Topiknyitó: Portfolio 2016. 06. 18. 14:06

Zsiday: a magyar beteg  

Ugrás a cikkhez
A hazai gazdaságra zúduló uniós támogatás olyan, mintha aranylelőhelyeket fedeztek volna fel és aki ehhez a zsíros bödönhöz közelebb kerül, az behozhatatlan előnyre tesz szert más gazdasági szereplőkkel szemben - vélekedik friss blogbejegyzésében...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=58&i=233568
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2016. 12. 14. 15:14
Előzmény: #99  Törölt felhasználó
#100
kedves zsiday
na ezért vezetik majd be mindenhol legalábbis nyugaton az alanyi jogon járó jövedelmet

ami minimum nyugdíj formájában most is megvan
ebből meg lehet élni

zsiday is kezdi elveszíteni a kapcsolatát a realitással

a pénz egyébként is virtuális, annyit adnak belőle amennyit akarnak kedves zsiday - persze, egy normális országban nem itt, az igaz
Törölt felhasználó 2016. 12. 14. 14:36
Előzmény: #95  Törölt felhasználó
#99
GAZDAGON MÉSZ NYUGDÍJBA?
2016. DECEMBER 14. SZERDA | 12:29 | CITADELLA
Nem. Az inflációval foglalkozó korábbi részben már írtam erről, de azt gondolom, érdemes még egy kicsit körüljárni a témát.

ÁtlagJózsi 30 éve átlagfizetést keresett, amit gyakorlatilag el is költött, és ezzel átlagos életszínvonalat valósított meg magának. Ma ÁtlagJózsi átlagfizetést keres, amit gyakorlatilag el is költ, és ebből átlagos életszínvonalon él. Ebből teljesen egyértelmű, hogy az átlagos életszínvonal fenntartásához szüksége költség pont annyival emelkedett, amennyivel az átlagbér, ez pedig hosszú távon egyenlő az EGY FŐRE JUTÓ (ez később fontos lesz) GDP növekedési ütemével! Igaz, hogy ma ÁtlagJózsi jobban él, mint 30 vagy 300 éve, de attól még az átlagos életszínvonal (ami természetesen magasabb mint 30 vagy 300 éve) fenntartásához szükséges pénzösszeg ennyivel nőtt.

Ebből az is következik, hogy a vagyonunkat évente az egy főre jutó nominális GDP növekedési ütemével (ami, ha van gazdasági növekedés, magasabb, mint az infláció!) kell növelnünk, hogy VALÓDI vásárlóerejét megtartsuk. De mennyivel tud nőni a vagyonunk? Ha reáleszközökbe fektetjük (és feltételezünk egy olyan kapitalista gazdaságot, ahol a reáleszközök, azaz gyárak, bányák, ingatlanok) elég jól leképezik a gazdaságot, akkor a reáleszközeink hozama a nominális GDP növekedési ütemével lesz egyenlő hosszabb távon.

De van egy nagyon nagy baj, és ez Japánban már jól látszik (és itt jön a lényeg, remélem még senki sem vesztette el a fonalat). Amíg a lakosság száma nő, addig a teljes GDP gyorsabban bővül, mint az egy főre jutó GDP (hiszen ha mindenki 10%-kal többet termel, de most 10%-kal többen dolgoznak, mint régen, akkor 21%-kal többet termelünk, 21%-kal nagyobb a cégek profitja, 21%-kal nagyobb a cégek értéke). Viszont az elöregedő társadalmakban – és ilyen Európa szinte összes országa – az egy főre jutó GDP bővülése gyorsabb, mint a teljes GDP bővülése. Ez jól látható Japán példáján:

Az egy főre jutó GDP szépen bővül:

japan-gdp-per-capita-ppp
de a lakosság fogyása miatt a GDP összességében nem.

MI KÖVETKEZIK EBBŐL?
A múltban a lakosság bővülése miatt (is, de az egyéb tényezőkbe most nem mennék bele) a befektetések hozama magasabb volt, mint az életszínvonal fenntartásának VALÓS növekedési költségei, ezért is van az, hogy ha megnézzük a múltbeli részvénypiaci hozamokat, azt látjuk, hogy milyen kiemelkedőek voltak, és igazán nem kellett nagyon sokat takarékoskodni, hogy normális körülmények között nyugdíjba menjünk.

Ma azonban, az elöregedő társadalmakban a megélhetési költségek növekedési üteme (az egy főre jutó nominális GDP növekedési üteme) gyorsabban nő, mint a befektetésektől várható hozam (a teljes nominális GDP növekedési üteme). Ez azt jelenti, hogy megtakarításaink várható hozama jóval kisebb lesz, mint az a múltbeli adatokból következne, sőt, a félretett pénzünk VALÓDI értéke várhatóan csökkenni fog. Ez pedig azt jelenti, hogy csak az fog gazdagon nyugdíjba menni, aki nagyon sokat tud félretenni vagy megnyeri a lottóötöst. Viszont a múltbeli tőkepiaci hozamokra senki se számítson, azok töredékével kell beérnünk, miközben az élet tovább fog drágulni.

www.zsiday.hu
Törölt felhasználó 2016. 12. 04. 22:37
Előzmény: #96  ts3
#98
szerintem az elvi probléma a magyar morál és gondolkodásmód
amíg nincs szolidaritás, addig nem lesz előrelépés
Törölt felhasználó 2016. 12. 04. 22:36
Előzmény: #95  Törölt felhasználó
#97
és a többi ország miért nem csinálja ezt kedves zsiday?

pl. az oktatási struktúrát át lehetne venni, de ahhoz először is a pedagógusképzést kell átalakítani, ez mondjuk a könyvekkel, tematikával stb. mondjuk 6 év mire kifut az e első adag új tanár
lesznek mondjuk kétszázan
mire az egész országban minden iskolában többségben lesznek az hány év?

sajnos brutálisan rosszak az alapok
a finnek ezért tudták viszonylag gyorsan megcsinálni mert eleve nem volt annyira rossz a helyzetük

egészségügy: tévedés azt gondolni, hogy csak az infrastruktúra a gond. itt is az emberanyaggal kell kezdeni.

összességében aki 10-20 évről beszél kókler
ennyi idő arra elég, hogy elinduljon egy érdemi folyamat és már legyenek látható jelei a javulásnak

ts3 2016. 12. 04. 22:27
Előzmény: #95  Törölt felhasználó
#96
Az elvi probléma ott van Zsiday felvetésével, hogy ő azt feltételezi orbánról, hogy az országnak jót akar, mert ebben az esetben tényleg csak másolni kellene a jót.
Törölt felhasználó 2016. 12. 04. 21:25
Előzmény: #94  Törölt felhasználó
#95
A LEGNAGYOBB MAGYAR, A MÁSOLÓ
2016. DECEMBER 4. VASÁRNAP | 16:33 | CITADELLA
Gróf Széchenyi István a legnagyobb magyar, ezt minden általános iskolás tudja. De mi az, amivel ő olyan sokat tett és amit most is tudnánk hasznosítani a gazdaság és társadalom fejlesztése érdekében? Nagyon leegyszerűsítve: megnézte, hogy mi az, ami külföldön jó, mi az, ami működik, és megpróbálta Magyarországon is megcsinálni. Lehet, hogy ezt most is meg lehetne tenni. Értelme mindenesetre lenne.

Látta, hogy külföldön van rendes hitelezés, és ez milyen jót tesz a gazdaságnak. Látta, hogy milyen sokat javíthat egy ország szellemi–tudományos helyzetén egy Akadémia. Látta, hogy mennyire fontos az infrastruktúra, a híd, a vasút. És amit hasznosnak látott, azt idehaza is megpróbálta meghonosítani. Nem okoskodott harmadikutas megoldásokkal, nem próbálta magyaros furmánnyal túlgondolni a hanyatló Nyugatot. Ami jól működött, azt itthon is megteremtette. Ezzel lett a legnagyobb magyar. A jó dolgok lemásolásával. Nem lehetne-e ugyanezt megcsinálni most is?

Nem lehetne esetleg megnézni, hogy mitől javult annyit az elmúlt években Lengyelország oktatása, miért az egyik legjobbak a finn iskolák, miért teljesít Szingapúr az élmezőnyben mindig? Mi lenne, ha megnéznénk ezt a hármat, a tapasztalataikat idehoznánk, és erre alapoznánk az oktatási reformot, nem hagymázas álmokra?

Mi lenne, ha ahelyett, hogy létrehozunk egy nyakatekert és láthatóan alig igénybevett törvényt a magáncsődről, inkább megnéznénk, hogy mondjuk Írországban és Hollandiában miért zajlik ilyen jól és gyorsan a csőd, legyen az akár magán vagy céges? És szépen lemásoljuk.

Mi lenne, ha megnéznénk azt a három államot, ahol a leggyorsabban működnek a bíróságok, és az ő tapasztalataikat használnánk fel a hazai jogi infrastruktúra fejlesztésére?

Esetleg megnéznénk, hogy hol a legjobb és egyben olcsó az egészségügy, és átemelnénk az ő módszereiket?

A példákat a végtelenségig lehetne sorolni. A lényeg az, hogy az esetek nagy többségében semmi furfangos dolgot nem kellene kitalálni, csak lemásolni minden egyes területen annak a néhány országnak a tapasztalatait, akik abban a legjobbak. Tudom, hogy ez nem hangzik túl kreatívan, de biztos vagyok benne, hogy az eredmények elképesztőek lennének. Ha valaki erre hajlandó lenne, az valóban a legnagyobb magyarrá válna, mert 1-2 évtized alatt a világ legjobb országává tenné hazánkat.

Széchenyi nem félt lemásolni, ami jó. Nekünk sem kellene.

www.zsiday.hu

én is mondtam oktatás eü húzóágazatok!!!

persze a vaskalapálás is fontos
amíg link

Törölt felhasználó 2016. 11. 21. 09:26
#94
ÚJRA SZÓL A KILENCLÖVETŰ
2016. NOVEMBER 18. PÉNTEK | 10:44 | CITADELLA
A 9%-os társasági adónak, mint azt tegnap írtam, sok haszna nem lesz a hazai gazdaság JELENLEGI szereplői számára: az 500 millió nyereség alattiak, akik a legtöbb embert foglalkoztatják, alig érzik meg, az 500 millió felettiek közül az igazán nagyok az adókedvezmények miatt szintén nem látják sok előnyét, az egyetlen valóban nyertes kör azoknak a nagyobb (de azért nemzetközi mércével nem kiemelkedő) magyar és külföldi cégeknek a csoportja, akik pár milliárdos profitot érnek el, de nincs adókedvezményük. Ez lehet olyan 800 cég, ami azért nem sok.

A nagy kérdés az, hogy azokra a cégekre, akik JELENLEG nincsenek Magyarországon, kellő vonzerőt gyakorol-e az új kulcs, hogy ide csoportosítsák adójuk egy részét. Nyílt titok, hogy a növekedési adóhitel a GE-re lett szabva, aminek következtében a Magyarországon kimutatott profitja megsokszorozódott, és ez többszáz milliárd forint többletbevételt jelent a költségvetésnek. Vajon a kormány annak tudatában, vagy azt remélve vezette-e be az alacsony adókulcsot, hogy ezzel átvesszük a stafétát Luxemburgtól és Írországtól, és egyes multik a nyereségük egy részét idetelepítik? Jó esély van rá, hogy ez rejlik a hirtelen és meglepő fordulat mögött.

Az EU-ban és világszerte egyre jobban büntetik a vállalatokra szabott illetve ide-oda utalgatós, csomagolós (pl. Double Irish with a Dutch Sandwich és egyéb egzotikus) technikákat, ennek lehet alternatívája az egyszerű, nem cégre, nem iparágra szabott, problémamentes adózás, amely az EU-ban a legalacsonyabb. Nem tudom megítélni, hogy ez mennyire fog működni, a következő 2-3 év társasági adóbevétel számaiból ki fog derülni, hogy bejött-e a kormány számítása. Az biztos, hogy Magyarországon a kapitalisták*, a gazdagok számára adóparadicsomi állapotok vannak…

*Kivéve természetesen a nemkívánatos, és szektoradóval sújtott „ellenségek”.

www.zsiday.hu
stock33
stock33 2016. 11. 12. 07:45
Előzmény: #89  szivacs
#93
1. de, neked tökmindegy mi lesz az országgal, amíg orbánék pénztárcája a magyar gdp messziről is jó látszó részével gyarapodik minden évben.... az meg tök mindegy, hogy ezt pénzért képviseled itt, vagy mert értelmileg mindössze ennyire vagy képes, a véleméynüket meg tudják fogalmazni rólad a fórumozók.
2. te az első hozzászólásoddal nullára írtad le magad, egy gazdasági analfabéta szintjét súrolod, alulról. két, egymástól teljesen eltérő számítási metódus alapján meghatározott hiányszámot előrángatva hoztál egy olyan megállapítást, amin a minimális gazdasági érzékkel rendelkező a hasát fogva röhög. le lettél hülyézve, onnantól már csak vergődsz. és ez így van jól :) mulatságos, szórakoztató. tiszta rogáni effektus :)
Peterbond 2016. 11. 11. 18:52
Előzmény: #90  Peterbond
#92
Bocsánat Szivacs neked szántam csak egy másik topicban épp Pampát olvastam ezért kevertem.
Peterbond 2016. 11. 11. 18:51
Előzmény: #90  Peterbond
#91
Szóval röviden:

Ami van:

2% hiány
3% GDP növekedés
4% GDP-nek megfelelő EU transfer
.
Ami lehetne:
.
A:
2% hiány
-1% GDP növekedés
0 EU transfer
.
B:
6% hiány
3% GDP növekedés
0 EU transfer
.
Erről szól sztory és kész.
Az aggodalom csak annyi hogy nincs az EU transferen kívül semmi amiből növekedés látszana sőt inkább az EU pénzek egy része is elkallódik. Kevés mentség hogy Lengyeleknél kicsit jobban mert ott van SAJÁT növekedés is az EU-s hatáson kívül is.

Peterbond 2016. 11. 11. 18:46
Előzmény: #15  szivacs
#90
Pampa:
Itt nem Zsiday van vitában a KPMG-s és Portfoliós cikkel hanem te nem tudod értelmezni azokat és azthiszed egyymásnak ellent mondanak pedig a helyzet az hogy a KPMG-s cikk teljesen másról szól ( hogy a muléticégek nagyobb arányban kapnak EU támogatást nálunk mint a régió más államaiban ), míg a portfoliós cikk semmiben sem mond ellent Zsiday-nak.

Mert mi a helyzet:
"Portfolio vélemény:
A fentiekből összességében tehát az következik, hogy ha év végéig itthon további 800 milliárd forintnyi pénzt kifizetnek a hatóságok a pályázóknak, de közben egyetlen centnyi uniós támogatás sem jön Brüsszelből, még akkor is elmaradhat az egész évre megcélzott 761 milliárd forinttól a pénzforgalmi hiány"

Szóval az állam a saját pénz töbletéből EGY RÉSZÉT ( fontos hangsúlyozni ) meg tudja előlegezni az EU transfereknek. NEM kiváltja azt hanem megelőlegezi. Ezt az összeget meg fogja kapni később így eredmény szempontjából nem érinti a dolog. Közben pedig más kiadásokat később fog kifizetni ( errről szól hogy a kiadási oldalt feszesen tartotta. Miont pl a Tesco ami 90 meg 180 napra fizet. Kórházaknál van szállító ami 1 éve vár a pénzére ).

Eközben az eredmény szemléletű hiány lesz mondjuk 2%. Igen ám de ha nem lenne EU transfer és az állam a mostani növekedési számokat akarja fenn tartani akkor NEKI kéne és nem az EU-nak azokat finanszírozni. Ergo VAGY a ktg vetési hiány lenne 6-8% mert a ktg vetésnek kéne A hiányzó 1400 milliárd forintot ( ennyi a teljes évi transfer 2016-ra ) kigazdálkodnia, VAGY nem 2-3%-al nőne a GDP hanem 1%-al CSÖKKENNE ( Az 1400 Milliárd transfer kb 4%-a a magyar GDP-nek ).

Ezt mondja Zsiday is és semmiben se cáfolja meg a többi cikk. Az szép hogy állam bácsi feszesen tartja a költségvetést és legalább azt tartja de teszi ezt úgy hogy minden gazdaság éélénkítés az EU transferek miatt van. Ergo nincs költségvetési fegyelem ÉS gazdasági növekedés ( ettől nem mondom hogy nem is lehetne ) magyarországon. Jelenleg költségvetési fegyelem és nulla növekedés van Plusz EU transfer és a miatt kis gazdasági növekedés.
szivacs
szivacs 2016. 11. 11. 16:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#89
1. Nem tökmindegy, első az ország!
2. Aki vitatja a beidézett elemzések tartalmát -melyek nem vágnak egybe Zsidayéval, azoknak a KPMG-vel és a portfolioval van vitája és hozzájuk nem óhajt "lesűllyedni".
Látom te is csak a minősítgetésig jutottál, érdemi véleményre nem futotta. :-(
Törölt felhasználó 2016. 11. 11. 16:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#88
Mint mindig ebben a felvetésben csak találgatsz!
A te országodat nem hasonlíthatom a zorbán országához!
A gazdasági tudásommal meg nem érdemes ringbe szállni, mert itt csak shortolják!
andare 2016. 11. 11. 16:29
Törölt hozzászólás
#87
Törölt felhasználó 2016. 11. 11. 14:43
Előzmény: #84  stock33
#86
Ez nem beleszólás, hanem ez a véleményem a téma kiteljesítésében!
Törölt felhasználó 2016. 11. 11. 14:41
Előzmény: #82  stock33
#85
Felejtsd el az orbanisztákat, ha objektív véleményt szeretnél megosztani másokkal!
stock33
stock33 2016. 11. 11. 14:39
Előzmény: #81  Törölt felhasználó
#84
herr bayer, ebbe miért szólsz bele?
Törölt felhasználó 2016. 11. 11. 14:39
Előzmény: #75  Passionata
#83
Aki a legtöbb embernek munkát tud biztosítani az a legnagyobb kommunista, mert közösséget teremt!
Ezt mondogatja nekem ilyen érvekre a konczlaci barátom!
stock33
stock33 2016. 11. 11. 14:38
Előzmény: #80  szivacs
#82
halálira nem érdekel a portfóliós cikk...

annak semmi köze ahhoz, amivel itt bemutatkoztál. itt te vagy az, aki az eredményszemléletű és pénzforgalmi szemléletű hiány között nem tudott különbséget tenni, és beugatott egy idióta szöveget bemutatkozásképp...

mulatságos :) csak így tovább!!!!

eddig se néztem sokba az orbanisztákat, csak igazoltad azt, amit rólatok gondolok...
Törölt felhasználó 2016. 11. 11. 14:35
Előzmény: #79  stock33
#81
Hát nekem is érdekesen hangzik, hogyan nullázol le véleményeket a személyeskedő mellébeszéléseddel!

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók