Topiknyitó: Portfolio 2010. 02. 18. 14:18

Jobbik: "Nem akarjuk, hogy az ország beledögöljön az IMF-hitelbe"  

Ugrás a cikkhez
Nem tervezi a Jobbik, hogy megtagadnák az IMF-hitel visszafizetését, egyszerűen csak nem akarják, hogy "beledögöljön" az ország az adósságteherbe - olvasható a Jobbik gazdasági kabinetfőnökével készült interjúban a párt gazdasági programjáról a...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=128838
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 12:26
Előzmény: #477  Törölt felhasználó
#480
Akira, egyébként elkanyarodtunk az eredeti témtól. Az eredeti téma az volt, hogy szerinted az államnak és a lakosságnak 0, azaz SEMMILYEN hitellehetőség nem kéne. Most meg arról beszélsz, hogy a hitel tud veszélyes is lenni és kockázatos ezért emgfelelő szabályozás kell hozzá. EZT EGY PILLANATIG SEM VITATTAM SOSEM, magam is így gondolom.

Szóval ne akarj az eredeti állításodtól elkanyarodva úgy beállítani, hogy én a korlátlan, szabályozatlan, sőt visszaéléseket is elfogadó hitelezés mellett foglalok állást.

Nagyon nem tetszik, ahogy ezt most összemosod.
jumbo2 2010. 02. 24. 12:25
Előzmény: #468  Törölt felhasználó
#479
"betétbiztosítás eltörlése sokat lendítene a transzparencián"

Ezzel maximálisan egyetértek. A betétesek egyből jobban megnéznék, hová teszik a pénzüket.
Ehhez azonban elengedhetetlen a bankmentések megszüntetése is világszerte, különben vajmi kevés értelme van).
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 12:23
Előzmény: #474  Törölt felhasználó
#478
Akira:

"Pénznyelő szerint az a jó, ha a bankok/biztosítók/közvetítők nyugodtan megvezethetik a tudatlan ügyfeleiket"

Ezt hol írtam??? Legyél szíves és ne állíts olyat, amit nem írtam!
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 12:23
Előzmény: #473  Törölt felhasználó
#477
... no végre egy jóérzésű bankos, aki fölismeri a saját iparágának a rákfenéit, és nem mindenáron védi a mundér becsületét... :)

Bocs, ez első sorban nem Neked szólt, nem személyeskedni akarok, hanem sokkal inkább azoknak, akik nem képesek belátni, hogy a hitelezés egy veszélyes üzem, és a korábbiaknál sokkal szigorúbb és részben ma még radikálisnak tűnő korlátozásra is szükség van, szükség lesz a jövőben. Akkor is, amikor lesz bőven forrásuk a bankoknak a hitelezéshez...
jumbo2 2010. 02. 24. 12:21
Előzmény: #464  Törölt felhasználó
#476
Ez azzal is összefügg, hogy elmúlt 6-7 évben mindenkit kitömtek hitellel, úgyhogy most már tényleg túl sok hitel képes egyén.
De valószínűleg a bankok nem esnek kétségbe, ha most nem hiteleznek annyit, egészségesebb lesz a hitel/betét arány.
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 12:18
Előzmény: #472  Törölt felhasználó
#475
Még akkor is rábeszélték a hitelre az autószalonban a vevőt ha volt pénze. :) az ingatlan vásárlásnál sem tudott ellenállni a hitelnek a vevő egyszer kényszerből , másszor meg a közvetítői kecsegtető ajánlatnak, " kedvező Japán hitel, ez a legjobb Svájci Fr. kamat stb. Azt sem tudta csórikám milyen árfolyam mellett vette fel, sőt az árfolyamhatást ellenkezőleg magyarázták.
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 12:18
Előzmény: #471  Törölt felhasználó
#474
Na, ezért vannak letiltva a felmenőink bármilyen egyszerűnek tűnő önálló banki ügyletről, csakis a megkérdezésünkkel szabad nekik ügyintézni... :)

Egyébként pedig épp ezért nem volna szabad a piacra bízni a szabályozást... Pénznyelő szerint az a jó, ha a bankok/biztosítók/közvetítők nyugodtan megvezethetik a tudatlan ügyfeleiket, majd a piac rendet tesz.

A baj ott van, hogy a piac itt nem tud rendet tenni, max. a pórul járt ügyfeleket tudja "jól rendbe tenni"...
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 12:14
Előzmény: #472  Törölt felhasználó
#473
"...egy helyen lehet az autóvásárlást, és a hozzá tartozó hitelt intézni."

az hagyján... de a legtöbb autóhirdetés úgy hangzik, hogy "XXX az ár, ha hitelt is veszel fel hozzá... kp-s vásárlás esetén +20%"
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 12:08
Előzmény: #467  Törölt felhasználó
#472
Nyilván a drognak, az alkoholnak és a cigarettának is megvan a kockázata. Nem feltétlenül kell megtiltani egyiket sem (bár szerintem a drogot igen), de néminemű korlátozás indokolt lehet. Pl. azzal kapcsolatban, hogy hol lehet ilyet kapni (nyilván nem mindenhol), miként lehet azt reklámozni (a cigit valójában már sehol), hasonló korlátozó szabályokat már említettem a hitellel és a biztosításokkal kapcsolatban is.

Pl. szerintem az, hogy hitel- vagy biztosításközvetítővé egy gyorstalpaló tanfolyamon vagy bármilyen felsőfokú végzettséggel szinte automatikusan, az nem elég szigorú szabályozás. De az sem, hogy korlátlanul lehet hirdetni a hiteltermékeket, az sem szerencsés. Akinek hitel kell és föl tudja mérni a kockázatokat (és válni is tudja) az úgyis megtalálja a lehetőségét. De pl. nem tartom szerencsésnek azt a kialakult gyakorlatot sem, hogy egy helyen lehet az autóvásárlást, és a hozzá tartozó hitelt intézni. Ez is a túlfogyasztást és a túlzott eladósodást segíti elő. A hitel nem automatikus, mint pl. a kötelező biztosítás, de még a casco egyablakossá tétele is indokolhatóbb egy autó vásárlással együtt, mint a hitel. Hiszen ha bemész a szalonba, és veszel egy autót kp-ra, túlzott kockázatot jelentene biztosítás nélkül kihajtani a szalonból, viszont a hitel esetében nem árt, ha az ember kétszer (vagy két helyen) is meggondolja, hogy valóban szükségem van-e arra a hitelre/autóra, amit akár önerő nélkül kigurulhatok vele...

Nyilván, ma már nincs ilyen, de volt, és az adósságspirálnak egy jelentős része abból fakadt, hogy túl könnyű volt hitelt fölvenni...
...és most nehéz visszafizetni... :)
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 11:53
Előzmény: #451  Törölt felhasználó
#471
Szia,
Hát igen... etikában sajnos nem erős a magyar (és szerintem úgy általában, a régiós "vadkapitalista") üzleti szféra, beleértve a bankszektort is. Ha ehhez hozzáadjuk még az átlagos magyar polgár pénzügyi ismereteinek teljes hiányát, akkor az robbanásveszélyes szitu - ja, tényleg, válság is lett belőle, vagy mi... :)
és nem csak hiteloldalon... apósomat pont tegnap vezették meg egy nagy bankban, szerény kis betétjét kellett volna megújítania 3 hónapra, ehelyett rásóztak valami évekre szóló lekötést jó marketingdumával, 10e HUF költséggel, anélkül, hogy egyáltalán értette volna, mit csinál... Feleségem holnap mehet rendet tenni.
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 11:52
Előzmény: #463  jumbo2
#470
"A precizitásnak és rendszeretetnek " a hatásaiban igazad van. Nézd én gyerekkorom óta 65---től évente járok Németbe, és eltudom határolni mikor mit csináltak jól, ill rosszul. Ismerem keresztbe kasul a Zugspitz-től Hamburgig az országot. A baj az egyesítéssel kezdődött , és az Orosz kötelezettségekkel. További gondokat jelentett (egyben hasznot is) a sok bevándorló, sőt Oroszországból hazatelepített német ajkú. Ezeket el kellett új lakótelepeken helyezni ( az NDK orosz katonákat is oroszországban) Magas technológiát kiadták a környező országokba, spanyolba, törökbe, Kínába stb. Ez fogja megbosszulni magát, ha marad a tudás, még mindig könyörögnek a németeknek. Ma csak a pénzért könyörög már Európa, hogy még több pénzt adjon Németo.
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 11:46
Előzmény: #468  Törölt felhasználó
#469
"érdemes lenne minimális közgázt tanítani a középiskolában"

Ezzel abszolút egyetértek.
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 11:41
Előzmény: #467  Törölt felhasználó
#468
betétbiztosítás eltörlése sokat lendítene a transzparencián + érdemes lenne minimális közgázt tanítani a középiskolában
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 11:39
Előzmény: #465  Törölt felhasználó
#467
Akira, igen, de mindezt hogyan akadályozod meg? Én azt mondom, bízzuk a fogyasztóra, bízzuk a piacra. Szerintem te javíthatatlan idealista vagy.
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 11:39
Előzmény: #458  Törölt felhasználó
#466
Drop megelőzött a válaszban... :)
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 11:37
Előzmény: #459  Törölt felhasználó
#465
Nem, nem csak hitelesetében fáj ennyire, de most a hitel a téma, ezért beszélgetünk erről.

Legalább ennyire károsnak tartom a cikkben egyébként megjelenő brókernetes bármiáronvegyélbiztosítástbefektetést is (volt korábban egy brókernetes topic, azt ott részleteztem), meg a sok kínai kacatot, amelyet rátukmálnak a hiszékeny fogyasztóra, aztán megy a szeméttelepre...
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 11:35
Előzmény: #462  jumbo2
#464
a helyzet ennél talán rosszabb: előző évben nem akartak adni, most pedig már nincs kinek (minek beruházni, ha nincs fogyasztó).
jumbo2 2010. 02. 24. 11:32
Előzmény: #456  Törölt felhasználó
#463
"Igaz egyre jobban elfognak szürkülni..."
Kétlem. A precizitásnak és rendszeretetnek mindig meg lesznek a hatásai.
jumbo2 2010. 02. 24. 11:31
Előzmény: #458  Törölt felhasználó
#462
Ennek az időnek nyilván vége. Most már senkinek sem akarnak hitelt adni (sarkítva persze).
Törölt felhasználó 2010. 02. 24. 11:30
Előzmény: #455  Törölt felhasználó
#461
ardenk,

Igen, pont ilyen dolgok járnak a fejemben akkor, amikor a hitelezést csak úgy általánosságban bírálom, igyekszem fölhívni a kockázatokra a figyelmet, ill. azon elmélkedek, hogy kinek való és kinek nem való a hitel.

Sommásan azt mondhatnám, hogy a hitel annak való, aki biztos benne, hogy vissza tudja, vissza akarja, és vissza is fogja fizetni. Aki a hitelét újabb hitelfelvételből akarja/kényszerül visszafizetni (mint pl. egy csomó állam), annak nem való.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek