Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 10. 27. 15:29

Gazdasági folyamatok  

A blogon sokan olvastátok, amiket írtam, ezért gondoltam ebben a topikban folytatom.

Akinek nincsen ÉRTELMES mondanivalója, az ne írjon ide.

Köszi.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
bpdc 2008. 10. 30. 20:37
Előzmény: #118  togyozo
#120
Togyozo: a FED dolgozói szted jól értik a dolgukat?
(én ezt nem kötekedésből kérdem, hanem azért, mert könnyen előfordulhat, hogy egy szervezet rossz döntéseket hoz meg a szakmájukhoz kiválóan értő dolgozók keze munkájának segítségével)
togyozo 2008. 10. 30. 20:35
Előzmény: #116  exmnbs1
#119
"Egyébként pedig ha MNB közelinek adod ki magad maradj a hivatalos hangnemnél"

Én nem vagyos se MNB-s se egyéb kormányzati szerv tagja.Másrészt akkor ne csak engem utasíts rendre, mert mint mondtam spade beírása előtt a drop-pal folyó vitánk teljesen normális hangnemben folyt.
togyozo 2008. 10. 30. 20:32
Előzmény: #115  exmnbs1
#118
Exmnbs!

"Bizony az voltam és emlékszem a szóban forgó 2 személy elődjeire és arra is, hogy hogyan léptek a helyükre."

ez a mondat szerintem nem a kérdéses emberek szakmai felkészültéségről szól. És én nem is róluk beszélek alapvetően, csak azért írtam őket, mert ők 2 olyan név akiket azért szélesebb körben ismernek, hanem a KGF-en, PPF-en meg PSF-en dolgozó emberekről. És ha ott dolgoztál akkor tudod, hogy nem hülyegyerekek és értik a dolgukat.
bpdc 2008. 10. 30. 20:31
Előzmény: #115  exmnbs1
#117
Nem hinném, hogy bárki megkérdőjelezné az MNB-ben általában dolgozó kollégák szakmai tudását, hozzáértését, munkájuk céljait. Úgy gondolom, ha baj van a működéssel (pl. FED és a díszes társasága) akkor ott gazdasági-politikai érdekeknek való megfelelés a prioritás azaz nem szakmai döntések születnek, amelyeknek a későbbiekben sokak számára triviális következményként például gazdasági válságok jelentkeznek.
A MNB 300bp-os kamat emelése is vitatható, noha tűzoltásként egyértelműnek tűnő reakció. Azonban a hosszútávú érdekeinknek nem biztos, hogy a rövid távú érdekek szem előtt tartásával lehet a legjobban megfelelni.
A (politikai-pü.-i) vezetők ennek a válságnak a kapcsán azt mutatják, hogy jobban ragszkodnak a status quo-hoz, mintsem, hogy szembenézzenek a fundamentálisnak tűnő problémákkal. Eljárásukhoz pedig természetesen szívesen feláldozzák az adófizetők pénzét. Meglátjuk, hogyan válik majd be.
exmnbs1 2008. 10. 30. 20:21
Előzmény: #114  togyozo
#116
Egyébként pedig ha MNB közelinek adod ki magad maradj a hivatalos hangnemnél
exmnbs1 2008. 10. 30. 20:19
Előzmény: #114  togyozo
#115
Bizony az voltam és emlékszem a szóban forgó 2 személy elődjeire és arra is, hogy hogyan léptek a helyükre.

Valamint arra is, hogy a Crawling Peg eltörlését nem engedélyezték 2001 előtt pont azok, akik eltörölték.

Jobb ebbe nem bele menni
togyozo 2008. 10. 30. 20:14
Előzmény: #112  exmnbs1
#114
exmnbs1!

Ne haragudj nem én kezdtem a személyedkedést, Drop-pal a vitánk azt gondolom teljesen korrekt hangnemben folyt. Másrészt én már korábban is mondtam nekem elég sok elég jó ismerősöm van az MNB-ben és egyrészt nem hülyék hanem nagyon is jól értik a dolgukat és sokkal többet tesznek ennek az országnak a boldogulásáért mint itt bárki a fórumon. Ezért nem szeretem ha fikázák őket, főleg olyan ember akinek a beírásaiból kiderül, hogy nem a téma szakértője. Ha te tényleg MNB-s voltál akkor szerintem ezt némileg megértheted.
bpdc 2008. 10. 30. 20:09
Előzmény: #110  togyozo
#113
OK, rendben.
Sztem azonban ez nem kérdés, hogy megéri-e, vagyis ez nem eldöntendő dolog a hitelfelvevő részéről, hanem egy kötelező mutatvány. Magyaránszólva egyszerűen mennie kell, nem is jöhet más számításba. A válság épp azért ilyen megrázó az USA ban a bankok számára, mert hiába kap a bank egy üres lakást "vissza" azt nem tudja értékesíteni számára kedvező áron.
exmnbs1 2008. 10. 30. 20:07
Előzmény: #109  togyozo
#112
togyozo, ez a hangnem amit spade-del szemben megengedsz méltatlan
bpdc 2008. 10. 30. 20:06
Előzmény: #106  togyozo
#111
A 20 milliárd kölcsönt pedig amennyiben elköltjük, akkor (az én megítélésem szerint) nem járunk és nem is járhatunk szerencsésen, mert:

1: valószínűleg nem lesz hatékonyan felhasználva, mert a magyar társadalom elutasítja a kiadások faragását (a 13ik havi bérek elmaradása miatt máris tüntetést szerveztek azok, akik a versenyszférában dolgozók által megtermelt pénzekből kapják áldozatos munkájukért a fizetésüket ugye)

2: mert Mo.-n hozzávetőleg 2x, 3x annyi ember dolgozik politikusként és közalkalmazottként, mint amennyire szüksége volna ennek az országnak (ami amúgy igen régi hagyomány Mo.-n)

3: mert Mo.-n véleményem szerint a fentiek megélhetési politikusként és alkalmazottként elképesztő módon ragaszkodnak pozícióikhoz és a hozzájuk tartozó üzlketi lehetőségekhez, ezért egyáltalán nem érdekük ezt az összeget hatákonyan elkölteni.
togyozo 2008. 10. 30. 20:05
Előzmény: #108  bpdc
#110
bpdc!

A beírásom drop ama felvetésére válasz, mely szerint a válság következő csatornája az lesz, hogy az amcsi lakosok, akiknek az ingatlanár csökkenés miatt 100% fölé került az LTV-jük megéri majd elhagyni a lakásukból, mert akkor nem kell tovább fizetniük a törlesztőrészletet
togyozo 2008. 10. 30. 20:00
Előzmény: #97  spade
#109
spade!

"Togyozo meg vagy tulzott tekintélytiszteletből vagy azért mert képtelen az összefüggések átlátására totálisan az erdőben van."

1) szerintem kerüljük a személyeskedést, főleg mert a beírásadiból látszik, hogy fingod sincsen hogyan működik pl: a monetáris politika és kapitális hülyeségeket írsz.

"ire fel kellett 280-nál parázni ??? Megjegyzem szerintem nyoma se volt nagy spekulativ támadásnak a HUF ellen ráadásul, csak a gazdasági realitás kezdett beárazódni... "

a forintot spekulációs támadás érte. Dropnak már leírtam, hogy ez miért egészen bizonyos.

"Gondolok itt a nagy hurrázására a tavaszi sáveltörlést követően ami eddig egy nagy hitelfelvételbe meg 300 bp emelésbe torkolott."

Na ez pl. egy a kapitális hülyeségek közül. hogyan is jön neked össze az IMF hitel meg a 300 pontos emelés a sáveltörléssel?

"Gyakorlatilag az egész MNB vezetést is le kéne váltani, mert a meggondolatlansággal a (sáveltörlés)"

Még szerencse, hogy te okosabb vagy mindnekinél. Már a forint sávszélesítésekor 2001-ben az MNB szerette volna ha eltörlik a +/- 15%-os sávot. De a Csermely Ágnes meg a Hamecz István bizonyosan mind teljesen hülyék és te jobban értesz hozzá. (meg ez egész MNB stábnál).
"300 Bp emeléssel csapdába ejtették a gazdaságot"

Magyarázd már el, hogy a 8,5% helyett 11,5%-os alapkamat miért is dönti meg a gazdaságot? Az alapkamat önmagában csak egy szám, az csak a piaci kamatokba való beárazódásán (állampapír, bankközi kamatok), illetve ennek az árfolyamra gyakorolt hatásán hat a gazdaságra. Amikor a 3 hónapos DKJ még a kamatemelés előtt 11%-on alig ment el, vagy amikor a bankközi piacok alig-alig működnek, vagy amikor a forintot éppen támadják, akkor mégis milyen csatornán keresztül dönti romba a gazdaságot az alapkamat? Inkább örülj, hogy az MNB megvédte a seggedet egy valutaválságtól.

"Mert hiába álmodozunk konvergenciáról már 2 éve lemaradunk ezért a HUF-nak is gyengülnie kell a közgazdasági elméletek szerint. Ahelyett hogy hagynák gyengülni h visszanyerjük a versenyképességünket az MNB mesterségesen magasan tartott kamattal erősíti a HUF-t."

Egyrészt Tokos nagyon jól leírta miért nem lehet versenyképességet növelni HUF leértékeléssel, másrészt azért mert az elmúlt 2 évben egy költségvetési kiigazítás miatt lassabban nőttünk mint az EU, azért badarság volna azt képzelni, hogy mi konvergencia hanem divergencia pályán haladunk. Ráadásul ha a HUF annyira károsan erős, akkor 2001 óta az átlagos exportnövekedésünk miért nekünk volt a legnagyobb? (vagy a szlovákokkal holtversenyben)

"Ráadásul a maastrichti kritériumokban is mi is van a kamatról ? Mégis hogy képzeljük levágjuk majd 900 Bp-tal hirtelen a kamatot ? "

És mi is van az inflációról? A kamatok maguktól lemennek majd, ha nem lesz óriási a szuverén kockázati felárunk (lemegy a hiány)+ lemegy az infláció

Másrészt ha már annyira a forint erősödés ellen vagy, nem tudom hallottál-e már róla, hogy egy időben a cseh meg a szlovák felárak negatívak voltak ez euróhoz képest. És miért? Mert a befektetők azt várták, hogy a valuták felértékelődnek majd. Nálunk miért ilyen magasok a kamatok:
1) rohadt magas a szuverén kockázatunk (a korábbi fenntarthatatlan adósságpálya miatt)
2) a reálfelértékelődésünk infláción és nem nominális felértékelődésen keresztül történik meg, ergo, az inflánk is magas, plusz a befektetők nem tudnak árfolyamnyereséget realizálni a forinteszközökön.

bpdc 2008. 10. 30. 19:58
Előzmény: #106  togyozo
#108
A jelzáloggal terhelt lakást elég nehéz eladni, de azért lehetséges. Ilyenkor az új vevő kifizeti az ingatlan árát, amiből a régi (hitelfelvevő) tulaj csak azt az összeget kapja meg, ami a hitelének és annak járulákos díjainak levonása után megmarad. Általában igen alacsony összeg, de ez természetesen a hitel ingatlan értékéhez viszonyított nagyságától és a kifizetett részletek számától függ. Összességében kimondható, hogy általában nagyon nem szerencsés egy hitelfelvételt követően úgy kiszállni (törleszteni), hogy a jelzáloggal terhelt ingatlant értékesíti az adós.
Törölt felhasználó 2008. 10. 30. 19:50
Előzmény: #98  Törölt felhasználó
#107
Egyébként érdekes...ma beszélgettem egy Pénzügyi téren jó pozícióban lévő ismerősömmel. Ő azt mondta most nekem hogy bankokban dolgozó ismerőseitől, barátjaitól azt hallotta hogy a jövő év elejére, rövidebb időre , jóval magasabb alapkamathoz kalkulálnak. Ő valami 15 BP körül spekulált az ismert banki igazítások alapján. Mondjuk én ezt az infót nem tudom hogy kezeljem....csak úgy tudom elképzelni ezt a szintet hogy a Forint körül nagy balhé lesz még. Vagy túlreagálják a 300 BP-s kamatemelést ?
togyozo 2008. 10. 30. 19:30
Előzmény: #79  Törölt felhasználó
#106
Drop!

1) a goldmanról:

"Tuti, hogy tele van szar eszközökkel, amiből a FED fogja kimenteni.
Ebben az írásban keresd meg a level III eszközeinek nagyságát:"

nézz utána, a goldmannak alig néhány mrd leírása volt. Mégpedig azért, mert ők még időben felismerték, hogy mekkora gáz lehet ebből, és időben kiszórták szinte az összes ilyen eszközüket. A level III eszköz meg semmit nem mond a subprime kitettségről, mivel nemcsak ezek az eszközök tartoznak ide. Jelenleg ha valaki román állampapírt vesz az is ebbe a kategóriába kerül. És nem is önmagában a level III-as eszközökkel van a baj, hanem azzal, hogy a subprime CDO-ok megkapták a legjobb minősítést most meg át kell őket pakolni a "bóvli" kategóriába, amely eszközök után sokkal több tartalékot kell képezni. És a tartalékképzés meg eredményrontó. Ebből van a bankoknak vesztesége.

2) beszéltem egy ismerősömmel, aki nálam sokkal jobban otthon van jelzáloghitel illetve ingatlan témában. Ő azt mondta, hogy szerinte az egy marhaság, hogy ha elhagyod a lakást akkor nem kell törlesztened. Ugyanis a hitel az személyhez kötődik, nem ingatlanhoz. Az ingatlan csupán egy biztosíték, ami csökkenti a vissza nem fizetés kockázatát (pontosabban a vissza nem fizetésből eredő várható banki veszteséget)

3) az FX swapról:
Az MNB állítólag swap-line-t szeretett volna, de az EKB a partnerkockázatra hivatkozva nem akarta megadni. Megjegyzem szerintem ez így sokkal prudensebb, mintha ingyen kapnánk likviditást, és más országok esetében is így kellene lennie.
másrészt azért most kaptunk 20 milliárd EUR-t amit ha jól használunk ki, akkor akár nyerhetünk is a válságon, szóval szvsz ne elégedetlenkedjünk.
Törölt felhasználó 2008. 10. 30. 16:59
Előzmény: #104  Törölt felhasználó
#105
Úgy látom az USD ismét rákapcsolt és erősödik az euróhoz képest. A trend ez marad, ezt is már hónapok óta mondom.
A FED swap line-jai megakadályozzák a többi valuta összeomlását és időben elnyújtják az USD erősödését, de megakadályozni nem tudják.

Egy erő állhatna ellen az USD erősödésének: Kína. Mégpedig úgy, ha diverzifikálná dollár tartalékait és ezzel megsegítené a feltörekvő országokat ill. Európát. De erre láthatóan nem hajlandók, sőt, minden kéregetőt elhajtanak. Egy valakivel hajlandók erősíteni a kapcsolatukat és megsegíteni őket, az oroszokkal. Természetesen hosszútávú olaj szállítási szerződésekért cserébe. Nagyon okosan csinálják. Világ hatalmi vágyaik nincsenek, a saját embereik jövőjével vannak elfoglalva, a világ többi része hidegen hagyja őket.
Törölt felhasználó 2008. 10. 30. 16:43
Előzmény: #103  Törölt felhasználó
#104
Na, végre eljutott a mainstream média is oda, amit már fél éve írok: súlyos defláció lesz az USA-ban:

link

A cikk végén van egy kapitális baromság:

"Ne feledjük el, hogy a jelenlegi pénz- és tőkepiaci válság egyik megágyazója a 2003-2004 során túl sokáig túlzottan alacsony szinten (1%) tartott amerikai irányadó ráta volt, amely lehetőséget adott az eszközár-buborékok fújódásának. A defláció elleni küzdelem tehát megágyazhat egy újabb lufi kialakulásának. Egyébként tegnap éppen 1%-ra csökkentette az irányadó kamatlábat az amerikai jegybank és további csökkentést is kilátásba helyezett..."

A pénzügyi válság nyomán kialakult deflációban éppen az a probléma, hogy az alacsony kamat ellenére a bankoknak nem tudnak hitelezni, a fogyasztók pedig nem akarnak hitelt felvenni. Úgyhogy ebből semmilyen új lufi nem lehet.
Törölt felhasználó 2008. 10. 30. 15:52
Előzmény: #100  spade
#103
spade,

egyetértek, én hiszek a szabad piacban, de lehet, hogy naiv vagyok. A piac szabályozná magát, ha hagynák a központi bankok és a kormányok.

Ezen eldobtam az agyamat. Az USA most nyomott bele 125 mrd-ot a 9 legnagyobb bankba. És az a hír járja, hogy ez a 9 bank az idén 108 mrd bónuszt/prémiumot fizet/fizetett ki az alkalmazottainak.
Milyen világ ez?
tokos. 2008. 10. 30. 13:46
Előzmény: #97  spade
#102
Néhány apróság. Szerintem alapvetően nem a nemzeti valuta erőssége-gyengesége határozza meg a versenyképességünket. A gond az, hogy ha azt mondjuk, hogy legyen az EUR árfolyam 250 helyett 300, akkor hirtelen egy-két exportőr megörül, de aztán rájön, hogy az export alapvetően (alig néhány kivételtől eltekintve) importra épül, és tulajdonképpen csak a bérmunka költségét csökkentette. Ami rövid idő alatt beépül az igényekbe, hiszen minden ára alapvetően megugrik, és jön az újabb sirám, hogy túl erős a Ft, kéne egy kicsit gyengíteni rajta. És a dologból nem versenyképesség fog kisülni, hanem infláció.

Szerintem ehelyett sokkal inkább átlátható adó és járulékpolitika kellene, nem naponta kedvünk szerint módosítgatni, nem 66%-át lenyúlni a legálisan bejelentettek bérköltségének, és hirtelen a versenyképességünk is javulna.

A szlovákok versenyképességével sincs semmi baj, pedig a korona sem igazán gyengült az elmúlt időszakban.
Törölt felhasználó 2008. 10. 30. 11:16
Előzmény: #97  spade
#101
Spade,

értem, amit írsz. Nekem fogalmam sincs egyébként arról, mi lehet az egyensúlyi árfolyam. Abban hiszek inkább, hogy előbb-utóbb "minden" árfolyamhoz képes alkalmazkodni egy gazdaság, így nem a forint erőssége/gyengesége határozza meg a versenyképességet, hanem pl. a Te, Akira, Drop és esetleg az én munkavégző, tanulási képességem.

Amúgy: Simor azt mondta, hogy az IMF lépést követően lehet és kell is újragondolni a monetáris politikát.

A dobozba zárt macskás (helymeghatározós) példád különösen jó volt.

Topik gazda

drop_
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek