Topiknyitó: pampa 2009. 12. 18. 10:58

VÁLASZTÁS 2010  

Lassan aktuális lesz.



Egy kis olvasnivaló:



Vasban nehéz MSZP-snek lenni



A jelenlegi adatok azonban nem támasztják alá a szocialisták optimizmusát. A közvélemény-kutatások a júniusi EP-választásoknál is rosszabb eredményeket prognosztizálnak. Számításaink szerint ebben a helyzetben nem zárható ki az sem, hogy az ország három-négy kisebb megyéjében, Vasban, Zalában, Tolnában, esetleg Nógrádban nem lesz a pártnak sem egyéni, sem listás mandátuma.



A legrosszabb pozícióból a Vas megyei jelöltek vágnak neki a kampánynak. A megyeszékhely, Szombathely ugyan a mai napig MSZP-s polgármester vezetése alatt áll, a közgyűlési többség azonban már rég áttolódott a jobboldalra. A párt Vasban hagyományosan rosszabbul teljesít az országos átlagnál, a 2006-os győztes országgyűlési választáson is csak harminchat százalékot kapott a Fidesz ötvenhárom százalékával szemben, és egyéni körzetet már akkor sem sikerült elhozniuk. Az EP-választáson az egyik legrosszabb szocialista eredmény született ebben a megyében, alig haladta meg a 13,3 százalékot.



Ha az MSZP akár csak egyetlen százalékkal rontott támogatottságán az utóbbi hat hónap alatt, akkor egy mostani választáson kalkulációink szerint a párt megyei listájának nem jutna parlamenti hely. (A számítás természetesen hipotetikus, hiszen két különböző időpontban zajlott választás adatain alapszik, és a végeredményt 2010-ben a párt népszerűségi adatai mellett a riválisok támogatottsága, illetve a részvételi arányok is befolyásolhatják.)



Vas megyében négy mandátumot osztanak ki a területi listán. 2006-ban kettő jutott a Fidesznek, és az úgynevezett kétharmados szabály miatt az MSZP-nek is kettő.

Hogyan születik a listás mandátum?



Az MSZP szorult helyzetének megértéséhez érdemes felidézni, hogyan szabályozza a választási törvény a területi listás mandátumok kiosztását. A választás első fordulójában a pártlistára leadott szavazatokat elosztják a kiosztható mandátumok száma +1-gyel, azaz Vas megyében öttel. Az osztás eredménye adja meg azt a számot, ami egy mandátumot ér. Vasban 2006-ban 147 980 szavazatot adtak le, ebből adódóan 29 596 szavazat után kapott egy-egy párt egy parlamenti helyet.



A fideszes szavazatokból bőven kijött két mandátum, a szocialistáknál viszont nem. Náluk a kétharmados szabályt alkalmazták, azaz ha egy pártnak van annyi fel nem használt szavazata, amennyi kiteszi a mandátumhoz szükséges szám kétharmadát, még egy jelöltje bejut. Ekkor viszont az így felhasznált szavazatok és az egy mandátum elnyeréséhez szükséges szavazatok közti különbséget levonják az országos listára átvitt szavazatokból. Vas megyében az utolsó listás képviselői posztot 19 730 szavazattal szerezték meg, amihez az EP-választásival azonos, 13,3 százalékos eredményt kell teljesíteni.



Az MSZP listáját Ipkovich György, szombathelyi polgármester vezeti, a második helyet Nemény András megyei elnök kapta, ő a párt országos listáján is rajta van, a harmincharmadik.

Zalában jobb MSZP-snek lenni, de nem sokkal



Kissé jobbak a zalai szocialisták kilátásai. Zalában az uniós választást 14,6 százalékkal zárta a párt, és a 2006-os adatok alapján számításunk szerint 11,1 százalékos listás eredmény is elég egy megyei listás parlamenti helyhez. A megyében 2006-ban az öt egyéni körzetből egyet, Göndör Istvánét sikerült megnyerniük, kettőben a Fidesz–KDNP első fordulós győzelmet aratott. A 2006-os harminchét százalékos listás eredmény két helyre volt elég, a Fidesznek itt három mandátuma lett.



Az előrejelzést azonban megzavarhatja az is, hogy a térségben mindkét nagy párt – belső konfrontációi miatt – nagy cseréket hajtott végre. Göndör nem indul egyéniben, és a területi listán sem kapott helyet. A lista élén Baracskai József megyei elnök áll, őt a Göndört váltó Fodor Csaba követi.

A Jobbik bekavarhat



Tolna megyében, ahol négy országgyűlési hely vár listás kiosztásra, 15,3 százalékos teljesítményt hoztak júniusban a szocialisták, a 2006-os adatok alapján számolva legalább 13,3 százalék kell ahhoz, hogy a helyi listavezető bekerüljön a parlamentbe. Ha ez meglesz, akkor Harangozó Tamás megyei elnök, a volt EP-képviselő öccse, a Mozaik Klub egykori tagja szerezhet mandátumot.



Nógrád lélekszámban az ország legkisebb megyéje négy egyéni és négy megyei listás mandátummal. 2002-ben és 2006-ban a pásztói és a salgótarjáni kerületben az MSZP jelöltje nyert, a szécsényi és a balassagyarmati kerületekben a Fidesz–KDNP győzött. A megye nem teljesen reménytelen a szocialistáknak, hiszen az EP-választás is az országos átlag feletti támogatottságot jelzett, itt 17,7 százalékot értek el, és a 2006-os választáson 13,3 százalék elég volt egy listás hely megszerzéséhez. De nyáron a Jobbik nagyobb támogatottságot kapott, 18,7 százaléka egy teljes százalékot vert a szocialistákra. Így az új választáson egészen más szituáció állhat elő, mint 2006-ban, amikor még Boldvai Lászlónak és a jelenleg titokminiszterként működő Juhász Gábornak is sikerült egyéni mandátumot nyernie.link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 04. 20. 14:11
Előzmény: #1437  Phylaxa
#1440
Néz azért utána,mikor született a 2/3-os törvényekről szóló törvény...
Nem önmagában a 2/3-dal van baj: hanem azzal,hogy ki-mire használja!!!
Mert azért az belátható,hogy a 2/3 annak a tábornak is a felelelősége,akik a 2/3-ot megszavazták: szavuk nem lehet a hozott intézkedések ellen! (még akkor sem,ha nem egészen az történik,amit vártak!)
Mások pedig joggal kritizálhatják.
Alkotmány módosítás: ne aggódj lesz! (megvan hozzá a 2/3, ha nem egyedül,akkor a jobbikkal!)
pampa 2010. 04. 20. 14:07
Előzmény: #1438  Törölt felhasználó
#1439
Mellébeszélsz. Kérdeztem valamit. Tudsz válaszolni?
Törölt felhasználó 2010. 04. 20. 14:05
Előzmény: #1436  pampa
#1438
Pampa!

Az nem mellébeszélés,ha valakit figyelmeztetnek a hazugságára!
Mikor mérette meg magár,független pártként a KDNP?
Phylaxa 2010. 04. 20. 14:04
Előzmény: #1430  Törölt felhasználó
#1437
Ha ennyire borzalmas egy kétharmados többség a Magyar Parlamentben akkor miért nem hoztak rá törvényt, hogy nálunk nem lehet? Nem bonyolult. Vajon, ha ők lennének rá az esélyesek akkor is ilyen hiszti lenne? Ez csak színház semmi más. A magyar törvények szerint lehetséges 2/3-ot szerezni és kész. Tessék megváltoztatni az alkotmányt és akkor nem kell ilyesmitől félni.
pampa 2010. 04. 20. 14:00
Előzmény: #1435  Törölt felhasználó
#1436
Ne beszélj mellé.
Ha ennyire okos vagy és hibátlanul látod az eseményeket akkor arra az egyszerű kérdésre válaszoljál,hogy miért 10 % -os küszöböt kellett igazolnia a Fidesz- KDNP pártszövetségnek ha egy pártnak minősülnek?
Törölt felhasználó 2010. 04. 20. 13:57
Előzmény: #1434  pampa
#1435
Te folyamatosan hazudtolod meg saját magad,de látom ez cseppet sem zavar! :-)
Nehéz lesz elviselned,hogy Viktor is pali vett! :-)

pampa 2010. 04. 20. 13:51
Előzmény: #1433  Törölt felhasználó
#1434
Nagyon fárasztó vagy. Amit írsz annak semmi köze a Fidesz "tejhatalmához". Az MSZP ezt állítja,tehát megint HAZUDIK. Ennyi,oszt jónapot.....
Törölt felhasználó 2010. 04. 20. 13:42
Előzmény: #1432  pampa
#1433
Minden féle értelemben igazam van! :-)

A másik,amiben igazam van:"Útálom Gyurcsányt!" mondta Pampa,azóta meg tömjéntől bűzlik minden hsz-ed....
Veszíteni se tudsz,de nyerni se!
"Orbán nem elnöke...", Gyurcsány meg már a sűlyesztőben,de Te még mindíg rá hivatkozol.
Mi ez ha nem Gyurcsány fóbia?
Nem veszed észre,hogy mostmár Viktor és a Fidesz lett a céltábla?
"Azonnali és radikális adó és járulékcsökkentés...!"
pampa 2010. 04. 20. 13:37
Előzmény: #1430  Törölt felhasználó
#1432
Jogi értelemben nincs igazad., és bizonyára tudod idehaza "csak az számít". Sokszor hivatkozott erre az MSZP...
Két önálló párt amely közös listán indult így nekik a bejutáshoz 10 %-os küszöböt kellett átlépni.
Tehát a lényeg: két párt, két frakció.
És ennek a szövetségnek lehet esetleg 2/3.
Nem a Fidesz-nek egyedül. Csak az MSZP kommunikáció ezt akarja elterjeszteni a választók körében.
Ha neked és az MSZP-nek lenne igazad akkor elég lett volna nekik is az 5 %.

Orbán nem elnöke a KDNP-nek.
Törölt felhasználó 2010. 04. 20. 13:20
Előzmény: #1429  pampa
#1431
Lassan előjönnek Viktor "öszide beszédei" is! :-)
Törölt felhasználó 2010. 04. 20. 13:19
Előzmény: #1429  pampa
#1430
Pampa!

Már meginr svindlizel! :-)
Mert mint Te is írod: 94-ben az MSzP az SzDSz-szel közösen szerezte meg a 2/3-ot. Csak ha jól emlékszem,az akkor 2 önálló párt volt! Meséld már el nekem, a KDMP mikor mérette meg magát önállóan?
Viktor farvizén hajóznak csak!
És ha ehhez még hozzávesszük azokat az apróságokat,hogy az SzDSz mennyit kavart keresztbe az MSzP-nek -amivel csak azt érte el,hogy mindketten jókorát buktak!-,most viszont Viktor személyében gyakorlatilag egy kézben összpontosul a teljes hatalom... Jó, igaz ez nem királyság, de nagyon közel áll hozzá!!!
A bukott királyokat a történelem során gyakran lefejezték....
pampa 2010. 04. 20. 13:10
#1429
Olvasom a hírekben miszerint megtörtént a mandátum igazolás és hivatalosan is eldőlt,hogy kik azok akik átlépték az 5 % -os küszöböt és melyik az a két párt amely pedig a 10 %-ot. ( Mert két párt közös indulásánál ennyi a küszöb) Így végleges miszerint 5 párti Parlamentünk lesz.

Belegondoltam akkor Lendvai és az MSZP vezetése miért riogatja ennyire a lakosságot? Mi baja van a 2/3-al? Csak nem az,hogy most nem ő szerezték? Mert 94'-ben nem okozott ekkora gondot a demokráciákban az MSZP-SZDSZ 2/3.
Most akkor miért is?

Ugye,ugye, a van rajta sapka-nincsen rajta sapka esete...
Mert nem lehet a Fidesz-nek tejhatalma a Parlamentben ugyanúgy ahogyan az MSZP-nek sem volt 94-ben.

Még jó,hogy az öszödi beszéd után megigérte az MSZP: Többé nem hazudnak...
Phylaxa 2010. 04. 20. 00:14
Előzmény: #1426  Törölt felhasználó
#1428
Szó sincs róla, hogy bármit is elhiggyek. Egyszerűen csak megpróbáltam rácsapni a multikivonulás "ej mi lesz velünk most" témára, mert nem hiszek benne és nincs is semmi valóságalapja. A multi sosem fog sehonnan kivonulni, mert azonnal bevonul 3 másik multi. Én így gondolom és nem is hiszem, hogy más a valóság. Erre mindig be fogok írni ha egy ilyet olvasok. A termőföld dologban valóban precízebbnek kellett volna lennem, ebben teljesen igazad van.
Törölt felhasználó 2010. 04. 19. 22:47
Előzmény: #1425  Törölt felhasználó
#1427
Helyesen: A PIS 2006. július és 2007. november között...
Törölt felhasználó 2010. 04. 19. 22:46
Előzmény: #1422  Phylaxa
#1426
Phyl, te meg ne higgy el azonnal mindent:) Emlékszel a dán termőföld esetére? Ott is ez volt, nem jártál utánam valaki mondta, te meg tényként elfogadtad.

Akármelyik oldalról van szó, mindig jobb, ha saját magad utánanézel a dolgoknak. A valaki mondta, hogy valaki látott olyat jellegű infók szükségszerűen torzak.
Törölt felhasználó 2010. 04. 19. 22:42
Előzmény: #1421  gbaker
#1425
Ne szélsőjobbos blogokról szerezd az infóidat.

A tények:

- A PIS 2006. július és 2008. november között volt kormányon, így Jaros³aw Kaczyñski 16 hónapig volt miniszterelnök, utána megbukott. Ez még másfél év sincs. Ebből, ha maradandót alkottak volna, se lehet messzemenő következtetést levonni, pláne nem gazdaségi növekedéssel összefüggőt.
- Nem a nemzeti érdek vs. multik érdeke gazdaságpolitikai irányváltás és nem a kedvezmények (nem tudom, hogy ott kapnak-e, itthon a kereskedelmi cégeknek adókedvezménye nincs, max. az adott áruház beruházásához kapnak támogatást, kedvezményt) miatt fenyegettek kivonulással, hanem konkrétan egy törvény miatt, ami korlátozta volna a 400 nm-nél nagyobb kereskedelmi létesítmények létrehozását.
- Emiatt leállítottak egy rakás új projektek és nem kivonultak, de a kivonulásukkal fenyegettek. Nem csak a TESCO, hanem pl. az IKEA is.
- 2007. novemberétől liberális kormánya lett a lengyeleknek és elsők között semmisítette meg ezt a törvényt.

Azt pedig, hogy szélsőjobbos porátlokról szedted az infót, onnan tudom, hogy beírtam a gugliba, hogy "lengyel+tesco+kivonul" és néhány jobbikos blogot dobott ki, ahol szó szerint azt írták mint te (nyilván egy írás kering a neten).

Javaslat: mielőtt határozott véleményt alkotsz, tájékozódj hiteles forrásból.
Phylaxa 2010. 04. 19. 22:27
Előzmény: #1423  gbaker
#1424
Pedig így van és erre a legjobb bizonyíték ami ma folyik. Még csak a kezdetén vagyunk de a fejlett országokban bizony szinte minden kevesebb kézbe kerül. Majd gondolom olyan 10 év múlva utólag elkezdik mondani, hogy mi is történik éppen. Azt már sokan vágják, hogy a piacok nem mozognak természetesen, de arra már kevesebben figyelnek oda, hogy szinte minden szektorban csökken a nagy cégek száma. Azt pedig még kevesebben veszik észre, hogy ezeket az óriási tartozásokat amiket halmoznak országok, cégek, már nem lehet elinflálni. Pedig az energiahordozókkal próbálják keményen. Szinte mindenhol csökkentik a kitermelést, hogy emelhessék az árakat. Kemény menet. Az új technológiák az új alternatív energiák jönnek. Nincs más út. De egy kicsit elkanyarodtam. Bocs!
gbaker 2010. 04. 19. 22:12
Előzmény: #1422  Phylaxa
#1423
A lengyel radikálisokat ugyanúgy támadták, dilettánsoknak közgazdaságilag tudatlannak nevezték, mert kimondták, hogy a liberális gazdaságpolitika negatívan hat a nem tőkeerős országokra. Kimondták, hogy ha hagyják a multik fék nélküli terjeszkedését, azzal csak a külföldi monopóliumok kialakulását segítik elő, hátrányba hozva ezzel a hazai vállalkozókat.
Phylaxa 2010. 04. 19. 22:02
Előzmény: #1421  gbaker
#1422
Hogy hogy visszament? Ettől zengett itt minden, hogy ha reális gazdaságot akarunk csinálni, akkor itt hagynak a multik és megesz minket a penész. Mégsem így van? :)
gbaker 2010. 04. 19. 21:51
Előzmény: #1420  Törölt felhasználó
#1421
A PiS programja szinte szóról szóra ugyanaz volt, mint a Jobbiké, és a külföldi sajtó ugyanúgy támadta mint most a Jobbikot. A tesco is kivonult (persze később visszament), mert megvonták a kedvezményeket, és a helyi vállalkozókat kezdték el támogatni.

Topik gazda

pampa
3 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek