Topiknyitó: pioca 2014. 04. 09. 11:58

CERTI HATI WARRANT  

A moly topikban feldobtam a certifikát témát, és úgy látom van a témára vevő.

Itt folytathatjuk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
goapsy1
goapsy1 2015. 10. 21. 10:38
Előzmény: #78  Törölt felhasználó
#80
Mit mondtam rosszul?

Erre, amit írsz, ki se tértem. Pár ft-nyi "trükközés" mindenhol van az ersténél. Eurhuf certiben anno imádták, h amikor mindenki venni akart, pár ft-val feljebb vitték a jegyzési sávot, mikor meg mindenki eladni, akkor lejjebb. Akár napon belül is. Egy ideje nem kereskedem certivel, de valszeg ez nem változott.

Ez azonban a szolgáltató trükközése, semmi köze az alaptermék árfolyamához. (Nyilván azon túl, hogy az határozza meg, hogy a többség egy bizonyos certit venni, vagy eladni akar.)

Az lehet, hogy hazai certiknél máshogy is trükköznek, nem sűrűn vettem hazai részvényre certit, drága, nem éri meg, ráadásul majdnem mindig "rásegítenek", h az alaptermék elérje a ko - pontot.
totoro
totoro 2015. 10. 21. 10:34
Előzmény: #78  Törölt felhasználó
#79
Nem tudom honnan veszed amit írsz, a magyar certik is folyamatosan követik az alaptermék árát. Amióta van certi a BÉT-en azóta kereskedem bennük, ez idő alatt - nem vicc - több ezer kötésem volt bennük, észrevettem volna ha nem így van :)
Törölt felhasználó 2015. 10. 21. 10:26
Előzmény: #76  pioca
#78
Goa rosszul mondta.

Termeszetes, hogy a ketto osszefugg. Csakhogy nem mindegy, melyik piacon.

Ha a BETen forgo alaptermeku certifikatot veszel, akkor egy nagyobb pakk vetele elmozditja az arat.

A kovetkezo (kellene, hogy legyen) az algoritmus. Lentebb leirtak, hogy mi az arjegyzes pontos keplete. Ha te veszel 1000TL certifikatot, akkor az tortenik, hogy
- az arjegyzo megvesz 1000db OTP-t (vagy 100db MOL-t) a prompt piacon fedezetkent.
- az arjegyzo kiszamolja, hogy ez neki milyen aron sikerult
- ez alapjan kikalkulalja a certifikat arjegyzesi arat, es eladja neked.

Emiatt az algoritmus miatt van az, hogy neha vennel certifikatot, de aztan az arjegyzo "hopp" 2-3 Ft-tal arrebb ugrik, es olyan olcson, mint gondoltad, nem is tudsz venni. Te allsz a konyvben a veteli oldalon, o pedig kicsivel a te arad folott az eladoin.

Valojaban azonban a gyakorlatban NEM az van, amit fentebb leirtam, hanem

-Az arjegyzo 9:15-ig vesz egy 1000db-os OTP pakkot, illetve egy 100db-os MOL pakkot. Lesz neki valamilyen bekerulesi ara.
-9:15-kor megkezdodik a certifikat forgalmazasa a BETen, na nem a prompt aron, hanem azon az aron, ami az arjegyzo bekerulesi ara. Ha a MOL egesz nap egy 100Ft-os savban dagonyazik, akkor szerinted a certifikat ara egy 10Ft-os savban fog mozogni? HAHA. Valoszinuleg nem fog mozdulni sehova. Van az 100db-os MOL pakk, azt lehet akkor egesz nap megvenni. Ha elfogy, az arjegyzo vesz megint MOL-t, ahhoz jegyez megint egy uj arat attol fuggoen, hogy milyen aron vette. Arjegyzes-valtozas rendszerint akkor van, amikor az arjegyzo "letradeli" a prompt pakkjat, azaz a delelott 9:15-os vetelet eladja (dragan), aztan vesz helyette ujat olcsobban.

Ha nemzetkozi, likvid piacon forgo alaptermek-certifikatot veszel, akkor abbol te nem tudsz annyit venni, hogy elmozditsd az arat. De az arjegyzo, latva a keresletet, onkenyesen feljebb allhat, es ugyanazt dragabban sozhatja rad. Ugysem lehet ellenorizni, mennyiert adta/vette a prompt piacon.
goapsy1
goapsy1 2015. 10. 21. 10:11
Előzmény: #76  pioca
#77
Ezt nem teljesen értettem:)

A certi ára nemhogy "nagyon nem", semennyire nem szakadhat el az alaptermék árától:)

Egy bizonyos certiből van x darab kibocsátott mennyiség (ez fenn van a bét honlapon a kibocsátási tájékoztatóban.)
Ha ez a mennyiség elfogy, akkor az adott certiből nem tudsz többet venni. Pl láttam már olyat, hogy az árjegyző csak vételi árfolyammal szerepelt a könyvben, mert eladni nem volt neki mit.:)

Ez persze csak az adott certire vonatkozik, azaz ha pl a tl01 long certi elfogy, de tl02 long certi van, akkor abból nyilván tudsz venni.

S alapban sem fordul elő ilyen gyakran, általában csak akkor, ha a befektetők nagyon beálltak egy irányra.

Erre vonatkozott a kérdésed?
pioca
pioca 2015. 10. 21. 10:03
Előzmény: #75  goapsy1
#76
És hogyan küszöbölik ki a nagy vételi erő hatását?
Elméletben a certi árfolyama nagyon nem szakadhat el az alaptermék árától.
Ilyenkor a kibocsájtó újabb certiket keletkeztet és dob piacra, hogy ne bírják fölhajtani az árat?
Eladáskor pedig bevonnak certiket?
goapsy1
goapsy1 2015. 10. 21. 09:58
Előzmény: #74  pioca
#75
Nem.
A kettő teljesen független.

Az persze más tészta, ha 1-2 nagyobb bank, bizonyos certik kiütése érdekében, "rásegít" kicsit pl a mol vagy oti árfolyamra;)))
pioca
pioca 2015. 10. 21. 09:54
Előzmény: #73  goapsy1
#74
Még egy kérdés.
Egy certi, (pl. Mol) nagy mennyiségben történő vásárlásával vagy eladásával, meg lehet hajtani az alaptermék árfolyamát?
goapsy1
goapsy1 2015. 10. 21. 09:46
Előzmény: #62  kimpaa
#73
" Szóval "nem fogy a pénz gyorsabban" ha esik az árfolyam, ez az amit sokan félreértenek hogy hűha már 5*-s az áttétel. "
Ja, szép is lenne, h ha rossz irányba megy a pozid, gyorsuló ütemben fogyna a pénzed, ha meg jó irányba, lassuló ütemben nőne.
:DDDDDDD

pioca
pioca 2015. 10. 21. 09:44
Előzmény: #65  akibaci
#72
Király vagy!!!
Ez a hozzászólás számomra sokat ér.
Megérte a témával foglalkozni.
Ezért szeretem a fórumot mert sokat lehet tanulni értelmes, segítőkész emberektől.
Köszönöm!!!
goapsy1
goapsy1 2015. 10. 21. 09:41
Előzmény: #64  pitcairn2
#71
De, persze, bocs. Elírtam. Harmincszoros.

De a többi stimmel.
pitcairn2 2015. 10. 21. 09:39
Előzmény: #67  goapsy1
#70
ott a pont:)
goapsy1
goapsy1 2015. 10. 21. 09:39
Előzmény: #66  pitcairn2
#69
tuti;)

Certinél bőven elég, ha arra figyelsz, hogy
1, megfelelő helyen legyen a kiütési pontja
2, ne vegyél nagyobb mennyiséget, mint amennyit kibír a tőkéd.

Forintban az 50% tőkeáttétes certi épp annyit fog változni, mint az 1% tőkeáttétes.
Mindössze előbbit hamarabb kiütik - ETTŐL kockázatosabb, nem a tőkeáttéttől.

Mozogni nem fog gyorsabban, ft-ban nézve mindegyik certi ugyanannyit mozog.
pitcairn2 2015. 10. 21. 09:35
Előzmény: #65  akibaci
#68
én eddig csak ezüst és arany turbocertivel játszottam, abban bizony van devizaelem is

goapsy1
goapsy1 2015. 10. 21. 09:35
Előzmény: #62  kimpaa
#67
A tőkeáttétet certinél igazából fel se kéne tüntetni.
Semmi másra nem jó, csak arra, hogy összezavarja, aki nincs 100%-ig képben a certivel, miközben semmi plusz infót nem ad (hisz a kiütési pontból meg az árfolyam állásából egyenesen következik a certi ára, abból meg a tőkeáttét.)
pitcairn2 2015. 10. 21. 09:33
Előzmény: #63  goapsy1
#66
lehet, hogy igazad van
akibaci 2015. 10. 21. 09:32
Előzmény: #60  pitcairn2
#65
A részvény certik árfolyama nem bonyolult:
EBMOLTL15 kötési árfolyam 9.049, MOL könyv vételi oldal most: 13180
13180-9049 = 4131
4131/10 = 413 forint, EBMOLTL15 vételi árjegyző 413 forint.

A finanszírozási kamat a rollover esetén épül be az árba, a kötési árfolyam feljebb jön 20-30 forinttal, így az árjegyző automatikusan lejjebb kerül 2-3 forinttal.

A certiben a 15 forintos spread a két árjegyző között elég sok. A otp, richter, certi esetén nincs 10x-es szorzó, így azok a certik drágábbak ugyan, de a 20 forintos spread mégis sokkal kisebb %-os elmozdulást jelent.

a finansz. kamattal a deviza certiknél kell számolni, azoknak a fair árát azért nehéz képlettel számolni.
pitcairn2 2015. 10. 21. 09:32
Előzmény: #63  goapsy1
#64
"(Azaz ha pl veszel egy dax certit, aminél 30% a tőkeáttét, az azt jelenti, h ha a dax mozog 1%-ot, a certi mozog 30%-ot) "

ez nem inkább 30-szoros tőkeáttét?
goapsy1
goapsy1 2015. 10. 21. 09:30
Előzmény: #57  pitcairn2
#63
"_fogalmam sem__ volt arról, hogy mekkora tőkeáttétellel megy holnap a termék..."

Ezzel teljesen fölöslegesen foglalkozol.

Certi esetében a tőkeáttét azt határozza meg, hogy ha az alaptermék ára 1%-ot változik, hány %-ot változik a certi ára. (Azaz ha pl veszel egy dax certit, aminél 30% a tőkeáttét, az azt jelenti, h ha a dax mozog 1%-ot, a certi mozog 30%-ot)

Azonban neked ez teljesen lényegtelen. Ugyanis ft-ban ugyanannyit mozog mindegyik certi, tökmindegy, mekkora a tőkeáttéte. Csak ha egy certi ára változik pl 100 ft-ot, az %-osan nyilván nem ugyanakkora változás egy 1000 ft-os certi esetében, mint pl egy 2000 ft- os certi esetében. Első esetben 10% volt a mozgás, második esetben 5% - pedig mindkét certi ára ugyanannyit (jelen esetben 100 ft-ot) mozgott!

Szóval ha nem veszel fel túlzott méretű pozit, nem kell foglalkoznod a tőkeáttéttel. A kiütéssel sokkal inkább.;)
kimpaa
kimpaa 2015. 10. 21. 09:26
Előzmény: #57  pitcairn2
#62
A tőkeáttétel egy misztikum a certinél, nem értem miért.
Az mindig azt mondja meg hogy egy adott normál részvényárfolyamhoz képest hányszor többet tudsz megvenni.
Ez mindig változik ahogy mozognak az árfolyamok. De az adott pillanatban megvásárolt certinél ez már nem változik.
Tehát ha vesz valaki 13200-s Molnál 428-n TL15 certit akkor a befektetett pénze 1320/428 = 3.08*-s áttétellel dolgozik.
Ha beesik az árfolyam a Molban akkor a pénze továbbra is ilyen áttétellel forog, hiába lehetne 12500-n több certit venni már -> 1250/358 = 3.49*
Az az áttétel már csak az ott beszállókat érdekli. Szóval "nem fogy a pénz gyorsabban" ha esik az árfolyam, ez az amit sokan félreértenek hogy hűha már 5*-s az áttétel. És akkor mi van? Az mindig csak az aktuálisan elérhető db-számra vonatkozik, hogy annyiszor többet tud megvenni.
pioca
pioca 2015. 10. 21. 09:24
Előzmény: #60  pitcairn2
#61
A BÉT-en kereskedett termékeknél egyszerű a képlet, követi az alaptermék árát.
Ha nem itthon kereskedsz akkor bele kell még kalkulálni a forint árfolyamváltozását is.

Topik gazda

pioca
pioca
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek