Topiknyitó: Portfolio 2010. 06. 08. 12:29

Jövőre jön az egykulcsos adó - Nagy bértömeg-csökkentés a közszférában  

Ugrás a cikkhez
Előrukkolt Orbán Viktor kormányfő az adótervével a Fidesz-frakció rendkívüli ülésén. Az Index információi szerint idén adókiengedés nem lesz, inkább pluszbevételt várnak a pénzügyi szektortól, ám jövőre gyökeres változtatást hajtanak végre a...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=134283
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tokos. 2010. 06. 09. 13:53
Előzmény: #218  Törölt felhasználó
#220
Figyu mán, szerinted Kapolyi elvtárs menkkora arányú adót fizet a jövedelme után. És Gyurcsány elvtárs, ő mennyit? Van fogalmad arról, hogy a felső 10000 mennyit adózik arányaiban egy középosztálybelihez képest? Ez lenne a közteherviselés ember?
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:52
Előzmény: #216  Törölt felhasználó
#219
S az jobb lenne, ha esztelenül 17% lenne?
Ugyanis a Bajnai-féle adóelképzelésekben is az szerepelt, hogy egységesen 17%-os adókulcs lett volna 2011-től, 15 MFt éves jövedelemig... Azaz az adózók ~98%-a egy kulccsal adózott volna...

S miért igazságtalan az, ha mindenki ugyananakkora mértékű adót fizet?
Aki többet keres, összegszerűen úgy is többet fizet a közösbe!

Lehet, hogy lesznek olyan adócsaló "vállalkozók", akik ezután is adót fognak csalni, de az vajon igazságos-e, ha azért emelik az adót, mert egyesek elcsalják azt?
Ha valami igazságtalan, akkor az az, hogy azért magas az adó, mert egyeseknek elnézi az állam, hogy elcsalja, másoknak meg nem kell fizetni, mert a munkaadója csal...
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:50
Előzmény: #217  Törölt felhasználó
#218
igen csak ez nem a közteher viselés irányába mutat.

közteherviselés az lesz ha lesz min. 1 millió új munkahely, és csak az kap nyugdíjat meg segílyt aki rászorul.
és mindenki dolgozhat aki akar.

na ez az első forduló, és utána lehet adót csökkenteni.
eza különbség szerintem!!!

a fidesz épp a fordítottját játsza le, és így egy réteget a csúcsra nyom a többit meg le....
ergo a nyomor csak növekedni fog.
főleg ha majd a gyerekvállalásból még jobban meg lehet élni, mert azt gondolom nem hiszed el hogy faji alapon adják majd a gyerekekhez járó juttatásokat?

szerinted ki fog dolgozni az alsó rétegek közül ha még a mainál is jobban megél segélyből megy gyesből?
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:45
Előzmény: #213  Törölt felhasználó
#217
Én meg csak azt kérdeztem, ha szerinted az orbáni terv igazságtalan, az eddigi valóság meg rossz eredményt hozott, szerinted mi lenne a megoldás?

Mert szerintem jó az az irány, ami a családi adókedvezménnyel támogatott valódi közteherviselés irányába mutat!

Szerintem -mint már utaltam rá- az egykulcsos SZJA-rendszer nem igazságtalan, különösen egy olyan országban (HU), ahol az SZJA-bevételek csak ~17%-át teszik ki a költségvetés összes bevételeinek.
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:42
Előzmény: #215  Törölt felhasználó
#216
igen otter, ezekben igazad van, de utoljára mondom, én csak azt boncolgattam hogyan hat az a magyar adózókra hogy esztelenül általános 16% lesz az szja.
ennek semmi köze a csalókhoz, meg adót eddig sem fizetőkhöz, segílyesekhez.

ez csak annyit jelent hogy aki eddig rosszul keresett az még rosszabbul fog, aki meg eddig sem keresett rosszul az arányaiban brutálisan jól jár, a felső sávban több mint 30%-kal.
ergo: igazságtalan a dolog.
és azt meg hülyeség hinni hogy az eddig zsebbe fizető vállalkozó majd ettől bruttósítja a kifizetett béreket.

Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:39
Előzmény: #207  Törölt felhasználó
#215
Azért én ismertem olyan borsodi villanyost, aki nem menet el a k.barcikai "multihoz", mert a faluban "körbejárva" többet megkeres (adózatlanul, segéllyel kiegészítve), mint amit adó- és járulék levonások után, hivatalosan megkereshetett volna.

Mindazonáltal én sem irigylem azt a borsodi gazdálkodót, akinél minden évben lelopják a termés felét..., amivel ő dolgozott és ami haszna lehetett volna a téli tartaléka!!!

S szépen át is kötöttünk a jelenlegi adórendszer hibáiból a jelenlegi szocális ellátórendszer és a jelenlegi igazságszolgáltatás hibáiba...!
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:38
Előzmény: #213  Törölt felhasználó
#214
Apa
Az elmúlt 20 évben mindig minden terhet ugyanazok viseltek. Akik nem kamubérre bejelentve munkavállalóként dolgoztak.
Most ez végre kedvez nekik kicsit.
Amúgy meg a bajnai féle adótábla is asszem 2011-re kvázi 1kulcsos lett volna (évi 15m szuperbruttóig 17%)
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:34
Előzmény: #210  Törölt felhasználó
#213
te, hányszor írjam le hogy itt ez csakis az adócsökkentés közvetlen hatásaira vonatkozott?
ezzel még nem lesz semmi megoldva, se nem, csak annyit jeleztem hogy ez így önmagában iszonyat igazságtalan.
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:34
Törölt hozzászólás
#212
tokos. 2010. 06. 09. 13:32
Előzmény: #201  watson
#211
"meg 17%szja*-t 10Ft-ot (ebből van aki visszakap adójóváírást, de akinek normális fizetése van az semmit)
az 41Ft. Ennél azért többet szeretnének az emberek beosztani 100 forint jövedelemből "

Azért olyan fene jól nem fizeted meg az embereidet, ha a 32%-os kulcsról elfelejtkeztél.
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:32
Előzmény: #196  Törölt felhasználó
#210
S Te miben látod a kiutat az alső két (ténylegesen alacsonyabb jövedelemmel bíró) ~1/3-ad sorsának javítására? ...amikor 2010-re bebizonyosodott, hogy az eddigi út rossz eredményt hozott és szerinted az orbáni első akcióterv sem vezethet eredményre?!
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:31
Előzmény: #206  tokos.
#209
tokos: egy dologról beszélünk. Ugyanezt a helyzetképet próbáltam én is leírni. (A bejelentett akciók jövőbeni hatásán még nem gondolkozva)
datoja 2010. 06. 09. 13:30
Előzmény: #180  Törölt felhasználó
#208
Azért itt a fórumon továbbra is szívesen látlak!
Sok sikert!
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:30
Előzmény: #203  Törölt felhasználó
#207
igen, sajnos erre szokták mondani hogy ez a borsodi falvakból igen jól látszik, a rózsadombi villákból meg nem.
a rószadombról mindenki tuti adócsaló aki nem keres milliókat, mert ugye milyen könnyá az, elvégre a kölköm oxfordba, a kutyám wellnessre jár, én meg bkv főnök vagyok nagy végkielégítéssel..és nem értem hogy lehetnek szegény emberek, hiszen annyi a lehetőség meg a munka, most is találnmi kellene egy megbízható kertészt meg kutyakozmetikust.

sajnos a kép az ózdi gettóból máshogy jön le.

a jó szociál politka éppen azért jó mert noha a vezetője fenn van, mégis bele tud érezni a lentiek helyzetébe.
csakhogy ez magyarországon nem megy, csak a köpködés hogy tolvaj, csaló, munkakerülő..stb.
az senkit nem zavar hogy a normális végzettségű dolgozni akaró embver sem tud elhelyezkedni, vagy csak hónapokig évekig keresgélve.
de tuti nem akar dolgozni ja.
tokos. 2010. 06. 09. 13:28
Előzmény: #192  Törölt felhasználó
#206
A magyar valóság ennél bonyolultabb. Az adóeltikolás, a kedvezményes adók olyan kavalkádja van, ami teljesen összezavarja a helyzetet.

Sok ismerősöm van, aki legálisan keresi a pénzét, ezek mégha a felső 2-3%-ba tartoznak, a jövedelmük alapján, akkor sem élnek kirívóan jól. Messze nem az a réteg, amelyik az alsó néprétegeket irritálja, ahogy te is mondtad, alsó-középkategóriás autó, egy kisebb ház, de inkább csak lakás, ha gyerekek is vannak.

Ennyire futja belőle a magyar adóelvonásoknak köszönhetően. Jövőre viszont már el tud majd kezdeni gyarapodni.
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:28
Előzmény: #196  Törölt felhasználó
#205
Személyi jövedelemadóból a költségvetés ~16% folyik be.

Azt gondolom, hogy nem az SZJA az a kormányzati eszköz, ami megoldja a pazarló költségvetés helyzetét.
Persze ez nem jelenti azt, hogy meg lehet szüntetni annak intézményét, de talán a tervezett adórendszernél nem kell bonyolultabb és jelentősebb elvonást eredményező, még akkor is, ha azáltal aránya 10%-ra zsugorodhat időlegesen, ami a GDP ~2,5%. S ezt a ~2,5%-ot az elburjánzott bürokrácia és korrupció megfékezésével kell visszaszerezni becsületet adva ezzel a munkának és a családnak!
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:27
Előzmény: #199  Törölt felhasználó
#204
Nem, így már megint nem oké.
A szegénységet nem lehet adón keresztül kezelni - munkalehetőséggel lehet. A magyar alsó harmad nem találkozik az adórendszerrel. A középső harmad mondjuk ki-be jár a munkaerőpiacon, időnként találkozik az adóval, de fontosabb, hogy legyen munkája-jövedelme.
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:24
Előzmény: #196  Törölt felhasználó
#203
Ezt teljesen jól leírtad.
Törölt felhasználó 2010. 06. 09. 13:24
Előzmény: #192  Törölt felhasználó
#202
Így már értem és köszönöm.
watson
watson 2010. 06. 09. 13:23
Előzmény: #181  Törölt felhasználó
#201
Azzal azért lehetne operálni hogy megérje többet keresni, többet dolgozni... A progresszíven növekvő adó nem ezt támogatja.

A bérköltség 60%-os adó és járulékelvonása a megtermelt jövedelem után befizetett 25% áfával együtt kicsit morbid.
Cégem csinál eredményt amiből bért fizet. Ez kb így néz ki:
100 forint jövedelmből befizet 25% áfát (mert ugy ebből bér lesz, nincs mögötte költség)
a maradék 80-ra fizetünk még 2% iparűzési adót ami 2Ft.
78Ft-ból bért fizet a cég, úgy hogy:
61 nettóra 27% TB-t 17Ft-ot,
és levon 17% TB-t 10Ft-ot,
meg 17%szja*-t 10Ft-ot (ebből van aki visszakap adójóváírást, de akinek normális fizetése van az semmit)
az 41Ft. Ennél azért többet szeretnének az emberek beosztani 100 forint jövedelemből

És mit kapunk az 59 forintért? semmit, ill. Orbánt ;)
nyugdíjad nem lesz, megdöglesz a kórházban ha bejutsz, ha ellopják az autódat, lezárják az ügyet, ha ellopjűk a gátak vasszerkezeteit, elönt a víz a tolvaj meg kap 3 napot megélhetési tettéért... és még sorolhatnám

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek