménye itt olvasható.
A Saxo Banknál és a Pershing LLC-nél fellelhető értékpapírok és egyéb pénzügyi instrumentumok listája itt olvasható.

2015. június 12. Meglepő értesülést tett közzé az mno.hu. A lap azt írja, hogy az ügyben nem szerepel gyanúsítottként a cég alapítója, Pintér Zoltán. Továbbá csökkent a gyanúsítottak száma is, mivel értesülése szerint Pál Gyulával, a Buda-Cash igazgatósági tagjával szemben megszűnt az eljárás. A lap értesülései azért számítanak meglepőnek, mivel az MNB egyik vezetője pár nappal korában jelentette ki, hogy a vezetők is tudtak a cégnél folyó csalásokról.
Pintér 1995-ben alapította a céget, melynek az alapításától 2013-ig igazgatósági elnöke volt. Az MNB egyik korábbi bejelentése szerint a cégnél az 1998-as orosz válságnak nevezett események óta folytak a jelenlegi összeomlással összekapcsolható csalási trükkök.

2015. május 28. A Buda-Cash Brókerház Zrt. "fa" felszámolója közleményben bejelentette, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda valamennyi értékpapírszámla zár alá vételét feloldotta, ezért megkezdi a volt ügyfelek felé a brókerháznál fellelhető értékpapírok kiadását. A közlemény hangsúlyozza, hogy a fellelhető ügyfélvagyon kiadása csak azokra a meghatározott értékpapírokra, befektetési termékekre terjedhet ki, melyek fellelhetősége és tulajdonosi köre minden kétséget kizárhatóan beazonosítható. A közlemény arról is tájékoztatott, hogy a felszámoló az ügyfélvagyon kiadása előtt szükségesnek tartja minden volt ügyfelet egyenként értesíteni és személyes azonosítása behívni a cég budapesti központjába.

A TEBÉSZ álláspontja szerint az volt ügyfelek (kb. 12.000 fő) egyenkénti személyes azonosítására vonatkozó felszámolói eljárás több mint furcsa, hiszen a pénzmosás megakadályozásával kapcsolatos jogszabályok 2014-es változásai miatt az ügyfeleknek nemrégen kellett ismét személyesen azonosítani magukat a bankok és brókerházak felé. Így a TEBÉSZ szerint ezen időhúzó eljárásnak csak két valós oka lehet. Vagy a nyomozóhatóságok képtelenek megtalálni az esetlegesen meglévő fantomszámlákat, vagy valamiért szándékosan húzza el az ügyfélvagyon kiadásnak eljárását a felszámoló.

2015. április 7. A pénzügyi szolgáltatók felszámolására egyedül jogosult MNB tulajdonú felszámolócég, a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. lecserélte a felszámoló személyét. A felszámolás március 5-ei elrendelésekor kinevezett Krajcsó Árpád helyett e naptól dr. Réti László lett a cég felszámolója. A váltás okáról az MNB nem adott tájékoztatást.

2015. március 27. A Befektető-védelmi Alap (BEVA) megkezdte a volt Buda-Cash ügyfelek kárigényeinek befogadását. Az igényérvényesítés első napjától számított egy éven keresztül van lehetősége a volt ügyfeleknek kártalanítás iránti igényüket benyújtani.

Ugyen ezen a napon a fővárosi főügyész közlemény tett közzé. Ebben az áll, hogy a Buda-Cash-ügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a főügyészség felügyelete mellett sikeres vagyonbiztosítási intézkedéseket tett. Az eddig feltárt, mintegy 62 milliárd forint összesített kárérték mellett ugyanis hozzávetőleg 68 milliárd forint értékű vagyont sikerült biztosítani ingatlanok, üzletrészek, bankszámlák, ingóságok és készpénz formájában.
Így a fővárosi főügyészség szerint remény van arra, hogy az eljárás sikeres befejeződésével a károsultakat kártalanítani lehessen.

2015. március 26. A felszámolóbiztos tájékoztatást tett közzé, miszerint a brókercégnél "bentragadt" ügyfélvagyon után a Befektető-védelmi Alap (BEVA) "a tőkepiacról" szóló 2001. évi CXX. törvény előírásai szerint (213-220. §) az ügyfelek részére kártalanítást nyújt.

2015. március 9. Különösen jelentős kárt okozó csalás bűntette és más bűncselekmények megalapozott gyanúja miatt őrizetbe vették Tölgyesi Péter résztulajdonos-vezérigazgatót és a brókercég más vezetőit, illetve munkatársait. Összesen 9 személyt gyanúsítottak meg az ügyben. A többiek nevét nem hozták nyilánosságra.

2015. március 05. A Fővárosi Törvényszék 24.Fpk.01-15-000918/3. számú végése, mely elrendelte a BUDA-CASH Brókerház Zrt. (székhely: 1118 Budapest, Ménesi út 22., cégjegyzékszám: 01-10-043344) felszámolását megjelent a Cégközlönyben. Így ez a nap a felszámolás kezdő napja. A felszámolás lebonyolítására az MNB tulajdonú Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-t jelölte ki a bíróság, felszámolóként Krajcsó Árpád került bejegyzésre a cégjegyzékbe.

2015. február 24. A Magyar Nemzeti Bank (MNB), mint pénzügyi felügyelet azonnali hatállyal felfüggesztette a Buda-Cash Brókerház működési engedélyét és felügyeleti biztost rendelt ki. Ezzel párhuzamosan rendelkezett arról is, hogy az ügyfelek értékpapírjai és pénzeszközei feletti rendelkezési jogosultságuk szünetel.
A Buda-Cash zárlat magával rántotta a brókercég érdekeltségeibe tartozó DRB bankcsoportot is, amelyek szintén zárlat alá kerültek és ahová szintén felügyeleti biztosokat vezényeltek ki. Az ügyben károsultként 12 ezer befektető és 120 ezer banki ügyfél lehet érintett.

*(idézet portfolió fórum)

BudaCash károsultak 1.0 facebook csoport
cintanyer 2015. 08. 24. 12:04
#9475
Most olvastam,hogy tul.képpen törvényi hiányosságok miatt úszhatott el az eszközérték nagy része:

"A napokban olvashattunk egy cikket, amelyben az Access alapok forgalmazása felfüggesztésre került, mert pénzeszközének egy része olyan, Buda-Cash csoporthoz tartozó pénzintézetnél került elhelyezésre bankbetét formájában, amely csődeljárás alá került. Az alapok letétkezelője, a KBC bankcsoport tagja, a K&H Bank volt, de a hatályos törvények miatt nem volt eszköz a kezében a betét-elhelyezés tiltására."
link
detto71
detto71 2015. 08. 24. 10:56
Előzmény: #9473  Törölt felhasználó
#9474
na szerintem hamarosan visszakapok mindent, ami maradt, mert itt a medve piac.
Törölt felhasználó 2015. 08. 24. 10:47
Előzmény: #9471  tchongee
#9473
Azért ez már tényleg durva, Febr 24-én kiderült hogy megloptak,és augusztus 24-én nem tudom hogy mennyivel.Egy ügyvéd ismerőssel beszéltem az ügyről kérdezte mennyi a károm, mondtam neki hogy fél éve nem tudom,hát furcsán nézett nem értette,de összegezve sok jót ne várjak majd a politika eldönti.
detto71
detto71 2015. 08. 24. 09:51
Előzmény: #9471  tchongee
#9472
én elhiszem, hogy vannak zavaros és jogilag megoldásra váró eszközök, de ami tiszta sor, azt miért nem lehet közölni és osztani. A blue-kal biztos vagyok, hogy közlésre kész nincs vitatott esett stb.

Mi a büdös francért nem lehet egyenlegeket közölni.
Remélem nem akarja megvárni minden ügy rendezését.
tchongee
tchongee 2015. 08. 24. 09:15
Előzmény: #9470  Törölt felhasználó
#9471
Tényleg nagy lehet a baj ha már 3 fő vizsgálódik 6 hónapja és kaptak egy új szervert is.
Törölt felhasználó 2015. 08. 22. 22:14
Előzmény: #9469  farkasj41
#9470
Tovább nyomoz az ügyészség a brókerek után A Buda-Cash-ügy vizsgálatának újabb határideje október 23-a Baranya Róbert – 2015.08.22. 03:48 Két hónappal, október 23-ig meghosszabbította a Buda-Cash-ügyben indult nyomozás határidejét a Fővárosi Főügyészség – tudtuk meg. Mint korábban megírtuk, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) február végén függesztette fel a Buda-Cash Brókerház működési engedélyét, miután az általuk indított felügyeleti vizsgálat során évtizedes visszaélés-sorozatra derült fény. A gyanú szerint a brókerház valamennyi adatszolgáltatását meghamisította az elmúlt tíz évben, és jelentős ügyfélpénzekkel nem tud elszámolni. Az MNB a brókerházzal összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bank (DRB) négy bankjánál is korlátozó intézkedéseket rendelt el.Az ügyben februárban indult nyomozás, és márciusban őrizetbe vették a brókerház három vezetőjét, őket különösen jelentős kárt okozó csalással és más bűncselekményekkel gyanúsítanak. Legutóbb a bíróság szeptember 11-ig hosszabbította meg előzetes letartóztatásukat. Ibolya Tibor fővárosi főügyész március végén jelezte, hatvannyolcmilliárd forintnyi vagyont sikerült biztosítani a Buda-Cash-ügyben, így remény van arra, hogy minden károsultat kártalanítani lehet. Ibolya lapunknak nemrég úgy nyilatkozott, háromfős ügyfeldolgozó csoportot állítottak fel a Buda-Cash- és a Quaestor-ügyekben, hogy megbirkózzanak a hatalmas adatmennyiséggel. Ezt egy, a Legfőbb Ügyészségtől kapott szoftver is segíti. „Nagyon szeretném, ha a két brókerügyben még az idén sor kerülne a vádemelésre, de hangsúlyozom, ez óriási fegyvertény lenne” – mondta a főügyész. - See more at: link
farkasj41 2015. 08. 22. 18:26
Előzmény: #9465  Törölt felhasználó
#9469
Igen én ezt már írtam és épen a saxó bank miatt van gubanc a külföldi papírok pénzügyi elszámolásával ...
Törölt felhasználó 2015. 08. 22. 16:36
Törölt hozzászólás
#9468
Törölt felhasználó 2015. 08. 22. 16:33
Törölt hozzászólás
#9467
tchongee
tchongee 2015. 08. 22. 16:24
Előzmény: #9465  Törölt felhasználó
#9466
link

Tudja valaki BC honnan shortolta az IBM-et, lassan még keresnek is rajta.
Törölt felhasználó 2015. 08. 22. 11:39
Előzmény: #9464  Törölt felhasználó
#9465
Ha jól tudom az USA papírokat a SAXO kezelte, olvasd a f.b. közleményeket....
Törölt felhasználó 2015. 08. 22. 11:36
Előzmény: #9463  Törölt felhasználó
#9464
semmi különös nincs benne, továbbra is marad az eddig ismertek. link
Törölt felhasználó 2015. 08. 21. 21:24
Előzmény: #9462  Törölt felhasználó
#9463
Ha valakinek dollárban jegyzet részvénye volt és az akkori árhoz képest vagy nem kereskednek már vele, vagy eléggé lentvan akkor mi lessz? Hogy számolnak ezzel akkor el?
Törölt felhasználó 2015. 08. 20. 15:42
Előzmény: #9461  Törölt felhasználó
#9462
Köszi a segítséget... Remélem, hogy sikerül majd...
Törölt felhasználó 2015. 08. 20. 13:58
Előzmény: #9460  Törölt felhasználó
#9461
Ha valamilyen iktatót közöltek veled, írj levelet és kérd a telefonon közölteket megerősíteni szíveskedjenek, nekem ez jött HFNFB-xxx-xxxx/2.......

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek