Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 05. 04. 15:51
Előzmény: #477  Törölt felhasználó
#480
kancsalom, írhatsz saját néven is, téged még esetleg anyádon kívül nincsen, aki dicsérne, úgyhogy nem kell az illegalitás
ts3 2013. 05. 04. 15:34
#479
"Torgyán Józsefnek és az általa közgazdasági zseninek tartott Szabadi Bélának 2001 februárjában kellett távoznia posztjáról. Utóbbi ellen a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) vezetését Torgyán után néhány hétig ellátó Boros Imre névre szóló feljelentést is tett, melynek nyomán büntetőeljárás indult. Júniusban Szabadit őrizetbe vették, majd előzetes letartóztatásba került, miközben napokon keresztül dupla bilincsben, pórázon vezetgették - a média legnagyobb örömére. Az előzetest októberben házi őrizetre változtatták, rá egy évre pedig lakhelyelhagyási tilalomra enyhítették. Végül tavaly decemberben, az első tárgyalási napon az utolsó korlátozó rendelkezést is feloldották: a volt államtitkár azóta újra elhagyhatja Budapestet."

Nem Matolcsy hanem Szabadi Béla a zseni.
rockmaster 2013. 05. 03. 15:31
Előzmény: #477  Törölt felhasználó
#478
Nem baj a télen indított forint short-al még mindig nyerőben vagyok:)
Törölt felhasználó 2013. 05. 03. 15:19
#477
Üdv Testvérek!

A mester dolgozik így már 295 alatt az euró. Az EU meg benyalhat ezek akkora outsiderek még egy kibaszott hiányt sem tudnak vagy akarnak belőni. Még szerencse, hogy ekkora pancserek ettől fog szét esni az egész EU, egyszerűen kontárok.

Hajrá Matolcsy!!!
kukutyinbenko 2013. 04. 26. 11:20
#476
Máskor oly hiperaktív Matolcsy fan fórumtársak, valahogy nem érezték fontosnak az alábbi cikkeket kivesézzék, pedig sok hasznos infóra lelhetnek benne.

link

link

Különösen ez utóbbi alkalmas a Mester önfeledt éltetésére.
jumbo2 2013. 04. 25. 17:43
Előzmény: #471  bigyula
#475
Ámen.
jumbo2 2013. 04. 25. 17:33
Előzmény: #453  kukutyinbenko
#474
Logikátlan. Kizárólag a te állításodat cáfoltam. Ennyi.
kardkovacsi 2013. 04. 25. 11:23
Előzmény: #471  bigyula
#473
Szerintem előbb fog. Eléggé bizonyos, hogy a következő választásokat is megnyerik. Mivel az elkövetkező 1-2 évben Európa kikecmereg a válságból nagyon erősen ki fog ütközni a hazai beruházások hiánya. Mondjuk 4 év múlva elmegy a fidesz szavazó Szlovákiába és látja, hogy mennyivel előrébb vannak akkor már talán elgondolkodik, hogy nem lehet mindent a 10-15 évvel ezelőtti dolgokra fogni. Ekkor fog szétesni az egész fidesz is darabokra és az nagyobb gyomros lesz mint amit az mszp kapott 3 éve.
A probléma az, hogy azok akik nem szavaznak a pszichopatákra azok is szívnak mások hülyesége miatt.
kukutyinbenko 2013. 04. 24. 21:10
Előzmény: #466  Oszo
#472
Bizony ott a pont. Erről legtöbbször megfeledkezik mindenki.
bigyula 2013. 04. 24. 21:08
Előzmény: #469  Törölt felhasználó
#471
A II. Orbán kormány a magyar történelem legkártékonyabb kormánya. Sajnos a "hívőkben" ez majd csak 20-25 év múlva tudatosul... 3 év alatt több kárt okoztak, mint az MSZP-SZDSZ kormányok 8 (illletve összesen 12) év alatt! Gyakorlatilag felélték a jövőnket 20-30 éves távlatban...
kardkovacsi 2013. 04. 24. 21:00
Előzmény: #469  Törölt felhasználó
#470
Azt se felejtsük el, hogy az előző kormányok alatt folyamatosan épültek autópályák. Most meg semmi. Ez is van évi 100-200 milliárd. Ma már csak a "köcsög" EU által finanszírozott állami projektek vannak.
Törölt felhasználó 2013. 04. 24. 20:56
Előzmény: #466  Oszo
#469
Pontosan. Az Orbán kormány közel 4000 mrd Ft-al többől gazdálkodhatott. Ma ugyanis ennyivel több pénz lenne a jövőbeli nyugdíjra (ott lenne az MNYP rendszerben, kiváltva 25%-nyi jövőbeli nyugdíjat). Ennek fényében érdemes végiggondolni, hogy mekkora dicsőség az elért hiánycsökkentés (a 4000 mrd többlet lehetőségen felül ráadásul növekedési áldozattal, bóvlival, gyenge Ft-al - ami a háztartások keresletét csökkenti a devizahitelek miatt).
kardkovacsi 2013. 04. 24. 20:51
Előzmény: #466  Oszo
#468
Hát látod ez lehet, anno talán havi 18 milliárdról volt szó. Ez az eltelt 3 év alatt meg a plusz hozamokkal kiadhat ennyit.
kardkovacsi 2013. 04. 24. 20:49
Előzmény: #465  Törölt felhasználó
#467
Igen ezen én is meglepődök sokszor. Mert ok, ha egy origós hozzászólásban vannak tudatlanok(gazdasági szempontból), de azért ez csak egy gazdasági lap fóruma.
Oszo 2013. 04. 24. 20:47
Előzmény: #464  kardkovacsi
#466
Nem vagyok közgazdi, meg nem is tőzsdézek, -hadd legyek a (néha) józan paraszt: Nem lehet, hogy a 3000 milliárd a 2011-ben elvett összeg volt, az azóta beszedett, de a pénztárakba el nem utalt pénzek, ill. az elmaradt hozamok -vagyis a manyup rendszer veszteségei - mára elérik a 4000 milliárdot?
Törölt felhasználó 2013. 04. 24. 20:40
Előzmény: #463  kardkovacsi
#465
Szivacs szemmel láthatóan nincs tisztában:
- a piacok működésével,
- a csődhelyzet lényegével,
- a konkrét piaci helyzetekkel (2008, 2010).

Ellenben saját szándékos politikai csúsztatását (hazugság) képes hosszasan, de annál nevetségesebben agyon magyarázni.
kardkovacsi 2013. 04. 24. 19:45
Előzmény: #455  szivacs
#464
Szerintem ez hibás adat, olyan 3e milliárd forintról van szó.
Amúgy szerintem ezért még az Orbánt megkövezik olyan 20 év múlva. Az egész rendszer arra lett kitalálva, hogy korrigálja a demográfiai problémákat (azaz a mai dolgozók egyszerre fizetnek maguknak meg a felmenőiknek nyugdíjat). Na most a "maguk" részt eltüzelték :). Hiányozni fog az még nagyon olyan 20 év múlva.
kardkovacsi 2013. 04. 24. 19:40
Előzmény: #457  szivacs
#463
Most vezethetsz itt kurva nagy polémiát...nagyon egyszerűen meg lehet fogalmazni a csődhelyzetet. El lehetett adni értelmes áron(<10%) állampapírt vagy sem. 2008 októberétől 2009 márciusáig nem. Ez pont tudom, mert asszonynak vettünk 5 éves kötvényt másodpiacon 11%-on februárban, nemrég járt le :).
El lehetett adni kötvényt 2010-ben bármikor is? IGEN.
A csődhelyzethez meg elég, hogy azt higgye rólad a piac, hogy csődben leszel és már csődben is vagy.
kukutyinbenko 2013. 04. 24. 18:09
Előzmény: #460  Törölt felhasználó
#462
Esküszöm nem olvastalak, mielőtt elküldtem :)
kukutyinbenko 2013. 04. 24. 18:08
Előzmény: #457  szivacs
#461
Nagyon gyenge kísérlet, nem jött be, de gondolom úgy voltál vele, hogy egy próbát megér.

Mi is volt a vitaindító állítás?
#300 kublaj1
"Vannak még problémák amit meg kell oldani iylen a gazdasági növekedés beindítása és a magyar vállakozói réteg megerősítése, de azt tudomásul kell venni, hogy egyszere nem megy minden. Elöször meg kellett menteni az országot a csödtől. "

Ebből teljesen egyértelmű, hogy a kormányváltás utáni időszakról van szó, tehát 2010-ről. Innentől kezdve felesleges volt lehagynod az idézet elejét, mert az erre épülő mindenféle magyarázkodási kísérlet hamvában holt.

A 2008-as helyzetről egy gondolat. Utólag könnyű mindenféle elméletet gyártani, bölcsességekkel előállni, de OTT és AKKOR befagyott a globális hitelpiac. Nem hogy mi, de komoly vállalatok sem tudtak ésszerű kamatszinten finanszírozáshoz jutni. Senki nem tudta meddig tart ez az állapot, sőt azt sem nem omlik-e össze az egész globális bankrendszer. Ha lett volna egy varázsgömb amely megmutatja a jövőt, az is lehetséges nem vettünk volna fel IMF hitelt, mert láthattuk volna, csak átmeneti pánikreakcióról van szó, amit a G7, G20 országai összehangolt lépésekkel enyhítenek.
DE NEM VOLT VARÁZSGÖMB WAZZE!!!

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek