Topikgazda: 2007. 08. 17. 09:53

MOLly tulajok topikja  

Hi!



Ha az Otisoknak is van gyűjtőtopikja, ne aprózódjanak el apró témákba a Mollysok se.


Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
HuTi ma, 13:29
Előzmény: #373804  Kvazir
#373808
+
HuTi ma, 13:28
Előzmény: #373805  ERA
#373807
Az Orosz olajat szerintem el lehet (és el kell) felejteni, én elsősorban arról beszélek, hogy a meglévő vezetékhálózatot másra is lehet használni és nincs őrületes költsége. A finomítók 100%-ban képesek lesznek Orosz olaj nélkül működni 2026 végére, onnantól megszűnik egy 10 éve tartó kockázat.
ERA ma, 13:27
Előzmény: #373802  HuTi
#373806
Horvátokkal a viszonyt rendezni kell, e nélkül nem lehet megfelelő szerződéseket kötni. Pereskedést be kell fejezni, a pl. kártérítéseket pedig be kell építeni a megállapodásokba. Egy új kormányt alkalmasnak tartanék erre a feladatra, Orbánt biztosan nem. Másik alternatívára szintén egy kormányváltás lenne megfelelő, Lengyelekkel, Csehekkel stb. és most a kormánypártiak nyomják a mínuszokat, de fogalmuk sincs mire!!!
ERA ma, 13:23
Előzmény: #373802  HuTi
#373805
Balti tenger,de Orosz olajról volt szó, persze én is tudom, van alternatív megoldás bőven. Csak akarni kell, de a barátság vezetéken Orosz olajat a jelenlegi kedvező áron kiváltani nincs alternatíva. Béke időkről beszéltünk. Egyébként egyszerűbb lenne Lengyelek felől, cseheken keresztül le Pozsonyba alternatívát kialakítani, nem is kell hosszú szakaszon bővíteni.  Mindenképpen kell az ADria mellé egy másik alternatíva, hogy még egyszer ne legyünk kiszolgáltatva! Egy nem elég! 
Kvazir ma, 13:16
#373804
Tudjuk, hogy teljesen át van politizálva a MOL. 
Nem tudunk most ezen változtatni. 
Annyit tudunk, hogy vagy befektetünk vagy nem esetleg kiszállunk. 
Alacsonyabb lassan az árfolyam a tavalyi csúcsnál akkor is, ha figyelembe vesszük az utóbbi két osztalékot.
A piac nem hülye, a nagybefektetők sem ott főleg nem hülyék ülnek. 
A tőzsdén az árfolyam tükrözi a teljesítményt. A MOL ebben nem áll jól és a piac árazza is. A 
HuTi ma, 12:45
#373803
Nyitó rés betöltve, meglátjuk mi jön ezután. Konszolidál ezen a szinten és folytatódik az elmúlt hetek oldalazása, esetleg meg volt a korrekció alja pénteken és elindul felfelé, vagy jön a jól ismert “ahova egyszer leszúrt az árfolyam, azt még egyszer teszteli” figura?
HuTi ma, 11:50
Előzmény: #373800  ERA
#373802
Az egyik lehetőség amit mondasz, az építés. De ha a vezeték irányát megfordítják a Kralupy és Pozsony közötti szakaszon akkor máris bővülnek a lehetőségek a beszerzésre. Van egy tervezet, hogy összekötik Litinovot és Leunát, ha pedig az megvalósul akkor a fentebb írt megfordított szakasszal együtt már lenne vezetékes összeköttetés Pozsony és a Balti-tenger között is. Mindent az fog eldönteni, hogy gazdaságilag megéri vagy sem. Ha az Adrián a piaci standard háromszorosa lesz a tranzitdíj, akkor meg fognak épülni az új elemek az infrastruktúrában. Ha piaci áron lesz, akkor nem.
Fibonacchi
Fibonacchi ma, 11:35
Előzmény: #373297  Fibonacchi
#373801
ERA ma, 11:18
Előzmény: #373799  HuTi
#373800
Gázt könnyebb volt/lesz megoldani, olajat nehezebb, nincs csővezeték alternatíva, nyilván építeni kell majd , hogy ne Orosz olaj érkezzen. Ez mindennek az alapja, de mennyi lesz  a nem Orosz olaj ára? És lesz e értelme akkor beruházni? Kazah vagy más Ázsia olaj?  Barátság vezeték Ukrajna északi részén létesült, Fehérorosz területen válik ketté és felénk ágazó vezetéke Ukrajna nyugati felén érkezik hozzánk. Miként lehetne Orosz olaj mentesen felhasználni? Térképet megnézed gyakorlatilag új vezetéket kellene építeni, de merre? Arra felé sem a biztonságos politikai helyzet dívik. Költségeket ki fizetné? Mennyi idő a megvalósítás? Több országon átvezetve, engedélyezések? Az a narratíva, hogy hogy az Oroszok a békét csak katonai fejlesztésekre használnák fel. Ezek után?  Csak teljesen EU komfort Orosz vezetés esetén látom már rövid távon is a barátság olajvezeték létjogosultságát. Ellenkező esetben Putyin és bandája évtizedekre leírta ezt a vezetéket is. Esetleg törökökkel lehetne megoldani egy alternatívát, hogy ne csak negatív legyek, de arra felé sem a biztonság dívik. 
HuTi ma, 10:45
Előzmény: #373797  ERA
#373799
Igazad van, de azért én arra gondolom, hogy a háború után az országot újjá kell építeni. Nem lehet mindent segélyből, minden bevételre szükség lesz. A gázzal kapcsolatban már elindult egy ötletelés az EU-ban, hogy miképp lehetne az Ukrajnából érkező vezetéken át Azeri gázt szállítani Orosz helyett. Ha üzletileg indokolt (=tényleg annyira drága lesz az Adria) akkor az olajjal kapcsolatban is el fog indulni a tervezés. A Barátság vezetékrendszer egy értékes infrastruktúra amit nem fognak kidobni ha nem muszáj.
HuTi ma, 10:32
Előzmény: #373794  HuTi
#373798
Még egy dolog ezzel a 20-25% csökkenéssel kapcsolatban:  Többféleképpen értelmezhető a megfogalmazás. Ha ebben a pillanatban kapcsolnák le a vezetéket akkor reálisnak tartanám és az elemzés szerintem erre gondolt (mivel a jelenlegi EBITDA-t veszik alapul). A 2029-es esetleges leállítás már nem lesz jelentős hatással az eredményre.
ERA ma, 10:31
Előzmény: #373794  HuTi
#373797
Én a tendenciákat nem így látom azaz UKR-nek már nem annyira fontos a tranzit díj, eleve a működtetése sem olcsó a vezetéknek másrészről prioritás az olaj bevételek elzárása oroszok felé. Politikát is ide vehetem. Gázt is simán elengedték. Segély -segély hátán, ráadásul most engedtek el Ukrajnának egy halom adósságot. Pont az íre, hogy elegem van a mutyikból és tiszta viszonyokat szeretnék, valós piacgazdaságot és nem agyon torzított működéseket látni. Szocializmus másolása, és ezek libsiznek. No de hagyjuk. Két ország maradt mely Orosz olajról nem igazán akar levállni. Senki nem fog Ukrajnával szembe menni, ha úgy döntenek elég volt. Oldjátok meg délről.  Béke után ? Amíg Putyin  vagy hozzá hasonló autokrata elmebeteg irányítja Oroszországot pl. Medvegyev,  addig béke idején sem lesz Orosz olaj, egy Gorbacsov tipusú peacemaker esetén lehet, de erre nagyon kicsi esélyt látni. 
HuTi ma, 10:22
Előzmény: #373795  ERA
#373796
A reggeli felszúrás szerintem tipikus, a pénteken bent maradt vételek teljesülhettek. Ma nincs USA úgyhogy nem számítok nagy mozgásra a nap további részében.
ERA ma, 10:18
#373795
Mellesleg a 2029-re nincs konkrét bizonyíték, senki nem erősítette meg! Ettől még lehet persze igaz. Molnak kellene tiszta vizet önteni a pohárba!  Pénteken Bloomberg közlése szerint mást is mondtak, de nem hergelek senkit bizonytalan hírekkel. Érdekesen felnyomták 2750-ig reggel, majd vissza tértünk a péntek előtti állapotokhoz.  Konteókat minden irányba lehet gyártani, ha tényleg ég a talaj az Erste alatt akkor legalább még egyszer lenyomhatják az árazást, hogy igazolják a piaci mozgásokat. Amíg nem lesz tényleges tőzsdefelügyelet addig minden konteó beleférhet az elmékbe.
HuTi ma, 10:16
Előzmény: #373792  ERA
#373794
Nagyjából ugyanezt akartam írni a spreaddel és az extraprofit adókkal kapcsolatban. Békeidőben egyébként is csak 0.5-1USD szokott lenni a különbség. Érdekes módon más vállalatok értékeltsége nem csökkent amikor lejöttek az Orosz olajról. Én mindettől függetlenül továbbra is számítok arra, hogy nem Orosz eredetű olaj jöhet (a háború vége után pár évvel pedig majd az is) a Barátságon, mivel Ukrajnának is szüksége van a tranzitdíjra.
ragasz ma, 10:14
#373793
Ti is úgy látjátok, h MOLTL71 maradványértékes kereskedés még mindig nem indult el?
ERA ma, 10:06
Előzmény: #373791  HARDCORETERROR
#373792
Szerintem te az Ersténél dolgozol, de most ez lényegtelen. Elvet nem értem: ha az Orosz olaj 5-10 USD-vel olcsóbb, de az extra profit adó jelenleg 5usd levonhatóság mellett 95% akkor miért esne 20-25%-kal az értékeltsége? Mert nyilván az Adrián keresztül szállított olajnak nincs spreadje és extra profitja. További különadókról nem is beszélve. Szóval megint egy cikk ami fél igazságokat tartalmaz, arról nem is beszélve, hogy hamár értékeltséget nézünk, hogy befektetőknek sokkal szimpatikusabb lenne nem Orosz olaj feldolgozása és a különadóktól mentes piaci működés. Államnak ill. kormánynak sokkal nagyobb gondot jelentene az Orosz olajról leválás. Kicsit önigazolás az ERSTétől péntekre utalva?
HARDCORETERROR
HARDCORETERROR ma, 09:45
#373791
ERSTE:
Mihail Podoljak ukrán elnöki tanácsadó szerint Ukrajna az év végével leállíthatja a Barátság kőolajvezetéken történő olajszállításokat, beleértve a nem orosz forrásokat is. Később az elnöki tanácsadó módosította ezt a megjegyzését és jelezte, hogy 2029 végéig — amikor lejár a szerződés az orosz Transznefttel — biztosítható az olaj szállítása.
Véleményünk: A MOL már évek óta készül arra, hogy megszűnik az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken. A cég nemrégiben elmondta, hogy ha ez az esemény most következne be, akkor a két belső finomítójának kapacitáskihasználtságát 80%-ra kellene csökkenteni, és az ellátást az Adria kőolajvezetékről tudná biztosítani. A cég jelenleg 11 millió tonna orosz kőolajat vásárol, az Adria felől évi 8 millió tonnát lehet jelenleg beszállítani. A MOL 2026-re teljesen elkészül azokkal a projektekkel, amelyek biztosítják, hogy 100%-ban ellátható legyen az Adria felől. A MOL 2024-re állapodott meg a horvát Janaf-fal az Adria kőolajvezeték használatáról, összesen 2,2 millió tonna beszállításáról szól az alku, amit jövőre 8 millió tonnára kellene bővíteni. Ennél többet is tud az Adria szállítani, de ehhez a Janaf részéről is beruházásokra van szükség.Úgy gondoljuk, hogy az orosz olajról való leválás a MOL csoport jelenlegi 3 milliárd dollár feletti éves EBITDA-ját 2-2,4 milliárd dollárra csökkentené, mivel az orosz olaj 5-10 dollárral olcsóbb hordónként, mint a tengeri kőolaj, és a szállítási költség is valamivel drágább lehet az Adria esetében, mint a Barátság kőolajvezetéken. Az orosz olajellátás leállása becslésünk szerint 20-25%-kal csökkentené a MOL értékelését, ami részvényenként 500-750 forintot jelent. Ellátásbiztonsági problémákat nem látunk idehaza, mivel a MOL finomítói továbbra is mennének, a termékimport pedig növelhető lenne a külpiacokról. A magyar kiskereskedelmi árak azonban valószínűleg 5-10% körüli mértékben nőnének a nagyobb és drágább termékimport miatt.
Gyuszka ma, 09:27
#373790
Milyen szép vételi nap volt a pénteki?! Mehetünk 2800 felé(fölé), tovább.
Donqatto
Donqatto ma, 09:15
#373789
r. 2706
Donqatto
Donqatto ma, 09:13
#373788
Látom még sokan alszanak :D
Megnyitom akkor a napot
Napi max 2750 volt...az irány valszeg fel, de azóta szépen vissza is jött
wtcsab szombat, 18:35
#373787
lazar kastélytörvénye is élesedett....
wtcsab szombat, 14:55
#373786
Arról is szó volt, hogy a mol olyan megállapodás küszöbénél áll, ahol ő megveszi az olajat talán azerbajdzsánban az oroszoktól, onnan pedig már az ő olaja, és ővé a tranzitdíj és kockázat, ami végül is egy formaság, mert ennyivel úgyis olcsobban veszi. Az ukránok meg az orosz olaj ellen vannak csak, a mol olaját átengedik mindig is.....kell nekik a tranzit pénz....
ERA szombat, 12:12
#373785
Én megértem a csalódottságokat és nem is tartom lehetetlennek a konteók igazságát, de mutyikat nem úgy szokás csinálni, hogy több ország benne van, túl rizikós szerintem. Itthon a fidesz alaposan beültette az emberekbe a mutyik mivoltát, ha mindenképpen ragaszkodunk az előre megbeszélt tegnapi forgatókönyvhöz akkor a Bloomberg miként kerül képbe? Gyakorlatilag az ott megjelent nyilatkozat csak árnyalta a képet, mert lesz olyan olaj szerződés amit már nem engednek át januártól. Egyértelműen a hazai szerződéseket kellenen kikövetelni, de akkor kiderülhetne a MOL-kormány-Orosz olaj közti mutyi pl. mennyivel kevesebb áron kapjuk az olajat, hogy legyen a kormánynak extra profit adóalapja!!! Szijjártó meg egy sunyi ,mellébeszélő figura, egy szavát sem hiszem el. Nyilatkozata a jelenről szólt, de itt az alap hír is 2025. januárt említette. Sokaknak elkerülte a figyelmét, hogy csütörtökön volt egy UKR EU külügyi tárgyalás ahol Kuleba már jelezte a tagállamoknak, hogy az orosz olaj korlátozása végleges lehet idővel. Persze próbálják a megmaradt két tagállamot, SVK és hazánkat terelni a leválás irányába. 
ERA szombat, 12:03
Előzmény: #373776  Stalker
#373784
Megírtam tegnap. HVG hozta le először és egy Ukrán lap alapján. Helyesbítést is egy Ukrán lap írta meg, onnan vették át a magyarok, a Bloomberg pedig az Ukrán csővezeték üzemeltető vezérének nyilatkozatát adta le melyben kijelentette, hogy a meglévő szerződéseket még teljesítik, az új Orosz olaj szerződéseket már nem. Szlovákiát idézték ahol 2024 év végére kifutnak a megállapodások. Hazánkban nem látható meddig van szerződése Molnak, de egyes hírek 2029 ig mások ez év végét jelölik meg ! 
wawa2 szombat, 10:15
Előzmény: #373772  Colombo
#373783
Egy tanácsadó nyilatkozott, ami ugye nem hivatalos, mégis nagyon rámozdult a magyar sajtó.
Nedden
Nedden szombat, 09:42
#373782
Kíváncsi lennék mekkora kárt okoztak a kiütött certifikátokkal!.Fel kellett volna függeszteni a kereskedést nem percekre hanem végig, hogy védjék az embereket.Főleg kiderült, hogy egy pozitív hírt adtak el negatívnak! 
https://www.economx.hu/tozsdek-piacok/reszvenyek-mol-adria-baratsag-orosz-olaj.795477.html
.
A pozitív hír pedig, hogy haladnak a munkálatok, hogy a “tengeri” olajat is hamarosan fel tudják dolgozni.
hekki
hekki szombat, 09:26
Előzmény: #373780  Donqatto
#373781
Tényellenőrzés, ugyebár, lakmusz. :)

friss hírek További hírek