Erõs márciusi forgalom jellemezte az ingatlanpiacot, amely ugyan 7 százalékos elmaradást mutat az egy évvel korábbi értékhez képest, mégis jelentõsen túlmutat a tavalyi második féléven - derül ki a Duna House legfrissebb
Ha már be lett linkelve, nagy benne az átfedés az ingatlanközvetítő állításaival az eladott újlakásokról. Az FHB azt állítja, hogy 10 ezer körüli volt ez 2016-ban és ez nem is végleges szám. Az OTP meg pár napja azt hozta nyilvánosságra, hogy 6500 db új lakást adtak el tavaly szerinte, ami 50%-os növekedést jelent a bank szerint 2015-höz képest. Erre el is végeztük a számításokat a rendelkezésre álló adatokból link
A 6500 lakásból 1800 db lehetett értékesítve tervező asztalról és 4700 db már megépített, lakhatási engedéllyel rendelkező lakást jelent.
A KSH meg mind a 3 negyedévre növekedést mutatott. 1. negyedévben 22%, 2. negyedévben 29% és a 3. negyedévben 14%.
A KSH-nál meg nincs hivatalosabb forrás.
OK, várjuk meg. Kíváncsi vagyok. De addig is engedd meg, hogy idézzek az FHB Lakásárindex Helyzetképéből:
" 2015– ben közel
18 százalékkal bővült a lakáspiaci tranzakciók száma, összesen 134 ezer lakás
cserélt gazdát. A forgalom növekedése azonban nem folytatódott 2016- ban, sőt
némi lassulás volt megfigyelhető. Az év első 9 hónapjában regisztrált tranzakciók
száma 4,6 százalékkal elmaradt a 2015 azonos időszaki forgalomtól."
link, 4. oldal
Az adatok a NAV illetékfizetési adatbázisán alapulnak.
"... hozam határozza meg az árat nem a likviditás..."
Ez csak egy délibáb. A likviditás az első és mindenekfelett. A likvidtás nem csak a hitelpiacot, hanem az ingatlan eladási esélyeit is jelenti. Ha van likvidtás az ingatlan gyorsan pénzzé tehető. Ha nincs likviditás az ingatlanból kivenni a pénzt nagyon bizonytalanná válik. Ha az árak felfelé mennek, mindegy hogy gyorsan vagy lassan, csak felfelé, akkor van likviditás. Ha az ingatlan likvid eszköz szívesebben veszik, mert "likvid" könnyebbnek tűnik eladni. Ha nem tűnik likvidnek, akkor meg inkább elkezdik kerülni, mert a pénzt mindig beletenni könnyebb egy ingatlanba.
erről az jut eszembe, hogy ismeretségi körben az olcsó euró hitel idején sokan vettek lakásokat kiadásra
egy ideig simán kitermelte a törlesztőt a bérleti díj
ennek mi köze a likviditáshoz
ezért mondom azt, hogy most egyelőre érdemes hitelre venni és kiadni
csakhát, nem adják már könnyen a hiteleket az a baj ezzel
likviditás mindig is volt
a hozam határozza meg az árat nem a likviditás
ha megéri hitelt felvenni akkor fel is veszik
de nem a lakni akaró mozgatja az árat mert annak olcsó lakás kell nem profit
A valóság ennek ellentmond. A lakáspiaci az árnövekedéstől él. Ezért építenek újat, ezért adnak el használtat, ezért hitelez a bank is, mert van likviditás a piacon. A "megfizethető" kifejezés nem értelmezhető a lakáspiacon, mert az "olcsóság" szűkíti a kínálatot, mert se nem építenek újat se nem akarnak annyi használtat eladni és a bankokna is hirtelen citromízű lesz lakáspiac.
Nincs példa arra a magyar lakáspiac elmúlt 20 évében, amit állítasz.
dehogynem érdeke
ha olcsóbb, vagyis megfizethető, akkor érdemes építeni, mert lesz kereslet
akkor tud a bank hitelt kihelyezni
ha épül 30 ezer lakás és a fele üres, annak nincs értelme
meglátjuk, mennyi épül valójában és mennyit vesznek meg
mindenesetre 5 százalék áfával az állami bevételekben ez szinte semmit sem jelent
Az árak növekedése már 2016-ban lassul. Ez a dinamikacsökkenés 2017-ben tovább folytatódik. Az az érdekes, hogy a lakásárak csökkenése a nem érdeke senkinek. A lakáspiac sosem akkor pörög, amikor az árak csökkennek, hanem amikor nőnek. Mindegy milyen lassan, csak nőjenek. Ha elindul a stagnálás, az nem féket jelent a növekedésben, hanem elindul a lakáspiac szűkülése: a forgalom és a likviditás is amortizálódik ilyenkor.
Az ignatlanközvetítők persze szeretnek a zavarosban halászni, visszacstolva miért is szeretik a közvetítők, ha nyomás alatt vannak az eladók.
simán az érdekeidet támasztod alá
vagy legalábbis próbálod
nekem mindegy, de ez már nyilvánvaló
senkinek nem érdeke, hogy az árak felmenjenek, csak annak, aki pozícióban van
és ne gyere az állammal, mert 5 százalékos áfánál nincs értékelhető haszna a lakásépítésnek
Nem az a fontos, hogy mennyi lett, hanem az, hogy több, mint 2015-ben. Jövőhét jön ki a KSH, hogy a 4. negyedévben is több lett a forgalom, ahogy a megelőző háromban is az volt. Azzal már kijött, hogy az árak az inflációt is figyelembe véve nőttek. Ha pedig nőttek a lakásárak 2016-ban a forgalom 100% hogy nőtt.
Idézet link :
"Az árcsökkenésre várás a lakáspiacon ma inkább az ingatlanközvetítők álma, nem is feltétlenül a vevőké. A vevők most is vásárolnak, ha találnak valami kedvükre való normális ár/érték arányú lakást. A közvetítőknek viszont napról napra nehezebb."
Folyik az eladók demoralizálása, stresszelése, manipulálása nem tisztességes eszközökkel . Idézet: link
"2017-ben a lakáspiac még bizonytalanabb környezetebben kell, hogy helyt álljon, mint amilyennel 2016-ban szembe került.
A bizonytalanság évével állunk szembe, amikor nem az a kérdés a 2016-os csökkenő dinamika után, hogy 2017-ben tovább fogy-e a lakáspiacban lévő erő, hanem inkább az, hogy kitart-e egyáltalán vagy már trendfordulóra készüljünk 2018-tól"
A változó körülményekkel az ingatlanközvetítő is tisztában van, csak profitálni szeretne belőle. Hiszen az eladók pont azért nem keresik a közvetítők kegyeit, mert a lakáspiacon maguk is tudnak értékesíteni. Ha változik a hangulat, megjelenik a "félelem", abból nem csak magyar belpolitika, de az ingatlanközvetítők is tudnak "szavazatokat" szerezni.
A negatív piaci hangulatban az ingatlanközvetítők szerepe szerintük nagyobb ,mint egy optimista lakáspiacon. Lásd pl. a Balla Ingatlan hasonló kommunikációját a lakásárak csökkenéséről 2015 tavasza óta. 2 éve beszélnek arról már, hogy a lakásárak csökkennek, csak eddig még mindig hazugságnak bizonyult.
Januárban azt hazudták az országos értékesítés 128 ezer volt. Minden hivatalos adat ezt cáfolja. Most meg ezt hazudják. Ezt is cáfolják a lakáspiaci folyamatok. A lakásárak nem lottó számok, mint ahogy azt ez az ingatlanközvetítő hamisan állítja.
Ellent is mond magának, amikor azt állítja a nominális árak csökkennek a reálárak meg stagnálnak 2017 Q1-ben. Infláció van, ahhoz nőni kell a nominális áraknak, hogy a reálarak stagnáljanak.
Tisztességtelen piaci magatartást folytat ez a tőzsdei cég, amiért nagy árat fizethet.
Azért a KSH-val egyeztethetett volna a DH mielőtt alternatív igazságait világgá kürtöli. Alig egy hét múlva , a KSH 2017 4. negyedéves lakáspiaci jelentése után mit fognak mondani? Az Eurostat nem végleges KSH adatokra hivatkozva 10% feletti reálár-növekedést tett közre 2016-ra link , mindezt április 7-én.
Szégyellje magát az ingatlanközvetítő, hogy álhíreket terjeszt a magyar lakáspiacról április 18-án!
Elõször csökkent a lakások ára 2013 óta
Ugrás a cikkhez