Megszünteti a devizaswap-tendereket a jegybank
2014. június 10. kedd 18:21
A devizaswap-tenderek alkották eddig a növekedési hitelprogram harmadik pillérét, de az MNB belső eszközöket használ.
A Monetáris Tanács megszüntette a Növekedési Hitelprogram harmadik pillérét alkotó devizacsere (devizaswap)-tendereket, méghozzá 2014. július 1-ei hatállyal - közölte honlapján a Magyar Nemzeti Bank. A döntést a jegybank azzal indokolja, hogy Magyarország külső sérülékenységének mérséklődése, a kedvező devizaswap-piaci kondíciók, valamint az önfinanszírozási koncepció kidolgozása a továbbiakban nem teszik indokolttá a feltételhez kötött jegybanki devizaswapok fenntartását.
A Magyar Nemzeti Bank 2013. április 4-én hirdette meg a Növekedési Hitelprogramot, amelynek harmadik pillére az ország külső sérülékenységének csökkentését célozta. A Monetáris Tanács döntése alapján ennek keretében az MNB heti rendszerességgel devizacsere (FX-swap) tendereket hirdetett meg összesen 2,5 milliárd eurós keretösszeg mellett. A jegybank adatai szerint a 2013. június 3. és 2014. június 4. között meghirdetett 53 tenderen összesen 12 igénybevétel történt bruttó 1,53 milliárd euró (460 milliárd forint) mennyiségben, 2014. június elején a fennálló állomány mintegy 780 millió eurót (240 milliárd forint) tett ki. "A tendereken résztvevő hitelintézetek az igénybevételnél nagyobb mennyiségben csökkentették rövid külső forrásaikat, ami azt jelenti, hogy a program a célkitűzéseknek megfelelően hozzájárult az ország külső sérülékenységének mérsékléséhez" - olvasható az MNB közleményében.
A Monetáris Tanács 2014. április 23-án a jegybanki eszköztár átalakításáról döntött - az MNB szerint ez a lépés érdemben segítheti az államadósság belső forrásokból történő finanszírozásának erősítését, a bruttó külső adósság és a külső refinanszírozási igény csökkenését. Az új intézkedések az ország külső sérülékenységének mérséklése mellett a forintfinanszírozás erősítésén keresztül hatékonyan szolgálják a Növekedési Hitelprogram harmadik pillérének másik deklarált célját, a kéthetes kötvényállomány mérséklését is, így a devizaswap eszköz szerepét ebben a tekintetben át tudják venni - közölte a jegybank.
A Monetáris Tanács döntése értelmében a kamatcsere-eszköz bevezetésére 2014. június 16-ai hatállyal, a kéthetes jegybanki kötvény kéthetes jegybanki betétté való átalakítására pedig 2014. augusztus 1-jei hatállyal kerül sor. Az MNB szerint, mivel a devizaswap piacon kedvezőek a kondíciók, jelenleg historikusan alacsonynak és egyensúlyinak tekinthetőek a felárak, így ebből a szempontból sem indokolt a feltételekhez között jegybanki swapeszköz fenntartása.
Mindenki nyugodjon meg, és folytatódjék a carry trade. Akár ez is lehetne a jelszava annak az átfogó monetáris élénkítő programnak, amellyel az Európai Központi Bank (EKB) amúgy mostanra a legnagyobb Draghi-szkeptikusok táborát is véglegesen elhallgattatta. Az EKB nagylelkű támogatásának köszönhetően pedig addig, ameddig a pénz- és tőkepiaci környezetet jellemző nagyon alacsony volatilitás megmarad, a kamatkülönbözeten alapuló, carry trade néven ismert befektetési stratégia népszerűsége valószínűleg tovább nő a következő hónapokban.
A három nagy tartalékdeviza, a dollár, az euró és a jen kamatkilátásai alapján joggal gondolhatjuk, hogy maga a volatilitás is egyre inkább eltűnik majd az év második felében, még inkább erősítve ezzel a carry trade iránti befektetői kedvet. Ez persze a részvény és nyersanyagárakat is még jobban felhajthatja. A volatilitás süllyedése tehát lényegében önmagát erősíti, ha mindenki csak benne ül az irányban, amerre a határidős árfolyam mutat. Ebben a környezetben leginkább a feltörekvő piaci devizák részesülnek előnyben. A magasabb rövid kamatok miatt, leginkább itt kell keresni az elsődleges jelölteket.
Ha ma szétnézünk egy kicsit az eurózóna állampapírpiacain, akkor látjuk, hogy az egykor vonzó magas hozamok a periféria kötvények esetében teljesen eltűntek, miközben a két éves olasz és a spanyol államkötvények hozama is már csak 0,5 százalék körül mozog.
Ezzel szemben, amelyek most nagyon csábítóak, azok a török, az indiai, az orosz és a dél-afrikai két éves hozamok 8% körül. Ennél még jobb a két éves brazil hozam 11,5% körül , mely miatt a brazil reál idén jelentősen megerősödött az amerikai dollárral szemben miután a volatilitás ebben a devizapárban is számottevően lecsökkent. Ugyanez a sztori pedig még csak most kezd kibontakozni az ebben a „versenyben” még kissé lemaradozó forint, lengyel zloty és török líra esetében.
Több mint 2 fokkal megdőlt a napi budapesti melegrekord kedden – közölte Gaál Áron, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa.
Elmondta: a fővárosban mostanáig 2003-ban volt a legmelegebb ezen a napon, akkor Pestszentlőrinc külterületén 34 Celsius-fokot mértek. Most viszont Újpesten 36,3 fokig melegedett a levegő.
Ha lenne pénzed holnap mit vennél max. befektetési idő 1 hónap?