Topiknyitó: szivacs 2015. 06. 03. 00:43

"Magyar az, akinek fáj Trianon”.  

“Édes kicsi fiam, te még nem tudsz olvasni, neked nyugodtan írhatok és szabadon és őszintén – hozzád beszélve és mégis magamhoz – valamiről, amiről soha nem beszéltem, amit magamnak sem vallottam be soha, aminek a nevét soha ki nem mondtam. Most, ezen a furcsa nyáron, mely úgy hat rám, mint borzongó, kényelmetlen ébredés egy tarka és bolondos álom után, először válik tudatossá bennem, hogy egész életemben kerültem ezt a szót… íme, erőlködöm és nem tudom kimondani most se, különös szemérem fog el, nem tudom legyőzni; pedig nem volnék éppen zárdaszűz, se vénkisasszony – nevén szoktam nevezni, nemcsak a gyermeket, de ama boldog és áldott bölcsőt is, ahonnan származik. Megpróbálom megmondani, mi az, amit érzek, akkor talán nem kell kimondani; ugye?

Különben ha nem értenéd dadogásomat, útbaigazíthatlak. De fordulj el, ne nézz a szemembe. Még nem olvastam ezt a könyvet, amiben levelem meg fog jelenni: de úgy gondolom, ama szót megtalálod benne többször is – hiszen arról szól a könyv, amit ez a szó jelent. És megtalálod régi versekben és széles szólamokban, amik most újra élni kezdenek, én még akkor ismertem őket, mikor egy időre halottaknak tetszettek, üresen, furcsán kongottak a fülemben, nem értettem őket, vállat vontam. Igen, valamiről beszéltek ezek a versek, és szóltak valamiről, amiről tudtam, hogy van, mint ahogy van kéz és láb, különösen hatott rám, hogy emlegetik, mintha valaki minden lélegzetvételnél megnevezné a láthatatlan elemet, mely tüdejébe nyomul. Iskolai ünnepélyeken, tavasszal kiáltották hangosan: azt mondták nekem, hogy szeressem, kötelességem szeretni. Mintha azt mondták volna, hogy szeressem a kezemet és a lábamat. Dac fogott el és furcsa makacsság: – hogyan lehetne kötelességem, hogy magamat szeressem, így szóltam magamban, holott én nem vagyok megelégedve magammal, holott én több és jobb szeretnék lenni, mint ami vagyok – holott én gúnyolom és dorgálom magamat. S mert a földön járok, ne fordítsam szememet a csillagos ég felé, melynek nincsenek határai, csak horizontja van! S mert nem tudok ellenni étel és ital nélkül, tegyem meg istenemmé az ételt és italt? S mert nem tudok szólani másképpen, csak így, ne hallgassam meg azt, aki másképpen szól? S ha erőt adott nekem a föld, amelyből vért szíttam magamba anyám emlőin át – ezt az erőt csodáljam a munka helyett, melyet végrehajtok vele! Dac fogott el és makacsság: embernek neveztem magam – azt kerestem, ami bennem hasonlatos másféle emberekkel s nem azt, ami különbözik. Világpolgárnak neveztem magam – léleknek neveztem magam, mely rokon lelket keres, akárhol itt e földön, s ha kell, a pokolban is.

És nem mondtam ki azt a szót. De ha házat építettek valahol Pesten vagy Fogarason, vagy Szolnokon, vagy Kolozsvárott, megálltam előtte, és úgy néztem, mintha az én házamat építenék. És ha virágot láttam nyílni a pilisi hegyekben vagy a Kárpátokban, tudtam, hogy a virág nekem nyílt. És ha idegen emberrel beszéltem, és az idegen ember dicsérte a lánchidat és a Dunát és az aggteleki cseppkőbarlangot és a dobsinai jégbarlangot és a Vaskaput és a Balaton vizét – akkor lesütöttem a szemem és zavarba jöttem, mintha engem dicsérne. És mikor Berlinben jártam, úgy csodálkoztam és nevettem magamban azon, hogy ezek itt járkálnak és házakat építenek, mint aki álmában tudja, hogy álmodik, és amit lát, nem valóság, álomkép csak, tündérmese, játék. Játék háznak éreztem az idegen házat – csak játszották az emberek, hogy ezt ők komolyan veszik –, és mikor a vendéglőben fizettem, elámultam, hogy elfogadják tőlem a játék pénzt, amit kezembe nyomtak, mikor átléptem a magyar határt. És lelkem mélyén soha nem hittem el, hogy ők komolyan mondják: hélas! és alas! és wehe! és ahimé! – mikor jaj-t kell mondaniok –, és arra gondoltam, hogy haláluk percében ők is jajt mondanak majd, mint én. A megfogható ismerős valóság ott kezdődött nekem, ahol átléptem a határt – ha életemben először jártam is arra, ahol átléptem.

De nem mondtam ki azt a szót soha. És most már nem is tudom kimondani, csak ennyit: valami fáj, ami nincs. Valamikor hallani fogsz majd az életnek egy fájdalmas csodájáról – arról, hogy akinek levágták a kezét és a lábát, sokáig érzi még sajogni az ujjakat, amik nincsenek. Ha ezt hallod majd: Kolozsvár, és ezt: Erdély, és ezt: Kárpátok – meg fogod tudni, mire gondoltam.”

Karinthy Frigyes:

Levél kisfiamnak – Trianon emléknapjára
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pampa 2015. 06. 08. 06:42
Előzmény: #287  Törölt felhasználó
#301
"A határok megnyíltak, bárki bármikor bárhova eljuthat és ez legtöbb ami ezen területen elérhető (értsd: nem lesznek visszaállítva a trianoni határok, ez egyszerűen diplomáciai képtelenség) és én ezzel elégedett vagyok"

Érdekes megközelítés....

Amikor megváltoztatták akkor MEGOLDHATÓ volt diplomáciai lépéssel.

Amennyiben már nincsen az EU miatt jelentősége a határoknak akkor miért nem állítják vissza legalább az EU tagállamok között lévőt?
Annyira kérik a magyarok, úgy sincs jelentősége...adjuk vissza nekik....

Vagy esetleg mégis van?

"és én ezzel elégedett vagyok"

Ehhez pedig NEM lehet semmit sem hozzáfűzni! Vagyis amit lehetne azért kitiltanának erről a felületről!

szvsz

bigyula 2015. 06. 08. 07:15
Előzmény: #301  pampa
#302
"Amennyiben már nincsen az EU miatt jelentősége a határoknak akkor miért nem állítják vissza legalább az EU tagállamok között lévőt?"

A második felét már meg is válaszoltad a mondat első felével.

"Annyira kérik a magyarok, úgy sincs jelentősége...adjuk vissza nekik...."

EZ NEM ÍGY VAN! Légyszíves sorold már fel a határon túli, vagy hazai politikusok ilyen jellegű hivatalos nyilatkozatait! A határon túliak tudtommal autonomíát szeretnének.

"Amikor megváltoztatták akkor MEGOLDHATÓ volt diplomáciai lépéssel."

Nem, ez nem tiszta "diplomáciai" lépés volt! Egy háborút lezáró egyezmény, ahol Magyaroszág a vesztes fél oldalán állt. Szerinted az osztrákok miért nem siránkoznak folyamatosan a Monarchiva területi visszaállítását követelve?
pampa 2015. 06. 08. 07:29
Előzmény: #302  bigyula
#303
"Nem, ez nem tiszta "diplomáciai" lépés volt! Egy háborút lezáró egyezmény, ahol Magyaroszág a vesztes fél oldalán állt"
Ahogyan Ausztria is,ráadásul ő robbantotta ki a világháborút.

Az őrvidék mikor volt része a történelmi Ausztriának? Akkor miért csatolták a "vesztes" Ausztriához?
Törölt felhasználó 2015. 06. 08. 08:39
Előzmény: #301  pampa
#304
"Vagyis amit lehetne azért kitiltanának erről a felületről! "
... azaz már egy kitiltástól olyan félelmed van, hogy nem mered megtenni... sztem gondold át az egészet, mert gőzöd sincs milyen következményei lennének egy ilyen követelésnek nemzetközi szinten !
:D:D:D
mpagnes 2015. 06. 08. 09:43
Előzmény: #302  bigyula
#305
a monarchia területét hogyan követelhetné Ausztria, amikor az magyar terület volt? egyébként Ausztria nem lett területileg büntetve olyan arányban, sőt
szivacs
szivacs 2015. 06. 08. 09:58
Előzmény: #304  Törölt felhasználó
#306
Milyen következményei lennének Európában?
- esetleg felbomlana a Szovjetúnió, Jugoszlávia, meg Csehszlovákia?
- függetlenné válna Ukrajna, Fehér-Oroszország, Észtország, Lettország, Litvánia, F.Y.R. Macedónia, Szlovénia, Horvátország, Montenegró?
- vagy kiszakadna Szerbiából Koszovó?
- netán egyesülne Németország?
- autonómiát kapna Dél-Tirol?
- vagy még létrehoznának egy önálló zsidó-államot is?
- esetleg kiválna Skócia az Egyesült-Királyságból?
- netán Románia visszaszerzi Besszarábiát?
De hisz' mindez elképzelhetetlen "diplomácialilag" ugye??
Törölt felhasználó 2015. 06. 08. 10:12
Előzmény: #306  szivacs
#307
OK, akkor csak álmodj tovább a lehetőségről ... fogalmad sincs a különbségekről, csak annyit látsz, hogy vannak "változások"... bírom az ilyen "Trianon-bolondokat".. egyik eszelősebb, mint a másik ... kész téboly amit műveltek, de csak hajrá... nekem fontosabb dolgaim vannak, minden jót neked is !
:D:D:D
mpagnes 2015. 06. 08. 10:24
Előzmény: #306  szivacs
#308
látnak máshol 10 estet, de a mi esetünk az nem az....világos, nem? ez a kishitűség és a hülyének nézésünk nem észrevétele, sőt ezek a "szembekötve vakon" vezető honfitársaink,akiket a nyugat úgy vett meg ideológiailag, hogy ők az "Elfajult testvéridtől csinált áll-útakon" vezetőink
szivacs
szivacs 2015. 06. 08. 11:02
Előzmény: #308  mpagnes
#309
Pontosan.
E "szellemi vakok" nem tudják hogy milyen is a világ teljességében, léteznek benne színek is, nem csak formák és hangok. Kizárólag ésszel közelítik meg azt is, amit szív nélkül nem lehet, hiszen az ember nem lehet teljes féloldalasan! Vakságuk akkor múlik majd el, ha a szívükre legalább annyira figyelnek, mint az eszükre.

"– Isten veled – mondta a róka.
– Tessék, itt a titkom. Nagyon egyszerű: jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.
– Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan – ismételte a kis herceg, hogy jól az emlékezetébe vésse.
– Az idő, amit a rózsádra vesztegettél: az teszi olyan fontossá a rózsádat.
– Az idő, amit a rózsámra vesztegettem… – ismételte a kis herceg, hogy jól az emlékezetébe vésse.
– Az emberek elfelejtették ezt az igazságot – mondta a róka. – Neked azonban nem szabad elfelejtened. Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél."
_pampa 2015. 06. 08. 11:03
Előzmény: #304  Törölt felhasználó
#310
"sztem gondold át az egészet, mert gőzöd sincs milyen következményei lennének egy ilyen követelésnek nemzetközi szinten !
:D:D:D"

Milyen következménye lett az USA-ra nézve annak, hogy hamis indok alapján porig rombolt egy országot?
Nemzetközi joggal ellentétesen tart fogva embereket?

Kihallgatás során kínzást alkalmazott?

Kínzás során gyanúsított halt meg?

Illegális lehallgatásokat folytatott?

stb...stb...stb...

Mi lett ezeknek a következménye?

Mi lenne ha ezt Putyin vagy esetleg Orbán vagy Irán,Észak-Korea tenné?

szvsz
szivacs
szivacs 2015. 06. 08. 11:18
Előzmény: #307  Törölt felhasználó
#311
Köszönöm a jókívánságot - remélem szívből jött!
Viszont kívánom neked is!

Egyébként nem vagyok "Trianon-bolond". Csupán nem játszom el a mások által rám erőltetett hitvány szerepet, akik azt akarják, hogy féllábú, félkarú, féleszű és félszívű legyek és feledjem el eleim és az ő életüket, mindazt, amiért kűzdöttek, dolgoztak, éltek és haltak.
Szelíden üzenem: "Nem, nem, soha!"
szivacs
szivacs 2015. 06. 09. 10:59
Előzmény: #311  szivacs
#312
Magyarország szerepe az első világháborúban

Abban, amely egyértelműen a nagyhatalmak érdekét szolgálta, nem Magyarországét, mégis legnagyobb mértékben azt az országot csonkították meg, amely egyedüliként emelt szót a háború ELLEN!

"Magyarország mint az Osztrák–Magyar Monarchia része, külügyeiben nem független politikai hatalomként lépett háborúba. A szerb helyzetre és a Ferenc Ferdinánd ellen elkövetett merénylet jelentőségének túlbecsülésére jellemző, hogy a háborús helyzet már 1914 júliusában megérett a konfliktusra. Ekkor már nyilvánvaló volt, hogy Bécs nem mond le a Szerbia elleni akcióról, amelyhez gróf Tisza István csak annyit tudott hozzátenni, hogy július 14-én feltételül szabta: a Monarchia jelentse ki előre, hogy a Szerbia ellen indítandó akcióval jelentéktelen határkiigazításokon kívül szerb területek megszerzésére nem törekszik.[1]

Charles Tisseyre, a francia parlament képviselője könyvet írt a háború kitörésének körülményeiről: „... Tisza István volt az egyetlen vezető államférfi Európában, aki komolyan szót emelt a háború ellen.” A merényletet követő koronatanácson azonban azok az – akkor még osztráknak számító – nemzetiségi politikusok szavazták le, akiknek hazája később a győztes államok között szerepelt, és Magyarország háborús szerepének a világ közvéleménye előtti félreértelmezésében aktív szerepet játszottak.

Magyarországnak nem volt érdeke a háború, és Tisza István mindent megtett elsősorban Magyarország hadba lépése ellen, de amikor e törekvései meghiúsultak, a háború kárainak enyhítésére. Tisza István az annexióellenes magatartását akkor sem változtatta meg, amikor 1915-ben a Monarchia még előnyös pozíciókban volt. Románia legyőzése és a bukaresti béke aláírása után 3500 km² határrevízióra került sor, amely – gyéren lakott terület lévén – néhány száz román állampolgárt érintett, és kizárólag stratégiai jelentősége volt. Tisza elítélte Szerbia annektálását, és Vilmos császárral is szembeszállva a szerbekkel kötendő különbéke mellett kardoskodott, amelyben kárpótlásul Albániát adta volna Szerbiának. Gróf Károlyi Mihály ezt írja emlékirataiban: „1916 végén, amikor a harctereken a legjobban álltunk, sem Tisza Istvánnak, sem Magyarországnak nem voltak hódító szándékai.”"
Törölt felhasználó 2015. 06. 09. 13:59
Törölt hozzászólás
#313
Sigorszky 2015. 06. 09. 18:37
Előzmény: #312  szivacs
#314
Turultejen nevelkedett szittya vitézek, ne itt boruljatok hüppögve egymás vállára, hanem írjátok alá a petíciót!

link
Törölt felhasználó 2015. 06. 09. 19:05
Törölt hozzászólás
#315
szivacs
szivacs 2015. 06. 13. 17:13
#316
Mostanában gyakorta idéznek Szent István király Imre herceghez szóló hatodik intelméből egy rövidke részt.
Teszik ezt gyakorta olyanok, akik amúgy sem a katolikus vallást, sem a királyságot, sem a tízparancsolatot sem úgy általában a múltat, a hagyományt maguk nem értékelik és nem tartják követendőnek, sőt feledendőnek, elvetendőnek, végképp eltrölendőnek mondják.
Ők azok, akik itt is a trianoni tragédiába történő belenyugvásba, elfelejtésére buzdítanak sőt azt egyenesen helyesnek tartják.
Az ő és mindannyiunk épülésére álljon hát itt első szent királyunk hatodik intelmének folytatása, melyet nem idézgetnek oly buzgón:

"Ha pedig le akarnád rombolni, amit építettem, vagy szét szórni, amit összegyűjtöttem, kétségkívül igen nagy kárt szenvedne országod. Hogy ez ne legyen, naponta nagyobbítsd országodat, hogy koronádat az emberek nagyságosnak tartsák."
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2015. 06. 13. 17:51
Előzmény: #316  szivacs
#317
viktorunk is találna benne olvasnivalót:

"Kell, hogy a királyt kegyesség s irgalmasság díszítse, de a többi erény is hassa át és ékesítse. Mert ha a királyt istentelenség és kegyetlenség szennyezi, hiába tart igényt a király névre, zsarnoknak kell nevezni."
Törölt felhasználó 2015. 06. 13. 18:12
Törölt hozzászólás
#318
bigyula 2015. 06. 13. 18:20
Előzmény: #316  szivacs
#319
Figyu! Az idézetek tartalmi részére is reagálsz, azaz hogy van-e aktualitásuk, vagy leragadsz annál, hogy nem mindenkinek illik idézni, csak a kiválasztottaknak.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2015. 06. 13. 18:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#320
az orbáncos átkosban, mi, sokan
mpagnes 2015. 06. 14. 07:40
Előzmény: #320  Bekre_Pal
#321
valami ezzel így nem jó,mert királyságban jobban élnénk
totoro
totoro 2015. 06. 14. 08:59
Előzmény: #321  mpagnes
#322
off: a nickneved nem túl szerencsés, és pmagnesnek (pinamágnes) olvastam :)
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2015. 06. 14. 17:56
Előzmény: #322  totoro
#323
otthon minden rendben működik?

:)
szivacs
szivacs 2015. 06. 16. 09:31
Előzmény: #316  szivacs
#324
"Ha pedig le akarnád rombolni, amit építettem, vagy szét szórni, amit összegyűjtöttem, kétségkívül igen nagy kárt szenvedne országod. Hogy ez ne legyen, naponta nagyobbítsd országodat, hogy koronádat az emberek nagyságosnak tartsák."

Országunk a nagy kárt nemegyszer elszenvedte.
Mivel lakói ebből nem tanulván továbbra is restek naponta nagyobbítani annak nagyságát - mi több, egy részük rombolja amit az ország alapítója épített, szétszórja, amit ő összegyűjtött, kétségkívül további nagy kárt szenved Szent István és a magyarok országa. :-(

mert nekünk Mohács kell...???
Ismét eljő, ha nem teszünk ellene.
szivacs
szivacs 2015. 06. 16. 09:32
Előzmény: #319  bigyula
#325
Olvasd az előzőt!
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 10:18
Törölt hozzászólás
#326
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 10:20
Törölt hozzászólás
#327
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 10:23
Törölt hozzászólás
#328
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 10:37
Törölt hozzászólás
#329
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 10:40
Törölt hozzászólás
#330
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 10:43
Törölt hozzászólás
#331
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 11:01
Törölt hozzászólás
#332
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 12:17
Törölt hozzászólás
#333
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 13:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#334
Ez a nap a bátraké legyen, nem a félelemé!

link
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 13:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#335
Köszönjük!
pitcairn2 2016. 06. 04. 13:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#336
némi kiegészítés:

a Ferenc Ferdinánd által fémjelzett Nagy-ausztriai Egyesült Államok koncepció is afféle "Trianonnal" végződött volna...

"Ferenc Ferdinánd teljesen újra akarta rajzolni a birodalom térképét, létrehozva számos etnikailag és nyelvileg egységes félautonóm "államot", melyek együtt egy nagyobb, Nagy-ausztriai Egyesült Államoknak nevezett konföderációt alkottak volna."

Nagy-ausztriai Egyesült Államok
link

ihol lenne egyébként egy térkép is erről:)

link

nem véletlenül utálták Budapesten Ferenc Ferdinándot:)

pitcairn2 2016. 06. 04. 13:14
Előzmény: törölt hozzászólás
#337
megjegyzem a Ferenc Ferdinánd által képviselt föderatív terv igen kemény konkurencia volt a pánszláv mozgalmakkal szemben

valószínűleg ez jelentős szerepet játszott a trónörökös meggyilkolásában is...

+ az is, hogy Ferdinánd határozottan ellenezte az Oroszországgal szembeni háborút...

"Ferenc Ferdinánd volt a legerősebb szóvivője az Osztrák-Magyar Monarchia békéjének. Személy szerint úgy vélte, és ebben nem is tévedett, hogy egy Oroszországgal szembeni háború mindkét birodalom végét jelentené.”"

link

pitcairn2 2016. 06. 04. 13:18
Előzmény: törölt hozzászólás
#338
"mert a franciák nem akarták, hogy Németország revansot vegyen,ezért fel kellett darabolni a lehetséges szövetséges monarchiát. "

speciel a monarchia az anglo-amerikai elitnek sem kellett

a téma kapcsán ajánlom Sir Halford Mackinder munkásságát, illetve a Wilson által megfogalmazott pontok közül azt amely lényegében a monarchia felszámolásának adott zöld utat...
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 13:31
Törölt hozzászólás
#339
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 13:44
Törölt hozzászólás
#340
pitcairn2 2016. 06. 04. 13:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#341
a fene tudja, hogy valójában mit gyűlölt és mit nem, a federalista és pacifista nézetei azonban érdekes megvilágításba helyezik a likvidálását...

a monarchia és a történelmi magyar állam meg csak 4 évvel élte túl...
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 13:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#342
Jó magyarnak lenni!!!

link
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 14:11
Előzmény: #341  pitcairn2
#343
A likvidálás nem a megfelelő szó részedről, mert akkor tudod azt is kinek volt útjában FF.
Azt, hogy a TÖRTÉNELMI MAGYAR ÁLLAM négy évvel élte túl a világégés közepette, nem a történelmi felfogásod szerint értelmezhető!

Jók a történelmi linkjeid, de a következtetéseket másképp is lehet értelmezni!
Ezt ne vedd személyed megítélésének!
Törölt felhasználó 2016. 06. 04. 14:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#344
Egy kis adalék a "méricskéléshez"!

link
szivacs
szivacs 2016. 06. 07. 17:15
#345
"Rövid, indulatos poszt a baloldal Trianon-képéről

szerző
Keszthelyi András
publikálva
2015. jún. 07., 10:00

Most nem a jobboldalról lesz szó. Nem azt elemezzük, milyen rémesen vicceseket mondtak a Trianon-emléknapon a Fidesz és a Jobbik szónokai – arra ott a Narancs Szüret rovata, majd jövő héten olvashatjuk. És kivételesen azt sem mérlegeljük, hogy mi a magyarországi jobboldal általános felelőssége abban, hogy a trianoni döntés gyászmunkája a mai napig sem végeztetett el. Most tehát nem horthyzunk, nem wassalbertozunk, nem csurkázunk, bár lenne rá indok és késztetés egyaránt.

Beszéljünk most a baloldalról. Három dolgot kellene megérteni Trianon kapcsán.

Egy: Trianon nem a jobboldalé, hanem mindannyiunké, akik magyarnak vallják magukat. Nem egy kellemetlen vidéki rokon, akit elnézően megtűrünk és óvatosan kerülgetünk, ha feljön Budapestre. Nem lehet óvatosan kerülgetni, itt van bennünk, ha akarjuk, ha nem.

Kettő: az empatikus beszéd, azaz annak a ténynek az elfogadó megértése, hogy Trianon sokaknak fáj, nem jelenti automatikusan sem a revizionizmust, sem az irredentizmust, és különösen nem a demokratikus értékek általában vett tagadását – noha az összefüggések világosak.

Három: Trianon fáj. Függetlenül attól, hogy egy elhibázott politika logikus következményének, vagy a nagyhatalmak összeesküvésének, a magyar nép érdemtelen büntetésének tekintjük. Ahogyan az összefirkált falért vagy az összetört vázáért járó pofon akkor is fáj, ha bizonyos pedagógiai elvek szerint megérdemeltük azt.

Kezdetnek talán annyi is elég volna, ha ez utóbbit a baloldal észrevenné. Ha legalább addig eljutna, hogy „Ez minden magyarnak fáj. Nincs olyan magyar, akinek jólesne, hogy Nagyvárad Romániához tartozik. Nincs olyan magyar, aki ne sajgó szívvel gondolna arra, hogy Kolozsvár Románia egyik tartományának a fővárosa.” Nem, nem Vona Gábor szavai ezek, de még csak nem is Prohászka Ottokáré, hanem Révai Józsefé.

Ha idáig sikerülne eljutni, akkor az is világossá válna, hogy a fájdalomra nem jó válasz a népek közötti megbékélés, a határok spiritualizálása, és végképp nem jó az európai unióra való hivatkozás. Ezek mind szükségesek, de egyfelől Trianontól függetlenül, másfelől pedig csak azután, hogy megértettük, mi az, és miért az, ami fáj.

Kezdetnek elég volna, ha észrevennék, de még nem tartunk itt. Az MSZP például idén az európai minimálbérrel igyekezett tematizálni, míg a Demokratikus Koalíció az európai ügyészség felállítását követelte sajtótájékoztatóján.

Aztán délutánra a szocialisták valószínűleg észrevették, hogy ciki, amit csinálnak, mert sebtében ketten is megszólaltak Trianon ügyében is – egy meglehetősen általános elnöki tweettel, illetve egy Tisza Istvánt ekéző közleménnyel („mi Ady oldalán álltunk és állunk”). A feladatot jobban teljesítette az Együtt és a PM, az LMP pedig konferenciát is szervezett Trianonról – nekik legalább eszükbe jutott, hogy Trianon évfordulója van." link
szivacs
szivacs 2016. 06. 08. 00:14
#346
egymillió "sajtószabadnak" nem fáj :-( link - bár úgy néz ki, 813 ezren már kiléptek a millióból...
szivacs
szivacs 2016. 06. 08. 13:32
Előzmény: #346  szivacs
#347
-4
Látom ide is jutott végül 4 olyan lény, aki még tovább csonkolná a saját anyaföldjét! :-(
(vagy talán nem Magyarország a szülőföldjük azoknak, akik így kezet emelnek rá?)
elemes
elemes 2016. 06. 08. 14:01
#348
Magyar az, akinek fáj Világos

Magyar az, akinek fáj Muhi.

Magyar az, akinek fáj Sóly.

stb.

végül nem marad senki.
elemes
elemes 2016. 06. 08. 14:02
Előzmény: #347  szivacs
#349
nem kell csonkolni: a Jobbik az egészet egyben passzolja át az oroszoknak.
_pampa 2016. 06. 08. 14:17
Előzmény: #349  elemes
#350
szerinted hogyan csinálnák? :)
szivacs
szivacs 2016. 06. 08. 14:58
Előzmény: #348  elemes
#351
ezeket melyik írónktól idézted?
szivacs
szivacs 2016. 06. 08. 15:08
Előzmény: #349  elemes
#352
ezek mégis csonkolnák link és "átpasszolnák" további darabjait a szerbeknek, románoknak, ukránoknak, szlovákoknak, osztrákoknak, szlovéneknek és horvátoknak.
Majdnem úgy, ahogy trianon előtt akarták: link
hazaárulók 2.0
hari69
hari69 2016. 06. 08. 15:17
Előzmény: #346  szivacs
#353
szivacs
szivacs 2016. 06. 16. 12:32
#354
"Trianon leggonoszabb következménye az, hogy sok millió emberrel hitette el, külön-külön is van esélye Közép-Európa népeinek, és egész véletlenül újra ez a nagyhatalmi érdek. Látható, hogy a Negyedik Német Birodalom ügyvezetése milyen lelkesen igyekszik ellehetetleníti a Visegrádi Négyek együttműködését. " link
Törölt felhasználó 2016. 09. 05. 11:01
Törölt hozzászólás
#355
Törölt felhasználó 2016. 09. 05. 11:19
Törölt hozzászólás
#356
totoro
totoro 2016. 09. 05. 12:35
#357
Nyugi srácok, még egy két ilyen év, ahol a román GDP úgy száguld mint most, és a hazai is tartja a "hihetetlen" ütemét, egyetlen erdélyinek se jut eszébe, hogy magyar akar lenni. Jobban jártak ők Romániával.
Törölt felhasználó 2016. 09. 05. 12:38
#358
gyula1971
gyula1971 2016. 09. 05. 12:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#359
Hát Putyin bele mer ebbe is avatkozni ezek szerint.
Törölt felhasználó 2016. 09. 05. 12:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#360
Az a baj, hogy Trianon idejében a Romániához csatolt részen 30 % magyar és 10 % német volt, jelenleg viszont szászok már gyakorlatilag nincsenek és a magyarok is 20 % alatt vannak.
Törölt felhasználó 2016. 09. 05. 13:51
Törölt hozzászólás
#361
Törölt felhasználó 2016. 09. 05. 14:10
Törölt hozzászólás
#362
Törölt felhasználó 2016. 09. 05. 14:17
Törölt hozzászólás
#363
Törölt felhasználó 2016. 09. 05. 14:31
Törölt hozzászólás
#364
szivacs
szivacs 2017. 02. 10. 09:18
#365
"A diadalmas háborúnyertes nagyhatalmak semmit sem tanultak korábbi hibáikból: újabb Trianont erőltettek Magyarországra

Babucs Zoltán – 2017.02.10. 03:42

Éppen hetven esztendeje, 1947. február 10-én Gyöngyösi János külügyminiszter aláírta a párizsi Luxembourg palotában a második világháborút lezáró békeszerződést, amely a „bűnös nemzettel” szemben a Szovjetunió politikai, gazdasági és anyagi törekvéseit érvényesítette, és a szovjet érdekszférába került Magyarországnak még a trianoni békediktátumnál is súlyosabb feltételeket szabott. Ezen békeszerződés a mai napig meghatározza mozgásterünket a Kárpát-medencében.

Az Egyesült Nemzetek és az egykori német szövetségesek – Magyarország, Románia, Bulgária és Finnország – 1947. február 10-én írták alá a párizsi békét. A békeszerződést a magyar országgyűlés az 1947. évi XVIII. törvénycikk elfogadásával iktatta be, amely 1947. szeptember 17-én lépett életbe, és függelékében helyet kapott az Atlanti Charta, valamint az 1945. január 20-i szovjet–magyar fegyverszünet szövege. Magyarországnak kötelezettséget kellett vállalnia, hogy az emberi jogokat és az alapvető szabadságjogokat minden, magyarországi állampolgár számára biztosítja, a faji alapon és az antifasiszta tevékenységek ellen hozott rendelkezéseit negligálja, s ilyeneket a jövőben sem fog hozni. Habár a békeszerződésben szerepelt a háborús bűnösök felelősségre vonása és a fasiszta, nacionalista szervezetek betiltása, a háborús jóvátétel megfizetése, Magyarország – a szovjet szuronyok árnyékában – már 1945-ben megkezdte a jóvátétel fizetését, a bűnösök felelősségre vonását, s betiltotta a szélsőjobboldali és revizionista szervezeteket.

A békeszerződés hivatalos megfogalmazásáig sokan bíztak abban, hogy Magyarország a határok meghúzásánál igazságosabb elbírálásban részesül, mint az első világháború után. Ám ezen illúzió a külügyminiszterek tanácsának ülését követően végleg szertefoszlott, így a határok tekintetében visszaálltak az 1938. január 1-je előtti állapotok. Ám ez nem fedte a teljes valóságot, ugyanis a csehszlovákok három olyan falut is megkaptak tőlünk, amely 1938 előtt hozzánk tartozott. Így került Horvátjárfalu, Oroszvár és Dunacsún odaátra, csehszlovák fennhatóság alá, azon indokkal, hogy általuk a pozsonyi hídfő jobban védhetővé válik. Trianonban 93 073 négyzetkilométerre zsugorodott össze Magyarország területe, huszonhét esztendő múltán Párizsban pedig 93 011 négyzetkilométerre. A második világháborút lezáró békeszerződés nem csak területi alapon haladta meg Trianont, hanem a kisebbségvédelem tekintetében is. Amíg a trianoni békeszerződés tartalmazott kisebbségvédelmi rendelkezéseket, addig a párizsi békeszerződés említést sem tett azokról.

A csonka hazán kívül rekedt magyarok millióit csupán az alapvető emberi jogok illették meg, és a szomszédos államok jóindulatára bízták őket, ám jóindulat helyett rendre másodrangú állampolgárokként bántak velük.

A józanabbul gondolkodók már a békeszerződés aláírása előtt sejtették, hogy a győztesek nem fognak kesztyűs kézzel bánni velünk. Így Bibó Istvánnak sem voltak illúziói, amikor így írt: „Ezt a békekötést, ma már tudjuk, Magyarországon nemcsak, hogy örömujjongás nem fogja fogadni, hanem még az a csendes fellélegzés sem, ami a bizonytalanság megszűnését még egy kevésbé előnyös békeszerződés esetében is kísérni szokta (...) szembe kell néznünk annak a ténynek a lélektani hatásával, hogy egy nagy mértékben morális és demokratikus célkitűzések jegyében lefolytatott háború győztesei nem tudnak okosabbat, mint a kezdet minden nehézségével küszködő magyar demokrácia terhére öt község erejéig tovább rontani egy olyan határvonalat, melynek indokolatlan rosszasága és a magyarság politikai és európai elhelyezkedésére gyakorolt végzetes hatása ma már világszerte közismert.”

A háború által tönkretett országnak súlyos jóvátételt kellett fizetnie, amelynek összege háromszázmillió, 1938-as vásárlóértékű dollár volt. Ebből kétszázmillió a Szovjetuniót illette meg, a fennmaradó százmillión – paradox módon – Csehszlovákia és Jugoszlávia osztozkodott. A Szovjetunió még azt is elérte, hogy a korábban német tulajdonban lévő érdekeltségekre, vagyontárgyakra a győztesek jogán rátegye a kezét. A békeszerződés rendelkezett a hadifoglyokról, hiszen előírta, hogy a „magyar hadifoglyok, mihelyt lehetséges, hazaszállítandók”. A szovjetek azonban nem siettek hazabocsátani azt a több százezer honvédet és magyar civilt, akit rabszolgamunkára kényszerítettek a Szovjetunió újjáépítésének érdekében, ráadásul a moszkovita kommunisták a hatalom megszerzésének egyik hatásos eszközét látták honfitársaik hazahozatalának kérdésében.

Különös módon az 1947-es békeszerződés a hadsereg tekintetében bizonyult a legenyhébbnek, mivel annak létszámát hetvenezer főben állapította meg, engedélyezte nehézfegyverek tartását és vadász-, valamint szállítórepülőkből álló légierő felállítását. Atomfegyverek, rakéták, bombázógépek, torpedók, tengeri aknák és tengeralattjárók (!) hadrendben tartását viszont szigorúan tiltotta. A békeszerződés aláírásával a Szövetséges Ellenőrző Bizottság magyarországi működése megszűnt, és arról is rendelkezett, hogy a Szovjetunió vonja ki csapatait magyar területről, s csupán akkora kontingenst állomásoztasson Magyarországon, amekkora az ausztriai szovjet megszálló erők összeköttetéséhez elengedhetetlen. Bár országunk a nemzetközi jog értelmében visszanyerte szuverenitását, a valóságban azonban ekkor vette kezdetét Magyarország évtizedekig tartó „törvényes” szovjet megszállása.

Magyarország – amely 1944–1945-ben rendkívüli háborús károkat szenvedett el, a szovjet csapatok pedig módszeresen kifosztották és elvitték megmaradt javait – joggal várhatta, hogy a második világháborút lezáró békeszerződés igazságosabban fog vele bánni, nem úgy, mint a Nagy Háború utáni trianoni békediktátum. Ám a békecsináló nagyhatalmak semmit sem tanultak korábbi hibáikból: újabb Trianont erőltettek Magyarországra, és még a Harmadik Birodalom „utolsó csatlósa” bélyeget is rásütötték. Hazánk még annak a lehetőségét is elveszítette, hogy az 1938 és 1941 között visszatért, magyar többségű országrészeket megtarthassa, és a határokon kívül rekedt magyar nemzetrészek érdekeit képviselje.
Ebben az időben Közép- és Kelet-Európában jelentős szovjetizálási folyamatok zajlottak, a vasfüggöny legördült és a békeszerződés nem nyújtott védelmet a szovjet expanzió ellen, az emberi jogokról és a nemzeti szuverenitásról szóló cikkelyek pedig üres frázisok maradtak. A párizsi békeszerződés csak azt hozta, hogy Közép-Európa továbbra is nemzeti érdekellentétektől és konfliktusoktól feszült térség maradt, a feszültségek felszínre törését 1989-ig a szovjet katonai megszállás és az addig regnáló kommunista rendszerek akadályozták meg." link
- See more at:
szivacs
szivacs 2017. 02. 10. 09:22
Előzmény: #365  szivacs
#366
egy hozzászólás:
"Ja persze! Az "utolsó csatlós"...A rühes, hazudozó, marxista terminológia!!! Csak emlékeztetőül: bennünket a németek MEGSZÁLLTAK 1944. március 19-én! Teljes politikai hatalom: Vesenmayer helytartó kezében, Gestapo, stb. A magyar hatóságok teljesen kikapcsolva!!! A nyilas "puccs" október 15-én merő formalitás. De mi a helyzet Ausztriával??? A1938-as Anschluss után örjőngve szeretik az elmebeteg sajátjukat a szobafestőt! S 47-ben mégis "tisztán" jönnek ki a párizsi "béke" nyomán, noha e a németekkel együtt harcolnak az egész háború alatt! 1955-ig orosz katonák ott. S azután: "semlegesség"! Undor!"

és egy abszurdum, ami nincs benne a köztudatban:
"Ausztria azonban nem számított náci szövetséges országnak, így vesztes félnek" index
szivacs
szivacs 2017. 02. 10. 09:24
Előzmény: #365  szivacs
#367
Íme, az első magyargyűlölő már gyorsan be is jelentkezett a mínuszával - de persze nem vállalta magát még álnéven sem...
sanka 2017. 02. 10. 09:57
Előzmény: #367  szivacs
#368
Ennek a topiknak semmi értelme, nem hiszem, hogy van olyan magyar aki nem úgy gondolna rá. Persze lehet magyarkodni, azokban a berkekben szokás.
szivacs
szivacs 2017. 02. 10. 10:19
Előzmény: #368  sanka
#369
"nem hiszem, hogy van olyan magyar aki nem úgy gondolna rá" - mármint hogyan?
sanka 2017. 02. 10. 11:19
Előzmény: #369  szivacs
#370
A logikádra biznám:))
sanka 2017. 02. 10. 11:19
Előzmény: #370  sanka
#371
Bár valszeg te ezt nem hiszed el.
Törölt felhasználó 2017. 02. 10. 11:21
Előzmény: #371  sanka
#372
Samu bá szerint az a magyar aki olcsón elvállal mindent.
Okos zsidó az öreg! :)
Törölt felhasználó 2017. 02. 10. 11:25
Törölt hozzászólás
#373
nemoland 2017. 02. 10. 11:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#374
lényegtelen ki mit sajnál...mindig a győztesnek van igaza...

De a tények ezek:
link

javaslom az 1910 és 2011 -et mindkét falunál megnézni ez fog történni nagyban a trianoni elcsatolt részekben is....csak nem 100 hanem pl 200 év alatt....

szivacs
szivacs 2017. 02. 10. 11:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#375
Ma van a hetvenedik évforduló.

A "szítást" pedig azok a békediktálók követték el, akiknek a saját maguk meghatározta wilsoni elvek betartásánál fontosabb volt a saját nagyhatalmi érdekeik érvényesítése, az uralkodás más népek fölött az "oszd meg és uralkodj" gyakorlatuk folytatásával.
Európa felosztását sem sztálin csinálta egyedül, voltak tettestársai benne.
nemoland 2017. 02. 10. 11:42
Előzmény: #374  nemoland
#376
...de ezek után senki se csodálkozzon, hogy MO.-ban 'nem szeretik' a migránsokat...

Tatár, török kiírtotta a lakossag 50%-át ...ezután betelepültek különbőző nemzetek, népek...majd a VH után ezekre a nemzetekre hivatkozva feldarabolták az országot...

Ez kb. olyan volt, minhta a Franciákat feldarabolnák pl. Bretagniakra, Szászokra...stb...stb...

Ilyen történelem után miért csodálkozik bárki is hogy 'nem szeretik a bevándorlókat MO.-n' ?!
Törölt felhasználó 2017. 02. 10. 12:46
Törölt hozzászólás
#377
Törölt felhasználó 2017. 02. 13. 21:49
Törölt hozzászólás
#378
Phylaxa 2017. 02. 13. 22:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#379
És akkor most milyen nemzetiségű lennél és melyik nyelvet beszélnéd boldogan? :)
Vazsmegyei 2017. 02. 14. 00:23
Előzmény: törölt hozzászólás
#380
És most mi van?
link
Vazsmegyei 2017. 02. 14. 00:29
Előzmény: #374  nemoland
#381
Vazsmegyei 2017. 02. 14. 00:30
Előzmény: #381  Vazsmegyei
#382
Ez hiba volt.
Törölt felhasználó 2017. 02. 14. 04:59
Előzmény: #379  Phylaxa
#383
Lehet, hogy már rég euroval fizetnénk. :)
Törölt felhasználó 2017. 02. 14. 14:17
#384
Ha már igazság... tegnap volt egy kis időm és számolgattam egy kicsit, hogy lehetett-e volna igazságosan dönteni és arra a meglepő megállapításra jutottam, hogy igen. Kezdetleges módszert alkalmazva azt csináltam, hogy összeadtam a vármegyéket aszerint, hogy melyikben melyik népnek volt abszolút vagy relatív (tehát 50 % alatt, de a legnagyobb lélekszámú nemzetiség) többsége. Az jött ki, hogy Magyarország ebben az esetben 160 ezer négyzetkilométer lett volna, a lakosság 11 millió, ebből 8,5 millió magyar, 900 ezer német, 550 ezer román, 580 ezer szlovák, 280 ezer szerb, 130 ezer ruszin,100 ezer horvát. Romániához került volna 660 ezer magyar, Szlovákiához 240 ezer, Szerbiához 120 ezer, Ausztriához 33 ezer, Ruténföldhöz (önálló államot csináltam a ruszinoknak, hadd örüljenek ők is) 130 ezer. Ami a még meglepőbb, hogy a szlovákoknál, ruszinoknál és szerbeknél nem ragaszkodunk a megyehatárokhoz, akkor az itt maradó szlovákok számát 300 ezer körülre le lehet vinni, a szerbekét 150 ezer körülre, a ruszinokét 100 ezer alá (és a ruszinoknál maradó magyarokat is 100 ezer alá). Tehát 3,200 ezer magyar helyett kb. 1 millió került volna más országba és nagyjából ugyanennyi szlovák, román, szerb és ruszin maradt volna itt, ráadásul nagyjából ugyanolyan eloszlásban, mint ahogy a magyarok kerültek az ő országaikba. Ha Észak-Erdélyben sem ragaszkodunk a megyehatárokhoz, akkor pedig lehetett volna egy normális kapcsolódást csinálni a Székelyföldhöz, és kb. még 100 ezerrel csökkenteni az itt maradó románok és a Romániában maradó magyarok számát.
Vazsmegyei 2017. 02. 14. 14:37
Előzmény: #384  Törölt felhasználó
#385
Kösz, hogy leírtad az összegzést.

Minimális eltéréssel (magam felé hajlott a kezem) már én is számolgattam, de mindig olyan bosszus lettem, hogy összecsaptam. Aztán megint újrakezdtem.
Ma már nyugodtabban állok elébe ennek a kérdésnek, de tovább számolgatok.
Törölt felhasználó 2017. 02. 14. 14:54
Előzmény: #385  Vazsmegyei
#386
Szívesen. A területeket elfelejtettem beírni, tehát a mienk maradt volna 160 ezer négyzetkilométer, a románokhoz került volna 66700 négyzetkilométer (103 ezer helyett), a szlovákokhoz 28 ezer, ruténiához 14 ezer (összesen 42 ezer az elvett 63000 helyett), szerbekhez 10 ezer (21 ezer helyett), németekhez 2 ezer (4 ezer helyett). Persze, ha nem ragaszkodunk a megyehatárokhoz, akkor változik, de a szlovák, szerb, rutén viszonylatban nagyjából ez lenne. Ha számolunk a székelyföldi folyosóval is, akkor a román rész 6-8 ezerrrel kisebb.
Szerintem ezt a rendezést hosszabb távon minden érintett nemzet el tudta volna fogadni és már rég megbékültünk volna, ráadásul senki sem baszogatta volna az ott élő magyarokat, mivel nálunk is lettek volna kisebbségiek tőlük.
Vazsmegyei 2017. 02. 14. 15:06
Előzmény: #386  Törölt felhasználó
#387
Nekem a román rész nagyon fals volt mindig, mert a Bihar hegység csaknem lakatlan terület.
Voltan néhányszor arrafelé túrázni és elképedtem, mert "napokig" lehetett túrázni, hogy nem találkozhattunk emberekkel és falvakkal még annyira sem. Szóval élelemmel el kellett látni magunkat. Ez csak egy mellék gondolat. UI:A Bihar hegységet északról és délről is kerülni kell, hogy Székelyföldet meglehessen közelíteni.

Ami fontos: az északi korridor a Székelyföldre minden esetben valós lehetett volna.
A Truman-térképet keresem, mert az volt az egyetlen, amely a trianoni asztalon minden nemzet számára optimális ajánlat volt.
Törölt felhasználó 2017. 02. 14. 15:36
Előzmény: #387  Vazsmegyei
#388
Az északi folyosó jöhet csak szóba, mivel ott Szilágy megyében 37 %, Kolozsban pedig 27 % volt a magyarok aránya. Egyébként a románok és a csehek annak idején szerintem átverték a nyugatiakat, mert amikor mutogatták a térképeiken, hogy pl. a Bihar hegység meg az Alacsony-Tátra szintiszta román meg szlovák, azt elfelejtették közölni, hogy mivel hegyvidék, alig van lakossága, és mondjuk a térképen egy kisebb pontnak látszó Kolozsváron többen laknak, mint az egész Bihar-hegységben.
_pampa 2017. 02. 15. 13:08
Előzmény: #388  Törölt felhasználó
#389
"A Krím félsziget Oroszország része, és Oroszország saját területeit nem adja vissza – szögezte le szerdán Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő, reagálva Sean Spicer fehér házi szóvivő erre vonatkozó nyilatkozatára.
Sean Spicer fehér házi szóvivő kedden, szokásos napi sajtóértekezletén a Michael Flynn nemzetbiztonsági tanácsadó lemondásával kialakult helyzetre reagálva azt hangoztatta, hogy az új amerikai kormányzat keményen fog fellépni Oroszországgal szemben, még akkor is, ha bizonyos területeken szeretne együttműködni vele."

Az USA miért nem szólítja fel Ukrajnát, hogy adja vissza Magyarországnak Kárpát-alját?
_pampa 2017. 02. 15. 13:10
Előzmény: #388  Törölt felhasználó
#390
Olvastam amit írtál, nagyon jól összefoglaltad!
Gondolom nem vagy szakembere ennek a területnek és kívülállóként is jobb megoldással álltál elő mint a profi politikusok!

szivacs
szivacs 2017. 02. 15. 13:19
Előzmény: #383  Törölt felhasználó
#391
vagy kopejkával - és annyival, mint az ukránok
Törölt felhasználó 2017. 02. 15. 13:28
Törölt hozzászólás
#392
_pampa 2017. 02. 15. 13:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#393
területet csatoltak el nem embereket.

én a területet kérem vissza és nem érdekel ki lakik rajta!

a terület a mai napig létezik , így visszaszolgáltatható!
szivacs
szivacs 2017. 02. 15. 13:38
Előzmény: #383  Törölt felhasználó
#394
Euró max. akkor lehetett volna mára itt, ha a Monarchiából legalább Ausztria-Magyarországot egyben hagyták volna.
Csakhogy már trianonnál is az volt a legfőbb cél, hogy felszámolják a Monarchiát mint az egyik európai nagyhatalmat.
A "párizsi béke" esetében pedig a sztálinnal kötött alkut realizálták, ami végképp kettévágta volna Ausztria-Magyarországot ha lett is volna még akkor.

u.i.: mondjuk az érdekes lett volna, hogy miként hozzák ki Magyarországot "utolsó náci csatlósnak", miközben Ausztria "nem szerepel a vesztesek között" ha Ausztria-Magyarországot anschlussolják a németek - de a soviniszta francia politikusok mindíg is megtalálták a módját, hogy ők diktálják a "békéket" bármennyire is nem ők nyerték meg a háborúkat, netán még kollaboráltak is a vesztesekkel.
Törölt felhasználó 2017. 02. 15. 13:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#395
aham lsd doberdó
a kapitalisták hajtották feleslegesen a halálba millió számra a magyarokat ez a szégyen, erről senki se beszél
ugyan miért kiért?
sírjuk csak vissza
jó lesz
Törölt felhasználó 2017. 02. 15. 13:39
Előzmény: #395  Törölt felhasználó
#396
populisták
Törölt felhasználó 2017. 02. 15. 13:54
Előzmény: #390  _pampa
#397
Azért az enyém csak nagyságrendileg pontos (főleg a wikipédiából szedtem a lakosság és megoszlás adatokat), tehát pl. az összlakosság nálam kb. 400 ezerrel kevesebbre jött ki, vélhetőleg azért, mert a megyei adatokba nem voltak benne az önálló törvényhatóságú városok. Ami a lényeg, a magyar nyelvterület a Felvidék, Kárpátalja és a Délvidék felé nagyjából összefüggő volt (és a Székelyföldön is) tehát aránylag könnyedén meg lehetett volna állapítani a nyelvterületek határát és oda rakni a tényleges határt. A problémás rész Észak-Erdély, mert ott a magyar és román lakosság nagyon összekeveredve élt. Az öt megye magyar-román aránya ez volt: Szatmár 65-32, Bihar 57-41, Szilágy 38-59, Kolozs 27-68, Torda-Aranyos 26-72.
Érdekesek még a déli részen azok a megyék, ahol szászok is éltek, itt az arány (magyar-szász-román sorrendben) Brassó 35-29-34, Kis-Küküllő 31-18-48. Tehát Brassó relatív magyar többségű volt és Kis-Küküllőben sem volt meg a román abszolút többség. Szintén érdekes a Bánátban Torontál megye itt az arány magyar-német-román-szerb sorrendben 20-26-14-32. Ha a németeket a magyarokhoz számolták volna, akkor egy megyében abszolút, két megyében pedig relatív többségünk lett volna.
Törölt felhasználó 2017. 02. 15. 13:58
Előzmény: #397  Törölt felhasználó
#398
És amit mindenki elfelejt: ezek az adatok az 1910-es népszámlálás adatai, Trianon idejére a természetes asszimiláció miatt a magyarok aránya kb. 1-2 %-kal nagyobb lehetett.
_pampa 2017. 02. 15. 14:00
Előzmény: #397  Törölt felhasználó
#399
nagyon jól összefoglaltad, tökéletesen lehet látni belőle, hogy nem az etnikai rendezés volt a cél.

ezért sem tudtak még azóta sem magyarázatot adni erre a változatra, hogy miért ezt fogadták el.
semmilyen "védhető" mód szerint sem lehet benne logikát találni.

fogtak egy térképet és egy tollat, majd elkezdték megrajzolni az új határokat....

"nemzetállamok megteremtése" a cél...írták valahol....

nagy vonalakban Csehszlovákia cseh-német 40% szlovák+egyéb 30% magyar 30%

így született egy Magyarországtól jobban tagoltabb etnikumi arányra épülő új ország....
Törölt felhasználó 2017. 02. 15. 14:05
Törölt hozzászólás
#400

Topik gazda

szivacs
szivacs
3 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek