nadam

Regisztráció: 2025-03-18 12:12:22

Hozzászólások száma: 1

Utolsó hozzászólás: 2025-03-18 13:02


Tapasztalat: 3
Aktivitás: 4
Népszerűség: 5

Kedvenc topikok db Utolsó hozzászólás

415
2025. 03. 18. 15:55

utolsó 20 hozzászólás

STRT Holding 2025. 03. 18. 13:02
Egy rövidnek indult, de végül nem rövid feedback részvényesként és a tegnapi befektetői klub résztvevőjeként: Én leegyszerűsítve a következőképpen gondolkodom az STRT-ről: Az alulértékelt magyar startup szcénában látok növekedési lehetőséget, azt elemzem, hogy miért jó nekem az STRT-be fektetni azzal szemben, hogy közvetlenül a startupokba fektetnék.
Az előnyöket jól kidomborítjátok: Nagyon sok időbe telik rendesen felkészülni az egyes startupokból még technológiában tapasztalt embernek is, és mivel nem egész nap ezt csinálom, szinte biztos, hogy nem is tudnám olyan jól csinálni mint ti. Említitek a nagy méretű portfólió miatti kockázatcsökkenést is. Ez is egy nagy előny, bár én ezt kevésbé tartom fontosnak: Szerintem sokan vagyunk, akiknek már eleve nagyon diverzifikált a portfóliója, ezért én szívesen teszek a portfóliómba akár kockázatos elemeket is ha nagy a várható értéke. Nincs annyi tőkém, hogy akkora portfólióm legyen mint nektek, tehát annyira nem tudom porlasztani a kockázatot, viszont kevesebb elemmel tudok diverzifikálni, mert sok kevéssé korreláló assetem van, míg az STRT portfóliójában ezért viszonylag erősen korreláló assetek vannak.
A hátrányok a következők lehetnek:
- A mindenkori prémium. Ez az STRT esetén egyébként teljesen korrekt, jelenleg a portfolio.hu szerint a market kapitalizáció kb. 5 milliard forint, az STRT oldalán pedig leolvasható a mérlegfőösszeg, ami 3.8 milliard forint, ami egy 30%-os prémium: leegyszerűsítve ennyivel fizetek többet, mintha közvetlenül a portfóliócégekbe fektetnék. Ha hozzávesszük, hogy a market kapitalizáció borzasztóan kis forgalom melletti aktuális árfolyamon lett megállapítva, és inkább a nagyobb volumenű tranzakciók átlagárfolyamát nézzük, mint amiken pl. a zárt körű tőkebevonások folytak, a premium még a 30% is kisebb, teljesen elfogadható.
- A másik, nagyobb hátrány, hogy nagyon keveset lehet tudni a portfólióról. Van amit nagy nehezen össze lehet róluk kaparni, van amit lehetetlen. Nekem nem teljesen világos, hogy miért nem lehet erről többet nyilvánosságra hozni, számomra az STRT értékét ez nagyban növelné. Az ideális az lenne, ha könnyen böngészhető formában az összes portfóliócégről elérhetőek lennének az STRT oldalán a következő adatok:
- Hány %-a van a portfóliócégnek az STRT tulaljdonában. (+hitel, SAFE stb...)
- Mikor, milyen értékelésen lettek ezek megvéve, mikor milyen értékelésen voltak exitek. Az ideális az lenne, a mások általi befektetések tranzakcióit is lehetne látni
- A cégek alapvető pénzügyi adatai: kb. elég lenne már az árbevétel is.
- És a legfontosabb: a metodikátok szerinti értékelés: konkrétan az adott cég milyen szabályok alapján mennyire van értékelve.
Ha valamiért az individuális cégekkel kapcsolatos adatokat nem akarnátok nyilvánosságra hozni, a semminél még a szektoronkénti aggregált adatok is többet segítenének: hány százalék van bekerülési értéken értékelve, hány százalék revenue szorzóval becsülve, szektoronként átlagosan mekkora revenue szorzó van alkalmazva. Mekkora az átlag revenue növekedés mondjuk szektoronként. Ezek nélkül csak simán vakon bízunk bennetek, amit meg is teszünk bizonyos mértékig, :) de több transzparencia sokat segítene a cég értékét jobban becsülni, és még többet fektetni az STRT-be. Az ilyenfajta elemzés különösen fontossá válik majd, ha picit érettebb fázisba kerülnek a portfóliócégek, és már jobban lehet számok alapján értékelni gut feeling helyett.

friss hírek További hírek