Nemzetközi jogilag lett Oroszország a SZU jogutódja, ami azt jelenti, hogy ő vitte tovább a SZU nemzetközi jogait és kötelezettségeit. De ez nem jelenti azt, hogy a SZUn belül is ez lett volna az önálló országokra bomlás alapja.
A szuverenitás dolog Ukrajna esetében azért aggasztja az EU-t, mert az oroszok itt vannak a határainkon és agresszív terjeszkedő magatartást tanúsítanak. Trumpot nem aggasztja Ukrajna szuverenitása, mert Ukrajna messze van és egyébként is üzleti alapon csinálja a világpolitikát. Bermuda lakossága 65 ezer és örülnek, hogy a britekhez tartozhatnak.
Még jó, hogy Ukrajnanak nincs atom fegyvere. Valószínűleg állandóan fenyegetne vele, rosszabb lenne mint Észak Korea. Oroszország a Szovjetunió jogutódja, már csak az azonos főváros és a terület nagysága miatt.
Ugyan, van/volt vagy 6-8 millió orosz Ukrajnában. De ott van mondjuk Bermuda, angol gyarmat, mennyi angol él ott? 25%? Ez a szuverenitásos dolog csak addig bosszantja a nyugatot, amíg nem jó irányba mennek a dolgok.
Zé meg megtehette volna, hogy anno kiadja Trumpéknak a Biden család kétes ukrán bizniszeit. Trump nyert volna ‘20-ban, lett volna egy szövetségese. Benézte, nem kicsit, most már késő.
Nem voltak elajándékozott területek, a mai Ukrajna területén csak a Krímben volt többsége az oroszoknak, egyébként meg ukránok vannak Ukrajnán kívüli területen is. Az egy dolog, hogy a Kijevi Rusz felbomlása után nem volt ukrán állam, mert az oroszok és a Habsburgok leigázták őket, nem hagyták, hogy önálló államuk legyen, hasonlóan Szlovákiához, de jogos volt az igényük az önálló államra.
Jugoszlávia megtámadta mondjuk az usát? Szétlőtték és kész, ráadásul natoként. Az senkit nem izgat, hogy mi volt Ukrajna korábbi státusza. Vagy akkor most a rosszul elajándékozott területeket visszakérhetik az oroszok, hogy az csak a SZU-ra vonatkozott?
Az egész memorandum arról szólt, hogy Ukrajna akkor mond le az atomfegyverekről, ha garanciátkat kap a biztonságára (nyilván az oroszokkal szemben). Az amcsik valóban nem akarták, hogy egy újabb atomhatalom lépjen a képbe, elég volt nekik Oroszország, mint problémás ország. Amúgy meg hiába szajkózod, hogy az atomfegyverek nem az ukránoké volt, de az volt. Az csak egy technikai elem, hogy az indítókódok Moszkvában voltak elhelyezve, de őók ugyanyolyan jogú szövetségi állam voltak a SZU-n belül, mint Oroszország. . Ukrajna nem támadta meg Oroszországot, csak neked nem egyértelmű, hogy nem volt önvédelem.
Az egész memorandum elsősorban az atomfegyverekről szól és eléggé erőltette az usa is, kissé rosszul esett szét a cccp. Egy fél másodpercig se higgye senki, hogy egyrészt ukrán atomfegyverekről van szó, másrészt meg hogy a többi atomnagyhatalom amúgy megengedte volna, egy nagy túrót. A memorandumot az usa nem is rendezte el otthon, meg amúgy ez is benne van: "...and that none of their weapons will ever be
used against Ukraine except in self-defence..." Na ezt még mondjuk simán kijogászkodja bármelyik ország szvsz, hogy bármi belefér. Mindenesetre ahogy Európa járatja le magát, a következő memorandumon lehet nem is lesz európai ország, az eredeti felvetést tekintve.
Ha nem kötelező érvényű az, hogy Oroszország garantálja Ukrajna területi integritását, akkor az nemcsak azt jelenti, hogy nem kell teljesítenie a védelmet Ukrajnának, hanem egyenesen azt is jelenti, hogy nyugodtan meg is támadhatja. Ilyen lett volna az is, amit az oroszok az isztambuli békeszerződésbe akartak beletetetni, hogy majd a garantálók egyike ő maga lesz és ha Oroszország nem egyezik bele a garancia érvényesítésébe, mert ő támadja meg Ukrajnát, akkor nem működik a garancia. Kész röhej, ilyenek a híres orosz békefeltételek...
OROSZ-UKRÁN háború