Topiknyitó: szivacs 2010. 12. 09. 00:47

Magyarországról viszik ki a legtöbb pénzt, és itt szedik be a legtöbb sarcot  

„Magyarországról megy ki a régióban a legtöbb megtermelt jövedelem, s ez igen sérülékennyé, versenyképtelenné teszi hazánkat” – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke egy tegnapi rendezvényen.

Tíz év alatt 11 483 milliárd forint folyt ki hazánkból – mondta Parragh László, az MKIK elnöke a GKI Gazdaságkutató tegnapi konferenciáján. Ezt a pénzt a kamatterhek, az árfolyamveszteség, a külföldi cégek profitja, az importkitettség, az energiaköltségek, a kereskedelmi szektor vitte ki az országból. Az MKIK elnöke példaként megjegyezte, a hibás privatizáció miatt – amely monopolhelyzetbe hozott magántársaságokat – a gázért harminc százalékkal fizetünk többet versenytársainknál. A rövid lejáratú hitelek kamatai is jóval magasabbak hazánkban. Ez októberben nálunk 8,2 százalék, Csehországban csak 3,9 százalék volt.



Parragh László kitért azokra a szektorokra is, amelyeket a válságadó sújt. Ezekben az ágazatokban eddig is igen jelentős volt a jövedelmezőség, néhány év alatt megtérült a külföldiek befektetett tőkéje. Az energiaszektorban 2003–2008 között 107 százalékos volt a jövedelmezőség. Ugyanebben az időszakban a pénzügyi szféra 155 százalékos jövedelmezőséget könyvelhetett el.



Az MKIK elnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy hazánkban a multinacionális cégek nyolcvan jogcímen szednek pénzt a beszállítóktól. Ezen belül a polcpénz (fizetni kell a kereskedelemben, hogy az áru kikerüljön a polcokra) mintegy 15 százalék. Ugyanez a szlovákoknál három, a franciáknál négy százalék. Ezek a cégek ráadásul a szakmunkásokat jelentős részben árufeltöltőként alkalmazzák hazánkban, így nem kell nekik annyit fizetni, amennyi a szakképzettek garantált minimálbére. Simor András jegybankelnök az eseményen egyebek között hangsúlyozta, hogy a magas külső nettó adósságállományunk, a magas államadósság és a lakossági devizahitelek jelentős szintje miatt sebezhetőségünk hosszú ideig, további egy évtizedig megmarad.



Egy kérdésre azt mondta: ma még nem tudni, hogy mi lesz az átalakuló Költségvetési Tanács feladata (a testület egyik tagja a jegybankelnök lesz). Tekintettel azonban arra, hogy a szervezet megszüntetett titkársága eddig sokkal alaposabb elemzést végzett, mint a jegybank, valószínűleg szükség lesz a Magyar Nemzeti Bank kapacitásainak bővítésére.



Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke pedig azt hangsúlyozta, hogy a bankadónak beláthatatlan következményei vannak a magyar gazdaságra nézve. Szólt arról is, hogy hazánk „nehéz helyzetbe hozhatja” a Moody’s hitelminősítőt, ha végrehajtja a strukturális átalakításokat. Ebben az esetben két fokozattal feljebb kellene minősítenie bennünket.

Magyar Hírlap
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 12. 11. 00:52
Előzmény: #89  szivacs
#90
Szivacs, a szöveged első felével, miszerint az elmúlt 20 év valamennyi kormányára igaz, hogy kompromusszum, megegyezés tekintetében nagy hiányosságok voltak, ebben maximálisan egyetértek. A szöveged végével, miszerint a mostani kormány esetében szerinted éppen e dimenzióban lett volna pár jó lépés, hát ezzel teljesen nem értek egyet. Ennek éppen az ellenkezője igaz. 2/3 Viktor 2/3 előtt ellenzékként is tökéletes példája volt a minden áron ellenkezésnek és a megegyezésre való akárcsak törekvés teljes hiányának, kormányra kerülésük óta meg csak egyet hajtogat: népakarat. Na ez pont az, amit te írtál: hatalmi erőfölényük totális kihasználásával nagyfokú arrogancia mellett ultra demagóg eszközökkel az egyetlen lehetséges és jó megoldásnak hirdetik magukat. Ezt egyébként 3 évvel korábban éppen Viktor mondta nonszensznek ellenzéki szerepben:
Orbán Viktor, 2007: "Egy demokráciában nem képzelhető el, hogy a kormány a saját programját egyetlen lehetséges útnak minősítse."

Orbán és Gyurcsány között annyi a különbség, hogy Orbán vagy szűkkörben is hazudik, vagy a 2/3-tól való félelem miatt még nincs olyan, aki bekapcsolna egy diktafont...
szivacs
szivacs 2010. 12. 10. 22:25
Előzmény: #88  Törölt felhasználó
#89
Az elmúlt 20 évből nem tudok olyan kormányt mondani, amelyik - ritka kivételes eseteket leszámítva - ne ezt tette volna. Ezért mondom, hogy itt még nincs valós demokrácia, legfeljebb pártokrácia, demokratúra vagy elitokrácia - kinek hogy tetszik. A mostani kormány esetében voltak már jó példák, időarányosan itt volt a legtöbb, de még rájuk is illik az alaptétel.
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 22:16
Előzmény: #81  szivacs
#88
Szivacs:

"Én nem hiszek abban, hogy az a nyerő felállás, hogy egy vagy néhány nagyon okos ember kitalálja a tutit és azt elmondja (vagy éppen el se mondja) a népnek, akiknek nincs más dolga, mint követni a tuti tervet."

Ebből egyértelműen ráismertem: az Orbán-kormányra gondolsz, ugye? Mint az egyetlen igazság tudójára...
SHOGUN9110 2010. 12. 10. 21:33
Előzmény: #86  Oszo
#87
Oszo 2010. 12. 10. 20:34
Előzmény: #85  szivacs
#86
Szerintem a jó döntés az eredményes, és másodlagos, hogy hogyan jön létre. Ugyanakkor persze kicsi az esélye,hogy az érdekeltekkel való eszmecsere nélkül hozható jó döntés.
szivacs
szivacs 2010. 12. 10. 20:27
Előzmény: #84  Oszo
#85
Épp ezt próbálom megértetni veled, hogy nem tartom magam sem a titkok tudójának, sem tévedhetetlen megmondóembernek. Sokkal inkább lennék egy közösség tagja, amelyik közös céljaik elérése érdekében dolgozik azon, hogy megtalálja a minél többek által elfogadott megoldásokat.

Szerinted melyik döntés lesz végrehajthatóbb és eredményesebb,
- egy "jó döntés", amit a döntéshozó mások megkérdezése nélkül egyedül hozott meg, majd kötelezővé tette ?
- vagy egy "kevésbé jó döntés", amit az érintettek valós bevonásával, a lehető legszélesebb körű egyetértés kialakítása után közösen határoztak el ?
Oszo 2010. 12. 10. 20:17
Előzmény: #83  szivacs
#84
Semmit nem segit az, hogy leirod azt, amit tudok, egyébként meg nem közölsz semmit, csak célozgatsz mint a nagy titkok tudója. Ami meg a döntéshozást illeti: Lehet, hogy nem úgy kell születni a döntéseknek, de egy dolognak mindenki számára kötelezőnek kellene lenni: hogy jó döntések szülessenek!
szivacs
szivacs 2010. 12. 10. 19:20
Előzmény: #82  Oszo
#83
Bíztam benne, hogy vagy annyira nyitott, hogy megpróbálod venni az adást, de látom még nem szabadultál ki a pártokrácia erőteréből és a táborszemléletből.
Remélem hamar akarni fogod és egyszer sikerül is! Ha segít neked ebben akkor, leírom: a kormány az mnyp ügyben tökéletesen megelégedett egy-két sistergős nagy hazugsággal meg néhány értelmetlen lózunggal, a többit meg megoldja a törvényhozás erőből.
Hozzáteszem: ahelyett, hogy a valós helyzetet tárta volna fel és megpróbált volna minél szélesebb társadalmi egyetértést létrehozni minden érintett bevonásával a megteendő lépésekről úgy, hogy abban mindenki egyetértőleg vállalja a közösen elhatározott rá eső szerepet. Szerintem nem szükségszerű, hogy a döntések így szülessenek. A pártokrácia - amiben élünk - elég messze van a valós demokráciától, amit a túlnyomó többség szeretne.
Bízom benne, hogy most megérzed, hogy ez nem elégedetlenkedésből, irigységből meg gyűlöletből táplálkozik!
Oszo 2010. 12. 10. 18:34
Előzmény: #81  szivacs
#82
Legalább azt megtetted volna, hogy annyit mondasz, hogy itt és most hosszú lenne kifejteni.
Ezzel szemben maradok amellett, hogy nincs előtted az égvilágon semmi, csak valami zavaros ösztönös elégedetlenkedés irigységből meg gyűlöletből összerakva. Ami meg a manyupot illeti, az akkor lett volna sikertörténet, ha békén hagyják. Csak nekem tűnt fel, hogy csak itt a fórumon próbáljátok racionális döntésként megfogalmazni a kormány döntését, a kormány tökéletesen megelégedett egy-két sistergős nagy hazugsággal meg néhány értelmetlen lózunggal, a többit meg megoldja a törvényhozás erőből.
Világbanki kényszer édes jó istenem!
Kell a pénz, azt jónapot!
szivacs
szivacs 2010. 12. 10. 18:18
Előzmény: #80  Oszo
#81
Váratlan fordulat! :-)

A jövőbe senki sem lát, de nézd meg a trendeket és meglátod az irányokat.
Én nem hiszek abban, hogy az a nyerő felállás, hogy egy vagy néhány nagyon okos ember kitalálja a tutit és azt elmondja (vagy éppen el se mondja) a népnek, akiknek nincs más dolga, mint követni a tuti tervet. Szvsz ez nagy eséllyel nem jön be.

Úgy hiszem ha minél többen keressük és választjuk ki utunkat, akkor sokkal nagyobb eséllyel találjuk meg a jó irányba menőt és ha mégsem a legjobbat találtuk meg, de KÖZÖSEN döntöttünk amellett, akkor sokkal nagyobb eséllyel és sokkal többen tudunk majd végigmenni rajta és oda érkezni, ahová szeretnénk.

Lásd az mnyp történetét, jól példázza mindezt. Akár még sikertörténet is lehetett volna, ha VALÓDI KÖZÖS ELHATÁROZÁSUNK lett volna, nem pedig külső (Világbanki, pártpolitikai) kényszer.
Oszo 2010. 12. 10. 18:03
Előzmény: #79  szivacs
#80
Meg vagyok győzve!
Hanem?
Merre induljon az ország?
szivacs
szivacs 2010. 12. 10. 18:00
Előzmény: #78  Oszo
#79
A világ nem statikus, hanem dinamikus rendszer - azaz mozgó célra kell lőni.
Ne abba próbáljunk beilleszkedni, ami épp most változik meg, hanem ami épp most alakul ki!
500 éve le vagyunk maradva egy-két ütemmel, most nem lenne muszály.
Oszo 2010. 12. 10. 17:34
Előzmény: #77  szivacs
#78
OK!

Hanem?
szivacs
szivacs 2010. 12. 10. 16:15
Előzmény: #70  Oszo
#77
ó, egy opportunista konzervatív :-)

No, mire minket be engednek tagozódni a "reális világba", addigra abba már nem érdemes, mert az előnyök már elfogytak, csak a hátrányokban hajlandóak osztozni velünk.
Churchillel szólva: ne lépjünk be olyan klubba, ami hajlandó lenne minket felvenni, (pláne ne, ha még kötelezne is rá), mert abba már nem érdemes! Lásd tót marika esete az ajróval.
Oszo 2010. 12. 10. 14:51
Előzmény: #73  Törölt felhasználó
#76
Sohasem mondtam, hogy nem lehet!
Azt mondtam, hogy még nem mutatta meg senki, hogy hogyan lehet!
Mindenki rosszul választ, aki nem követeli meg a választottjától, hogy értelmesen elmondja mit akar, és nem kéri azt számon rajta. (Pedig mindenki megtehetné!)
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 14:48
Előzmény: #72  Oszo
#75
"és mégis mozog a föld" máglyára küldték azt, aki kimondta a régi igazságot
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 14:46
Törölt hozzászólás
#74
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 14:44
Előzmény: #70  Oszo
#73
Ez jó, " a rosszul gazdálkodó, rosszul választó, állampolgáraink".
Ki dönti el, hogy ki választ jól és ki választ rosszul?
Mert ha nem az állampógár választ (jól/rosszul), az már nem demokrácia (most sem az...), hanem inkább diktatúra.
Betagozódsz, vagy beledöglesz.
Így-is, úgy-is beledöglesz.
Kár, hogy sokan csak a jól megszokott klisék és keretek között tudják a jövőt elképzelni.
Miért ne lehetne máshogyan, mint most?
Nézz szét a földgolyóbison, és mondd azt, hogy nem károkozás folyik.
Oszo 2010. 12. 10. 14:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#72
Bravó!
Látom megértetted!
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 14:41
Törölt hozzászólás
#71
Oszo 2010. 12. 10. 14:28
Előzmény: #69  Törölt felhasználó
#70
Nekünk nem a globalizáció, meg a bankok, meg a demokrácia meg a liberalismus keozervativizmus okoz károkat, hanem a rossz politikusaink, meg a rosszul gazdálkodó, rosszul választó, állampolgáraink. Ezen túl, az aki jelen helyzetben nem a körülöttünk lévő reális világ megértése, az abba való betagozódás felé viszi a dolgokat, hanem az ellenkező irányba valamely ködös, kidolgozatlan megvalósíthatatlan berendezkedés irányába, az nem, hogy nem segít, hanem kárt okoz!
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 13:54
Előzmény: #67  Oszo
#69
Viszonyítás gyanánt mi a bruttó mértéke a károkozásnak?
Vagy az zajlik "a jelenlegi kapitalizmusból, globalizációból, tőzsdéből, multikból pártokból stb álló katyvasz" részéről/irányítása alatt?
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 13:54
Előzmény: #67  Oszo
#68
pl
kicsiben
link
menne ez nagyban is
Oszo 2010. 12. 10. 13:51
Előzmény: #66  Törölt felhasználó
#67
Lehet, persze, de addíg amíg nem tudod megmutatni azt a modellt amit megvalósítandónak tartasz, én nem tudom elfogadni azt a dühöt, amivel a jelenlegi kapitalizmusból, globalizációból, tőzsdéből, multikból pártokból stb álló katyvasz lerombolását vagy javíthatatlanságát hírdeted, mert ez így én csak netto károkozásnak látom.
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 12:32
Előzmény: #65  Oszo
#66
Hogy mi lesz, nem tudom. Vannak, voltak követendő példák ez a lényeg, még csak ki sem kell találnunk valami (persze azt is lehet) újat. Az emberiségnek, mint nagy közösségnek is vannak életciklusai szerintem most, hogy a technológiánk újra ennyire fejlett, akár létrehozhatnánk ismét egy élhetőbb, emberibb világot magunk körül és magunkban is, nem egyszerű persze.
Oszo 2010. 12. 10. 12:26
Előzmény: #64  Törölt felhasználó
#65
És akor most ez a cél?
És akkor oszlassuk fel a városokat, vagy ott a háztömb legyen a falu? .....
Nem ismerem a könyvet, de mindegy is! Az biztos, hogy hasonló paradicsomi állapotok csak meghatározott környezetben, ideig-óráig létezhettek. (És gyanítom, hogy a status quo egyének általi elfogadásában és fenntartásában a vallásnak olyan kihagyhatatlan szerepe volt, ami ma már szintén nem megvalósítható!)
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 11:59
Előzmény: #63  Oszo
#64
"„A székely társadalom alapja a család volt. Ennek egyetlen vagyona a porta. Vagyis ház, gazdasági épületek, udvar, kertek. Ami a kerítésen belül létezett. Itt az Isten után a gazda következett, vagy a gazdaasszony. Egyik porta nem volt alrendelve a másiknak. Mellérendelő viszony volt köztük. Több porta alkotott egy tízest. Több tízes a falut. Egyik tízes sem volt alárendelve a másiknak. A falu vezetősége a portákról került ki. De nem ők voltak az urak. Ők csak szolgálták a közösséget. Több falu alkotott egy széket. Ahogyan egyik falu nem volt alárendelve a másiknak, úgy egyik szék sem volt alárendelve a másiknak. Mégis egységes Székelyföldről beszélünk.... A választott vezető szolgálta megbízóit." (Barabási László: Magyarul gondolkodni, 14-15.o. - FRÍG kiadó - 2006)."

link
Oszo 2010. 12. 10. 11:54
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#63
Valahol a közelmúltban engem is megérintett ez, a házak alkották a "szék"-eket, ha jól emlékszem... tudsz erről valami linkelhetőt?

Bár azt nem hiszem, hogy ez ma reális cél lehet Mo számára...
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 11:38
Előzmény: #20  Törölt felhasználó
#62
"És mennyit hoztak be 10 év alatt?

Csak, mert ez így egy féloldalas adat. Gondolkodni képtelen, vallásos párthívőknek, meg utcai kukaforradalmároknak valószínűleg elég a hőbörgéshez. Nekem kb annyi, mintha egy cégről azt tudnám, hogy a tavalyi évben 1 milliárd volt a költsége.
"
Pénznyelő mennyit hoztak be írd le nekünk és mennyi értékes munkahelyet teremtettek?
Törölt felhasználó 2010. 12. 10. 11:07
Előzmény: #60  Oszo
#61
Van az alá fölé rendelő modellel szemben mellérendezős társadalomszervezési modell is. Múltkor olvastam a székely társadalom modellről, na az ilyen módon működött, köztudott a Székelyek pedig magyar ajkú népek akik Attila hunjainak leszármazottai, nem kell visszamenni az őskorba:)

Topik gazda

szivacs
szivacs
3 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek