Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 07. 15:12
Előzmény: #5238  _Macika_
#5239
Q/ most nem erektál
_Macika_
_Macika_ 2020. 01. 07. 15:00
#5238
Szenved a forint, már 331 felett az euró
SeldonKuper 2020. 01. 07. 10:48
Előzmény: #5236  _Macika_
#5237
Filléres ügy volt!
_Macika_
_Macika_ 2020. 01. 07. 10:47
#5236
Megint elindult a gyengülés útján a forint, átvitte a 330-at
_Macika_
_Macika_ 2020. 01. 02. 16:56
#5235
https://stooq.com/q/?s=eurhuf&c=10y&t=l&a=lg&b=0
mikor lesz 350-400?
idő kérdése
SeldonKuper 2020. 01. 02. 16:50
Előzmény: #5233  gombócból_is_sok
#5234
Szarkazmus volt! 
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 02. 16:49
Előzmény: #5232  SeldonKuper
#5233
Szánalmas azon recsizni hogy benézett 330 alá.
SeldonKuper 2020. 01. 02. 16:23
Előzmény: #5230  _Macika_
#5232
goldi 2019. 12. 30. 17:07
Törölt hozzászólás
#5231
Stiv
Stiv 2019. 12. 20. 09:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#5229

Abból könnyen osztogat..és egyre többet..
Stiv
Stiv 2019. 12. 20. 09:17
Előzmény: #5226  gombócból_is_sok
#5228
Még szerencse, hogy csak ennyien kaptak ajándékot.
.
Mit szólnak a többiek akik nem kaptak?
.
Most nézem,hogy a MNB foglalkoztatottak létszáma 1457 fő !!!!! 
.
https://www.mnb.hu/a-jegybank/kozerdeku-adatok/gazdalkodasi-adatok/foglalkoztatottak-letszama-es-juttatasai
goldi 2019. 12. 20. 08:39
Törölt hozzászólás
#5227
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2019. 12. 20. 00:29
Előzmény: #5225  Stiv
#5226
Gondolom 756 kapott körülbelül fejenként 225ezer forintot, a többit meg matolcsicska meg nem tudom, ha a kurvája még ott van, az kapott talán egy garzonlakásnyit. Valahol csak kell dugni.
Stiv
Stiv 2019. 12. 19. 15:40
#5225
460,5 milliót osztogatott el az MNB, átlag félmilliós karácsonyi jutalom jutott mindenkinek
.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 757 munkavállalója részesült idén karácsonyi jutalomban – tudta meg a 24.hu. A jegybanki dolgozók közt összesen 460,5 millió forint közpénzt osztott szét a Matolcsy György vezette intézmény,
fejenként átlagosan nettó 537 ezer forintot kaptak a szétosztott félmilliárdból.
https://nepszava.hu/3061062_460-5-milliot-osztogatott-el-az-mnb-atlag-felmillios-karacsonyi-jutalom-jutott-mindenkinek
SeldonKuper 2019. 11. 26. 14:18
Előzmény: #5222  vlagyimirmutyin
#5224
Azt látom összekeverted a mondanivalómat a saját ötleteiddel.
czm 2019. 11. 26. 14:11
#5223

epp olvasom, hogy 50 md-ert kari megengedi az atl vb-t
milyen 50 mrd?
100 MILLIARD!!!
100 mrd-ot kell adni 2030ig karieknak,cserebe:
-atl vb, kezi csarnok
-teljes liget projekt
-budai var+egeszen deliig teljes rehab+fejl
+ amirol megvannak a megallapodasok/tervek meg Tarlos idejebol
---
midenki megvalosithatja amit megigert, eltervezett
kell ennel tobb?
persze lehet nyilt szamlazni, atlathatot jatszani, csak nehogy megbenuljon Bp-t akkor
--
NAGYON FONTOS PRIORITAS:
CIKLUSONKENT ~2%-NYI GDP RESZESEDEST AT KELL VIDEK IRANYABA "RENDEZNI"
nyilvan ez a fejlesztesek reven valosulna meg
--
debrecent  fel kell turbozni
kb pozsony t beloni celnak 2100ra
-
aztan szepen lehet az embereket is mozgatni (a kivitelzesre gyurni kell, szepen osszecsiszolt legyen)
Bp-rol az apolitikusokat videki narancs centrumokba  (gondolkodast tanulni) jobb elet-/munkalehetosegekkel csabitani
helyesen indoktrinalt videkieket pedig Bpre besegiteni
uj es jobb eletkorulmenyek - ezt mar a szocibol tudjuk, hogy ez a nepessegszam-alakulasra is jotekonyan haht
--
hirtelen ennyi
lehet me gtovabb cifrazni
/ de jol jarna mindenki, ha korm tanacsado lennek :))
--
ez az egesz szavazas meg mediajelenlet, propaganda stb vegso soron nem ott dol el
a lenyeg a BEVONAS
tobb embert kell bevonni a fejlodesbe (es arrol tudasitani  es szavazzon is), mint amennyit a bal uszitani tud
ez a focsapas
a lejarato kampanyos dolog vekony jeg
2021 telen vagy inkabb 2022 tavaszan szolni kell, hgoy Erdogan kuldjon egy 100k adagnyi migrit
meg csinalhatnak torok-gorog hataron egy kis csatat, hogy ovinak megint igaza legyen
es mediaban lejohetnek Salvini esetleg Putin, Trump dicsero szavai
-
EUs kulkapcs portfolio elnyerese nyilvan a magyar kapcsolatok epitese szempontjabol elsodleges
2-3 tucat orszagban lehet zsirozni a magyar multik jovojet
ezert is kell a szuperkorhaz - eu mint legnagyobb lehetoseg szamunkra a kitoresre a globalis terbe
es M0hoz kozelebb epitve jobb lesz
videkrol (kozelbol) bejaroknak kedvezobb
vlagyimirmutyin
vlagyimirmutyin 2019. 11. 26. 13:59
Előzmény: #5221  SeldonKuper
#5222
és ki az aki a kommunikációban köpködi Brüsszelt (bukott vagy hanyatló nyugatnak aposztrofálja a fejlettebb nyugat europai államokat), ha szankciókról van szó pedig bólogat, majd tartja a markát?
kik azok akik pár éve Gyurcsányékat bírálták, ha sor került a 4 éves ciklus alatt egy orosz magyar találkozóra?
most pedig évente van? pedig markáns véleményük volt az oroszokról.
SeldonKuper 2019. 11. 26. 13:30
Előzmény: #5220  vlagyimirmutyin
#5221
Süketek párbeszéde, amire hivatkozol!
Nem a kommunikációtól függ, hogy ki mennyi migránssal lehetne elégedett!
Van akinek egy sem kell!
Az UNIOs országok régen bezárhatták volna a boltjaikat, ha nem nyitják meg a határaikat.
-
Kinek okoz ma gondot, hogy a magyar határ le van zárva az illegális ingyenélők előtt?

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók