mellesleg valami egészen érdekes dolog zajlik ebben a certiben...
túl azon, h rollovernél lejjebb kerül a kiütési ár (ez oké), legutóbb, mikor 147 körül mászkált a bund, a certi értéke 1200 körül volt, most meg 850 körül.
elképzelni nem tudom, mi indokol ilyen mértékű eltérést...
ez a május 29-i bund grafikon, mellette az aznapi certi árfolyam.
kötvényekhez nem igazán értek, sose trédeltem még velük (többek közt pont ezért próbáltam most ki :D) , technikai alapon léptem be, a 147-es lokális csúcson/ellenálláson.
nem lenne gond vele, tartanám bármeddig, csak aggasztó a 148 fölötti kiütési ár, egy 150 fölötti kiütésű certi kéne, még ha drágább is...
de persze az erstének nyilván nem az a célja, hogy én keressek a bolton... :))
A komplementer hozamchartban sincs már sok lefelé... a mai infla-adat miatt rövidesen meg kell indulnia a 10 éves német hozamnak felfelé (Bundnak lefelé).
Ehhez nyilván a Bundesbanknak is lesz menet közben egy-két szava hozamtámasztás képében (kötvénycserék ill. fű alatti kötvényvételek által), így nem várnék nyílegyenes zuhanást.
A mai német inflációs adat "just in time" érkezett (mily meglepő!)... :-) Óráson máris alakul a tetőcske, így a következő felhúzást akár el is lehet kezdeni shortolni. Legkevesebb a 146,3-ről indult felfelé kitörést illene visszatesztelnie jövő héten, bár hétfőn negyedéves zárás lesz, így könnyen lehet, hogy aznap még nem engedik el.
"...Ha így megy tovább, hamarosan befejezheti pályafutását a ts18 certi..."
148,79 a ts certi kiütési szintje, melyet a jelenlegi jegybanki szabályozói környezetben simán el is érhet.
Nyilván azon a szinten már egy erőteljes túlzásnak lennénk tanúi, de hát a tőzsdén a túlzások mértékét lehet a legnehezebben behatárolni... legalábbis az éppen aktuális túlzás befejeződése előtt. :)
A német kormánynak és a Bundesbank illetékeseinek lassan politikai kockázatokkal is szembe kell majd nézniük, ha a német kamat- ill. hozamkörnyezet továbbra is ennyire nyomott marad. Németországban hagyományosan rendkívül erős a megtakarítási hajlandóság, így a lakosság részéről egyre erősebb "morgásra" kell felkészülniük, melynek előszele a médiumokban itt-ott már tapasztalható.
Miért emelkedik a Bund mindezek hatására? Azaz miért és kik vehetik a német kötvényeket?
Könnyen lehetséges, hogy a "deposit facility" negatívba vágása komolyabb osztás-szorzás után mégis arra indította a ker. bankokat, hogy a külső hitelezés jegybank által elvárt és ösztönzött kiszélesítése helyett inkább a "safe haven" kötvénypiacot használják őrzött parkoló gyanánt. Ez adhatja az utóbbi napok újabb nagy hegymenetének döntő vásárlói körét.
Ezt a "nem várt" :) keresletélénkülést maga a német állam kötvényallokációs szerve, a "Finanzagentur" is kihasználhatja "fű alatti" kötvénycserékre, egyszerre megjelenve a nyakán maradt korábbi magasabb hozamú kötvények eladóiként ill. alacsonyabb hozamú kötvények vevőiként.
Ha így megy tovább, hamarosan befejezheti pályafutását a ts18 certi...
Ha hozzáadjuk a backwardation 120 Bp-jét, akkor tkp. az új kontraktusban is beállították a korábbi csúcsot. Kíváncsi leszek a jövő márciusi lejáratú konti honnan indul majd. Tekintve, hogy a decemberi konti már most is kb. 200 bázispontnyi backwarddal jegyzik, a mostani negyedéves szakaszban megérinthetik a korábbi hozamaljat 1.153-nál... a német lakossági megtakarítók minden bizonnyal kitörő örömére. :)
Végül 120 BP-vel backwardálták az új szeptemberi kontraktust. A decemberi konti még a mostaninál is nagyobb mértékben lesz 3 hónap múlva visszametszve. Nem csodálkoznék, ha addig ezen a magasságon maradnának, sőt a mai Draghi sajttáj alapján akár újabb csúcsrajáratás is elképzelhető volna 147 fölött.
Ma egyébként egész jólesett az a leszúrás a Draghi-vaker alatt! :)
Természetesen az inflációt is bele kell kalkulálni ebbe a spekulációba, és úgy tűnik, hogy a nagybüfik is ezt teszik amikor zsákolják a kötvényeket, hiszen az infláció a németeknél (is) csökkenő tendenciát mutat.
Ha levonjuk az aktuális inflációt (0.6-0.7%) az aktuális Bund-szint után járó effektív éves reálhozamból (kb. 1.0-1.1%), akkor a tranzakciós és egyéb pénzmozgatással ill. pénztartással járó ktsg.-eket is tekintetbe véve a nagybüfik hozzávetőleg nullán vannak.
Soványka nyereségre csak akkor tennének szert, ha tovább csökkenne az infláció, és/vagy emelkednének a hosszabb hozamok, bár akkor meg portfolió-átrendezést kellene végezniük, ami szintén nem olcsó mulatság több (tíz)milliárd eurós kezelt tőkére vetítve.
Tehát a backwardation az a határidős piacon (Futures) alkalmazott technika, miszerint a későbbi lejáratú instrumentumra vonatkozó árfolyamjegyzés alacsonyabb, mint a közelebbi lejáratú kontié.
A Bundnál a mostani, június elején kifutó konti számít a legközelebbinek, ezt lehet elérni és kereskedni a bétes certikkel is. A következő, június elején induló és szeptemberre kifutó kontit most kb. 100 BP-vel alacsonyabban jegyzik az Eurex adatai szerint (145,20), míg a szeptemberben induló és decemberre kifutó kontit még a júniusinál is sokkal alacsonyabban (143,33).
Teoretikusan tehát a meglévő hozamviszonyok mellett akár 148/150-ig is felengedhetik/felengedhetnék a Bundot, a befektetők még akkor is 0.5% feletti pozitív éves reálhozamot kapnának a német államtól a sorozatos Bund-backwardation miatt, ami kétségtelenül meglehetősen soványka diétás koszt volna, de legalább mégis pozitív reálhozam... amit a rv-piacokba most befektetni szándékozó nagybüfik még korántsem várhatnak el automatikusan. Egy több ezer pontos Dax-esésnél azért a 0.5%-os megbízhatóan kifizetésre kerülő éves német effektív ktv.hozam is sokkal jobb a nagy alapok számára, mint crash esetén veszteséggel dobni a részvényportfoliójukat, aztán meg kapkodni fűhöz-fához.
Arról nem találtam adatot, hogy a befektetők mekkora hányada várja meg a Bund határidős elszámolónapját és váltja át a kontijait tényleges német kötvényekbe, de valszeg nem lehet túl sok ilyen. A nagyobb, német kötvényekben utazó alapok inkább a bankokon keresztül vesznek részt a Bundesbank rendszeres aukcióin. A többi kisebb speki a Bundot inkább átmeneti és őrzött pénzparkolónak használhatja, míg kitisztul a kép valamilyen bizonytalan kimenetelű eseménysor végén, mint pld. most az ECB kamatlépései illetve a rv-piacok régóta esedékes make-or-break vajúdása.
A legutóbbi kontiváltások folyamán hozamra vetítve ((Germany 10-year Bond Yield) kb. 13 bázispontos backwardation-t alakítottak ki az árfolyamhoz (Bund) képest. Olyankor alkalmazzák ezt a manipulációs technikát, ha azt szeretnék elérni, hogy fenn maradjon a longos kereslet a kötvényeikre.
A 10-éves német hozam jelenleg 1.33%, holott 1 évvel korábban áprilisban ugyanilyen Bund-állásnál már 1.20% körüli értékre zuhant.
Ezzel a technikával átmenetileg levegőt biztosítanak a Bundnak a mostani oxigénszegény magasságban, ugyanakkor a befektetők is megkapják az aktuális mogyoró- és répaadagjukat kb. 1.0-1.1% évesített reálhozam képében, ahonnan - tovább eszkalálódó ktv.piaci pánik esetén - még mindig volna helye esni a hozamnak a befektetők számára is értelmezhető 0.5% fölötti tartományban.
Június elején ismét backwardálni fogják a Bundot, sőt már látni lehet, hogy szeptemberben is, tehát arra számítanak, hogy tartósan itt reked 142 fölött.
Technikailag ugyan kényszerítve lesznek mostanában egy korrekcióra, bár a mostani pénteki lecsorgás szerintem még nem az. Mielőtt túl messze kerülnének lefelé irányban a mostani szinttől, nagy valószínűséggel megpróbálják előtte beállítani vagy akár kis mértékben túl is szárnyalni a korábbi ATH-t 147,195-nél, de legalábbis a mostani szinten egy igyekeznek majd dupla csúcsot kialakítani.
gondoltam legalábbis a következő napos fibó alapján: link
perces kinagyításban a teteje, melyet tickre érintett 18:00-kor: link
Ezeket a nagy jeleket azért általában tisztelni szokta korábban... most egy kicsit fölélőtt, lehet kapok is a pofámra rövidesen a barátunktól. :)
Eszeveszetten zsákolják ma is valamiért a német kötvényeket. Buboréknak tűnik zéró reálhozam mellett... még fizetni is akarnak a nagybüfik a pénzük őrzéséért a németeknek?
Bund