Korábban elhangzott, hogy valaki vissza nem menne már munkahelyére "gürizni", mikor lazán megél tőzsdézésből.
Ez a "mottó" nekem úgy hangzik, mintha egy pókeroldal fórumának alapgondolata lenne...
30% hozam már szép haszonnak mondható egy nem spekulánstól. Ez mondjuk jelentsen 25% többlethozamot a banki betéthez képest. Ennyiért adjuk kockázatra a fejünket. Mondjuk egy 120e ft-ot nettóban manapság már meg lehet keresni. Évente ez legyen 1,5M ft. Tehát 6 M ft-tal kell 30% haszon mellet tőzsdéznünk, hogy pótoljuk a kieső munkabért. És ezt minden évben, minden körülmény között produkálnunk kell! Nyugdíjunk nem lesz, egészségbiztosításunk pedig szintén nincs így. Nem vagyunk egy lakásvásárlásnál hitelképesek. És akkor még több is lehet a fizetés.
Valószínű 18-24 évesen valaki kiesik az iskolapadból és 6 misije van tőzsdézni, na meg persze a 30% stabil hozamhoz több éves tőzsdei tapasztalatal rendelkezik!!
NEM a spekulatív befektetésekről beszélek, ott nyilván lehet a duplázás és a "semmizés".
ez azért nem biztos hogy igaz. :-))
én sokat dolgozom, de mégis van időm munka közben tőzsdézni...
naponta átlagosan, fél óránként azért frissítem a fórumot is, és megnézem az új beírásokat, ha akció van akkor sűrübben.
a real time adat meg állandóan ott van az orrom előtt,
mindig rá tudok pillantani a laptopra, mert magammal viszem mindig, általában 4 helyről nyomom.
persze én magánvállalkozó vagyok. ennyivel könnyebb a helyzetem, vagy inkább nehezebb ? ezt nem nekem kell eldönteni.
DE ha az embernek olyan a munkája, akkor meló közben is tud állandóan a tőzsdével foglalkozni, a munka rovása nélkül.
Profit-warning-nak teljesen igaza van, ha 20%-t lehetne átlagban éves szinten keresni, úgymond be is b@szna...
Legrosszabb éves hozam: 1998 -30%
Legjobb éves hozam: 1997 +1000%
(pontosan nem tudom de 1100% alatt volt)
Legrosszabb egyedi részvényvétel: AH, 7 hónap, -18%
A legjobbat meg nem hinnétek el.
Olyan év 98 kivételével nem is volt, hogy néhány %-t ne mezgeréltem volna össze, viszont 40-60-80-100%-k előfordultak.
Szvsz a kulcs az egészhez, hogy NE kereskedj. A jó beszálláson nem azt értettem, hogy kiszemelsz egy funda alapon alulértékelt részvényt, beleülsz és vársz - ki tudja mikor lesz belőle valami. Inkább mutatja magát a lehetőség, teljesen egyértelmű szokott lenni, hogy MOST. Ezzel az a baj, hogy évente nincs belőle sok, ki kell várni - addig meg DKJben van a lé. Kereskedni meg szeretek, azt találtam ki rá, hogy a minimummal (100.000 Ft) játszogatok, néhány napja pl. órákon keresztül próbáltam meg elpasszolni 5 db EGISt :-)).
Sok itt a tévhit, ezért fogadjatok el néhány gondolatot.
mottó: "ha dolgozol nincs időd pénzt keresni" :D
1.) A legfontosabb dolog, hogy az egyetem elvégzése alatt, után szert tegyetek egy kezdőtőkére ami lehetővé teszi, hogy bármikor visszautasítsatok egy állásajánlatot. Ne gondoljatok nagy pénzre, csak arra hogy 6 hónapra biztosítani tudjatok egy normális életvitelt. Munkalehetőség meg mindig van...
2.) Minek kell attól parázni, hogy esetleg vissza kell menni dolgozni ha nem jön be a számításod, ha amúgy is dolgoztál volna ha nem tőzsdézel? Nem állandóak a világ dolgai, néha tudni kell váltani.
3.) A tőzsdén különböző stratégiákkal lehet pénzt keresni, de alapvetően meg lehet különböztetni hogy kereskedési szemlélettel vagy befektetői szemlélettel tőzsdézik valaki.
Ha befektetési jellegel tőzsdéztek (én ezt teszem) nem kell és nem is szerencsés napi munkaként hozzáállni.
Ha viszont kereskedői jelleggel ál hozzá valaki akkor meg nem kell olyan hatalmas összeg amikről beszéltek, csak többször kell forgatni és napi munkaként kell hozzáállni (na ez nekem túl sok stresszt okoz).
4.) hibás gondolkodás, ha valaki állampapírba vetett biztonságra vágyik. A hiba ott van hogy annak gyakorlatilag nincs hozama, hiszen ha kiveszel belőle, akkor csökken a reálértéke, ha már önmagában nem egy csökkenő reálértéke van.
5.) Nemcsak tőzsdei társaságba lehet befektetni, hanem ingatlanba, devizába, vállalkozásba, projektekbe... ki mihez érez affinitást.
Profit-warning, írhatnálpár sort hogy szerinted mennyi kell a munkahely kiváltásához és hogy miért kevés szerinted 20%. Azt írtad, hogy 10év alatt voltak keményebb időszakok, összességében milyen átlaghozamot tudtál erélni?
Nem biztos, hogy népszerű amit írok, de az itt leírt évi 20%-os hozam mellett tényleg ne vágjon bele az, aki ebből szeretne megélni.
Ezt szvsz úgy is el lehet érni némi tapasztalattal, hogy abba akár néhány komolyabb hiba vagy a stagnálás miatt több hetes kihagyás és a gyakori trédelés miatti jelentős brókerdíjak, adók beleférjenek. Tapasztalatból azt mondom, hogy bőven nem kellett 6M forint a munkahely kiváltásához, amikor kezdtem nem volt ennyim - igaz 10 éve valamivel többet ért. Viszont akadtak 100% felett hozó évek és nem is kellett nagyon hazárdírozni, ez bőven kisegítette a pangás éveit. A válságok - tudom itt nem volt elhúzódó bearmarket - idején mindig volt annyira diverzifikált a portfólióm, hogy nem rokkantam bele, bár átélni azért elég meredek volt. Végül a hosszasan vesztőre ítélt poziktól (Matáv, Antenna) mindig meg kellett szabadulni valami kompromisszummal, valamennyi bukóval.
Például nagyban csökkentheti a kereskedési kényszert, ha az ember alapból úgy foglalkozik határidős instrumentumokkal, hogy fedezetként állampapírt vagy befektetési jegyet használ, ami eleve hoz 8-10%-ot, aztán megvárja a megfelelő pillanatot és két nap alatt megvan a lentebb említett fizetés - egész évre. A többi meg mehet a NYESZ-re...
bár az se megoldás ha mindig csak kuporgatol és sose élvezed az életet... meg kell találni az arany középutat amikor még gyarapszol rendesen de kicsit ezt azt megengedsz magadnak :)
valahol olvastam vagy hallottam hogy van egy köny valami ilyen cimmel hogy " hogyan legyünk gazdagok " stb.. abba olyan érdekességek vannak ugye hogy
a legtöbb gazdag amerikai ember ugy lett gazdag hogy megtakaritásait mind részvénybe tolta.. + egy gazdag ember sporolosabb mint egy átlag ember.. különben nem lenne gazdag ha mindig elszorta volna lovéját :)
Persze, ez az összeg csak most ebben az időpillanatban igaz. Minimum az inflációval növekszik évente, miközben az állampapírhozam várhatóan csökken.
Esetleg ingatlannal is kiváltható ez az összeg. Jól kiválasztva infláción felül emelkedhet az értéke, és bérleti díj bevételed is lehet. Viszont nehéz normális albérlőt találni aki nem pusztítja le teljesen.
Nehéz, de nem lehetetlen, biztos olvasnak minket olyanok akik megoldották, majd talán ők is írnak...
Ez a 40 milla már közeledik a valósághoz, a probléma két dologból ered:
1. Ahogy nő a pénzed, egyre nő az igényszinted is, amiről régen azt gondoltad hülyeség meg sznobizmus, az elvárássá és természetessé válik
2. Ahogy már itt megjegyezték az állampapírhozamok lefelé fognak valószínűleg tendálni, tehát vegyük inkább az amerikai-német 4-5%-os hozamokat azzal számoljunk kockázatmentes hozamként...
A vége az sajnos egyre közelebb fog kerülni az 1 millió dollárhoz...
ja jo bocsi tényleg félreértettem :)) ... hát ha nekem lenne 40 mft .. hát akkor se biztos hogy feladnám a szakmám.. és csak ebböl akarnék megélni... el is lehet azt a lovét bukni..akármikor..
Izom félreértesz :) Csak a célokról, írtam. Nincs 40 MFt-om állampapírban sajnos:) Bár dolgozom az ügyön. :))
Jelenleg nem csak tőzsdézem, van egyéb jövedelmem is. Csak neked elárulom, hogy egy bankban dolgozom elemzőként. Szóval csak azt írtam le, hogy én ilyen feltételek mellett tudom elképzelni jelenleg, hogy feladjam az egyéb tevékenységeimet, és csak a tőzsdéből próbáljak megélni.
Egyébként nincs még családom, bár ezen az ügyön is dolgozom. :))))
Szvsz. akkor szabad csak erre a jövedelemre berendezkedni, ha az ember akkora összeget tud elhelyezni állampapírban amelynek a hosszú távú éves hozama (ez valószínüleg csökkenő tendenciát fog mutatni) gond nélkül fedezi a kiadásait.
Embere válogatja, hogy milyen életstílust folytat mennyi pénzből tud éves szinten megélni. Én úgy gondolom, hogy 40 millió Ft (éves hozam jelenleg 2-3 millió forint) az a minimum szint ami már "biztonságot" jelenthet.
Ez a pénz szigorúan tabu semmilyen körülmény között nem szabad hozzányúlni. Na ezt nagyon nehéz megállni. Az ezen felül meglévő "vagyonnal" lehet tőzsdézni.
Amennyiben nincs az ember mögött egy ilyen biztonságos háttér leginkább orosz ruletthez fog hasonlítani az élete. Az biztos, hogy messze lesz a nyugodt stresszmentes élettől.
Szerintem, ha valaki csak ebből akar megélni, inkább egyéb jövedelem mellett először próbálja ki a dolgot, és 5, de inkább 10 év után vonjon mérleget. Amennyiben ebből az látszik, hogy tuti biznisz a dolog akkor vágjon adjon fel minden mást. Egyébként elég fájdalmas módja lesz az öngyilkosságnak. Persze ezzel nem azt mondom, hogy nagyot kockáztatva 10.000-ből egynek nem jöhet be a dolog, de ez nem túl jó arány.
megélek a tőzsdéből
Ez a "mottó" nekem úgy hangzik, mintha egy pókeroldal fórumának alapgondolata lenne...
30% hozam már szép haszonnak mondható egy nem spekulánstól. Ez mondjuk jelentsen 25% többlethozamot a banki betéthez képest. Ennyiért adjuk kockázatra a fejünket. Mondjuk egy 120e ft-ot nettóban manapság már meg lehet keresni. Évente ez legyen 1,5M ft. Tehát 6 M ft-tal kell 30% haszon mellet tőzsdéznünk, hogy pótoljuk a kieső munkabért. És ezt minden évben, minden körülmény között produkálnunk kell! Nyugdíjunk nem lesz, egészségbiztosításunk pedig szintén nincs így. Nem vagyunk egy lakásvásárlásnál hitelképesek. És akkor még több is lehet a fizetés.
Valószínű 18-24 évesen valaki kiesik az iskolapadból és 6 misije van tőzsdézni, na meg persze a 30% stabil hozamhoz több éves tőzsdei tapasztalatal rendelkezik!!
NEM a spekulatív befektetésekről beszélek, ott nyilván lehet a duplázás és a "semmizés".