Topiknyitó: Portfolio 2017. 10. 03. 14:06

Hatalmas viták zajlanak - Mekkora növekedésre képes Magyarország?  

Ugrás a cikkhez
A elmúlt években élénk vita bontakozott ki arról, hogy mekkora növekedés van benne a magyar gazdaságban. Ugyan az összkép folyamatosan javul, de a közgazdászok jó része ma is azon az állásponton van, hogy az ország hosszú távú
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 10. 03. 21:10
#3
Még az optimista változat szerinti, 4% felé tartó növekedési ráta is alacsony. Ha nyugati társaink 2-2.5%-kal nőnek, akkor a konverziónk hozzájuk csak évi kb. 1.5-2%, ezzel évtizedekig fog tartani a konvergencia akkor is, ha valamiféle csoda folytán fennmaradna a felhajtóerő. De minél közelebb konvergálunk, annál kevésbé lesz meg az alapja annak, hogy a további konvergenciára is fennmaradjon az 1.5-2%-os növekedéskülönbség. A másik dolog, hogy a folyó jövedelem édeskevés - mi fogja biztosítani az emberek pl. osztrákhoz közelítő vagyonát? A növekedéskülönbség eleve feltételes és ellaposodó, a vagyonkülönbség pedig ennek integráltja. Ha most 50 évig dupla GDP/fő értéken futnánk az osztrákokhoz képest, talán vagyonilag is sikerülne felzárkóznunk, de ez képtelenség. Bár a jövedelmet (fizetés, GDP, külker egyenleg) sztároljuk, ugyanígy fontos a vagyon. Ugyanis a vagyon alapozza meg a beruházásokat, a nyugdíjak mértékét és kifizethetőségét, a lakókörnyezetet (pl. lakásbérlés, szar vagy jó lakás tulajdonlása nem mindegy), sőt a költési lehetőségeket is. Nagyobb költés esetén - autó, egyetem, egészségügyi probléma - a megtakarításokhoz, a vagyonhoz nyúlunk. Érdekes lenne egy cikk arról, hogy a különféle jövedelmi és konvergencia-szcenáriók (optimista, pesszimista) mellett hogyan alakul pl. az osztrákok vagyoni helyzetének utolérése.
signal2
signal2 2017. 10. 03. 14:06
Előzmény: #1  portfolio
#2
A kínálati oldalon nem tudom, milyen munkaerő-piaci tartalékról ír. A tartalék azt jelenti, hogy van szabad kapacitás, munkára fogható ember. Na, most, ha valami nincs az országban pillanatnyilag, akkor az ez. A munkaerő-piaci helyzet per pillanat inkább erős gátja a növekedésnek, mintsem segítője. Ehhez jön hozzá, hogy a következő 4 évben 250.000 fő tűnik el a munkaerő-piacról, ugyanis ennyivel többen érik le a nyugdíj-korhatárt, mint ahányan töltik be 18. életévüket. Ez ugyan kivált egy olyan hatást, hogy továbbra is brutálisan nőnek majd a bérek, és megindulhat egy hazaköltözési hullám, de összességében szerintem szűkülni fog a munkaerő-piac, ami visszafogja a növekedést. Nemcsak nálunk, az egész régióban. Másik pozitív hatása, hogy a munkaintenzív szektorok visszaszorulnak a magasabb hozzáadott értékűek javára, továbbá fejlesztésre kényszeríti a cégeket.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek